Автор Тема: БАН  (Прочетена 1087 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.    

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 4483
  • the shaman
    • Профил
БАН
« -: 2011-11-24, 09:23 »
Мда, ама като заговорихме за БАН, друго няма...А пък има и много качествени хора там. Все пак е основано през 1869 г., а, честно, подобни институции има абсолютно навсякъде по света, не знам само за Замбия и Таджикистан. Предполагам и че въпросът за издръжката им сигурно не е еднакво решен навсякъде, но решението определено не е "дай да ги разбием, пък те ще се оправят "по другия начин".
Caralho Voador

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • Публикации: 7020
  • интернет лумпен
    • Профил
БАН
« Отговор #1 -: 2011-11-26, 12:04 »
Split от друга тема

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • Публикации: 7020
  • интернет лумпен
    • Профил
Re: БАН
« Отговор #2 -: 2011-11-26, 14:17 »
Абе друго имах предвид.

ОК, опита и взаимодействията ми не са кой-знае какви, но някак си всеки път са негативни
  • Споменатия професор
  • Абе изобщо историците като цяло, освен че съм свидетел как учебниците по история се промениха, доста теми са им табу и определено личи ненаучна мотивация при становищата им. Наистина ги виждам нещо като журналистите и социолозите които първо приемат поръчка/нареждане какви новини и резултати да получат, и после "проучват" за да ги стъкмят(в най-добрия случай първо проверяват за какво не бива да се споменава) - не ги прави особено полезни точно в областта им. Като се разровиш научаваш интересни и определено важни неща които някак си а решили че са маловажни - например открих в наследството на АОНСУ ужасно ценна според мен книга (издание на същия БАН... еднократно в 50 подечатани екземпляра) за българските писмености включително с азбуката "от Плиска" докато официалното становище е че педи глаголицата едва ли не сме намали развита сериозна писменост ами сме ползвали нещо като руни. Това дали е маловажно за националната ни култура и самочувствие? Малко противоречи на постулатите че българската култура започва от покръстването и през Дунава са дошли 200 диви варварина които са неважна част от България (да е живо и здраво панславянското братство с Москва и Сърбия), знам защо на времето са замитали подобни неудобни истини, ама... нали уж комунистическата диктатура свърши бе... И т.н. Но не се чуват инициативи за нещо различно от "дайте повече пари че искаме" Като данъкоплатец, плащащ някаква част то същите тези пари не мога а не си задам въпроса защо трябва да ги плащам. Чувствам се като когато на кръстовище някой без да пита  ми омаже стъклата на колата и ми поиска 2 лева -  вярно, малко, ама свършената работа има по-скоро негативен ефект а и ако си я свърша сам ще е свършена по-добре и безплатно. А не ми е на мен това работата. Иначе ходя на автомивка, където плащам не 2, а 6 за ефект по-добър от този който постигам сам защото на хората там просто това им е работата, вършат си я и има ефект. ОК, допускам че БАН може да знае много неща, които не споделя подобно на средновековен манастир ама в крайна сметка като като клиент на услугата предпочитам да получавам резултат срещу парите си преди да реша дали резултата си заслужава и има потенциал да получа и по-добър срещу повече пари.
  • Института по Български Език (а на бас че повечето хора не знаят че изобщо съществува). Днес използваме компютри почти за всичко. Само че на времето в Правец (имам роднина, участвал в процеса) поради мудността на въпросния институт или други причини решили да ползват руската кодова таблица (не може да не е по-велико, като е от Москва). А руската кирилица е доста по-бедна и проста... Използваме маргиналните руски шрифтове, а ударенията стават с трикове дори за ѝ. Като резултат в днешно време се използва изключително практика руския шрифт до степен да се приема за норма за български и повечето хора и идея си нямат че това че тези букви (особено малките) просто не са нашите. Ударенията Áá, Óó, Éé, Ѝѝ са на път изобщо да изчезнат в небитието заради баналното неудобство да бъдат поставени с клавиатура. Вижте произволна книга от преди 20-30 години и разликата ще ви удиви. От години опитваме шепа ентусиасти (някои вече на доста ключови позиции и медиите, разработката на софтуер и т.н.) да изискаме кодова таблица за български език, за да няма нужда да се използва вече съветската и пак да можем нормално да ползваме писмен български език (да, ще има промени в операционните системи, клавиатурите, медиите - нещо което можем да постигнем и няма да е никак затрудняващо за обикновения човек да ползва). Ама то изисквало ресурси да се анализира и предложи кодова таблица, пък хората в института получавали ниски заплати (а защо?) и въобще... добра идея ама не може. Няма проблем - изработихме по нощите и предложихме кодови таблици та да трябва само подпис за да се легализират за официално използване. Чакаме и напомяме, молим се... 10-15 години вече. Ама няма ресурс сред хората в този институт (на които продължавам да плащаме заплатки) някой да подпише НЯКОЯ разработена таблица и да спре убийството (от глад като изоставените те деца в интитуциите) на Българския Език. Просто да въведем някоя в употреба - не може - пазителите не дават, защото не е одобрено от тях. Иначе заплaтите им са ниски и са много ужасени от "изпростяването" на езика, чуждиците и 6lokavicata.
  • Една позната работи в БАН. Област, която е близо до моята, но периодично ме пита на чатове неща, каквито вече е питат и секретарките. Иначе баща ѝ (изненада) е професор там и тя много уважава институцията, в която работи. Е, малко ѝ плащат официално (което и е и любима тема а оплакване, за разлика от това какво е свършила или измислила), за това си допълва бюджета с "врътки". Не, не си представа да потърси работа другаде и гледа ужасено при подмятане на подобна идея. Горда е че  в БАН и... "ама те ще искат да съм на работа ВСЕКИ работен ден и ще питат как върви  :o ".
  • И т.н.