Автор Тема: Тамплиерите  (Прочетена 84351 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.    

Неактивен e-man

• зарибен/а
  • Публикации: 131
    • Профил
Отговор на: Тамплиерите
« Отговор #90 -: 2007-12-13, 20:28 »
Да.... То и сентенцията " Битът определя съзнанието." се пришива на Маркс, ама истината е че този извод е изведен от Платон "малко" преди Маркс. Както съм казвал и преди PR-а е голяма сила!!! (Трябва да помисля дали да си обогатя бизнеса с една такава дейност ....)

Неактивен KGOTJ

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 28
    • Профил
« Отговор #91 -: 2007-12-18, 13:31 »
Здравейте, е-man и Don Dada.Искам да Ви поздравя с познанията и обективността относно Тамплиерите!Имам честа да съм Велик Церемониял Майстор на Ордена на Храма-O.S.M.T.H. Велик Магистрален Приорат България.Както виждам от форума e-man e е присъствал на наш Международен Капитул на 03.11.2007г. а и е наблюдавал  древният непроменен Ритуал от създаването на Ордена на Храма.Велик Магистър на Ордена  и Принц - Регент пазител на архивите в момента е Дом Фернандо Пинто де Соуса Перес от Португалия. За обърканата снимка след проведеният наш Национален Капитул в гр.Пловдив реагирахме веднага и можете сами да се убедите ,че е сменена с коректна.На нашият сайт osmth.bg ясно могат да се видят принципите на Ордена  и ясното ни и пълно разграничаване от масонски структури.Ние не търсим евтин PR и известност. Ордена на Храма не е масова организация.Желаещите да постъпят в Ордена минават през една древна и много ефикасна процедура по прием. Всеки желаещ е добре дошъл както на нашите Капитули така и като кандидат но не всеки бива избиран.Не ние търсим хората а те нас.Или казано още в началото ан създаването на Ордена - Ние нямаме нужда от Вас ,вие имате нужда от Нас напълно осъзнавайки какво точно искате и към каво се стремите.Защитата на Християнската духовност, Църква и ценостти са наш древено и основено задължение! Вярвам, че  ако проявявате интерес можете да се свържете с Нас и да Ви се отговори на интересуващите Ви въпроси доколкото е възможно. 
NON NOBIS DOMINE,NON NOBIS,SED NOMINI TUO DA GLORIAM!

Неактивен MuTaKa

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1251
  • Natural born... WINNER!!!
    • Профил
    • phys.uni-sofia.bg
« Отговор #92 -: 2007-12-18, 14:08 »
... Имам честа да съм Велик Церемониял Майстор на Ордена на Храма-O.S.M.T.H...
Коев..?
1917 година - Първата световна война. Над 300 000 англичани, французи и сърби атакуват българските позиции на фронта край Дойран. На най-тежкия участък се сражава Девета пехотна плевенска дивизия на ген Владимир Вазов. В решителния момент българите се вдигат в атака на нож... 
... и побеждават.

Неактивен KGOTJ

• потребител/ка
  • *
    • Профил
« Отговор #93 -: 2007-12-18, 14:21 »
В смисъл..?

Неактивен MuTaKa

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1251
  • Natural born... WINNER!!!
    • Профил
    • phys.uni-sofia.bg
« Отговор #94 -: 2007-12-18, 14:37 »
В смисъл..?
В смисъл, че Великия Церемонял Майстор на Ордена на Храма се казва Николай Коев... или поне на този Орден на Храма, на чиято сбирка съм съм ходил аз.. явно съм се объркал... а явно организациите, с претенции че са свързани с OSMTH в България са повече от 2!
1917 година - Първата световна война. Над 300 000 англичани, французи и сърби атакуват българските позиции на фронта край Дойран. На най-тежкия участък се сражава Девета пехотна плевенска дивизия на ген Владимир Вазов. В решителния момент българите се вдигат в атака на нож... 
... и побеждават.

Неактивен KGOTJ

• потребител/ка
  • *
    • Профил
« Отговор #95 -: 2007-12-18, 15:03 »
Явно сте в някъква грешка.Незнам къде сте ходили.Ако ми кажете дата и място а и на посоченият сайт ясно се вижда Церемониял Майстора с жезъл.При нас никога не е имало такова лице и не е било Церемониял Майстор.Говоря за OSMTH-Велик Магистрален Приорат България.Всичко е на нашият сайт OSMTH.BG

Неактивен KGOTJ

• потребител/ка
  • *
    • Профил
« Отговор #96 -: 2007-12-18, 15:21 »
При желание и интерес всеки от Вас може да посети наш Капитул след празниците.Ето и сайтове на Великият Приорат на Франция -люлката на Тамплиерството  ина Румъния там можете да видите всички държави изграждащи съвременният Орден на Храма и техните сайтове.

