Автор Тема: Open source - за или против  (Прочетена 3209 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.    

Неактивен Diabolik

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 116
  • Black Panther
    • Профил
    • Даволският Блог
Open source - за или против
« -: 2007-09-25, 00:48 »
Какво мислите за Open source софтуера?
За Open Source?
Против Oрen source?

Моля давайте мотивирани отговори, с логика и реални факти, и благодаря за разбирането.

Неактивен Dead_Inside

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 693
    • Профил
Отговор на: Open source - за или против
« Отговор #1 -: 2007-09-25, 00:53 »
Ами аз лично съм ЗА!
Обосновка: Ами, за да могат ей такива, като мен начинаещи да разберът как аджеба се пише и структуира даден по мащабен проект. А пък ако си започнал мащабен прокет, вместо да пишеш някъв 243243 реда код, можеш да си го вземеш от друга програмка, за да спестиш време и нерви  :)

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • Публикации: 7020
  • интернет лумпен
    • Профил
« Отговор #2 -: 2007-09-25, 01:02 »
За разбиране на наистина мащабен проект един човешки живот може и да не стигне :P

Ам... сигурен ли си че не бъркаш Отворен със Свободен код?
(обещавам да пиша по-дълго и сериозно на свежа глава)

На PrimaVista
Силни страни:
  • свобода
  • гъвкавост
  • мащабируемост
Слаби страни:
  • хаотичност
  • уязвимост (на корпоративни/адвокатски атаки)
« Последна редакция: 2007-09-25, 01:06 от tech_noir »

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1108
  • ?????????? ??????
    • Профил
    • http://mario.youaremighty.com/
« Отговор #3 -: 2007-09-25, 08:32 »
Това пък 'да си го вземеш от друга програмка' ми звучи доста забавно, като се има предвид, че е почти невъзможно да си напълно запознат със структурата на другото приложение, да не е свободен, а само отворен код; не е професионално да смесваш конвенциите - както вероятно ще се случи с разбивката на кода и именоването на класове, методи и променливи; coupling- ът може да е прекалено силен за взаимстване- изобщо дълга и рошава, дет' се вика. За скриптче от 10 класа и общо 1000 реда код може и да върши работа.  ;D

Преди 2 години ми се наложи да избирам между 2 технологии - майкрософтка и такава с отворен код. Факт е, че тогава се насочих към open source средите, а в момента работим в един офис колеги, разработващи и с двете платформи. В общи линии ежедневно има 'ей, това изобщо не сте го написали добре' или 'брех, при нас това не може да се направи' :) В над 90% от случаите съм ЗА продуктите с отворен код - без ангажименти към незнайни комерсиални продукти; разработка от хора от целия свят, които имат желание да помогнат на даден продукт; по- голяма надеждност откъм използване на материалите. Особено полезен е моментът с използването на отворени frameworks и toolkits за писане на софтуер. Ако използваме .NET платформата, нямаме идея как са реализирани нещата 'отдолу' - само се надяваме те да са достатъчно добре написани, за да ни вършат качествена работа. Дебъгването на Java приложение в общи линии може да обходи абсолютно всяка стъпка, като проблемни моменти може да са RMI дебъгване или работата на самия сървър, което на места може да бъде решено, а и не ни е работа. Вижда се имплементацията на виртуалната машина, на самите инструменти за работа, които използваме. Пример са ORM технологията Hibernate или новият toolkit на Google - GWT. Повечето среди за разработка позволяват прикачането на кода на технологията към проекта, така че документацията и коментарите да са видими наред със самия код. Често ЦЕЛИЯТ подход към проекта се променя, когато видим как, аджеба, работи отдолу самият проект - ценни неща, които биха ни загубили и седмици, ако нямаме достъп до кода и не знаем защо нещата не работят, използвайки типичните стратегии. Така че това определено е priceless.
Другото, все пак, е reusing- а: трябваха ни компоненти, които нямаше в средата, така че взехме вече съществуващи, разширихме ги с дадена функционалност, вързахме ги с по 2-3 примера и ги commit- нахме на open-source общността за свободно ползване от други хора, които имат такъв проблем и не желаем те да губят времето, което на нас е отнело писането на компонентите. :) Това ни позволява и да използваме техните добри практики за разбивка на елементите и обработката на събития.

