Автор Тема: РАЯТ НА МАИТЕ-ШИБАЛБА  (Прочетена 11259 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.    

Неактивен poison

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 586
  • Freak on a Leash
    • Профил
РАЯТ НА МАИТЕ-ШИБАЛБА
« -: 2007-08-17, 17:10 »
Споден мен древните култури са изключителни,а маите са наиситна пълни с интересни и изненадващи неща.За Шибалба знам много малко, само че това е мястото където душите на маите отиват след смъртта, нещо като рай може би.
Ако знаете нещо споделете.Наистина ще ми бъде мн инт.
Също така ви препоръчвам да гледате филма The Fountain на Daren Aronofsky-просто незабравим филм.
« Последна редакция: 2008-05-21, 21:55 от poison »
Some of them want to use you.
Some of them want to get used by you.
Some of them want to abuse you.
Some of them want to be abused.

Неактивен poison

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Freak on a Leash
    • Профил
Отговор на: РАЯТ НА МАЙТЕ-ШИБАЛБА
« Отговор #1 -: 2007-09-08, 23:34 »
Пише се "маИте', а не "маЙте"!
Гърррр! >:(
мерси ще го поправя ;) просто съм 4ела само английски неща и за това
« Последна редакция: 2007-09-08, 23:41 от poison »

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 4483
  • the shaman
    • Профил
Отговор на: РАЯТ НА МАИТЕ-ШИБАЛБА
« Отговор #2 -: 2007-09-11, 20:14 »
Нищо не каза за линка, който пуснах!
Caralho Voador

egoist

• Гост
« Отговор #3 -: 2007-09-11, 20:18 »
Е то Ксибалба ли било?! Дада, може да не е в час с инглиша? :o

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #4 -: 2007-09-11, 21:08 »
Е то Ксибалба ли било?! Дада, може да не е в час с инглиша? :o
Не е "Ксибалба", а "Шибалба" - май с "X" се изписва на испански и англоговорящите традиционно го предават по същия начин. Па ако не знае ингилизки- да си каже ;).

Бтв, препоръчвам на всеки, който се интересува от маите, тяхната "Библия"- Попол Вух. Има я в прекрасно издание на български език :).
Caralho Voador

Неактивен poison

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Freak on a Leash
    • Профил
« Отговор #5 -: 2007-09-11, 23:18 »
ей Don Dada линка е страхотен и го четох с много голям интерес.благодаря ти много :).а ти по принцип интересуваш ли се от маите,защото виждам,че имаш информация.

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #6 -: 2007-09-12, 07:23 »
а ти по принцип интересуваш ли се от маите,защото виждам,че имаш информация.
Ами да.
Caralho Voador

Неактивен DeVilKisS

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 555
  • Fight Of Your Life!
    • Профил
« Отговор #7 -: 2007-11-01, 15:02 »
Не знам много по този въпрос дори нищо ,но май са били от Африка,не съм много сигурна.
'Cause all these things we do it don't matter when I'm coming home to you.I reach toward the sky I've said my goodbyes.My heard'salways with YOU now.

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #8 -: 2007-11-01, 15:05 »
Не знам много по този въпрос дори нищо ,но май са били от Африка,не съм много сигурна.
На тебе Джокер ти не требе   ;) :).
Caralho Voador

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #9 -: 2008-03-12, 11:55 »
Я да съживим темата с една карта на "империята" на маите.
Caralho Voador

Неактивен Georgi Petkov

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 82
    • Профил
« Отговор #10 -: 2008-05-16, 14:55 »
Я да прочетем първо Попол Вух

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #11 -: 2008-05-17, 08:35 »
Я да прочетем първо Попол Вух
Изданието без обяснителните бележки е доста трудно разбираемо...особено за хора, които си нямат и бегла представа за какво иде реч.
« Последна редакция: 2008-05-17, 08:37 от Don Dada »
Caralho Voador

Неактивен Georgi Petkov

• потребител/ка
  • *
    • Профил
« Отговор #12 -: 2008-05-19, 08:37 »
Мисля, че са си там но ако не са...ами истрил съм ги.

Неактивен SHEMETNA

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 1611
    • Профил
« Отговор #13 -: 2008-05-20, 19:02 »
Ще прочета първия линк, който е дал Дон Дада. Звучи интересно.
Иначе съм съгласна за "The Fountain"-вълнуващ филм.
Искам да попитам другите форумници-какво мислите за факта, че календарът на маите свършва след 2012 година? Предсказание за катаклизми и край на света? Или просто духовно преобразувание? Какви са мненията ви за това....
Днес всяка секунда за тебе е скъпа.
Години изгуби в безпътна омая...
Ти толкова трудно излезе на пътя,
че просто си длъжен да стигнеш до края
(Георги Константинов)

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #14 -: 2008-05-21, 18:43 »
Искам да попитам другите форумници-какво мислите за факта, че календарът на маите свършва след 2012 година? Предсказание за катаклизми и край на света? Или просто духовно преобразувание? Какви са мненията ви за това....
Аз, доколкото си спомням, мисля, че въпросната дата в календара на маите означава просто края на един времеви цикъл и преминаването в друг. Те подобно на мнозина други мезоамерикански народи са вярвали, че светът е перманентно заплашен от унищожение и, като стриктно влюбени в математиката типчета, са си изчислили/предсказали вероятните години, когато това е можело да настъпи. Изглежда подобна за календара на близко разположените до маите ацтеки е била годината 1519- "Една тръстика", когато Ернан Кортес нахлува в Мексико и унищожава тяхната цивилизация. Странното съвпадение между другото му е помогнало доста много в конкистата, както и идентификацията му от определена част на ацтекското общество с прокудения бог Кетцалкоатъл- "Пернатата змия".
Caralho Voador