Неактивен e-man

• зарибен/а
    • Профил
« Отговор #97 -: 2007-12-18, 20:29 »
Опс. Чудех се кога ли някой от Ордена ще се появи във форума. Добре дошли! Надявам се да ни информирате от първа ръка за събитията. Дано и другите участници Ви приветстват с добре дошли.

Неактивен e-man

• зарибен/а
    • Профил
« Отговор #98 -: 2007-12-18, 20:45 »
Велик Магистър на Ордена  и Принц - Регент пазител на архивите в момента е Дом Фернандо Пинто де Соуса Перес от Португалия.

Между другото (от любопитство) на сайта Ви пише че Великия магистър е Дом Фернандо Пинто де Соуса Фонтес. Кое е вярното?

Неактивен KGOTJ

• потребител/ка
  • *
    • Профил
« Отговор #99 -: 2007-12-19, 10:05 »
Извинявам се!Фонтес е.Просто лапсус ,грешка.Благодаря за интереса Ви към Ордена на Храма!Именно той провокира нашата поява след съответото разрешение и се включих във форума.От това което чета и Вие сте написали виждам,че вече сте бил Наш гост!Написаното от Вас и от Don Dada e вярно и напълно коректно, за което Ви благодаря от името на Ордена.Ако мога и доколкото имам това право ще се опитам да Ви отговоря на въпросите, но най- добре е да посетите отново Наш Капитул, да се запознаем и да дискутираме това което искате да научите и не сте наясно.Но в основни линии всичко е казано на сайта ни. С уважение!
Non Nobis Domine, Non Nobis, Sed Nomini Tuo Da Gloriam!

Неактивен e-man

• зарибен/а
    • Профил
« Отговор #100 -: 2007-12-19, 17:11 »
Благодаря за отговора. Ние намираме начини да получаваме отговори на въпросите, които ни интересуват. Благодаря за поканата за посещение на Ваш капитул. Аз лично с радост ще се възползвам в едно не съвсем далечно бъдеще време. Може би след Нова година и ако мероприятието Ви е в София. Но смисъла на форума, особено на тази тема е свързана с това, че освен двама-трима интензивно пишещи в нея има стотици, за които темата е интересна и само четат. Затова ще е необходимо тази дискусия да се запази, а посещението на Ваш капитул ще е съвсем странично действие. Дано четящите и пишещите тук ме подкрепят в това мое съждение. Ние приемаме като 95% истина твърдението, че сте Велик Церемониал майстор. Не можете да ни се сърдите едни 5% недоверие - появяването на един човек с такъв пост в форум е доста (как да се изразя) адреналинопокачваща (егати и думата). По-голямата част от четящите може и да не повярват, че именно Вие сте този, за когото се представяте. Ще трябва с Вашите постове да направите тези 5% в 0%. За мен ще е огромен интерес дискусията, която ще се води, защото темата за Тамплиерите и Тамплиерството въобще е доволно богата и интересна. Очаквайте (предполагам) сериозното участие на Don Dada оттук нататък в дискусията. Шапка му свалям за информираността му. И аз доста съм почел, ама неговото си е направо наука.

Неактивен Zago

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1184
  • Простак - чревоугодник
    • Профил
« Отговор #101 -: 2007-12-19, 22:25 »
Определено следя темата с интерес. Е, вярно от чисто любопитство (рицарството е далеч от сферата на интересите ми). Ще ми се да попитам нещичко: Има ли рицари, членове на Ордена на храма, които едновременно да са и членове на някоя масонска ложа? Изобщо имало ли е? И какво е отношението на ордена към масонството като цяло?
Life is chaos, chaos is life.
Control is an illusion.
Only thing You can control are Your own intentions.
If You start with good intention, You have better chances ending up with good.

Неактивен e-man

• зарибен/а
    • Профил
« Отговор #102 -: 2007-12-19, 23:32 »
Определено следя темата с интерес. Е, вярно от чисто любопитство (рицарството е далеч от сферата на интересите ми). Ще ми се да попитам нещичко: Има ли рицари, членове на Ордена на храма, които едновременно да са и членове на някоя масонска ложа? Изобщо имало ли е? И какво е отношението на ордена към масонството като цяло?

