Анкета

...или, трябва ли да забранят Big Brother със закон?

Без простотия по ТВ.
2 (28.6%)
Да живее Големия Брат и Голямата Уста.
2 (28.6%)
И двете .... да ама как ?!?
1 (14.3%)
Не ми дреме.
2 (28.6%)

Общ брой гласове: 7

Автор Тема: За или против простотията по телевизията...  (Прочетена 7482 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.    

Неактивен ShaMana

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 18
    • Профил
Какво ще кажете по въпроса. Харесвате ли подобни 'реалити' шоу-та като тези който Нова Телевизия популяризират напоследък. Или просто предпочитате да гледате нещо по цивилизовано и истинско. Аз лично не понасям тези шоута а Нова ТВ ми е като трън в очите. Смятам, че тоталната деградация и деморализация не трябва да се дава по национална ТВ. Ако не знаете, Биг Брадър по света е доста позападнало предаване (говорим за рейтинги разбира се), но за жалост в БГ простотията още се продава със завиден успех и това предаване прави нечувани успехи (или поне така се казва). Та какво ще кажете по въпроса ?

Неактивен Mars

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 857
  • exLYCERIA ex.time_for_blood
    • Профил
България. Страна далече от Евро стандарти и цивилизован свят.  Бит Брадър, Голямата уста, Устата, Камелия, Азис, Биад...   Нямам думи.

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1108
  • ?????????? ??????
    • Профил
    • http://mario.youaremighty.com/
И аз смятам да дам моите 2 стотинки за каузата.

Реално погледнато, идеята на БигБрадър ми харесва - оставени различни персонажи в едно затворено помещение и набюдение на живота им като в лабораторен експеримент. Обичам да разсъждавам над постъпките им в дадени ситуации, един вид социологическо проучване за едно или друго. Виждам и как се спогаждат хората помежду си, какви черти се търсят в определените лагери, какви характеристики има лидера- малко или много, това покрива дребна част от нашето общество - представителна извадка. С малко повече въображение (и нерви за гледане) може да се открият интересни неща.

НО

Директно за Българските продукции:

-Както казва майка ми: "Ники Кънчев все едно е част от семейството: когато и да пуснеш НТВ, тоя все си е там"
-В шоуто се търсят сензации за нискоинтелигентните зрители. Демек участници - дебили.
-Ендемол са една голяма секта, още повече с манипулираните български вотове. Как пък на всяко гласуване публиката ще гласува с по 50% гласове за всеки от участниците?   Като сме овце, така ще да е.
-По повод горното, всички медии гърмят, че номиниран Х трябва да излезе с 80% недоволство на публиката, пък всъщност излиза номиниран Y... Прецедент- да, но редовна практика - ай, сиктир!
-Бах го в шуробаджанащината - сега чакам на Здравко и оня плазмодий жена му детето да се включи в Кид Брадър и да вземе още 100-200 хиляди за семейния бюджет. ЧЕ как се живее с някви си 100К в България...
-Правилата си ги измислят в движение - тоя ще влезе, ние сме обявили 10 човека, пък ще влезнат 15; тоя ще го пуснем да излезе, онзи - не и такива ми ти работи... Все едно Големия брат е някаква недоклатена тийнейджърка, която не знае къде да й го сложат, че да мирне.
-Самата визия на шоуто ме стресира-  както споменах по- горе, сектанска си му работа: злобно озвучаване, символи на отделни култури, които може би имат някаква 'сила', водещ с вида и характера на Сатаната и тем подобни.

И разни други подточки, за които не се сещам в момента.

Основната идея е, че Биг Брадър - България си е шоу за взимане парите на тийнейджърите от техните SMS- и, които изобщо не влияят на вота. И то по най- маркетинговата телевизия, скоро ще заприлича на тези канали, в които дават само и единствено реклами и обяви. Всъщност това време вече е дошло, но тук- таме пускат по някой филм, за да заблудят зрителя.

Вече не гледам неща на Ендемол. Единствената продукция, която бих гледал, ако ми издържат нервите от рекламите и промиването на мозъка, е Star Academy (поради музикалния му характер). Слави пък ми е малко блудкав, но Сървайвър и Music Idol са далеч по- добре продуцирани и по- идейни от ендемолските бози.
« Последна редакция: 2007-06-22, 21:05 от NoFeaRInc »
Signature.

Неактивен Juréx

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 2060
  • Terminal Case
    • Профил
    • http://myspace.com/stsbg
Аз съм си решил проблема - телевизия почти не гледам, когато гледам дежурните канали са Cartoon Network, Extreme, VH1 и всичките производни на Discovery. Taм Биг Брадър няма

Неактивен Stardust

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1094
  • I believe in fairies... I do, I do...
    • Профил
    • http://www.myspace.com/unlock_your_imagination
И аз като Юри си гледам тези канали и нямам проблем... а и от време на време гледам Фокс Лайф  приятни сериалчета дават  
Inside all of us there si hope...

