Автор Тема: Има ли смисъл образованието?  (Прочетена 2035 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.    

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • Публикации: 7020
  • интернет лумпен
    • Профил
Да, може би малко тъп въпрос...
Имам в предвид дали намирате смисъл в и приложение на образованието си, получено (до момента) в учебните заведения - училища, университети и т.н.

« Последна редакция: 2010-08-21, 14:13 от tech_noir »

Неактивен Punkass

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1407
  • Do I Care?
    • Профил
    • www.sick-lullaby.blogspot.com
Re:Има ли смисъл образованието?
« Отговор #1 -: 2009-10-07, 11:15 »
Има известен смисъл, но недостатъчен.
Колкото децата нямат желание да се учат и запомнят, толкова и учителите нямат хъс да преподават. За началното няма да говорим - там съм си доволна, средното... абе имаше кво да се желае, но пък системата беше толкова разбъркана и несъответстваща специално в моята гимназия, че си беше някаква абсолютна анархия. Сега съм 1-ви курс и как да е ... Има доценти, при които няма как да изчезнеш, защото после ще ядеш тоягата по изпитите, има и такива, които ти казва "купи си учебника ми" /демек, уреди се с тройка на изпита/ и просто не присъстваш на лекциите им.Един вид някак си не учиш с желание, а по задължение - това няма да те накара да запомниш каквото и да е за съжаление. Не вярвам да има учебно заведение без някакви пропуски, без малоумни ученици и без умрели даскали. Ама трябва да се крета, няма начин.

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 4483
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #2 -: 2009-10-07, 11:33 »
Да, може би малко тъп въпрос...
Имам в предвид дали намирате смисъл в и приложение на образованието си, получено (до момента) в учебните заведения - училища, университети и т.н.
Ми да, донякъде...Ама слаба ракия общо взето ;) За кво да ги взимаш тия степени, да се чупиш от учене и да си взимаш изпитите като после никой не те търси заради това и ти няма доверие за нищо - при положение, че дори това не се приема за сигурен критерий, явно трябва да се разчита на нещо друго, а всеки в БГ с детинско умиление се е смял, докато е слушал поредната история за овчаря с две висши образования. Между другото наскоро гледах и едно случайно интервю с някакъв клошар, който се оказа доцент по философия и даже бил издал някаква книга, ама пък то и философията е друга хава, ха-ха  :D
« Последна редакция: 2009-10-07, 11:40 от Don Dada »
Caralho Voador

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
« Отговор #3 -: 2009-10-07, 12:13 »
Има доценти, при които няма как да изчезнеш, защото после ще ядеш тоягата по изпитите, има и такива, които ти казва "купи си учебника ми" /демек, уреди се с тройка на изпита/ и просто не присъстваш на лекциите им.Един вид някак си не учиш с желание, а по задължение - това няма да те накара да запомниш каквото и да е за съжаление.
В моя държавен университет беше същата работа
всеки в БГ с детинско умиление се е смял, докато е слушал поредната история за овчаря с две висши образования.
Аз пък почнах да се смея на бабите като кажат "оу, тоя е завършил едисикакво". Като знам какъв хаос е...
Сестра ми си е наумила да сменя езиковата гимназия с математическа.
Майка ми ми се обади да ме помоли да я придумам евентуално или да и кажа кое е по-доброто.... (аз бях в математическа)
"Е, какво да и кажа, бе? Много ли ще я мотивирам като и обясня че е все тая и че и от двете не виждам смисъл"

Цитат на: Don Dada link=topic=3467.msg125705#msg125705
да се чупиш от учене и да си взимаш изпитите като после никой не те търси заради това и ти няма доверие за нищо
Аз да ти кажа най-много се научих на двуличие, за да си вземеш там нещото, трябва проекта ти да хареса на преподавателя. Да де, ама твърдите и непоклатими убеждения на преподавателите в 90% от случаите са комерсиално неприложими (разбирай неадекватни в условия на конкуренция). Изопраскваш нещо свежо и креативно и "О неее, не се парави такааа!!!" "Що?" "Кой те е учил така? Къде си виждал подобно нещо? Я виж тия как са го направили!? Направи го и ти така". Алооо! Име си темплейти за тая работа! Струват 5-20 долара. Аз под 5 долара за два дена работа не искам и не мога да падна.
Be creative... (да не говорим че имам повече реален практически опит от повечето и с по-серизнио неща, отколкото някога са помирисвали). Приказваш и правиш глупости за да им влезеш в шаблона и си N1. И гледаш да ги заправиш бързо после, защото те е сраммм.

