Анкета

Invision Vs. Phpbb

Invision
0 (0%)
PhpBB
0 (0%)
SMF
1 (100%)
Друг
0 (0%)

Общ брой гласове: 1

Автор Тема: Invision Vs. Phpbb  (Прочетена 7650 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.    

Неактивен Vrashkov

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 694
    • Профил
Invision Vs. Phpbb
« -: 2005-11-15, 13:36 »
Понеже не съм навътре с форумите и искам да попитам за основните разлики /плюсове и минуси/ на Invision и PHPbb.
Не е ли PHPbb по-добрата форум система? И ако "не" - защо?

Неактивен Vrashkov

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
Invision Vs. Phpbb
« Отговор #1 -: 2005-11-15, 13:59 »
В момента съм в страницата на phpBB и разглеждам последната , безплатна версия на форума.
Пуснах темата защото точно визуално ми се струва доста по-интересно. Има и доста голям брой страхотни скинове. Но това е къстомайзабъл...Демек не е важно. Само ,че и от към възможности никак май не отстъпва?

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • Публикации: 7020
  • интернет лумпен
    • Профил
Invision Vs. Phpbb
« Отговор #2 -: 2005-11-15, 21:20 »
Оф абе, въпроса наистина е много сложен.

Invision има вградени много повече екстри и мощ, както и VBuletin (долу горе еднакво мощни са, Invision има най-много админска мощ и лекота, VBuletin е най, красив и удобен за потребителите откъм жвръчки).

BB е много по-изчистен, самия форум е само базова функционалност. Всико каквото искаш си му го слагаш допълнително като модове и си го правиш точно каквото искаш. Това кето сваляш първоначално е самата базова функционалност.  А не като в случая с Invision половината екстри и гъдели никой да не ги ползва, но да товарят системата.

Самите начини на разработка са съвсем различни. Invision и VBuletin са комерсиални проекти. Искат пари за тях, съответно гледат да шашнат нищо неразбиращи мениджъри, дето няма да седнат да форумират. Екстри, екстри екстри... "Да, искаме пари ама вижте колко повече предлагаме, а и разполагате със съпорт". Понеже са комерсиални, не биха искали никой да ги променя според вкусовете си (твърди се че вътре вече си имаш каквото трябва). Има мод-ове но са мноого по-малко. Отвътре кода е оплетен като спагети. Всяка страничка тук, всеки клик е свързан със зареждане вътре в сървъра на няколко десетки файла (без да броим картинките) и 20-80 различни заявки към базата данни. Само за да се покаже на потребителя това което се очаква. Естествено това товари ужасно, съответно бави. Пази боже да решиш да промениш нещичко ръчно, а не от админския панел. Изведнъж се оказава че това нещичко е оплетено в мрежа с десетки други, бориш се с дни със съмнителен резултат. Просто защото хората са се погрижили да е максимално трудно за промяна и самодействата не се поощряват. Ползваш си това дето е в пакета, толкоз. За да не можеш да го вържеш с други компоненти (нали трябва да си платиш за галерийка, как така ще вържеш Gallery, дето е мощна, безплатна и готина).
Другия голям проблем е че там работят сериозни екипи. Тестват всичко старателно преи да го пуснат за да са сигурни за стабилността и защитата. Да ама тестват в лабораторни условия 10-20 човека. Като се поразпишат 200-300 000 потребители и... опаааааа. Просто се дънят при натоварване.
VBuletin си срива базата данни (ако праавиш системен бекъп не е фатално, просто веднъж на една-две седмици всички псуват).
Invsioson се грижи за базата данни, ама има навика да си самопренаписва някой от основните файлове като автоматична оптимизациа. Да ама понякога бърка. Малко кириличка, галериика, някой и друг динамичен аватар и нещо излиза от строя без видима причина и без да е пипано нещо. Трябват няколко дни ръчкане в кода за да откриеш причината. Изходите са два - търсиш съпорта на Invsion, те ти казват "О, няма проблем, дай админските пасове за форума и за хоста и го оправяме", след няколко часа "Сори пич, ам ти е от хоста, хоствай при нас и нямаш грижи" Истината е че си намират бъгове, обаче нама как да ти ъпдейтнат работещ форум или да си признаят че има грешки в това, което са ти продали, за това и гледат да е при тях, за да могат тихичко да си ръчкат. Да ама пак трябва да се плаща. Още. Втория вариант е да псуваш да затриеш форума и да го сложиш и настроиш наново с цената на около половин седмица.