О! Това ще е доста интересно да се коментира. Ще изчакам мнението на KGOTJ и тогава ще постна моето.

Неактивен KGOTJ

• потребител/ка
  • *
    • Профил
« Отговор #103 -: 2007-12-21, 15:40 »
Благодаря на Zago за зададеният въпрос.Аз ще отговоря наведнъж и на трите зададени въпроса.
При инсталирането на Ордена в България,част от основателите са били масони.След предприемане на радикални мерки от страна на Негово Превъзходителство Великият Магистрален Приор на България същите са отстранени.В момента няма масони в нашият Орден.Нашите действия  и същност не допускат членство на масони или масонизиране на Ордена.Тамплиерството и масонството са две коренно различни неща и немогат да съществуват заедно.Както съм споменал и в моят пост от 18.12.07г. на нашият сайт OSMTH.BG на началната страница ясно е декларирана позицията на Ордена относно масоните  и организации подобни или свързани с масонството.Надявам се да съм бил полезен със своят отговор.Поздравявам всички участници във форума с настъпването на най-светлият християнски празник - Рождество Христово.Желая им Весела Коледа и приятно посрещане на Новата 2008г. Молбата ми е към хората който активно се интересуват и пишат в този форум да се представят на моят e-mail адрес и да оставят такъв за да се представя  и аз.Така ще имам  аз и Вие представа с кого разговаряме  реално.Сами разбирате,че информацията която  интерсува някой от Вас може да не  е достъпна за други!Найстина съжалявам но е действително така и който е запознат поне малко ще ме разбере! А каквото мога и интересува широката публика за историята и  настоящето на Ордена на Храма разбира се че ще го споделя.

Non Nobis Domine, Non Nobis, Sed Nomini Tuo Da Gloriam!

Неактивен Zago

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1184
  • Простак - чревоугодник
    • Профил
« Отговор #104 -: 2007-12-21, 18:44 »
Благодаря за отговора. Ако с въпросите си съм създал притеснения или неудобство, моля да бъда извинен.
Life is chaos, chaos is life.
Control is an illusion.
Only thing You can control are Your own intentions.
If You start with good intention, You have better chances ending up with good.

Неактивен e-man

• зарибен/а
    • Профил
« Отговор #105 -: 2007-12-22, 10:41 »
Don Dada, ще бъде ли много нахално, ако помоля да ми изпратиш и на мен дипломната си работа? Тия дни ще имам малко свободно време и ще ми е интересно да я прочета.

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 4483
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #106 -: 2007-12-22, 12:45 »
Don Dada, ще бъде ли много нахално, ако помоля да ми изпратиш и на мен дипломната си работа? Тия дни ще имам малко свободно време и ще ми е интересно да я прочета.
Няма проблеми, прати ми мейла си на лични и я получаваш ;)
Caralho Voador

Неактивен e-man

• зарибен/а
    • Профил
« Отговор #107 -: 2007-12-25, 23:52 »
Не знам дали е тука мястото, бих искал на всички да честитя Рождество Христово и нека Новата година донесе повече добрина, мъдрост и хармония е душите ни!

Неактивен KGOTJ

• потребител/ка
  • *
    • Профил
« Отговор #108 -: 2008-01-03, 16:02 »
Честита Нова Година на всички участници и пожелания за много здраве, успех и най-вече хармонични отношения между всички!
Искам да помоля Don Dada ако е удобно и възможно да получа неговата дипломна работа!Разбирам,че Вие задълбочено сте проучили Историята на Ордена на Храма и явно за да изберете тази тема за дипломна работа имате силен интерес към него.За мен ще е удоволствие да се запозная с Вашият труд.Благодаря Ви предварително! Ако решите да ми я изпратите в поста ми е и моят мейл.

