Автор Тема: Миграция към GNU/Linux  (Прочетена 10486 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.    

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • Публикации: 7020
  • интернет лумпен
    • Профил
Миграция към GNU/Linux
« -: 2007-01-04, 13:03 »
Майкрософт загуби Мюнхен 

Администрацията на третия по големина германски град Мюнхен отказа специалните 90% отстъпки в цената предложени от Майкрософт и предпочете за 14-те си хиляди компютъра софтуер с отворен код, а именно SuSE Linux и OpenOffice. Коментарите предричат ефект на доминото и че тепърва ще се предприемат подобни миграции и в други градове из цяла Германия. Преводна статия от немски в The Inquirer можете да прочетете тук: http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=9678
Първоизточник на немски тук: http://www.heise.de/newsticker/data/anw-26.05.03-004/
http://213.159.10.102/germany.asp?pad=190,205,&item_id=31564

http://www.linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl...s&key=351373437
« Последна редакция: 2007-11-08, 13:08 от tech_noir »

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Миграция към Linux
« Отговор #1 -: 2007-01-04, 13:05 »
Германия разработва стратегия за Linux  

Министерството на вътрешните работи на Германия разработва стратегия за внедряване и преход към Linux.
Стратегията е насочена предимно към правителствени и държавни институции, които желаят да внедрят софтуер с отворен код и по-специално Linux.

За основа на стратегията служат проведените пилотни проекти. Министърът на вътрешните дела на Германия Ото Шили (Otto Schily) планира да направи официално изявление по този повод на конференция в Лайпциг.

Подробностите може да прочетете от тук.

http://linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?pag...s&key=351598920

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Миграция към Linux
« Отговор #2 -: 2007-01-04, 13:05 »
Управата на Амстердам ще преминава към Linux  

Два отдела стартираха тестове, другите изчакват резултатите
Администрацията на Амстердам стана поредният потребител от публичния сектор на софтуер с отворен код. През тази година два отдела на градската управа ще оценяват възможностите на Linux върху десктоп системи, съобщава ZDNet.
Използването на отворен софтуер ще осигури по-добра обмяна на данни и съхранение на информация, без неприемливи финансови и логистични рискове, посочват от управата на Амстердам. Стратегията за отворен софтуер означава и по-голяма независимост от доставчиците, е друг аргумент за взетото решение.
Амстердам не възнамерява да спре да използва софтуера на Microsoft, но се очакма да вече да харчи по-малко за тясно фирмени продукти, според източници от администрацията на града.
Настоящият контракт на Амстердам с Microsoft изтича в края на 2008 година. Според плановете, тестовете на отворения софтуер трябва да приключат към средата на тази година. Ако те са успешни, към отворен софтуер ще пристъпят и други отдели на градската управа.
Освен Амстердам още девет града в Холандия тестват решения на базата на софтуер с отворен код. Сред тях са Айндховен, Грьонинген и Хага, а проектът се финансира от програма на холандското правителство.
Извън Холандия, управите на няколко големи европейски града също тестват Linux. Австрийската столица Виена изпълнява проект на базата на Red Hat, а Мюнхен въведе в част от администрацията Debian, като планира да мигрира 80% от своите РС към Linux до средата на 2009.
Кметството на Бирмингам обаче похарчи над половин милион лири в Linux тестове, преди да се откаже от проекта. Англичаните решиха, че им е по-евтино да ъпгрейдват системите си до Windows XP.

http://www.technews.bg/info.php?id=1982

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Миграция към Linux
« Отговор #3 -: 2007-01-04, 13:07 »
Индия се ориентира към Linux  