Неактивен KpaTyHkA

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1684
  • Firebird/Phoenix
    • Профил
    • http://www.myspace.com/kpatyhka
Телевизия НЕ гледам... само ако случайно наш'те са пуснали нещо...

ако седна да гледам нещо то ще е някой сериал тип "Доктор Хаус" или "Приятели" или ще гледам Шоуто на Слави... Или ако случайо видя,че има хубав филм или няква яка анимация (мн рядко се случва...) ...

Всичко друго за моята личност е помия...
Ще се превърна в пепел и от пепел ще се възродя...

Неактивен Cuddles

• модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 1245
  • Trying to touch the sky
    • Профил
И аз телевизия почти не гледам, само за губене на време, ако нямам интернет примерно... Като гледам - гледам и аз детско някое или някое сериалче по Фокс Лайф като Приятели, Женени с деца, Кварталът на богатите и т.н....
Що се отнася за простотията по тв-то.. ми много рядко може да се случи да се зазяпам в няква такава тъпотия.. Деа знам, все ми е тая дали ще я има или не.
« Последна редакция: 2007-06-23, 14:39 от Cuddles »
"Life is too precious to worry about stupid Shit ..!"

Неактивен STALKER

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 790
  • @higher rpm
    • Профил
    • Trojan_Force
Хаха...таман си нагласях тунера на компютъра...Та, гледам научнопопулярни програми(Дискавъри, Нешънъл-а, Енимъл Планет). От време на време гледам някой по-интересен филм или си тегля HD DVD-та от компчето...не ме кефят тъпните ала СПОКО човече и плоските шегички на някои водещи ала шоуто на Росен Петров
M54B30, 182A1.000 и едно 93 килограмово магаре зад волана им :D

Неактивен RIoT

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 566
    • Профил
Цитат на: Cuddles
И аз телевизия почти не гледам, само за губене на време, ако нямам интернет примерно... Като гледам - гледам и аз детско някое или някое сериалче по Фокс Лайф като Приятели, Женени с деца, Кварталът на богатите и т.н....
Що се отнася за простотията по тв-то.. ми много рядко може да се случи да се зазяпам в няква такава тъпотия.. Деа знам, все ми е тая дали ще я има или не.

И аз съм така детските рулират    
а що се отнася до пристотията ми като не те кефи предаването не гледай е вече друг е въпроса че вси4и около тебе го гледата и като се съберете само за тва говорят а ти стоиш от страни и гледаш като индианец  
за тва се прецакваш да отделиш 30 мин от краткия си животец и накрая си блъскаж главата в стената че си го гледал и им се чудиш на хората но явно тъпите неща се харесват на масата душове
Listen its like poker you can play your best
But you got to know when to fold your cards and take a rest
And know when to hold your cards and hold your breath
And hope that nobody else is stacking the deck because
I dont need to tell you that life isnt fair.

Неактивен Mistress of Sorrow

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 112
    • Профил
Цитат на: OutOfSpace
Цитат на: Cuddles

И аз съм така детските рулират    
а що се отнася до пристотията ми като не те кефи предаването не гледай е вече друг е въпроса че вси4и около тебе го гледата и като се съберете само за тва говорят а ти стоиш от страни и гледаш като индианец  
за тва се прецакваш да отделиш 30 мин от краткия си животец и накрая си блъскаж главата в стената че си го гледал и им се чудиш на хората но явно тъпите неща се харесват на масата душове
Да съгласна съм с това,че ако едно предаване не ти харесва никой не те е завързал за стола да го гледаш...но понякога дават големи простотии,които малкоте деца гледат и за това съм против.И когато дават нещо забранено примерно под 12 години-говоря за кеча дечицата на по 8,9 години не им пречи да го гледат и после да повтарят глупостите в училище и да се истрехват взаимно,защото не разбират,че кеча е театър и не се млатят така наистина...
Мисълта ми беше,че простотията по телевизията неможе да се спре и аз не искам особенно да се спира,защото някой "просташки" предавания си ме радват.
Every tear is frozen
Our soul is linked
Our hate is bloody
All happiness is gone away
All laughter is gone away
All life shall end in death

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • ?????????? ??????
    • Профил
Цитат на: OutOfSpace
Ако нямах положителна нагласа към теб, щях да ти тегля една по тънката и по дебелата едновременно.  