Защитата на дипломна ми беше такава комедия. След сума рецензии и "отъпяване" накрая ме разчекнаха с неодобрение и критики, а аз си седях отпред, усмихвах се и правех всичко възможно да не се изхиля. Още не съм ходил да си прибера дипломата. То като се замисля и тая за средно образование от 10-ина години мухлясва някъде в Стара Загора.
« Последна редакция: 2009-10-07, 17:59 от tech_noir »

Неактивен Simone

• The_black_rose
  • зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 569
    • Профил
« Отговор #4 -: 2009-10-07, 12:27 »
Е, не е точно така, има значение къде учиш, защото познавам хора, които не си мърдат пръста и са добре, а аз се скъсвам от учене и пак не стават нещата, защото уча в елитна гимназия!  ;D
Според мен, има смисъл в това да знаеш нещо, да учиш това, което искаш и да не се пулиш, когато събеседникът ти използва две-три сложни думи.  А, докъде ще стигнеш в бъдеще, това никой не може да ти каже и зависи повече от теб от колкото от образуванието ти, поне според мен!

.....quod me nutrit me destruit.....

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
« Отговор #5 -: 2009-10-07, 12:29 »
Мда, фитнес за мозъка, от тази гледна точка ако избора е между елитна и друга гимназия, наистина е по-добре. Ако не си в сътояние сам да се мотивираш и да си го правиш самостоятелно този фитнес.

Неактивен xxx

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1313
    • Профил
« Отговор #6 -: 2009-10-07, 18:42 »
Оффтопик:

В моя държавен университет беше същата работа

А пък във моя Частен(общия ни с тебе)  завчера един професор, доктор на юридическите науки и титуляр по Вещно право в СУ... ни обясняваше как ние сме привилегировани, щото сме платени студенти, как няма нужда да ходим по лекции, как няма нужда да влизаме навреме, понеже "по-добре да се чуе малко, отколкото нищо да не се чуе", как можем да излизаме по всяко време от залата, понеже "човешките нужди" не траят, независимо от какъв характер са...
Успокои ни, че сички ще минем и подчерта дебело, че той не късал никога...
а, да... почивките ги правим на 45 минути...

Айде някой да ми обясни тва сериозно отношение ли е!!!

(да ви се похваля, вече си имам студентска книжка :)  Време беше за треи семестъра да си изкарам :р)

По темата:

Трябва човек да има образование... Добро образование!
за много неща трябва.. примерно на чичо не му дадоха да стане депутат, щото няма основно..  Е, тва преди 8 години, ама предполагам, че в момента нямам промяна в това изискване :D
 Пък и се чувстваш по друг начин, като завършиш висшо. Самочувствието е друго...
За тия, дето казват, че не могат да си намерят работа по специалността (ох, сега нечий  гняв ше навлека) мога да им кажа, че не са достатъчно кадърни и пробивни, амбициозни също.. Всеки може да успее, има ли достатъчно воля за това :)

(първият ми пост от бая дълго време... върнах се да всявам смут ;) )

Неактивен Punkass

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1407
  • Do I Care?
    • Профил
    • www.sick-lullaby.blogspot.com
« Отговор #7 -: 2009-10-08, 11:02 »
Не опира само до кадърност, за повечето хора просто няма работни места за тяхната специалност. Понякога освен сам да си основеш бизнес друго не остава.