Цял щат в близо милиардната Индия се отказа от Microsoft и скоро ще премине към Linux. Това съобщи пред пресата в интервю г-н Умашанкар, мениджър на държавната фирма ELCOT, заела се с реализирането на проекта. Той коментира, че властите в най-южния щат - Тамил Наду са взели решение да мигрират 99% от сървърите и десктоп машините в различните институции към Linux. Това тяхно решение се базира на факта, че тази операционна система е с отворен код, разходите по нея са доста по-малки, а и може да бъде лесно модифицирана. Според последни данни вече на около 6500 компютъра е инсталиран SuSE Linux, а още 6100 Acer машини се подготвят и до броени дни ще бъдат разпространени из щата. Освен тях се подготвят други 20 хиляди бройки, които са предвидени за училищата и университетите. Умашанкар добавя, че повечето от тези десктоп машини са с инсталиран SuSE Linux, а сървърните конфигурации ще работят на Red Hat Enterprise Linux. От Microsoft са се опитали да променят мнението на властите като предложат изкушаваща оферта. За съжаление предложения вариант се оказал няколко пъти по-скъп от този, работещ с Linux операционна система. Според Умашанкар до няколко месеца други щати в Индия ще последват примера на Тамил Наду.

Източник: Kaldata.com

http://linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?pag...4&key=389286942

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1108
  • ?????????? ??????
    • Профил
    • http://mario.youaremighty.com/
Миграция към Linux
« Отговор #4 -: 2007-01-04, 17:29 »
Звучи доста интересно - чудя се дали представителството на MS в България е достатъчно влиятелно, за да спре такава евентуална атака откъм OS света. Такава е естествено, че няма да има, тъй като българските управници имат изгода от продуктите на MS, но кой знае?

Аз съм привърженик на Linux, а още повече на софтуера с отворен код, но, ако трябва да съм честен, върша си доста по- бързо работата през Windows (тривиални неща като language switch-ване за всеки прозорец, по- гъвкави hotkeys и прочие). Ако трябва да съм по- честен обаче, в случай, че пиратството се отстрани с магическа пръчка, навярно няма да си купя легални Windows, Dreamweaver, Visual Studio и други благинки.

В този ред на мисли, напоследък повечето дистрибуции замязват все повече и повече на Windows, така че ако децата започват да се учат от малки първо на Linux, после ще им е трудно да стъпят на Windows платформа.
Signature.

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Миграция към Linux
« Отговор #5 -: 2007-01-07, 15:21 »
Негово височество министъра на държавната администрация Ники Василев обяснява, че "били информирани за съществуването на софтуерни решения с отворен код, ама никой не ги ползвал з анещо толкова и отговорно като администрация"

Едвновременно купуват доста хиляди лицензи за джамлъка и офиса (последния бисер - по един лиценз за служителите за лично ползване в къщи) тип "под наем". Т.е. не за вечни времена а за перод от една година. Икономията би била практична, ако този едногодишен наем не беше по-висок от цената за закупуване на дребно...
« Последна редакция: 2007-01-07, 15:21 от tech_noir »

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Миграция към Linux
« Отговор #6 -: 2007-01-17, 11:03 »
Hines Corp - успешна миграция към Linux  

от ken(16-01-2007)

Hines Corp - компания, специализирана в управлението на няколко производствени компании от средния запад и в Тексас, е извършила успешен преход от Microsoft на Linux.

Ед Харпер (CIO) заявил: "Софтуерът на Microsoft съдържа много грешки, също така много проблеми с безопасността. При нас имаше проблеми с утечки в паметта. Налагаше се постоянно да рестартираме сървъра. Постоянни принудителни обновявания. Два пъти сървърът "пада" без възможност за възстановяване. Един път пълната преинсталация отне 5 дни."

Изборът беше прост – да продължим с Microsoft или да преминем на Linux. Компанията избрала SUSE ("нямаме нищо против Red Hat, просто имаме вече отдавнашни отношения с Novell").

Миграцията на 6-те компании на конгломерата отнела 18 месеца. "Всичко премина достатъчно безболезнено, всичко вече работеше, само малко се забавихме със Samba". Всичко е станало без прекъсване на работата. Компаниите даже не разбрали за това, че сървърите са преминали на Linux. "Сървърите ни повече не се претоварват. Просто ги инсталирахме и след това не сме ги пипали".

Някои от системите все още работят със стария софтуер заради използване на стари ERP системи, но преходът към открития "Open Pro" вече е заплануван.

Икономията от миграцията на една ERP система е почти милион долара. "Ако бяхме взели Microsoft ERP, само за началния етап това щеше да ни струва $1.2 млн вместо $400 хил. Когато ние предлагахме на корпорациите решенията на Microsoft и те видяха цената, те казаха такива неща, които аз не мога да повторя", казал Харпер.