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #109 -: 2008-01-04, 12:47 »
Честита Нова Година на всички участници и пожелания за много здраве, успех и най-вече хармонични отношения между всички!
Искам да помоля Don Dada ако е удобно и възможно да получа неговата дипломна работа!Разбирам,че Вие задълбочено сте проучили Историята на Ордена на Храма и явно за да изберете тази тема за дипломна работа имате силен интерес към него.За мен ще е удоволствие да се запозная с Вашият труд.Благодаря Ви предварително! Ако решите да ми я изпратите в поста ми е и моят мейл.
В кой пост?  :o
Иначе да, нямам нищо против :). Наистина съм положил немалко труд по написването на тази дипломна работа. Постарал съм се да ползвам най-добрите съвременни историци на ордените, както и ценни извори като "история на Отвъдморските земи" на архиепископ Гийом от Тир (важна политическа фигура в кралство Йерусалим през XII век). В нея всъщност не става въпрос само за историята на Ордена на Храма, а и за този на Хоспитала и за съперничеството помежду им през първия век от съществуването им.
Caralho Voador

Неактивен KGOTJ

• потребител/ка
  • *
    • Профил
« Отговор #110 -: 2008-01-04, 13:14 »
Здравей Don Dada, първо ти благодаря зя жеста! Наистина е доста обемна работа и сравнение на различни източници. e-maila ми е в сами я профил под името! Надявам се, че скоро ще се запознаем лично на наш Капитул.

кирилизирано
« Последна редакция: 2008-01-04, 14:23 от ZAZO »

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #111 -: 2008-01-04, 13:17 »
Надявам се, че скоро ще се запознаем лично на наш Капитул.
С удоволствие- ако ме поканите ;).
« Последна редакция: 2008-01-04, 14:28 от ZAZO »
Caralho Voador

Неактивен KGOTJ

• потребител/ка
  • *
    • Профил
« Отговор #112 -: 2008-01-04, 13:28 »
Разбира се ще Ви поканим. Нашите Капитули са открити освен в случаите, когато се налага да минат под знака на розата. За нас ще е удоволствие да се запознаем!

кирилизирано
« Последна редакция: 2008-01-04, 14:25 от ZAZO »

Неактивен KGOTJ

• потребител/ка
  • *
    • Профил
« Отговор #113 -: 2008-01-04, 13:40 »
Благодаря много! Получих файла и с интерес ще го прочета! Ако нямате нищо против поканата ви за наш Капитул ще изпратя на e-maila ви. Може би това ще е следващия месец.

кирилизирано

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #114 -: 2008-01-04, 13:42 »
Благодаря много! Получих файла и с интерес ще го прочета! Ако нямате нищо против поканата ви за наш Капитул ще изпратя на e-maila ви. Може би това ще е следващия месец.
Ок.
Caralho Voador

Неактивен karetina

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
« Отговор #115 -: 2008-01-06, 00:14 »
Следя с интерес дискусията ви от доста време...Don Dada, моите почитания за задълбочените познания, които сте изложили тук. Удоволствие е да ви чете човек:)....
НО, имам един въпрос към участниците в дискусията...Защо говорите единствено, че в България съществуват две темплиерски организации, като сте наясно, че те са три...Освен горепосочените - на Ралчев, част от Приората на Сърбия...и другата структура, част от Приората на Португалия в България съществува трета структура...и ако сте достатъчно честни, точни и коректни и сте наясно с историята на темплиерството в страната би следвало да признаете, че ТЯ Е И ПЪРВАТА СЪЗДАДЕНА ТЕМПЛИЕРСКА СТРУКТУРА в България - темплиерската организация, която е част от Великия приорат на Италия. Далеч след нея в БГ се появи структурата на Ралчев и на Португалия...
« Последна редакция: 2008-01-06, 00:27 от Lady_Black »

Неактивен karetina

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
« Отговор #116 -: 2008-01-06, 00:32 »
И нещо, което пропуснах...моля да бъда извинена:)))....През месец септември 2007 година в Италия се проведе Гранде капитоло, с което бе отбелязана 10 - та годишнина от възстановяването на темплиерството там...На въпросното събитие присъстваха бригаден генерал Патрик Реа, бившия велик приор на Франция, който в края на тази година трябва да поеме поста на Велик майстор на мястото на адмирал Джеймс Кери, приорите на Австрия, Румъния, Германия, САЩ...Там бе коментиран именно проблемът с наличието на няколко структури на темплиерите в България и защо се е появил този проблем...Поставен бе и въпросът за създаването на Велик приорат на България, който да бъде изграден от ...забележете...структурата на темплиерите към Приората на Сърбия, т.е. на Румен Ралчев и структурата на темплиерите, неделима част от Великия приорат на Италия. Рицарите, посветени и част от португалската структура не бяха коментирани...