-Телевизията пуска само рейтингови предавания. Ако има простотия по чанелите, значи народът гледа масово неща за средностатистически индивид с IQ на гръмнал тостер и се радва на това. Т.е. по това се прави извадка за обществото.
-По- горе споменаха кеча и т.н. - при Милен Цветков съм гледал случаи на избили се дечурлига поради повтаряне на Кеча. А и като бях малък, децата около мен се 'гърбеха' редовно с хватки от кеча, който така и не ми хареса тогава. Единствено бях фен на календарчетата и миришещите листчета с кечисти  
-И като ти промиват мозъка 24/7 по всички телевизии, по билбордите на улицата, по витрините на магазините; радиото, концерти и прочие- и да имаш нерви от титаниева сплав, пак ще изпушиш. Малко като 'Щом според теб постелката за обувки на съседа смърди на пор, не излизай от вкъщи'. За щастие все още има канали с нормално съдържание, но покрай това американизиране, масова рекламизация и други досадни фактори не се знае докога ще издеянат и в какъв процент ще е това.
Signature.

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1863
    • Профил
Яааа, каква хубава темичка имало, а аз съм я пропуснал! Ама защо не е толкоз популярна, не е актуален въпроса ли? Е, то е ясно - много хора харесват телевизора.

Хм, мисля че в множество от темите съм писал, че аз, лично, моя телевизор го изхвърлих на боклука отдавна.

Някога, в далечно минало, когато хората са се борили за един по добър живот и идеите са завладявали масите - е имало революции, бунтове и възстания. Власт имащите са поддържали специални армии, гвардии, императорски конвои, казаци и еничари за да потушават разбунтувалия се народ. Това е било скъпо и несигурно, защото понякога и всички тези гвардии и казаци са се бунтували (прочутия бунт на хорунжий Емеля Пугачов, възстанието на еничарите в Цариград и други такива събития), а освен това и да не са се бунтували (гвардиите) пак е било гадничко, защото при всяко възстание, въпреки че е било потушавано, е имало смутни времена когато къщите и именията от само-себе си са се подпалвали.
  Американците, като един практичен народ, първи са проумели че много по изгодно е вместо да храниш огромни карателни армии можеш просто да нахраниш говедата и те няма да се бунтуват, защото сития не иска да се бие - той иска да спи!!! При това положение става досто по спокойно - няма бунтове и революции .- има опашки за помощи. Цялата тази система, разбира се, не е проработила веднага - нужно е било време, но ето че в наши дни вече успешно проработи, но преди това е било нужно още едно техническо достижение и внедрение в обществото - телевизора! О да, телевизора, най голямото изобретение на човечеството - именно телевизора, а не глупавата електронно-лъчева тръба или изобретението на Попов и Маркони! Защото въпреки че храниш хората те продължават да мислят и да виждат че са си останали говеда, защото няма никаква разлика между ситото и гладно говедо - то си остава добитък. Телевизора, тази фълшебна пръчица за всички експлуататори, успешно промива на хората главите - окончатолно превръщайки ги в говеда, а един индивид превърне ли се в говедо, много трудно, почти не възможно е да премине обратния процес! Обърнете внимание дами и господа, че и в най бедните райони има телевизор, в някои случаи, когато няма електричество е захранван от акумулаторна батерия! Власт имащите харчат известни пари, които са харчели по рано за поддръжка на армиите, но получават гарантирано спокойствие - е някоя и друга манифестация с !!!РАЗРЕШЕНИЕ НА ПОЛИЦИЯТА!!! не се брои, това е такъв театър че човек да се отврати!  

Благодаря за вниманието!
Идеи становятся силой, когда они овладевают массами!
Владимир Ильич Ленин (Ульянов)

Неактивен xxx

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1313
    • Профил
Не знам защо, ама като четох мнението на Александр се сетих за тва че младото поколение е много по-необразовано от предишното...(тва е един мой вечен спор с една лелка, незавършила средно, щото се омъжила на 16(ама тва е друг проблем))
Усетих, че на На Саша(тва ми е любимото име(даже си кръстих едно куче така), и ако не възразяваш ше се обръщам към тебе така) някакси му липсва далечното минало, "когато хората са се борили за един по добър живот и идеите са завладявали масите ". Липсват му бунтовете и въстанията, на които не е ставал свидетел, а само е чел за тях. Да де, ама хората тогава са били гладни и заробени, а ти  си и гладен, и заробен  та затва мечтайш да въставаш?! Аз не виждам нищо лошо в спокойствието.  Нямам някакви възвишени цели и идеали, не искам да се боря за изгубени каузи, Предпочитам да не се напрягам особено и... да си гледам телевизия. Тва ми беше коментарът относно нуждата от военни действия... Някога, в близкото минало бях написала едно есе, в което защитавах тезата, че няма нужда от напразни саможертви... Героизмът няма да се върне, защото или хората мислят като мен, или мислят противоположно, но нищо не правят... та бездействието е всеобщо...

