Автор Тема: Тъмната материя и тъмната енергия  (Прочетена 5718 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.    

Неактивен MuTaKa

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1251
  • Natural born... WINNER!!!
    • Профил
    • phys.uni-sofia.bg
След като се разви един спор на тема физика в "Атлантида и Лемурия" реших да го пренеса тука... а и бях казал преди време че ше отвора такава тема.

През 2003 година (малко след като Александр е издържал изпита си по физика в Московския Университет) "Science" публикува годишна класация на научните постижения.
Серия от пробиви в търсене на обяснение за мистериозната същност на вселената оглавява класацията. Водещите открития предоставят по-нататъшни доказателства, че в основата си вселената се състои от тъмна материя и тъмна енергия.
Изследователи, се стремят да обяснят същността на тъмната енергия и тъмната материя. Това е опит да се отговори на вечния въпрос за същността на вселената, според който космосът е много, много по-странен отколкото изобщо е възможно да си представим.

"Изследователите смятат, че 30 % от масата на Вселената се дължи на непознати частици, които са невидими за телескопите, но оказват гравитационно въздействие върху галактиките. Потенциални кандидати за ролята на подобни частици са т. нар. WIMP's (от weakly-interacting massive particles - слабо взаимодействащи масивни частици), съществуването на които следва от някои предложени обобщения на стандартния модел във физиката на частиците - напр. от суперсиметричните модели и теориите с допълнителни измерения. За да се проверят теориите, някои от тези частици се търсят в космоса, тъй като ускорителите на частици са твърде слаби, за да ги произведат. "Възможно е Вселената да ги е произвела за нас и те се носят някъде из пространството и образуват тъмната материя." - казва Джонатан Фенг от Университета на Калифорния в Ирвайн. "Трудността сега е, че трябва да ги открием."

Частиците на Калуца - Клайн са наречени на имената на двамата теоретици, които първи предположихе, че допълнителните измерения може да са "завити" до твърде малки размери, така че не можем да ги забележим. В най-простия случай, тези частици могат да да приличат на онези от стандартния модел, но те се движат в четири пространствени измерения, вместо в три. Техният импулс в посока на четвъртото измерение би изглеждал като допълнителна маса в тримерното пространство, така че ние бихме наблюдавале например тежки фотони или тежки електрони. Колкото по-малко е допълнителното измерение, толкова по-голяма е масата.

Сега Фенг и колегите му разкриват, че частиците на Калуца - Клайн биха нагряли или йонизирали един блок от германий до степен, сравнима с тази на останалите частици, кандидати за тъмна материя. Те също биха могли да анихилират помежду си в пространството, раждайки потоци от обикновени частици. Учените пресмятат, че тъмната материя на Калуца - Клайн би породила един уникален, остър позитронен сигнал, за разлика от неутралините, които следват от суперсиметрията. Тъй като тъмната материя е чувствителна към гравитационната сила, тя би била привлечена от голямата маса на Слънцето и това би довело до излишък от неутринни и мюонни потоци откъм посоката на Слънцето. Неутринният детектор AMANDA, монтиран дълбоко в ледовете на Антарктика, или Алфа-магнитния спектрометър (AMS) - един детектор на антиматерия, който би трябвало да лети на Международната космическа станция в края на 2005 година, биха могли да търсят тези сигнали."

Дж. Р. Минкел
1917 година - Първата световна война. Над 300 000 англичани, французи и сърби атакуват българските позиции на фронта край Дойран. На най-тежкия участък се сражава Девета пехотна плевенска дивизия на ген Владимир Вазов. В решителния момент българите се вдигат в атака на нож... 
... и побеждават.

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1863
    • Профил
Тъмната материя и тъмната енергия
« Отговор #1 -: 2005-07-18, 10:30 »
Прочетох статията - звучи ми напълно разумно, изследвания на антиматерията са правени и по-рано, също както и откритието че скороста на светлината - вероятно(!) не е предел. Ще прочета повече по въпроса, но още от сега мога да ви уверя че дадената "тъмна матеия" няма нищо общо с тази от небезизвестната поредица от "Междузвездни войни".
Идеи становятся силой, когда они овладевают массами!
Владимир Ильич Ленин (Ульянов)

Неактивен MuTaKa

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
    • phys.uni-sofia.bg
« Отговор #2 -: 2005-07-18, 11:28 »
Цитат
но още от сега мога да ви уверя че дадената "тъмна матеия" няма нищо общо с тази от небезизвестната поредица от "Междузвездни войни".
[div align=\"right\"][snapback]6491[/snapback][/div]
Аз това казах още първия път като стана въпрос за тъмната материя. Наречена е така, защото не излъчва и не отразява светлина и не попада в каквито и да е видими спектри, които биха могли да я засекат. "Тъмната материя" няма нищо общо с "тъмната страна", Йода, Люк Скайлокър, Дарт Вейдър и "силата"...
1917 година - Първата световна война. Над 300 000 англичани, французи и сърби атакуват българските позиции на фронта край Дойран. На най-тежкия участък се сражава Девета пехотна плевенска дивизия на ген Владимир Вазов. В решителния момент българите се вдигат в атака на нож... 
... и побеждават.