"Доколкото екипа имаше опит с Unix, миграцията премина леко. Ако целият персонал не знае нищо друго освен MS, това е проблем. Но ако има хора, които желаят да променят нещо и те не са фанатици на MS, просто променяйте всичко.

http://linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?pag...s&key=389530749

Open Pro
Hines Corp

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Миграция към Linux
« Отговор #7 -: 2007-01-20, 18:09 »
Сърбия обмисля партньорство с "Ред Хет"  

Сръбското правителство и корпорацията "Ред Хет", една от най-големите компании за софтуер с отворен код, в понеделник (15 януари) подписаха писмо за намерения, с което проправиха пътя за възможно сътрудничество. "Ред Хет", водещият дистрибутор на операционната система Linux, неотдавна закупи и компанията за мидълуер с отворен код JBoss. Също в понеделник във Вършац бе открит регионален център за услуги за потребители на софтуер с отворен код. Той ще обслужва потребители от десет страни в региона.

Антиспам технологията на румънската фирма "БитДифендър" успя да блокира 97 % от спама по време на тест, направен от британската фирма "Уест Коуст Лабс". "БитДифендър" включва седем филтъра, един от които използва метода на невронните мрежи. Компанията вече е разработила 54 решения за сигурност на информационните технологии, които се използват в 180 страни от целия свят.

Електронен екран, който показва часа с точност до две наносекунди, бе официално открит пред сградата на министерството на развитието в Aтина в края на седмицата. Една наносекунда е равна на една милиардна част от секундата. Технологията може да се прилага във военни операции, в телекомуникациите и авиационната безопасност.

Шестима компютърни специалисти от България и Израел са разработили съвместно софтуер, който позволява на потребителите да разберат дали човек казва истината по време на гласов чат. Създаден от БАТМ, детекторът на лъжата "КишКиш" се предлага безплатно като допълнителна функция на Skype. Той работи чрез анализиране на звуковите потоци в реално време, като измерва промените в интонацията и силата на гласа. БATМ заяви, че сега работи по нов продукт за Skype, който ще се нарича "Love-o-meter" ("Измерител на любовта"). Той ще позволи на Интернет потребителите да измерват емоционалния интерес, който други потребители проявяват по време на чат.

(Различни източници – 08/01/07-15/01/07)

http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtm...5/roundup-st-03
« Последна редакция: 2007-01-25, 14:29 от LunaTi4kA »

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Миграция към Linux
« Отговор #8 -: 2007-02-11, 14:21 »
Руски училища преминават на Linux

Училищата в руския регион Перм няма вече да използват комерсиален софтуер. Това бе обявенo от министъра на образованието Николай Карпушин. Причините за тази радикална мярка са много но основните са: намаляването на разходите за лицензи с преминаване към операционни системи на Linux и намаляването на заразените с вируси компютри в училищата. Друг основен стимул за преминаването към софтуер с отворен код е намаляването на възможността училища да бъдат обвинявани в използването на нелегален софтуер. Нововъведенията в руската образователна система бяха обявени в доклад за "лицензионната чистота" на училищата в региона.

http://www.kaldata.com/comments.php?shownews=19664

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Миграция към Linux
« Отговор #9 -: 2007-03-13, 09:25 »
Японските училища може да минат на линукс  
от ken(12-03-2007)

Министерството на икономиката, търговията и промишлеността в Япония планира в близко бъдеще да въведе в училищата програмно обезпечение с отворен изходен код, съобщава сайта gyaku.jp.

В японските училища има около 400 000 компютъра, работещи под управлението на Windows 98 или Millennium, които отдавна не се поддържат от Microsoft. Замяната на тези компютри с по-съвременни модели и обновяването на операционната система би струвала неприемлива сума пари. Затова на токийската конференция, в която участвали учители и членове на правителството, било прието решение за замяна на остарелите версии Windows със свободно разпространявани операционни системи.