Та сега за телевизията... Отраснала съм с нея. Както вече написах като включа телевизора и веднага знам точно колко е часът - толкова съм обвързана с нея... И съм горда нейна възпитаничка... Тя ме разведрява. А защо точно тя?! Ми защото работата с компютъра не я влядея до съвършенство и ми писна от чужди проблеми... Аз не мога свойте да си реша... Та копвам се пред телевизора и...ТЪПЕЯ...
Най-обичам Краси Радков да се прави на монахиня... Е тва ме расмива неудържимо... Ей тук вече идва основната тема... Не гледах биг брадър, но майка редовно го следеше... Ми кво от тва?! Въпрос на избор. Понякога гледах Голямата Уста, ама не за друго, а защото Слабаков ме кефи, кефи ме как разсъждава...  
Кат бях по-малка гледах кеч, ама го гледах всеки четвъртък и петък. Не съм пробвала заучените хватки на никой... Просто ми бяха интересни потните мъже в оскъдно облекло...(а съм била около 10) - тва е майтап. Не разбирам кво толко гледате по CN...  Къде къде по-забавни са си детските по Бумеранг. Можеби щото са от мойто време, та затова по си ги харесвам. А по Дискавъри гледам пак такива, които са предназначени за масовия вкус - Брейниак, Как се прави, Митоборци и т.н.  Няма кво да се лъжем... Брейниак е пълна простотия...Тва са неща, които ми грабват вниманието, които са интересни и които ме разсейват.
Предпочитам  телевизията, предназначена за масовата публика... Обичам нещата да са максимално опростени...  Няма нужда да се вглъбявам в каквото и да е, извън личните ми тревоги. Та нали затва са я направили тая телевизия( освен да приспи говедата) та и да забравиш лошото... Ей така .... да забравиш, че си говедо с проблеми. Та аз съм ЗА простотията по телевизията. Нека има, нека да гледат хората и да се радват...

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
Спокойствие казваш, е, може би не е чак толкоз лошо и спокойствието...
На мен не ми липсват бунтовете и възстанията, а и не само съм чел за такива, но и съм преживял едно - две (по времето на распада на СССР - целия юг се бунтуваше), на мен ми липсват мислещите и интересните хора, липсва ми свободата, защото в нашата развита демокрация - свобода няма, единствената свобода която имаш - това е да избереш кой канал да гледаш. Както и да е, едва ли някой ще ме разбере, проблема може би е в това, че съм водил крайно различен живот от болшинството? И освен че съм водил различен живот, съм имал и други интереси и това ме превръща направо в извънземно...

Неактивен xxx

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
Sorry,  за флууда, ама не мога да се въздържа... Саша,  за коя свобода ми говориш?! За свободата преди колко години? Щото   такива хора, които днес мислим за "свободни", преди 20 години свинете в Белене са им яли главите... (цитирам баща си). Или пък свободата на глас... Гонели са "вуйчо Кръц" - вуйчото на най-добрата ми приятелка - по деретата, за да иди да гласува и то не за кой да е..., а за другаря живков, щото цялото население е било"свободно" да гласува за него... Та тва ли ви  миналата свобода. вашата свобода аз не съм я видяла, ама и не изгарям от желание да я видя. Прав си, имам свободата да превключвам телевизора, а в миналото такова свобода не е била нужна, защото сте имали само една програма... Ъхъ...   пак опряхме до телевизията...

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
Така е, пак опряхме до телевизора...
(Аз вече за комунизма не пиша - защото човек, за да прогледне през пелената на новата пропаганда, трябва да ИЗУЧИ въпроса, а никой няма да го изучава, тогава какъв е смисъла да си хабя пръстите? Дори и да докажа нещо, хората са си промили мозъка... и така им харесва. На българите им харесва.

[!--quoteo--][div class=\'quotetop\'][/div][div class=\'quotemain\'][!--quotec--]Щото такива хора, които днес мислим за "свободни", преди 20 години свинете в Белене са им яли главите... [/quote]  
Някакви факти за Белене, баща ти има ли, за свинете и за други такива приказки? Аз факти имам. Имам и свидетелства на очевидци и знам кого са вкарвали в Белене и за какво са ги вкарвали.

През далечната 1984 година в Белене вкарват един доктор, арестуват за трафик на малки деца, а в наши дни, същия този доктор го виждам жив и здрав със справка в която пише че е бил репресиран от кървавия режим на Тодор Живков, и пенсия този мръсник получава... такива работи.