Все неща, които са един гигантски плюс в разработката на софтуер. Когато Microsoft е конкурентът, често те имат по- голяма функционалност с техните продукти - във фирмата се наливат невероятно много пари, екипите са по- големи и са измъкнати невероятни мозъци от целия свят. Тук има 3 неща:
-не само майкрософт са голям комерсиален опонент
-все пак зад много OS среди стоят спонсори от сорта на IBM
-понякога OS продуктите надминават затворените, а дори и да не е така - понякога си заслужава да жертваш дадена функционалност за работа с отворен продукт

Работата с продукти с отворен код ме притеснява при използване на уеб продукти или такива, свързани с финансови транзакции - OS софтуера често е силно таргетиран, а видимият му код го прави по- лесно разгадаем за нападатели, което намалява и нивото му на сигурност (става въпрос за CMS системи, фреймуърци за банкови транзакции и т.н.). Сега например започвам собствен проект, базиран на познати и често срещани технологии - CMS и BLOG системи, като идеята ми е да е изцяло мой - позната разработка - и да намаля използването на готови експлойти от разни script kiddies, таргетирани върху портала. Естествено, имам и доста по- важни причини, но те не са важни в случая.

Като цяло наличието на open source е едно от най- ценните неща в Мрежата, така че винаги е добре да се възползваме от него, когато можем. Вече много европейски правителства минаха на продукти с отворен код, с което спестиха милиони и мигрираха към по- сигурен софтуер. Ако пиратството не бе толкова развито в България, вероятно и тук щяха да плъзнат много повече системи с Linux и Open Office - най- използваните продукти от офис потребителите, а и едни от най- скъпите такива Microsoft еквиваленти :)
Signature.

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
« Отговор #4 -: 2007-10-30, 12:32 »
Събрах си малко мислите за по-пълно обяснение на моята си гледна точка :)

За:
  • Свободата, Санчо, свободатааа!
    Разликата в самото усещане е като между това да караш кола и да се возиш в автобус. При второто нямаш особен контрол върху това с кого и как точно се возиш. Да, има определени спецификации (маршрут), общо взето стигаш за където си тръгнал ама дали шофьора ще надуе чалга или ще слезе за цигари, ще ти гепят телефона, ще хванеш въшки, дали ще се фраснеш като мине през дупка или ненадейно набие спирачки... не е особено под твой контрол. Цвета на седалките също, не можеш да помогнеш на хората, вземайки ги на стоп - возенето струва пари.
    От друга страна разбира се, ако с кола спукаш гума си е твоя грижа, а не нечия чужда (въпреки че друг може да спре и да помогне, ама не се знае) .
  • Гъвкавост.
    Всеки с познания и/или акъл може да променя (за собствени или общи нужди) софт-а.
    Прост пример - преди години във форумите на Adobe с руснаците и гърците дигнахме малко пушилка що им е толкова калпава поддръжката на кирилица, а в региона пакета им струва около да пъти, колкото в Северна Америка (като е софтуер, няма разходи за транспорт, а на практика и търговци и мито). Отговора беше че пазара бил малък, пиратски и общо взето да се да се таковаме в гъза - на тях не им дреме да инвестират в дебъг-ване.
    Обаче можеш ли да го оправиш ти, дори да знаеш какъв е проблема - не!!! Познавам хора, превеждали средата на програмите им на роден език (за да им е по-лесно на хората, да си в състояние да работиш и твориш, без да си принуден за целта да владееш определен чужд език). В момента, в който местното дилърче разбере, заплашва че ако още някой види превода, преводача ще бъде съден с цялата тежест на закона. Нямат бюджет за превеждане на дребни и незначителни езици, а получаването на безплатна помощ не им влизало в корпоративната политика.
    На мен други хора ми помогнаха за превеждането на Blender (искаше малко хак за кирилицата, че не беше бяха предвидени не-латински символи на времето), аз помогнах на арабите и сега около милиард хора могат да го ползват на родния си език. Казахме на разработчиците че така и така - има неудобство при използване на нелатински символи и други посоки на писане - при следващата версия неудобство нямаше. Азиатците после много се зарадваха.