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #117 -: 2008-01-06, 12:20 »
Щом великият магистър е от Португалия, не би ли трябвало "португалското подразделение" да е най-важно ::)?
« Последна редакция: 2008-01-07, 17:55 от Don Dada »
Caralho Voador

Неактивен KGOTJ

• потребител/ка
  • *
    • Профил
« Отговор #118 -: 2008-01-07, 12:08 »
Здравейте.Искам веднага да отговоря на Lady_Black относно "Италианската тамплиерска структура" всъщност това е същата структура като тази на г-н Ралчев те са под една и съща юрисдикция и са едно и също нещо.По настоящем  в България са обединени и са под ръководството на г-н Ралчев. Структурите на тамплиеррите са две в цял свят.Структурата към която принадлежи  г-н Ралчев  се е отцепила от основната структура на Тамплиерите в световен мащаб  и паралено в много страни са създали такива Приорати. Регистирни са в Швеицария като неправителствена организация.В Тамплиерството няма Велики майстори, има Велики магистри.Целият Тамплиерски архив от миналото до наши дни се намира в Португалия там е и Великият Магистър избран на законен Международен Капитул.При схизмата се разцепва Ордена и част от Приорати или паралелни структури /Масони и масонски ложи/ формират така нареченото Тамплиерство.Термините дори които използват са масонски.Разбира се са побързали да патентоват и да предевят авторски права върху символите и името на Ордена но нали това не ги прави по-легитимни?Ние от Великият Магистрален Приорат на България както и всички други от Ордена ни по света носят първият двураменен червен кръст или кръста на Лорена даден на Основателите на Ордена в Светите земи от Патриарха на Йерусалим. Зад признанието към Нас да бъдем провъзгласени за Велик магистрален Приорат  в Бълтгария стой много работа и обективна оценка на всички кой сме ние, и дали се придържаме и защитаваме устава на Ордена на Храма от самото му начало и до днес точно такъв какъвто  е бил без излишна показност и реклама.Само Велик Магистър и Пазител на Ордена на Храма който е легитимен и доказан с необходимите документи и му е поверен древният архив на Ордена може да направи това и то след определено време и процедури ето защо и до момента никой не се наема да провъзгласи Велик Приорат на алтернативният Орден на г-н Ралчев.Мисля,че успях донякъде да отговоря на всички който се интересуват точно как стоят нещата по въпроса.А за нас няма значение как и кой ще се нарече тамплиер стига да спазва древното верую и да защитава и прилага принципите и целите на Ордена на Храма ,като помага на всички в това общество да станат по-добри и да се придържат към християнските ценности по -често-милосърдие и  взаймопомощ. Тук ще ви предоставя и статията относно легитимността на Винсънт Зубрас-там всичко е казано ясно.....

Международният, общовселенски и военен Орден на Храма (ORDO SUPREMUS MILITARIS TEMPLI HIEROSOLYMITANI)е основан в Йерусалим в годината 1118 от деветима рицари - Юг дьо Пайен, Жофроа дьо Сент Омер, Андре дьо Монтбар, Гондемар, Нивар дьо Мондидие, Росал, Юг Риго, Жофроа Бис, Аршамбо дьо Сент Аман. Орденът е бил посветен на защитата на поклонници и отбрана на Свещените земи. Рицарите основатели положили монашески обети и били известни като „Бедните Рицари на Христа”.

Крал Балдун ІІ, Крал на Йерусалим (1118-1131), инсталирал Ордена в част от Палата на Йерусалим, Храма на Соломон, за тяхна резиденция и оръжейна, от където той приел името Рицари на Храма или Тамплиери.

На Събора в Троа през 1128 г. бил признат от Папа Хонорий ІІ, който му дал строги правила, продиктувани от Св. Бернард, първият Абат на Клерво и основател на Цистерианския Орден. Рицарите също така получили и бял плащ като символ на чистотата на техния живот, към които през 1146 Папа Еугений прибавил „червения двураменен кръст”.

Бойните подвизи на Ордена в защита на Свещените земи били многобройни. След падането на Йерусалим през 1187 г. Тамплиерите се оттеглили в Акър. Те останали в Акър докато градът бил превзет през 1291 г. и техния Велик Магистър, Гийом дьо Божьо загинал при защитата на града. Оцелелите Тамплиери, с техния нов Велик Магистър били последните, които напуснали града. Орденът се оттеглил в Кипър с основн местоположение в Лимасол и централен щаб в Храмовия Манастир в Париж.