В България не е имало никога свобода, не е имало, няма и няма да има, защото на нас българите, свободата не ни трябва и не ни е нужна. Тука за това така мразят сърбите - защото са горд и свободолюбив народ. Аз съм руски възпитаник. Гордея се с това, защото именно в Русия ме научиха да мисля и да бъда истински свободен, мен само едно ме мъчи че не може да прогледне моя народ! Мъчи ме че виждам как България бавно загива и се изражда - това не ми харесва, защото е обичам тази страна и обичам този народ. Аз мойта свобода е имам, постигнал съм някакво ниво в живота, приемливо ниво, и по логиката на Ганьо, трябва да си трая и да се наслаждавам, повечето така и правят, аз съм исключението което подтвърждава правилото - трудно се живее като исключение. Предполагам, един ден ще претръпна и вече няма да ми пука - ще престана да давам безсмислени мнения, само ще се усмихвам и ще си гледам бизнеса, а за България ще спре да ми пука ... може-би. Хм, аз вече, сигурно, съм повече руснак от колкото българин... жалко..

Неактивен xxx

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
Саша, за тва в едната скоба:[!--quoteo--][div class=\'quotetop\']ЦИТАТ[/div][div class=\'quotemain\'][!--quotec--](Аз вече за комунизма не пиша - защото човек, за да прогледне през пелената на новата пропаганда, трябва да ИЗУЧИ въпроса,[/quote]
 Аз комунизма го оставям на хората, които са го ИЗУЧИЛИ или преживели. Не оставай с грешно впечатление, че съм антикомунистка и заклета демократка. Това е даже смешно, щом става въпрос за мен. Мен ме дразни друго... Всички хора, които са преживели повече в смисъл натрупали са повече жизнен опит и т.н. казват: "Преди беше по-добре. Преди нещата бяха по-хубави." [!--quoteo--][div class=\'quotetop\']ЦИТАТ[/div][div class=\'quotemain\'][!--quotec--] Мъчи ме че виждам как България бавно загива и се изражда[/quote] Аз ей тва отричам. "А колко просперираща е била българия преди години... Ах, колко добре се е живеело тука..." -  Дрън, дрън та пляс(както казва баба) винаги си е било така, както е днес...Подкрепям те за тезата, че българите(масата българи, включвам и себе си) никога не са били свободни... В русия незнам кво е... Не съм живяла там. Ама предполагам че навсякъде е така...

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
Странно, май нещо не разбрах... 

Шом всички твърдят че преди е било по-добре, ти защо мислиш че не са прави? Някакви лични впечатления или как?

Цитат
винаги си е било така, както е днес...

Не, не е било. Строили са се заводи, фабрики, в България имаше безплатна и доста добра медицина, образованието беше на много високо ниво, хората живееха по-спокойно от сега, а безработица нямаше - това не са приказки под шипковия храст, а са факти.

Цитат
В русия незнам кво е... Не съм живяла там. Ама предполагам че навсякъде е така...

Не, не е.

Повече ще кажа - даже в Сърбия не беше така, в Сърбия на Милошевич, която беше...

P.S. Може би трябва да се преместим в по-подходяща тема, за дискусията? Инак, модераторите ще ни видят сметката...
« Последна редакция: 2008-03-17, 17:54 от tech_noir »

Неактивен Kallan

• Konoha
  • FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 930
  • Clare
    • Профил
По въпроса с телевизията ... ми не знам аз телевизия гледам рядко и то филмчета по FoxLife и HBO.Предавания като Big Brother  никога не са ми били интересни.Стигат ми простаците по улицата та и да си давам зор по ТВ да ги гледам - НЕ МЕРСИ!
Питам се често защо като вием ,че сме беден народ се пускат смс-и ,че някой да вземе 100 000.Сега някой ще каже ,че гласувнето няма нищо общо с резултата - ми нека няма бе обаче факта ,че се появяват все повече такива предавания ме навежда на мисълта ,че явно много пари се изкарват за да продължават да простеят ... да направиш предаване да платиш за всичките реклами и да имаш и 100 хил. да дадеш ...колко пари трябва да си изкарал?Против съм простотията по ТВ ,но съм много против ограбването на хората по ТВ.Има си тъпи хора дето не осъзнават ,че тези 2лв. дето ги дават за смс та Здравко да спечели  100 бона ,а пък разни продуценти и т.н.  да спечелят 10 пъти повече могат да ги дадат за детенцето дето се е родило с порок на сърцето или боледува от синдром дето ще му спре развитието като стане на 7г..
Какво му е забавното на това да гледаш как някакви кретени взимат пари?Аз не ги взимам тея пари к'во ме интересува ,че Здравко ще ги вземе.Нека да дойде да си ги споделим пък може и да си променя мнението.К'во ми е дал той ,че да си дам аз 2та лева за него.

Какъв човек трябва да си ,че да си легнеш щастлив с мисълта ,че си дал на някакъв нещастник 100 бона с твоя глас вместо да си помогнал на още едно българско дете да не загине заради абсурда на обществото.