Неактивен MuTaKa

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
    • phys.uni-sofia.bg
« Отговор #3 -: 2005-07-20, 11:53 »
Кво праиме сега?
Йети ви е по-интересен от това, така ли?
... и побеждават.

Неактивен Juréx

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 2060
  • Terminal Case
    • Профил
    • http://myspace.com/stsbg
« Отговор #4 -: 2005-07-20, 12:10 »
Не бе човек интересна ми е темата ама кво да пиша кат не знам нищо в тая област? :huh:

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1863
    • Профил
« Отговор #5 -: 2005-07-25, 10:54 »
Цитат
Цитат
но още от сега мога да ви уверя че дадената "тъмна матеия" няма нищо общо с тази от небезизвестната поредица от "Междузвездни войни".
[div align=\"right\"][snapback]6491[/snapback][/div]
Аз това казах още първия път като стана въпрос за тъмната материя. Наречена е така, защото не излъчва и не отразява светлина и не попада в каквито и да е видими спектри, които биха могли да я засекат. "Тъмната материя" няма нищо общо с "тъмната страна", Йода, Люк Скайлокър, Дарт Вейдър и "силата"...
[div align=\"right\"][snapback]6513[/snapback][/div]
Аха, в такъв случай напълно съм съгласен с теб - въпреки че не виждам кой знае какво загадъчно и мистериозно тука, може би трябва да се създаде раздел "Наука и техника", и там да бъде пренесена темата?
Идеи становятся силой, когда они овладевают массами!
Владимир Ильич Ленин (Ульянов)

Неактивен MuTaKa

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
    • phys.uni-sofia.bg
« Отговор #6 -: 2005-07-25, 12:30 »
Цитат
Аха, в такъв случай напълно съм съгласен с теб - въпреки че не виждам кой знае какво загадъчно и мистериозно тука, може би трябва да се създаде раздел "Наука и техника", и там да бъде пренесена темата?
[div align=\"right\"][snapback]7372[/snapback][/div]
Да.. "Наука и техника"
 би бил чудесен раздел, в който могат да бъдат публикувани и неща, които да са в помощ на тия дето ходят на училище още примерно.. клубовете "Математика" и "Физика" също могат да бъдат пренесени там...
« Последна редакция: 2005-07-25, 12:31 от MuTaKa »
... и побеждават.

egoist

• Гост
« Отговор #7 -: 2005-09-26, 12:07 »
Гледала съм тук-таме някое интересно филмче за "звездичките в небето"...
Даже имам още 8 части,които не съм гледала.
Честно да ви кажа,в момента, в който започна да си блъскам главата по всякакви въпроси относно космоса...и започва нещо да ми стяга главата като в менгеме.
Съзнанието ми не може да приеме, че има безкрайни неща...
Защото за мен всяко нещо има начало и край...
Побъркват ме тези неща...
Избягвам да мисля за тях-материя,антиматерия,супер нова...
Всъщност скоро някъде из нет-а четох за антиматерията!?
Беше нещо,че в природата всичко било равновесие.Светът обаче бил изграден от материя,а къде била антиматерията!?
Знам ,че учени са правили опити да изледват анти-водород,но няколкото създадени атома веднага изчезнали от "погледа" им.
Отивам да се разровя в Хисторито...
П.С.Сори Митак,понякога и нет-а върши работа!

Неактивен MuTaKa

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
    • phys.uni-sofia.bg
« Отговор #8 -: 2005-09-26, 13:04 »
Цитат
П.С.Сори Митак,понякога и нет-а върши работа!

[div align=\"right\"][snapback]15860[/snapback][/div]
Не бе споко:-))) и на мене нета ми е основен източник на информация. За играта спецялно казах че е некоректно да се търсят отговорите в нета...
То най-явното до сега доказателство за съществуването на антиматерия са двойките, които се образуват при изпаряването на черните дупки. Явно в смисъл видимо. За мене най-сериозно доказателство е липсващата маса на галактиката, без която Млечния път щеше да изхвръкне от орбитата си и не е ясно къде във Вселената щеше да се озове...
« Последна редакция: 2005-09-26, 13:05 от MuTaKa »
... и побеждават.

egoist

• Гост
« Отговор #9 -: 2005-09-26, 13:17 »

egoist

• Гост
« Отговор #10 -: 2005-09-26, 13:25 »
Чувала съм ,че галактиките се движат и отдалечават една от друга(не съм сигурна-беше отдавна!) с 1 600 000 км/ч...
Това не е мнооого хубаво тъй като, колкото по-близо, толкова по-топло...и светло.
Не ,че топлината в нашата галактика не ми стига, но...някога, на някого може и да не му е достатъчна.