След много години на саможертва и служба на Християнството и на Цивилизацията, този много богат и влиятелен Орден възбудил завистта и алчността на другите. Основното действащо лице бил Филип Хубави, Крал на Франция, който бил задлъжнял към Ордена. През 1307 г. Филип арестувал всички Тамплиери във Франция и конфискувал вещите и имуществото на Ордена. Тъй като самият той не бил в състояние да съди Ордена, понеже той бил подчинен само на Папата, Филип се заел да принуди Папата да действа срещу Ордена. Без никакви доказателства за престъпление, Папа Клемент V се поддал на натиска и през 1312 г. издал Була, с която забранил Ордена. Орденът се завърнал към първоначалния си статут на Светски Военен Рицарски Орден. 

Само във Франция Тамплиерите били третирани жестоко и Великият Магистър, Жак дьо Моле, бил изгорен на кладата през 1314 г. близо до Катедрала Нотр Дам в Париж. В Англия Едуард ІІ не предприел незабавни действия срещу Ордена, но в крайна сметка, през 1314 г. той разрешил на представителите на Инквизицията да съдят Ордена в църквата Ол Халоуз. След това Едуард започнал да конфискува земите и собствеността на Тамплиерте, включително и Храма в Лондон за себе си, а не ги предал на определените попечители, Рицарите на Св. Йоан.

Преди мъченическата си смърт през 1314 г., 23-ия Велик Вагистър, Жак дьо Моле, предал своите пълномощия на Жан Марк Лармениус. Лармениус бил единодушно признат за новия Велик Магистър след смъртта на дьо Моле. Той събрал разпръснатите оцелели рицари от Ордена и през 1314 г. дал на Ордена Хартата на приемствеността (Хартата на Лармениус). Тази Харта все още е един от ръководните документи на съвременния Орден.

Орденът продължил съществуването си тайно с непрекъсната поредица от Велики Магистри до 1705 г. През март на тази година няколко френски благородници направили Събор на Тамплиери във Версай. Те избрали Филип, Херцог на Орлеанс, по-късно Регент на Франция, за 41-ия Велик Магистър на Ордена. Така, като Регент на Франция и Велик Магистър на Храма, той дал официално подновяване и легитимиране на Ордена на Храма като Светски Военен Рицарски Орден.

След смъртта на Херцога на Орлеанс през 1723 г., трима Принца на Бурбон били Велики Магистри на Ордена до 1776 г. През тази година Херцогът на Кос Брисак приел поста на Велик Магистър и останал на него до екзекуцията си през 1782 по време на Френската Революция. Тъй като бил предрекъл предстоящите събития, той предал архивите на Ордена и Хартата на приемствеността на Радо дьо Шевилон. Орденът оцелят през Революцията и преживял период на благоденствие във Франция в началото на 19-ти век, когато много хора с високи длъжности желаели да бъдат приети за Рицари и Дами.

Между 1818 г. и 1841 г. Орденът се разрастнал много с повече от 20 манастира във Франция и Приорати, основани във Великобритания, Германия, Белгия и Швейцария. Били основани легации в Швеция, Бразилия, Индия и Ню Йорк. През 1940 г. когато Франция и Белгия били превзети от нацистка Германия, Принцът Регент Емил Клемент Ванденбург живеел в Брюксел. За да осигури оцеляването на Ордена, той предал своите права на португалския благородник и Гранд Приор на Португалия Граф Антонио Кампейо Пинто де Соуса Фонтес.

ХАРТАТА НА ЛАРМЕНИУС И ЛЕГИТИМНОСТТА
НА СЪВРЕМЕННИТЕ РИЦАРИ ТАМПЛИЕРИ
Винсънт Зубрас

Противно на твърденията на „историците, представящи преобладаващата посока на мислене” (те се интересуват само от това, в което Римската църква от периода на кръстоносните походи иска всички да вярват), Орденът на рицарите тамплиери не е предал наследството си след седемгодишно преследване от страна на църквата, завършило с изгарянето на клада на Жак дьо Моле. Това е била, както бихме казали ние, „първата фаза” на ордена. (Това е бил кръстоносния период на ордена, който продължил от създаването му през 1118 г.. (макар, някои да смятат, че е било по-скоро през 1114 г.) до смъртта на Дьо Моле през 1314 г.). Дьо Моле, изглежда, е знаел, че ще е обречен, след като се изповяда на Инквизицията. Така, че той „прехвърлил” устно Великото магистърство на ордена (чрез останалите укрити в Париж братя на ордена) на „втория човек” след себе си – на родения в Плестина християнин, рицар тамплиер, сенешал Йоан Марк Лармениус. Самият Лармениус също бил на почтена възраст по това време и предвождал последния от останалите тамплиерски ордени на Кипър. След смъртта на Дьо Моле, Лармениус държал Великото магистърство на ордена до 1324 г. Запазена е чернова на документ д дата от същата година, озаглавен „Хартата на предаването” (исторически стигнал до нас, като „Хартата на Лармениус”).