BB е отворена и система. За основната част има няколко координатори, но общо взето си е общност, където всеки доброволец си ръчка, добавя, променя. Ако направеното от него бъде оценено от координаторите като полезно влиза в следващата версия. Самия форум сам по себе си е нещо като влекач без полуремарке - грозно, ъгловато, но бързо и мощно. Понеже е отворено и отвътре всеки може да разбере кое какво е, е лесно и да модифицираш и да добавяш. Има буквално хиляди mod-ове (само тич в официалния сайт са 486 към момента), десетки независимо сайтове със скинове, модове, емотикони и прочие. За да можеш нааистина да го превърнеш в това което искаш да бъде. Не че не може да натежи повече от Invision ако се олееш, ама принципно ако слагаш само това което ти трябва си ОК.
Много добре използва компилиране и кеширане на файлове (след мод), което минимализира натоварването и го праща на първа космическа. Тука го пробвах тоя номер (иначе е вграден в админския панел) - поне 10 човека изпищяха че след публикуване не си виждат мненията - бъгче. При свободните системи всеки който въди бъг обикновено бързо и лесно може да го оправи и да ъпдейтне мода. Да ама не и тука - Invision си е перфектен според производителите.
Проблема при BB е че пък всичко самичък трябва да си го слагаш и предполага някакви базови поанзания по туй-онуй. Другия е че се прави от ентусиасти, които няма как да направят кой знае каква стратегя, сложна организация, тестване и Quality Assurance. Някой промени нещо и се окзже че отворил вратичка в сигурността. Понеже това е най-масовия форум, бързичко се разчува и хлапетата хукват да се правят на "хакери" знаейки къде е проблема и какво отваря вратичката, пак от форумите на BB, преди да е излязъл съотвения пач за тази работа. Трябва да следиш и ъпдейтваш честико.

Iconboard - безплатен, отворен, семпъл, форум като за сисадмини, които не държат много на джвръчките.

Какво ще се позва до голяма степен зависи от нуждите.
Invision принципно е ориентиран и се препоръчва за комерсиални организации и средно големи компании, които искат да имат форумче, където потребителите да пишат мнения. Важно е за тях една секретарка да може да се оправя с администрирането (на секретарка струва много по-евтино от системен администратор)т.е. да е лесно и да имат мощни филтри и инструменти за бан (демокрация, демокрация, ама никоя компания не желае да я псуват и критикуват публично - мнения може, стига да са положителни).
VBuletin - общности, където е важна мощта за потребителите, рангове, постижения и прочие. Т.е сериозни общности с големи изисквания, и където потребителите трябва да се уважават и ухажват. http://forums.cgsociety.org/ примерно. Трябва да се приготвят обаче малко парички за сървъри и потдръжка. При еднаква интензивност на употреба за да работят еднакво за BB трябва акаунтче като нашето а за един VBuletin само - собствена поне двугигахерцова машина и бая RAM.
Iconboard - за отявлени свободолюбиви некомерсиалисти и стабилни underground общности (http://linux-bg.org/cgi-bin/ib3/ikonboard.cgi) например.
BB - просто всичко останало.
« Последна редакция: 2008-03-22, 17:30 от tech_noir »

Неактивен Vrashkov

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
Invision Vs. Phpbb
« Отговор #3 -: 2005-11-15, 21:30 »
Благодаря.
По-изчерпателен отговор не съм си и представял.
Мерси за отделеното време