Неактивен Georgi Petkov

• потребител/ка
  • *
    • Профил
« Отговор #15 -: 2008-05-21, 18:48 »
Какво мислим ли. Надявам се си чувал една от версийте, защо индианците в южна и централна Америка не са се противопоставяли на белите завоеватели. Защото една важна за тях звезда ама незнам от кое съзвездие е слязла под нощния хоризонт. Та тази звезда се намира в близост до единия от ръкавите на Млечния път (или така изглежда) и според този календар когата се скриела тази звезда значи, че Виракоча е слязъл от небесата на боговете и е дошъл пак на земята за да постави ново начало (не съм сигурен за легендата точно). Испанските конкистадори са дошли точно в такъв момент. 2012 ще има пак такъв момент - това е просто цикъл от завъртането на звездното небе. А целия цикъл е 25 хил. години.

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #16 -: 2008-05-21, 23:09 »

Какво мислим ли. Надявам се си чувал една от версийте, защо индианците в южна и централна Америка не са се противопоставяли на белите завоеватели. Защото една важна за тях звезда ама незнам от кое съзвездие е слязла под нощния хоризонт. Та тази звезда се намира в близост до единия от ръкавите на Млечния път (или така изглежда) и според този календар когата се скриела тази звезда значи, че Виракоча е слязъл от небесата на боговете и е дошъл пак на земята за да постави ново начало (не съм сигурен за легендата точно). Испанските конкистадори са дошли точно в такъв момент. 2012 ще има пак такъв момент - това е просто цикъл от завъртането на звездното небе. А целия цикъл е 25 хил. години.
Последното естествено би могло да важи само за вярващите във Виракоча т.е. за населяващите империята на инките народи през XV-XVI век(дори не за всички от тях). Нищо общо с Мезоамерика и маите. А и версиЙта, която се надяваш Шеметна да е чувалА, ми звучи доста несериозно и очевидно е почерпена от евтината булевардна сензационна литература. Фактически отсъстват данни за идентификацията примерно на Франсиско Писаро с Виракоча докато тази на Кортес с Кетцалкоатъл е безспорна- в нея е вярвал дори самият ацтекски император Монтесума, което в крайна сметка е коствало трона и живота му. Простотии тип "Ерих фон Деникен" ;)
« Последна редакция: 2008-05-21, 23:30 от Don Dada »
Caralho Voador

Неактивен Georgi Petkov

• потребител/ка
  • *
    • Профил
« Отговор #17 -: 2008-05-22, 11:17 »
 Приятелю разрови се малко из литературата и ще разбереш по-точно какво съм искал да напиша. Определено не е в стил "Ерик Фон Деникен" :) Забравил съм точните факти и доказателства за това което съм написал, но е една от основателните теорий за вярванията на Инките, но и за маите се отнася. Виж в kolibka.com и си истегли някой филмче по темата :)
 Също така провери какво е общото между Виракоча, Кецълкоатъл, Кукулкан.

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #18 -: 2008-05-22, 11:38 »
Приятелю разрови се малко из литературата и ще разбереш по-точно какво съм искал да напиша. Определено не е в стил "Ерик Фон Деникен" :) Забравил съм точните факти и доказателства за това което съм написал, но е една от основателните теорий за вярванията на Инките, но и за маите се отнася. Виж в kolibka.com и си истегли някой филмче по темата :)
 Също така провери какво е общото между Виракоча, Кецълкоатъл, Кукулкан.
Аз, батко, чета сериозна научна литература, а не черпя знанията си от филми ;). Между другото темата ми е слабост и първата книга по въпроса (качествена литература- на Милослав Стингъл, който е чешки учен-американист; препоръчвам на всеки) я прочетох още на четиригодишна възраст. Да продължавам ли или е достатъчно (знам, че поведението ми е дразнещо, но, демн, всяка жаба да си знае гьола ;))?
Caralho Voador

Неактивен xxx

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1313
    • Профил
Маите
« Отговор #19 -: 2008-09-17, 00:57 »
Знаете ли нещо за Календара на маите, за пророчествата, за 23.12.2012 ?

Търсих в интернет, обаче почти всичко е боза

ей малко инфо относно календара и циклите - Календара на маите… не край, а еволюция! - Не знам доколко е достоверен материалът...

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
Отговор на: Маите
« Отговор #20 -: 2008-09-17, 07:52 »
Местя я тук, тъй като тази тема засяга твоите въпроси ;)
« Последна редакция: 2008-09-17, 07:55 от Don Dada »
Caralho Voador

Katjusha

• Гост
Re: РАЯТ НА МАИТЕ-ШИБАЛБА
« Отговор #21 -: 2011-11-10, 00:09 »
Shibalba vsashtnost ne e rai, a ad. Spored legendite na maite Shibalba e podzemno carstvo, upravlqvano ot jestoki bogove, koito sa izmachvali horata, koito vlqzat v nego s prilepi, nojove, qguari i tn. Interesnoto e, che prez 2007, na poluostrov Jukatan meksikanskiqt argeoloh Gollermo de Anda otkriva podzemni peshteri, za koito smqta, che sa tochno tova podzemno carstvo. V tqh toi namira staq s prilepi, staq s kosti na qguari i staq s ogromni stalaktiti, koito sa taka izvaqni, che samo pri dopir rejat koja, kakto i razrushena piramida. Drugi arheolozi tvardqt, che tazi peshtera e napravena po bibliqta na maite, no spored nego i negoviqt ekip, tq e tochno podzemnoto carstvo na maite, tui kato artefaktite, otkriti v neq datirat ot predi napisvaneto na bibliqta na maite.