Гледната точка на Nofearinc за сигурността при достъпен код има своите основания. Обаче... Става дума за общности. Да, има дупки, разбира се. Ама обикновено часове след като някой, който и да е Някой на планетата, ги забележи, те просто спират да съществуват.
    Да речем че Word забива (на посоки пиша, не съм го ползвал отдавна), когато се опитай да илюстрираш документа с .mpeg видео файл над 2 GB. Обаждаш се на Microsoft и им съобщаваш за проблема (за да си го оправят). На другия ден Word обновява ли се безплатно и автоматично с версия, която няма този проблем?
    При GPL решенията имаш сейф. Да, всички виждат че това е сейф. Да, всички виждат че е метален и къде е ключалката. И какво от това... (не ти пречи да залепиш шифъра върху вратата, разбира се, но си е твое решение).

Иначе получаваш черна кутия, ама от какво е направена и с какво е подсигурена не се знае. Който алгоритъма кода - за него си е. Компанията се предполага че го е подсигурила и тествала до колкото е могла, ама всеки писал какъвто и да е код знае че потребителите винаги могат да те изненадат с подход - просто хората не мислят съвсем еднакво. Кой би тествал по-добре - обучен (съответно мислещ по определена схема) екип от 5-50 човека в "лабораторна" обстановка или 50 000 независими в рални ситуации.
    Много елементарен пример е този форум тук. GPL-че (не строго, ама има още повече свобода). Всеки вижда какво и как е, всеки може да даде акъл и да се оплаче от проблем, да направи подобрение или поне да даде идея за такова на някой който може. До сега поне аз не знам за успешен случай такъв да е бил пробит.
    Конкурентните комерсиални Invision и vBuletin биват пробивани и гаврени толкова често, че администраторите които ги ползват са се примирили и backup-ват вече като тик. Най-смешното е че официалните форуми и на двете компании се случва да са извън строя с дни.
  • Мащабируемост.
    Няма проблем както го използваш лично, да го ползва цяло училище, институция и т.н. Ако нещо се пак не достига като спецификация, или ти трябва примерно синхронизация на файлове, можеш да наемеш специалист да го промени. Не да пише отделна програма или да похарчиш още в пъти по толкова за допълнителни приложения.
    Фактора който до голяма степен направи Apache толкова разпространен впрочем.
    Или в големи компании със специфични нужди. Google ползват собствена модифицирана версия на Ubuntu за desktop-OS в офисите си. Няма проблем, след като могат да го модифицират така че да лепне като ръкавичка точно за това което им трябва. Не биха могли да променят така чужда операционна система със затоворен код, щяха да изръсят милиони за хадуер (освен за самия софт, разбира се) за features дето няма да ги ползват и още толкова за разработка на тези, които им трябват но липсват.
    Другия важен фактор е че самия пазар се променя. Настъпва Enterprise 2.0, света се глобализира. Модела "дай да напишем нещо, пък може и да им хареса". Все повече остарява и компаниите, разчитащи на него постепенно се превръщат в огромни, тромави мамути. Също толкова адекватни. Бизнеса иска това, което му трябва. Точно него. Сега. С перспектива за промени, защото света не е статичен - не се знае след половин година какво ще им е от полза.
  • Цената.
    По принцип не мисля че е за работа е най-важния фактор. Пари се избиват, инвестиции се връщат. Ако инструмента ти за работа ти позволява да свършиш 3 пъти повече за единица време, това означава и 3 пъти повече пари. Изплаща се.
    Всеки, стартирал обаче някога честен собствен бизнес от 0 си знае че няколко бона повече или по-малко... е па имат значение. Понякога точно толкова е нишката, деляща те от падане в пропастта на фалита.
    Ами другите хорица? Сестра ми е на 12. "Износва" ми старите машини. Държи да си лафи с приятелки и братовчедите в Канада. Windows не е толкова скъп наистина. Ама доходите на сестра ми са нулеви. Означава ли това че за да е в състояние тя да комуникира с други човешки същества, трябва да чака да порасне, да се хване на работа... Стига бе! :)