В този документ, Лармениус заявява, че е прекалено стар за да продължава участието си в раздорите за поста на великия магистър и „прехвърля” Великото магистърство (с одоборение на Общия съвет на ордена) на следващия по ранг тамплиер от веригата – Францискус Теобалдус.
По това време Теобалдус бил приор на ордена в приората Александрия в Египет. Той приел назначението и подписал документа. От този момент до 1804 г., всеки велик магистър или длъжностно лице, упражняващо контрол върху секретариата на Общия съвет, подписвали документа. Хартата била написана на добре познатия „Codice” (шифър) от онова време. Това е азбука, основана върху различните позиции на части от кръста на тамплиерите (малтийски четверо-триъгълен). След като била разшифрована и преведена, хартата била отнесена към средновековния латински от ХIII-ХIV век. Все пак, някои негативистично настроени историци обявяват документа за фалшификат.

(Документът се нарича „Charta transmissions” или „Харта на предаването”, тъй като единствената му функция била да „предаде” Великото магистърство на ордена при изброените обстоятелства (като по този начин се поддържа целостта и приемствеността в самия орден) и да легитимира историческите потомци на веригата на Ордена на рицарите тамплиери и за в бъдеще).

Хартата е писмено доказателство, което ни дава основание да вярваме, че голяма част от представителите на ордена във Франция и по света са „се укрили”, след като са били „секурализирани” чрез папската була „Vox in Excelso” от 1312 г., издадена от Климент V (папата марионетка на злотворния крал Филип IV или Филип Хубави). Орденът става почти публичен във Версай, Франция, през 1705 г., когато Общия съвет на ордена избира Филип (по-късно Орлеански дук и регент на Франция) за велик магистър, макар да не е известно позоваване на Хартата на Лармениус при тези процедури. Ала, едва ли би било нормално, този документ да бъде „споменаван публично”.

Съществуването му става известно на широката публика около 1803 г. от великия магистър Бернар Реймон Фабр-Палапра, френски лекар, близък на двора на Наполеон.

В средата на ХIХ в. Титлата на велик магистър отива в Британия, а по-късно в Белгия. В последния случай, велик магистър не е бил избран, а изпълнявал длъжността „като регент” на Общия съвет на Великия секретариат на ордена, намиращ се по това време в Брюксел.

Исторически факт е, че по време на Втората световна война, хитлеристката армия нахлува в Белгия. Добре известно е, че Хитлер се интересувал от окултизма. Едно от първите неща, които той прави след нахлуването, е да прати Гестапо да търси централата на Общия секретариат на Ордена на тамплиерите. Това се случва през 1942 г. Хитлер смята, че трябва да открие сред архивите тайното място, където тамплиерите са скрили Свещения кивот. (Редица историци вярвали, че тамплиерите са копали под храма на Соломон, докато били разквартирувани там по време на кръстосните походи. Намерили са Кивота и други съкровища, скрили ги извън Палестина и после ги пренесли в Европа.)

Част от историческата сага на ордена е, че в нощта преди появата на Гестапо, Главния секретар, регент и пазител на Ордена Емил Клемент Ванденбург събира всички архиви на Ордена и ги укрива извън Белгия, като минава през Франция, Пиренеите, Галиция (Северозападна Испания), за да стигне до неутрална Португалия. Той предоставя архивите и удостоява със званието Регент на Ордена, тогавашния маршал титла еквивалентна на Велик Приор) на Португалия, португалския благородник Антонио Кампело Пинто Перейра де Соуса Фонтиш.

Фонтиш бил Регент и пазител на Ордена през Втората световна война (той никога не е избиран за Велик магистър) и продължил да е такъв и след края на войната.