egoist

• Гост

Неактивен MuTaKa

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
    • phys.uni-sofia.bg
« Отговор #12 -: 2005-09-26, 16:09 »
Цитат
Данни от 2005 година...
[div align=\"right\"][snapback]15881[/snapback][/div]
Абе заеби ги тия!:-))) Не само гактиките, всички космически тела се отдалечават едно от друго. Затова е на практика невъзможно да се направи актуална звезна карта (по начина който ползваме ние  ).. просто след 1 месец (земен) тя вече няма да е актуална.
А, да... за топлината не се притеснявай изобщо:-)))
... и побеждават.

egoist

• Гост
« Отговор #13 -: 2005-09-26, 16:26 »
Но аз пак си оставам нищо и никава малка, нищожна, прашинка в тая ши'ана галактика, в тоя ши'ан космос...  ::)
И всичко ще си остане загадка за мен...
« Последна редакция: 2007-08-18, 00:44 от egoist »

Неактивен MuTaKa

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
    • phys.uni-sofia.bg
« Отговор #14 -: 2005-09-26, 16:34 »
Цитат
Но аз пак си оставам нищо и никава малка, нищожна, прашинка в тая ши'ана галактика, в тоя ши'ан космос... <_<
И всичко ще си остане загадка за мен...
[div align=\"right\"][snapback]15890[/snapback][/div]
Не си права, кучи гъз... ти си определящ фактор във вселената, не се подценявай така   ей сега ше ти пусна нещо на ЛС да се убедиш...
... и побеждават.

egoist

• Гост
« Отговор #15 -: 2005-09-27, 11:57 »
МиТаК благодаря ти за линка, но мисля, че никога няма да разбера загадките на Космоса изцяло...
Всъщност съм сигурна.
Както ти писах на ЛС...Де жа ву!
Може би това е свързано с "тези" паралелни светове!?
Или е гршка в "Матрицата"!?  :o
« Последна редакция: 2007-08-18, 00:34 от egoist »

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • Публикации: 7020
  • интернет лумпен
    • Профил

Неактивен STALKER

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 790
  • @higher rpm
    • Профил
    • Trojan_Force
а какво ще кажете за черните дупки? Не са ли класически пример за тъмна материя...
M54B30, 182A1.000 и едно 93 килограмово магаре зад волана им :D

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1108
  • ?????????? ??????
    • Профил
    • http://mario.youaremighty.com/
Но никой не се е връщал след изследване в 'Черна дупка' :) Особено, ако след съжденията на Митака дупката действително е създадена от частици, движещи се в 4 измерения, т.е. 3-те познати + времето. Тогава е необходима кадърна опитна постановка, за да навлезеш в антиматерията, да направиш time trip и да съумееш да се върнеш.

Някъде бях чел, че е възможно само пътуване напред във времето, но връщането не е възможно...?
Signature.

Неактивен STALKER

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • @higher rpm
    • Профил
    • Trojan_Force
Черната дупка е много интересен обект. Има толкова силно гравитационно поле, че дори да се движиш със скоростта на светлината, пак ще бъдеш погълнат...Още по-странно е, че за външен наблюдател, наблюдаващ падащо тяло към вътрешността на черната дупка, това тяло се движи все по-бавно и на практика никога не стига черната дупка...Веднъж пресече ли хоризонта на събитията(обвивката на черната дупка), това тяло няма да може да бъде наблюдавано от обекти, намиращи се извън дупката. Във центъра на този гравитационен феномен има една област, наречена сингулярност. Там гравитацията е безкрайно-силна...разкъсва атомите...е как ще оцелее нещо, паднало вътре....Да не пропускаме фактът, че тия черни дупки излъчват радиация...

Неактивен Juréx

• FREAK
  • зарибен/а
  • Terminal Case
    • Профил
Е тука има парадокс малко, щото нищо не може да премине хоризонта на черната дупка, пък радиацията е поток от елементарни частици. И между другото ако тряа да сме точни излъчва рентгенови лъчи.

Неактивен STALKER

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • @higher rpm
    • Профил
    • Trojan_Force
Е тука има парадокс малко, щото нищо не може да премине хоризонта на черната дупка, пък радиацията е поток от елементарни частици. И между другото ако тряа да сме точни излъчва рентгенови лъчи.

Така, имаме едно нещо, наречено Акреционен диск - струпване на материя, в екваториална орбита около черната дупка в процеса на падането към вътрешността и. Е тази материя излъчва радиация. Рентгеновите лъчи също спадат към радиоактивните частици ;)

Неактивен Juréx

• FREAK
  • зарибен/а
  • Terminal Case
    • Профил
Да де - просто бях малко по-специфичен... :)