Против:
  • Хаотичност.
    Начина на разработка и действие на свободния софтуер напомня цивилизована анархия. Съответно избиват недостатъците на тази идеология. Тъй като няма йерархия - всички са свободни и равни, решения обикновено не се вземат с гласуване като при демокрацията, споровете са кошмарно безкрайни. Обикновено няма кой да се наложи като арбитър или да издаде заповед. Често е за нещо дребно като външния вид или насока на опредена функционалност, задълбочават се в междуличностни кавги и накрая има обидени, скарани, напуснали проекта. Това определено спъва развитието.
    Същата работа при определянето на приоритетите. Програмистите програмират, често крайния продукт не е предназначен за други програмисти, но те вземат решение че е по-важно да се добави някаква нова функционалност, вместо да се оправи или изглади стара (резултата е масивен, но не много конкурентен продукт).
    По-големите проекти с по-голяма общност напредват каквито и проблеми да имат. Ако обаче е малко проектче движено от единствен човек (като случая със Содиподи) и този човек по една или друга причина спре да се занимава, проекта увисва. Не че друг не може да го продължи или не се случва комерсиална компания да фалира.
    Другия проблем е заплащането. Разработчиците рядко разбират от бизнес. Често проектите са никак или недостатъчно финансирани. Съответно за да живеят през деня работят някаква друга работа (като родните музикални "звезди", извинете за вмъкването), и вечер вече уморени и с ниско КПД сядат да понапреднат по проекта, който всъщност обичат. Предвидимостта и сроковете отиват в сферата на "ще видиме, когато-тогава" (е, някои имаме подозрения че Microsoft като имат срокове и обещания, са позабавили 1-2 версии)
  • Отношението.
    Ужасно е. Особено в източна Европа покарай пиратските сървъри.
    Като разработичик жертваш собственото си време за почивка и забавление. Обикновено в отговор те псуват. От години аз лично превеждам иначе популярни програми. Ей така, за да им е лесно и приятно на хората и да имат възможност (както споменах по-горе). Мейла ми е в About-а. До момента съм получил 0 (нула) окуражавания, за друга подкрепа не съм толкова нагъл да се надявам, от потребители. Обаче от време на време пристига нещо в стил "kak da ti eba mamata skapana i bokluk da sloja na biwchata ovcha glava?!". Фрустриращо си е.
    Ако поискаш обаче 3,4,5 лева, ще молят (да е безплатно), ще се мазнят, ще хитруват, ще краднат. Обикновено същите лигави хлапета с телефончета колкото 2-3 средни заплати.
    Съответно разработчиците се изнервят и озлобяват с времето и почват да се държат надменно към потребителите като към по-низши същества (понякога).
  • Уязвимост.
    Разбира се корпорациите правят всичко възможно по съдебни и несъдебни пътища да унищожат всяка конкуренция, която им подбива пазара. Проблема е че свободните общности просто нямат ресурсите (ако не са подкрепени от външен фактор) да отвърнат на удара и дори да се защитят.
    В днешно време алтруизма и благороството не са нещо, кoето да се толерира. Всъщност за нещото, заради което да засрамено да се свиеш в мишата дупка на поплу- или нелегалността понякога. Нещата щяха да балансират ако имаше някаква обществена подкрепа, но както споменах тя липсва. Бориш се срещу търговски интереси от една страна и парадоксално но хората, заради които правиш всичко това безплатно (как да не ти дойдат идеи да теглиш една майна на всички в един момент).
« Последна редакция: 2007-10-30, 12:50 от tech_noir »

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1108
  • ?????????? ??????
    • Профил
    • http://mario.youaremighty.com/
« Отговор #5 -: 2007-10-30, 18:51 »
Респект за поста!

Всъщност за сигурност и уязвимост идеше реч, че не може например Пентагонът или НАСА да е с широко разпространен софтуер с отворен код. Някак си... Лично аз бих седнал с още N човека да дебъгваме известно време и да изкараме 3-4 уязвимости, та после да трошим най- секюрнатите институции (примерно). Иначе за общностите е напълно правилно - пачове постоянно, който се хване - веднага закърпва. Разработчици - бол.