Някои историци твърдят, че вероятно Вандербург е искал да върне архивите и регентството след войната в Белгия. Предполага се, Фонтиш откозол, като посочил факта, че прехвърлянето на регентството и попечителството е пълно и постоянно и е потвърдено от Ванденбург.
Като продължение на историята, старата белгийска група направила опит да предизвика съдебен процес в Португалия и опитала на „всяка цена” да накара Фонтиш да върне архивите и да се откаже от регентството и попечителството. Но точно в този момент Ванденбург загинал при катастрофа в Белгия.

Фонтиш продължил да изгражда Ордена по света до смъртта си през Февруари 1960 г. След това се случило нещо необичайно. Оказало се, че волята на Фонтиш била регентството и попечителството да бъдат поети от тридесетгодишния му син дон Фернандо Кампело Пинто Перейра де Соуса Фонтиш (очевидно това се смятало за „притежание според волята на завещателя”, както повелявали португалските закони). Синът на Фонтиш обсебил регентството и попечителството на Ордена и поел водачеството му.

Това е другият момент, от който се оплакват нашите „исторически отрицатели”. Фонтиш – баща не само отказал да върне архивите на Великия секретариат в Белгия, но след смъртта му се очаквало да бъде свикан Общият съвет (т.е. цялата членска маса на Ордена и да бъде избран нов регент (или да се направи следващата крачка към избирането на Велик магистър, съобразно с неговия статут и както е записано в стария Правилник на древния Орден).

Така или иначе, „отрицателите”, както ги наричам аз, не били прави. Регентството и попечителството на Фонтиш били потвърдени от проведен допълнително Общ съвет.

Друг спорен момент е, че Фонтиш въвел поправка в Устава, с която на преден план излязъл следния фактор: Ако не бъде избран Велик магистър от Общия съвет в срок от шест месеца след разпускането на предишния Общ съвет, регентът на Ордена автоматично поема длъжността на Велик магистър и тогава на практика поема двете длъжности на Принц Регент и на Велик магистър. Когато шестте месеца изтичат, постът е зает от дон Фернандо. Смятам, че поради тази причина, следващият Общ съвет утвърждава дон Фернандо на поста (той продължава да бъде Велик магистър и Регент на Ордена и до ден днешен).

Някои от отцепниците от Ордена в Испания се разграничават от легитимния Орден (под водачеството на Фонтиш) през 70-те и началото на 80-те години на ХХ в., поведени от друг Фернандо – испанеца Фернандо Торо и Гарланд и основават свой собствен орден, като открадват името на международния орден, герба, кръста и т.н. и приемат подзаглавието „Международен федеративен алианс”. Тази група отцепници се споменава обикновено като „групата IFA”.

Орденът получава друг схизматичен удар през 1995 г. от отцепници в САЩ, Англия, Германия и някои други европейски страни. Една група от „военни егоисти” се откъсва от Ордена и прави опит да го ограби. Това се случва в резултат на съгласуваните усилия на по-възрастни членове на Ордена, които са бивши военни и известен брой „цивилни”, също членове на Ордена (сред тях англичани, германци, шотландци, като най-многобройни са представителите на приората в САЩ).

Това е най-голямото разцепление на Ордена до днес. По-късно схизматиците създават свои собствени организации и отново открадват името, кръста и т.н. на Ордена и обявяват свои собствени, уж избрани „велики магистърства”.

Най-важното в цялата история е, че Великия магистър дон Фернандо Фонтиш е все още международно признат за единствен и истински Велик магистър и с него се свързва законната приемственост от Хартата на Лармениус. Той и днес ръководи ордена от канцеларията на Великото магистърство в Порто, Португалия. Когато той почине, останалия предан и легитимен Общ съвет ще се събере и ще избере нов Велик магистър. (В момента Фонтиш е на 70 години, все още е в добро здраве и работи за възстановяването на Ордена след щетите, причинени му от схизматиците).

« Последна редакция: 2008-01-07, 13:47 от KGOTJ »

Неактивен KGOTJ

• потребител/ка
  • *
    • Профил
« Отговор #119 -: 2008-01-07, 13:36 »
Искам да предложа на всички участници във форума да посетят нашият сайт  и да го разгледат. Там е казано всичко. В раздел "История" -"Документи" могатд асе видяд всички необходими такива показващи легитимността и признаването на Нашият Велик Магистрален Приорат в България,вкл. от Румъния, Франция, и Италия. Сайта е osmth.bg. Мисля,че бях полезен и изчерпателен в отговорът си към Lady_Black и към всички който се итересуват от този въпрос.