Неактивен xxx

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #8 -: 2009-10-08, 13:22 »
че да не е трудно да си основеш бизнес?!
Вече гласуваха промени в Търговския закон и си правиш фирма с 2 лв минимален начален капитал..(а досега беше 5 хиляди)
амбиция трябва, не друго.. И да имаш някакви идеи.
не можеш да си седиш вкъщи и да ревеш, че не си намириш работа! Трябва да търсиш.. Тва е капитализма...(в нашия случай комунален, ама все пак живеем във пазарна икономика.) Конкуренцията движи пазара и самоинициативата е особено важна. Пък и от лични наблюдения знам как хора от УНСС, достатъчно амбициозни и мотивирани, намират работа в счетоводни и одиторски къщи по време на третата година следване. А казват, че икономистите учели за безработни.. :)

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
« Отговор #9 -: 2009-10-08, 15:05 »
А казват, че икономистите учели за безработни.. :)
Това пък кой го казва? Винаги съм мислил че си е доволно подсигурена чиновническа работа. Половината счетоводителки които познавам, трудно четат без да мърдат устни, но не са безработни.
Финанстистите са доста по-друга работа :)

Абе за стартирането на бизнес... да, регистрираш фирма и парите потичат :D Освен собствените ти умения и мотивация, ти трябва и съответна пазарна ниша, в която да се мушнеш. 5000... пак обикновено са символични на фона на останалите разходи. Ако ги нямаш и тях, можеш(е) да се регистрираш като ЕТ (има и предимството че можеш да се занимаваш със всичко позволено от закона, вместо да се отграничаваш в определена дейност) или Свободна Професия.

Понякога е практично решение да си freelance. На много компании им трябва определн специалист, ама само от време на време и е по-добро решение да работят с външни хотра, отколкот да плащат специална заплата (която би била мизерна). HR примерно.

Неактивен xxx

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #10 -: 2009-10-13, 16:43 »
Не зная, ама догодина, здраве и живот, ше си търся работа в някоя кантора..
Вече трети курс се ше съм натрупала някакви знания, дето да ги приложа :)

Сега ме е малко страх да не се изложа  и не търся подобни възможности.

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
« Отговор #11 -: 2009-10-13, 18:20 »
Сега ме е малко страх да не се изложа  и не търся подобни възможности.
Споко. Той апетита идва с яденето, а новобранеца е обречен на гафове (за това е важно да почнеш в малка, чужда компания)

Както казваше един познат (създател и шеф на една от водещите и уважавани фирми в бранша си). "Абе брато, ние толкова проекти сме осрали, че нямаше как да не станем професионалисти. Човек се учи най-добре от грешките си, а и като си до шия в акита не те е страх че можеш да оцапаш гащите"  :P
« Последна редакция: 2009-10-13, 18:30 от tech_noir »

Неактивен PooR^CReaTuRe

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 910
  • Your life is over and you're to blame
    • Профил
    • http://www.myspace.com/erm1ne2
« Отговор #12 -: 2009-10-16, 16:00 »
относно образованието: от 1 до 7 клас - СТРОГО задължително! Обаче от 8ми клас нагоре ти идват старите моми, които като те видят, че си пубер и решават да ти направят живота черен. Аз сега, малко след като завърших, разбирам от класната ми, че в 8ми клас съм останала на поправка, защото госпожата не ме харесвала и искала да ме изгонят от училището! Абе тая да не се мисли за бог бе! И не е само тя! още много учители просто не са ме харесвали и затова съм имала слаби оценки! Последния ми учител по английски е казал "това ли е това дете, което толкова ви дразни? Та то е толкова прилежно и кротко" !!! А значи понеже не ходя редовно на училище аз съм черната овца, а не забелязват ония идиоти, които саботират всеки един час с глупостите си и действително те им правят живота черен! Ето затова се дразня на шибаната гимназия! Имам най-висока оценка на матурата по математика от целия випуск! И то с единици разлика, а ония ми се дразнели! На ви любимците и редовните ученици да им го слагате в присъствието! Можех да имам много по-висока диплома и да не се притеснявам как ще кандидатствам, ако не бяха ония изтрещеляци!  Ето защо има хора "от село" които влизат със зверските дипломи, а после не могат да изкласят! Ето защо сега в моята група има 3ма човека които знаят как аджеба са влязли и защо учат визша математика! И то в елитен университет! ДА ИМ ИМАМ ЕЛИТНОСТТА! вкарват с 2,5 на оценката от входящия изпит, който е направен за малоумници! Ще ядат сега дебелия, като не си знаят мястото!
Така стига храних и аз, макар да съм имала 3ки по английски в момента съм освободена, защото си знам материала и хората, завършили морска гимназия имат идея за повечето неща които се случват. Иначе друга полза от училище нямам :)
« Последна редакция: 2009-10-16, 16:02 от PooR^CReaTuRe »