Неактивен FLiNT

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 176
  • ajde sad beremo jabuke. beremo jabuke rekao sam.
    • Профил
    • http://drumandbass.cult.bg
Invision Vs. Phpbb
« Отговор #4 -: 2006-03-19, 09:49 »
Хаха аз па предпочитам Simple Machines Forums (SMF) +тва е freeware. phpbb смърди, и не ме радва.
« Последна редакция: 2006-03-19, 09:51 от FLiNT »

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Invision Vs. Phpbb
« Отговор #5 -: 2006-03-19, 13:54 »
Цитат на: FLiNT
Хаха аз па предпочитам Simple Machines Forums (SMF) +тва е freeware. phpbb смърди, и не ме радва.
Мдам, това е новата звезда. Взе да става истински, и да се налага, поради лесната си интеграция bridge-нат с Mambo/Joomla.
Твърди се че е по-сигурен и стабилен от BB. БНС и Атака са с такова. Имам забележки за организацията на нещата и малко дървено изглежда (независимо скиновете), ама иначе важи.
« Последна редакция: 2008-04-14, 16:24 от tech_noir »

Неактивен FLiNT

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 176
  • ajde sad beremo jabuke. beremo jabuke rekao sam.
    • Профил
    • http://drumandbass.cult.bg
Invision Vs. Phpbb
« Отговор #6 -: 2006-03-21, 00:29 »
Ами незнам колко е сигурен, но в нашия форум(няма да го казвам, некой да не каже, че правя реклами и прочие) от както минахме на SMF(заради разни дупки в phpBB благодарение на които станаха едни дълги и широки) и му сложиха един скин Helios Multi се казва стана много як, пасна и на скина сайта и въобще тоя форум ми спечели симпатиите въпреки, че отначало гледах на него като най-обикновен форум. Но с течение на времето ми харесаха всички функции...

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Invision Vs. Phpbb
« Отговор #7 -: 2006-05-23, 13:54 »
http://forum.abv.bg минаха на Invsision
« Последна редакция: 2008-03-22, 17:24 от tech_noir »

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Отговор на: Invision Vs. Phpbb
« Отговор #8 -: 2007-11-08, 13:40 »
Ау, как съм я забравил тая тема  :D

Както виждате, вече сме на SMF и админа е мноого щастлив  :D

В сравнение с Invision няма кой-знае каква функционалност дето да ми се губи (няма и много в повече де, ама чакаме версия 2 скоро). Липсват ми достатъчно мощни модули за галерия и блогове, ама.. по-добре отделно като се имат в редвид проблемите, които правеха.
Доста по-лекичко и безпроблемно.
Начина на интелигентен upgrade на системата и допълнителните модули (с проверка на съвместимост) е просто супер. Последния системен ъпгрейд продължи около 30 секунди без проблем. С Invision това ми отнемаше около две денонощия псуване и после дребни поправки и доизглаждания в продължение на две седмици.
Междувременно няколко ентусиаста се опитваха да влязат с взлом. Оценявам че сега гледам на това като на нещо любопитно, вместо да дигам от backup.

С крайна сметка -  SMF UBER ALLES :)

А да... и що дори като потребител не харесвам bb и Iconboard - от време на време си намирам профилите в това състояние. Админите никога нямат идея какво и как е станало. След като очевиден чекиджия е в състояние да ги натвори такива без особени усилия, какво остава за някой по-мотивиран ядосан ;)
« Последна редакция: 2014-06-25, 10:29 от tech_noir »

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Отговор на: Invision Vs. Phpbb
« Отговор #9 -: 2008-03-22, 17:21 »
Някои минаха на новия BB.

Явно са се постарали да догонват. Има много нова функционалност и вече не прилича на "бедното недоносче", догонва в тази част другите големи (без да успее да ги стигне обаче).

Незнам като модериране и администриране как стои въпроса. Изглежда по-добре и все толкова бъгаво. За сигурност не знам.