По въпроса ,който отвориха Мима и Александър за свободата ще кажа само ,че такова понятие ... не съществува.Винаги ще има табу-та и рамки към които да се придържаме ... то иначе няма как.Всеки се чувства свободен по свой си различен начин.Едни в миналото са се чувствали свободни , други - не.На един убиец като му е отнето правото да убива чувства ли се свободен?Ми не се чувства много ясно.
Свободата е доста обширно понятие и засяга всеки човек персонално.

За това за Сърбия дето го спомена Александър ... доста хора са измрели за да се чувстват сърбите свободни за кратък период от време.Пък и Слободан ако беше толкова добър в управлението на държавата защо Югославия се разпадна?
Само в тишината има слово,
Само в мрака - светлина,
Само в смъртта-живот!

Sad but True..

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
Цитат на: InfernalFlames
За това за Сърбия дето го спомена Александър ... доста хора са измрели за да се чувстват сърбите свободни за кратък период от време.Пък и Слободан ако беше толкова добър в управлението на държавата защо Югославия се разпадна?

Югославия не се разпадна - Югославия е унищожиха с акт на военна агресия, мигар не е ясно? Сръбският народ е пострадал от чудовищна американска агресия! Янките са убийци и един ден възмездието ще ги стигне!

Неактивен Zago

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1184
  • Простак - чревоугодник
    • Профил
Саша, Саша, нима сега трябва да се впускаме в това колко нездрав съюз бе Социалистическа Федеративна Република Югославия?! Американците, просто се възползваха да си завъртят интересите. Но ако не бяха те, щяха да бъдат други. Без Тито Югославия бе обречена.

Свобода в Русия?! За кой и до кога? Ако те чуят мои познати ще се спукат откъм гърба за това, че не са я намерили... Къде другаде по света има цели зактити за (и от) света области?!

А икономическият възход на България, на китната ни република, по времето на социализма никак, ама никак неможе да се сравни с този от преди войната (1938) защо? Ми защото тогава, в царско време, сме в челната десятка от икономически развити държави в Европа, лева е бил конвертируем в целий свет и такива разни нещица.

Социалистическият икономически ред бе обречен от началото си... Но все повече си мисля, че говорийки си тук само 'абя време...

Но айде, със здраве...

Скоро може да ги решаваме тез спорове ребром на маса...
« Последна редакция: 2007-08-06, 11:56 от Zago »
Life is chaos, chaos is life.
Control is an illusion.
Only thing You can control are Your own intentions.
If You start with good intention, You have better chances ending up with good.

Неактивен Zago

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1184
  • Простак - чревоугодник
    • Профил
За възхода визирах "второто златно десетилетие", а имено:

През отиващото си столетие българският народ преживя периоди на разруха и години на икономически възход и добруване. След Световната криза времето от 1935 до 1939 г. е период на дългоочакван икономически подем, най-значителният за целия мирновременен период. Изострените политически борби и страсти, продължили повече от десетилетие, разпилявайки националната енергия, принуждават цар Борис III да хване работата "изкъсо" и да насочи страната към стопанско възраждане. В доклад до Държавния департамент във Вашингтон американският пълномощен министър в София Ф.А. Стърлинг пише: "Легацията научи от поверителен и твърде достоверен източник, че цар Борис обмисля сериозен план да отърве страната от политическото объркване, причинено от неспособността на партиите да постигнат споразумение... Заедно с общественото мнение той също бил отвратен от тяхната морална корупция, егоизъм и упадък и щял да назначи кабинет по свой избор измежду най-добрите личности в страната, стоящи над партийните интереси, едно честно, силно и патриотично правителство."

ТАЗИ ЗАДАЧА ЦАР БОРИС ВЪЗЛАГА НА Д-Р ГЕОРГИ КЬОСЕИВАНОВ,

изтъкнат дипломат от европейска величина, общественик и политик, който поема държавното кормило на 23 ноември 1935 г. По време на своя мандат до 16 февруари 1940 г. той пет пъти реконструира кабинета. За министри привлича специалисти с доказани професионални способности, с обществен авторитет на граждани и патриоти. Правителството си поставя следните основни задачи: успокояване на страната; стабилизиране на финансите; стимулиране на творческия порив у народа; помощ за съживяване на селското стопанство и развитие наиндустриалното производство; укрепване на държавния апарат, деморализиран от честите промени по политически причини; организиране на синдикати на чисто професионална и стопанска основа, без политически функции.

Тази политика среща разбиране и широка подкрепа у народа, което проличава на проведените ибшински избори през 1927 г., когато за пръв път в българската история жените получават право на глас.

ВЪЗХОДЪТ НА СЕЛСКОТО СТОПАНСТВО ЗАПОЧВА ПРЕЗ 1935 г.