В поддръжка на идеята за прехода на свободно ПО, на конференцията се демонстрирали възможностите на ОС Knoppix Edu (система, модифицирана за нуждите на образователния процес, създадена на база linux-дистрибуцията Knoppix 4.5, която е известна с ниски системни изисквания и възможност да се стартира без използване на твърдия диск). В хода на демонстрацията група учащи се в едно от японските училища показала възможността да се управлява робот по безжична връзка и работа с пакета за 3D-анимации Blender.

Идеята за преход на свободно ПО в японските училища се е появила през 2004 година. Тогава е бил проведен експеримент по замяна на Windows с Linux в учебния процес. Около хиляда ученици използвали Linux в учебния процес, пишейки отчети и провеждайки научни експерименти. Независимо от определени трудности, свързани с отсъствието в Linux на такива програми като Internet Explorer и Windows Media Player, експеримента преминал удачно, а учениците останали доволни от възможностите на свободната операционна система.

http://linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?pag...s&key=391228773

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Миграция към Linux
« Отговор #10 -: 2007-03-14, 11:17 »
Френският парламент минава на Ubuntu

Френският парламент официално съобщи, че ще премине към Linux операционна система. Това ще стане през лятната им почивка, когато се очаква всички 1154 станции да заработят с Ubuntu Linux. В момента всички тези компютри използват Microsoft Windows. Прехвърлянето от него ще започне още в средата на юни. Преминаването към новата операционна система ще даде възможност на 577-те депутати да използват продукти с отворен код като Mozilla Firefox и Thunderbird, офис пакета OpenOffice.org и други станали популярни напоследък софтуерни решения. Според представители на парламента преминаването от Windows на Linux да струва около $105 хиляди долара, но ще спести няколко пъти повече в бъдеще.

http://linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?pag...s&key=391284080

Неактивен °*.????????.*°

• Пак само луда останах....
  • зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 336
    • Профил
    • http://vampirefreaks.com/Belladonna_Wormwood
Миграция към Linux
« Отговор #11 -: 2007-03-17, 13:13 »
Много сериозно се замислям и аз да мигрирам към линукс, но като за начало се чудя коя дистрибуция да си избера, а после как ще се оправя със конфигурирането и всичките команди...и най-вече как ще си настроя нета... Ясно ми е, че докато не пробвам няма да се науча, ама ми трябва някой, който да ми обясни, че линукса не хапе
Мълча и следвам те в нощта, ти мъчиш се да ми избягаш, но знаеш името ми е Смъртта

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Миграция към Linux
« Отговор #12 -: 2007-03-17, 13:45 »
Ми моя в момента е ламерското Ubuntu. понеже нито имам време нито желане да човъркам се ориентирах към дидтрибуция дето да е по-user friendly и от XinXP. Цък-цък-цък и готово. Както съм с LAN-интернет, след инсталация единственото дето ми се налага допълнително са видео-драйверите и кодеците (е, и да си напиша акаунтите за мейли, ICQ, Jabber, Skype и т.н. в съответните програмни). Иначе всичко осталало си е тип-топ със самото инсталиране.

Ако си на кабелен или ADSL нет вече не знам, че лсъм че трябват още 10-ина минутки за подкарване на нета ама не ми се е налагало да пробвам. При мене със самото инсталиране на операжционната система ми се теглят последните пакети (т.е. интернет вече имам, без да се е налагало да правя нещо по въпроса)
« Последна редакция: 2007-03-17, 13:46 от tech_noir »

Неактивен °*.????????.*°

• зарибен/а
  • зарибен/а
    • Профил
Миграция към Linux
« Отговор #13 -: 2007-03-17, 13:47 »
То остави това, че съм на DSL ами и сме 3 компа=> съм през рутер и то става мазало
« Последна редакция: 2007-03-17, 13:48 от ti6a »
Мълча и следвам те в нощта, ти мъчиш се да ми избягаш, но знаеш името ми е Смъртта