Психологическата граница за donation-и или 2-3 долара за нещо е много тънка. Наскоро имах такъв мейл от един мейлинг лист - предлагаха ми един готин семинар (реален, не спам), като само 'за спорта' ми искаха 1$. За участието, нали. Само че на мен ми е разправия самия пренос на парите (нямам кредитна карта) и просто го игнорирах.

За организацията на кода си прав- учил съм се от проекти с отворен код, обаче понякога ми идва да пренапиша цял проект и да го пратя на създателите. Елементарни неща - примерно клас с 10 000 реда код и без методи  :o Несериозно е. Не съм senior, но съм бил мениджър на проект и ме плашат такива своеволия в средно големи и дори големи, широко използвани проекти.

Впрочем, в работата ми шефът още не може да проумее как имаме легален софтуер, но аз ползвам примерно Open Office. Просто имам респект към OS и към развитието на повечето проетки.

П.С.Това за родните музиканти ми е много болно, но факт. Същото е и с повечето (неоправни) разработчици на open-source.
« Последна редакция: 2007-10-30, 18:54 от NoFeaRInc »
Signature.

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
« Отговор #6 -: 2007-10-30, 19:58 »
Има го момента "щот' нема кой". Като нашите преводи тука. Май в екипите няма нито един професионален преводач, гледаме сериозно на нещата, съответно процеса не е удоволствие. Ама като няма по-добри кандидати да се захванат, разкършваме пръсти и действаме, стараейки се резултата да е по-приемлив от липсата на каквото и да е.
"Не стреляйте по пианиста важи" с пълна сила :D. Разбира се в по-големи проекти и общности като OO и Firefox мислещите и поназнайващи глави са повече, впрягат се повече знания и умения и крайния продукт е по-качествен. Въпрос и на критична маса.

Пентагона и НАСА според мен би трябвало именно с тази цел да са си написали собствена операционна система, въпреки че до колкото знам за dektop първите използват патриотично Win (може и да са само слухове, разбира се), вторите Solaris за сървърите (което си е Unix). NATO ползват хетерогенна среда и силно модифицирана Java за собствените приложения.
(за всичките само съм чел/чувал, разбира се, както и вероятно има още какво ли не).
Европейските институции постепено по примера на Бундестага и Еропарламента мигрират към GNU/Linux, в някой страни вече е установен със закон за употреба в държавната администрация.
« Последна редакция: 2007-10-30, 20:11 от tech_noir »

Неактивен Diabolik

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 116
  • Black Panther
    • Профил
    • Даволският Блог
« Отговор #7 -: 2007-10-31, 17:09 »
Eй админа, дето си се разписал в тази тема, пълният пост, който разглежда за и против, е много добър, можето мнение за и против е същото, сао бих желал да допълня, че има и някои компании, които разчитат на опенсорс. Например института за интегрални схеми Фраунхофер. Те продават енкодер на всички, и декодер на тези, които го искат за комерсиална употреба, а тези които ще го ползват вкъщи, го получават безплатно.

Продажбите на енкодера им куцат, защото опен сорс групата LAME са написали и развиват много добър мр3 емкодер, който е безплатен, опенсорс и сега дава най-доброто качество, а във версия 3.98 се очаква сериозно ускоряване на процеса на енкодване.

Какво правят фраунхофер, вместо да хабят пари, и да съдят, и после да не са сигурни, че ще си ги избият с продажби, те просто инвестират в това да продават декодери, за комерсиални нужди, в следствие на което, вече няма електронна джаджа дето да дрънка и да няма мр3 поддръжка. От една страна, струва си да се инвестира, просто за да си конкурентно способен, защото мр3 с еразвива и качеството му се подобрява, от друга страна, струва си мр3 да се развива, защото е все масов, все повече неща го поддържат.

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
« Отговор #8 -: 2008-12-14, 12:32 »
Richard Stallman (as St IGNUcius) : Emacs vs Vi

http://www.youtube.com/v/S76pHIYx3ik&hl=en&fs=1  ;D

The Origins of Linux - Linus Torvalds

http://www.youtube.com/v/WVTWCPoUt8w&hl=en&fs=1