Автор Тема: За CRT- тата и Linux  (Прочетена 1516 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.    

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1108
  • ?????????? ??????
    • Профил
    • http://mario.youaremighty.com/
За CRT- тата и Linux
« -: 2007-08-23, 21:15 »
Навъртат се тук всякакви линукс гийкове, та реших да си споделя мъката.

Първият ми досег с не-Windows ядро бе преди 3-4 години, когато имах повече време за губене за настройки и разучаване на нови технологии. Оттогава съм сменил 4 дистрота, които съм разцъквал главно като помощни в една или друга степен. Голям проблем обаче е това, че невероятно много ме болят очите при работа в някое от дистротата. Честотата на опресняване е 85 или 100 херца, в ХР нещата работят добре. Тук при час- два последователна работа вече не съм адекватен и ме подхваща желанието за дрямка, независимо по кое време на деня.  :)

Та, никой от познатите ми няма такива проблеми. Някой все още да не е минал на LCD и да е срещал подобни затруднения?

П.С. Без антирефлексните очила очите ми директно започват да сълзят...
Signature.

Неактивен Dead_Inside

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 693
    • Профил
Отговор на: За CRT- тата и Linux
« Отговор #1 -: 2007-08-24, 01:10 »
Аз с LCD монитор и Windows, след 3-4 часа се чувствам по същия начин

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1108
  • ?????????? ??????
    • Профил
    • http://mario.youaremighty.com/
« Отговор #2 -: 2007-08-24, 07:18 »
Това ми е понятно, като смених работното място преди година и нещо, шефовете се чудеха и маеха защо ми сълзяха очите и ставах през 10-тина минути. Сега съм посвикнал вече, но с болезненото CRT май няма привикване.  :-[
Signature.

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • Публикации: 7020
  • интернет лумпен
    • Профил
« Отговор #3 -: 2007-09-07, 22:53 »
Имал съм подобен проблем. Понякога даваш честота за опресняване, това пише, ама на практика му идва в повече и сваля на 60 (от което болят очите), дори резолюцията и цветовете да си ги вдига. Неприятно. Поради различния начин на третиране на хардуера (и гъстота на точката) обикновено трябва да зададеш малко по-ниски параметри за резолюция/опресняване за *nix и Mac, спряно тези за Win (добрата новина е че картинката пък е по-качествена като я настроиш веднъж).
Решения:
- провери пак драйвера за видеокартата дали е инсталиран и работи, може да теглиш една преинсталация;
- провери параметрите на конкретния монитор (обикновено по сайтовете на дистрибуторите), дали не си ги прехвърлил;
- свали с една стъпка на долу и рестартирай графичната система (най-добре целия комп);
- виж community-то на съответаната дистрибуция по-въпроси за Refresh Rate и screen resolution за сравнение;

Ако не помогне му теглиш една майна и вадиш някой backup на xorg с параметрите по подразбиране и почваш да вдигаш пак от начало.

В момента , това което работи за мен е: Win: 1280x960 @ 110 Hz, Linux: 1280x960 ама при 85 (просто по-ниско). Може и да се дължи на по-неиспипани драйвери де, ама това е положението.
« Последна редакция: 2007-09-07, 23:04 от tech_noir »