Неактивен FLiNT

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 176
  • ajde sad beremo jabuke. beremo jabuke rekao sam.
    • Профил
    • http://drumandbass.cult.bg
Миграция към Linux
« Отговор #14 -: 2007-03-17, 14:03 »
Fedora Core 6 или OpenSUSE 10.2, останалите отговори на въпросите ти ги пише в интернет. С повече търсене, четене и упорство става работата.
...А, да в момента си джиткам на Федорка и ми е перфектно!
« Последна редакция: 2007-03-17, 14:04 от FLiNT »

Неактивен °*.????????.*°

• зарибен/а
  • зарибен/а
    • Профил
Миграция към Linux
« Отговор #15 -: 2007-03-17, 14:29 »
Ооо убедена съм, че ги пише, ама трябва и да знам какво да търся и най-вече да запаметя нещо, щот ми е мн куха кратуната

Неактивен Franky

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 69
    • Профил
    • http://www.necrony.wordpress.com
Миграция към Linux
« Отговор #16 -: 2007-03-18, 18:17 »
Цитат на: ti6a
Ооо убедена съм, че ги пише, ама трябва и да знам какво да търся и най-вече да запаметя нещо, щот ми е мн куха кратуната
1-во ти трябва желание! Искаш ли нещо наистина, ще го постигнеш. И нищо не идва на готово..
2-ро слушай тех - Убунту е супер лесно и юзър френдли  
3-то това с трите компа не е никакъв проблем.

пс. Флинт, Федората я дръпнах още същия ден когато излезна и я инсталирах.. само едно мога да кажа: не си заслужава свалянето и 5-те диска. Има толкова простотии дето не ме кефят... примерно гадните ъпдейти, които ми се включват и ми лагват бавния комп.. проблемите със спирането на сервизи.. проблеми когато нямам интернет-  доста от програмите зареждат по 20 минути, чудейки се де е нета.. и тн... но всичко си е много индивидуално. завииси си от компа, от начина на инсталиране/компилиране и тн. може и аз да не му разбирам много.. за тва и не ме кефи...та ша си ползвам дебилиана, дет му знам сички глупости и простотийки

Поздрави.
« Последна редакция: 2007-03-18, 18:19 от Franky »
When you want it
It goes away too fast
Times u hate it
It always seems to last
But just remember when you think you're free
The crack inside your F**king heart is me.
[/size]
Моят блог
М

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • ?????????? ??????
    • Профил
Миграция към Linux
« Отговор #17 -: 2007-03-18, 23:27 »
Имаше един много готин лаф, може и по форума да е пускан - 'Ubuntu е африканска дума, която означава НЕ МОГА ДА СИ ИНСТАЛИРАМ ДЕБИАН'...

Като се сетя, че в дистрото не се включват адски много важни неща, сред които GCC, ми става дискомфортно. Как начинаещ юзър да качи свален архив, като при 'make' или 'make install' му каже 'нямаш компилатор'... Е аз още го гледам умно. Качих го, естествено, добавих му повечето пакети от Synaptic- а, но за разни важни неща като ssh също си е играчка, защото липсват други важни неща...
« Последна редакция: 2007-03-18, 23:29 от NoFeaRInc »
Signature.

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Миграция към Linux
« Отговор #18 -: 2007-03-19, 08:50 »
 Абе зависи кой какво намира за важно, както казах по-горе на мен промерно не ми е първа страст да човъркам операционната система, важно ми е да я има и да работи. Това със GCC не е чак такъв огромен проблем за човек, който за момента не знае какво  е това. За комплипаторите - няма наистина ама имаш такъв набор от преокомпилиран софт (16-17 000 и нещо) + Automatix дето е на клик-клик че вероятността да ти дотрябва изобщо не е толкова огромна.
Аз лично до до сега компилатори съм си ползвал само за да слагам бета-версиите на програмите които превеждам в момента в който излязат по CVS и нама още и .deb пакети. И то едно сложно слагането - гледаш какво му се губи че не ще > Synaptic, цък, цък и айде.

По-скоро за начинаещ потребител може би е дразнеща липсата на кодеци и драйвер за видеокартата по подразбиране (все пак си е безплатна дистрибуция, а та има copyriht), ама както казах има Automatix за тая работа. За Fedora не знам, като пробвах SuSE там го намаше тоя момент ама тромавичко ми се видя. Иначе пак дооста дуракоустойчиво нещо.