и достига връхната си точка в навечерието на Втората световна война. Той се дължи на няколкото поредни добри реколти и на постепенното повишаване цените на селскостопанските произведения, което увеличава покупателната сила на селяните, съставляващи 78% от населението на страната. Известна роля изиграват компенсационните сделки с Германия, Австрия, Унгария и Чехословакия за износ на залежали тютюни срещу внос на индустриални стоки, машини и съоръжения.
Българската земеделска и кооперативна банка неколкократно увеличава кредитирането на селското стопанство при ниски лихви - за закупуване на селскостопански инвентар, машини, торове, сортови семена и др. Само през 1939 г. тя отпуска на земеделски стопани и кооперации кредити в размер на 1,5 млрд. лв. Това довежда до увеличаване на средните добиви, на общия обем и доход от селското стопанство. Важна роля изиграват създадените през 1937 г. селскостопански камари, които активно участват при определянето на основните насоки на селскостопанската политика в страната.
.
Общ доход от селско стопанство за периода 1935-1939 г.
Година     Доход в  млн. лв.
 1935    19 985
 1936     20 646
 1937     24 594
 1938     26 911
 1939     31  466
.

ПРЕЗ НОЕМВРИ 1938 Г. МИНИСТЪР НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО СТАВА ИВАН БАГРЯНОВ,

крупен земевладелец, добре познаващ нуждите на селото. С поредица закони и инициативи той се изявява като голям реформатор и допринася за интензификация на българското земеделие и подобряване бита и културата на селяните. Най-значимото му мероприятие в Законът за земеделските пенсии. С него България става първата страна в света, която осигурява старините на земеделските стопани, навършили 60 години.

Наличието на достатъчно суровини и вносът на съвременни машини и съоръжения съдействат за ускореното развитие на индустрията, чиято продукция в неизменни цени през 1941 г. достига 18,16 млрд. лв. срещу 11,16 млрд. лв. през 1934 г. при средногодишен прираст 6,9%. Водеща е хранително-вкусовата промишленост, която дава 62% от цялата промишлена продукция. По своята концентрация, макар и не в много големи предприятия, България се приближава до развитите държави. В предприятията с над 50 работници работят 75,2% от всички работници в промишлеността, а с над 200 работници - 40%.

След 1935 г. външната търговия на България бързо нараства, като през цялото време търговският баланс е активен.
.
Външната търговия в навечерието на  Втората световна война в млн.лв. по текущи цени
Години     Внос     Износ     Оборот     Салдо
1935     3009     3253     6262     214
1938      4934    5578    10 512     664
1939     5197    6065     11 262    868
.
В навечерието на Втората световна война вътрешната търговия се оживява. Общата стойност на стокооборота през 1939 г. нараства на 29 305 млн. лв. срещу 14 546 млн. лв. през 1934 г.

За първи път в историята на България се пристъпва към цялостна регламентация на вътрешната търговия. Към Министерството на търговията се създава Висш търговски съвет като консултативен орган.
През втората половина на 30-те години акционният капитал, със значително чуждестранно участие, завладява почти всички отрасли на икономиката. В областта на кредита т.нар. "петорка", в която влизат освен българските банки още Френско-българската банка и Итало-българската търговска банка, държи в ръцете си 50,4% от капитала на всички акционерни централи и провинциални банки. В застрахователното дело четири дружества от общо 23 са съсредоточили в ръцете си 66% от капиталите.

СЪЩЕСТВЕН БЕЛЕГ Е ЗАСИЛЕНАТА ДЪРЖАВНА НАМЕСА

в стопанския живот на страната по примера на САЩ, Германия, Италия и други страни. Със Закона за индустрията от 1936 г. държавата определя задачите на отделните предприятия и отрасли, характера на производството и производствения процес. В областта на селското стопанство чрез Дирекция "Храноизнос" влияе върху цените на селскостопанските произведения. Установява контрол върху износа и пълен надзор върху цените на вътрешния пазар. В края на 1939 г. "ножицата" между цените на индустриалните и селскостопанските произведения се затваря и това се отразява благотворно върку бюджета на държавата, който през 1939 г. приключва с излишък от 270 млн. лева. Спестовно-застрахователните дружества се поставят под държавен контрол.

Подемът на икономиката довежда до подобряване на жизненото равнище на широки слоеве от населението. През1939 г. доходът на селското население нараства с 37% в сравнение с 1935 г. Средната надница на професионален работник е 66,60 лв., средната месечна заплата на чиновниците - 2500 лв., а средната пенсия - 1400 лв.
.
Цени на основните хранителни стоки през 1939 г.
Артикул     Цена, лв.
Бял хляб     5,78
Прясно месо     5,08
Телешко месо     20,48
Сирене     25,73
Яйца     1,55
Ориз     16,50
Захар     25,13
Олио     14,32
.
В страната настъпва ред, спокойствие и сигурност. В селата къщите не се заключват. Между хората съществува уважение и взаимопомощ.

Икономическият възход на България в навечерието на Втората световна война още по-добре се откроява, като се направи сравнение на нейните постижения с тези на съседните държави:
   .
Селскостопанска продукция на глава от населението в кг през 1938 г.
Култури     България     Гърция     Румъния     Турция     Югославия
Пшеница     
280

142

245

258

197
Ръж     
38

9

26

31

15
Ечемик     
52

35

42

58

27
 Тютюн    
5,60

5,99

0,63

3,22

0,96
   .
Брой на домашните животни  през 1938 г. на 100 души от населението
Видове животни     България     Румъния     Гърция     Югославия
Овце     
140

122

60

62
Крави     
29,6

14,2

22

26,4
Коне     
8,41

5,17

11,3

7,89
   .
Добити въглища в кг. през 1938 г. на жител от населението
България     Румъния     Турция     Югославия
293

100

146

324
   .
Авоари в чужбина на глава от населението през 1938 г.
България    Румъния     Турция     Югославия
98

97

81

70
   .

От посочените в таблицата данни се вижда, че България в навечерието на Втората световна война почти по всички показатели е на едно от първите места сред балканските си съседи.

Преди 60 години далновидни държавници за кратък период извеждат България от криза на завидна икономическа висота. Днес, вече десетилетие, българският народ живее в разруха и нищета и чака своите избавители.

Това имах в предвид.

Що се отнася до масата - визирах бира, не канадска...
Life is chaos, chaos is life.
Control is an illusion.
Only thing You can control are Your own intentions.
If You start with good intention, You have better chances ending up with good.

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
Цитат на: Zago
    От посочените в таблицата данни се вижда, че България в навечерието на Втората световна война почти по всички показатели е на едно от първите места сред балканските си съседи.

Ах, балкански...ясно.

Аз имах в предвид, не последното десетилетие, а икономическия и социален възход в периода 1944 - 1989.

Цитат
Що се отнася до масата - визирах бира, не канадска...

Става - само кажи кога, фен съм на бирата и сладките приказки, ама ти не беше ли от Пловдив? Инак, ще те водя в една бирария в парка "Зад канала", на наливна бира - в петък вечерта...
« Последна редакция: 2008-03-17, 17:55 от tech_noir »

Неактивен xxx

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
Цитат
Mia Публикувано Днес, 07:57 PM
   Все си мисля, че това е някакъв опит за иронизиране на това, в което се превръща болшинството...дано!
Че отде да знам кво е болшинството?! Та аз цял ден си гледам телевизия...(шега)     
В общи линии си държа на даденото мнение...  Ама да кажа че не съм говорила за себе си, а някак по-общо(нали нямам проблеми  )Простотията я има, щото на хората им харесва... Често гледам Милен Цветков. Въобще не го харесвам... даже ми е противен, ама така измъчвам себе си(падам си мазохистка), калявам си волята и се подготвям за живота(пак шега)
  Абе аз съм ЗА щото тва разсейва... Смешно е...пък човек има нужда да изпростее малко... А пък на който не му харесва, да смени канала, да изключи телевизора или направо да  изхвърли телевизора... И ДА ЗНАЕ ЧЕ НЕ Е ЕДИНСТВЕН .
А за  малките деца и проблемите с тях: Аз лично заключвам някои от програмите... (От майка и от татко, щото ако значт кви програми имаме ще изхвърлят телевизора направо...) Та родителите, роднините и т.н, загрижените за душевно здраве на малките, да заключат  просташките канали, за да предпазят отрочето... и тва е решение...
« Последна редакция: 2008-03-17, 17:55 от tech_noir »

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • ?????????? ??????
    • Профил
Цитат на: hubuutu^mime
Та родителите, роднините и т.н, загрижените за душевно здраве на малките, да заключат  просташките канали, за да предпазят отрочето... и тва е решение...
Малко офтопик, от чист технически спор навремето бащата заключваше канали, за да види как ще се оправя. Бил съм страшно малък, но просто превключвах на свободен канал и включвах търсенето, като там запаметявах новия намерен канал. Просто си припомних доброто старо минало, а и познати чавета на по 2-3 годинки, които вече сърфират в Мрежата и работят почти свободно с компютър. Сега вече може и да не е толкова забавно.
Signature.

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
Даа, по въпроса за децата - страшничко си е, трябва да се упражнява строг контрол върху тях - иначе има опасност да бъдат "възпитани" от масовата "култура". Аз някъда по темите писах каква методика бо трябвало да се упражни ... с две думи - без телевизор, ограничен интернет, специализирано образование и много спорт...