Бе всичко почти въпрос на предпочитания.
« Последна редакция: 2007-03-19, 08:55 от tech_noir »

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • ?????????? ??????
    • Профил
Миграция към Linux
« Отговор #19 -: 2007-03-19, 13:28 »
Както се казва, Ubuntu си е за офис потребители - качваш им офис, плейъри, слагаш един браузър и месинджърите, още 2-3 допълнителни програмки и ги оставяш да цъкат. Без допълнителни екстри, каквото дойде от администратора - толкоз. В такъв аспект дистрото е повече от идеално - по- сигурно е от Windows и работата с него е привидно по- приятна.

Преди бях фен на ръчкането, но сега нямам излишно време. Предпочитам да не възхвалявам като дървен философ SLackware и Gentoo например, като си върша работата бързо и лесно с XP и 2к3. Признавам, че ми е по- приятно, когато подкарам нещо под Линукс с максимата 'щом веднъж е тръгнало, значи няма да спре повече', но пък времето е по- голям приоритет
Signature.

Неактивен x_it

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 42
    • Профил
Миграция към Linux
« Отговор #20 -: 2007-08-07, 15:44 »
Ти и аз съм фърлил око на един такъв линукс Xandros
И скоро ще мигрирам    

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Миграция към Linux
« Отговор #21 -: 2007-08-07, 19:51 »
Това първо не е безплатно. Второ е доста слабо известно. Не знам колко е user friendly ама като за първа дистрибуция е добре да избереш нещо хем лесно и дуракоусточиво, хем масово (клкотo повече потребители го ползват, повече информация и помощ ще намериш, какtо ти вероятно повече софт и трикове за него). Помисли си все пак за (K)(Х)Ubuntu, Suse или Fedora (и трите имат български огледала и упътвания и чудесна поддръжка, да не говорим за тоновете налични приложения).

Не се мятай отначало на нещо дето трябва да си го сглобяваш от жички и болтчета (щото интересно, и после да мрънкаш колко време ти губи) или дето няма кого да питаш как да си сложиш DVD-кодеци примерно. Аз правих тия грешки

BTW това дето можеш да го чуеш че машинка дето се поти на XP, като и сложиш Linux ще литне... е не е вярно. Поне не по подразбиране за двете най-масови среди - Gnome и KDE по подразбиране. Ама поне носи на мачкане и тунинг и с времето си го правиш както си искаш и ти е удобно. Има и няколко значително по-леки среди, разбира се.
« Последна редакция: 2007-08-07, 20:00 от tech_noir »

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Отговор на: Миграция към Linux
« Отговор #22 -: 2007-09-05, 13:59 »
Google даде рамо на мрежа с отворен код

Цитат
Интернет компанията е един от най-големите потребители на Linux и сега се присъедини към IBM и Red Hat в патентната мрежа с отворен код.
Този ход е сериозен прогрес за Open Invention Network, организация, създадена с цел да премахне безпокойството от патентни съдебни процеси от плещите на Linux разработчиците.

Google е не само един от най-големите глобални потребители на софтуер с отворен код, но е и първият член в организацията, който е и краен потребител на този софтуер. Другите членове в патентната мрежа, сред които са IBM и Red Hat, са вендори, продаващи продукти, базирани на софтуера с отворен код.

http://spisanie.cc/?p=41

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • ?????????? ??????
    • Профил
Отговор на: Миграция към Linux
« Отговор #23 -: 2007-09-05, 15:12 »
Обърнете внимание на GPLv3 лиценза на Linux, който се опитва да се наложи сега. Според медиите наличието му би отказало голяма част от ИТ потребителите. Иска ми се да постна 2 материала по темата, но съм затрил линковете.
Signature.

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Отговор на: Миграция към GNU/Linux
« Отговор #25 -: 2007-11-13, 15:43 »
И нека най-добрият "Майкрософт" спечели...
Около 100 млн. долара ще струва държавният флирт със софтуерния монополист

Цитат
Според министъра, ако България не беше прегърнала "Майкрософт", то тя нямаше да бъде приета нито в ЕС, нито в НАТО.
;D ;D ;D

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен