Автор Тема: Хипноза, самохипноза и НЛП  (Прочетена 11765 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.    

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1108
  • ?????????? ??????
    • Профил
    • http://mario.youaremighty.com/
Хипнозата е метод, който унася съзнанието, за да се отпусне и да престане да мисли, както става при лягане, точно преди сънят да ви овладее.
В състояние на хипноза съзнанието е почти пасивно, но вие не спите. В такъв момент подсъзнанието ви е особено податливо на внушения. Именно то реагира на внушенията и благодарение на него те се проявяват в живота ви.
Подсъзнанието е като послушен слуга - прави само това, което му се каже. То не мисли, не разсъждава, не действа рационално, само следва инструкциите. Но пък съзнанието мисли, разсъждава, действа рационално и често оспорва вашите искания. Затова то трябва да се подложи на релаксация, да го накарате да замълчи, за да не спори с инструкциите, които давате на подсъзнанието.
Този процес се нарича хипноза. Самохипнозата е процесът, при който извършвате хипноза върху себе си.

Невро-лингвистичното програмиране ни учи как да се отнасяме към себе си и към други хора, така че да правим разлика между посредствеността и превъзходството. НЛП не представя просто поредните теории за общуване, това е практическа наука. Тя ни разкрива как мислят и действат преуспелите и как да използваме това, за да постигнем подобни забележителни резултати.
   НЛП е едновременно наука и изкуство за личностното усъвършенстване. Изкуство е, тъй като начинът, по който мислим и действаме, е уникален за всеки човек, и всяко описани - особено на чувствата, нагласите и убежденията - е крайно субективно. Също така е наука, макар и в съвсем ембрионален стадий, понеже обединява в себе си старателно изследвани методи, които могат да се използват за разпознаване на моделите на успешно поведение.
« Последна редакция: 2007-08-05, 23:26 от NoFeaRInc »
Signature.

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • ?????????? ??????
    • Профил
Хипноза, самохипноза и НЛП
« Отговор #1 -: 2007-08-05, 23:26 »
Хипнозата и НЛП са процеси на въздействие и стимулиране на съзнанието в желаната насока, водеща до прогрес и позитивни резултати. Вярвам, че на повечето от вас терминът 'хипноза' звучи като едва ли не манипулиране на човек с цел лична изгода или нещо от сорта - лично аз така приемах тези неща в началото. Въпросът е, че един инструмент може да е градивен в ръцете на един и рушител на основата в полза на друг. При правилно възприемане на теорията може да постигнете само положителни резултати, спазвайки единствено общоприетите морални норми.
Името на невро-лингвистичното програмиране е сложно словосъчетание от 3 думи - 'Неврон', 'Лингвистика' и 'Програмиране'. Невроните обуславят свойствата на възприемчивостта и функционалната работа на мозъка. Лингвистиката е науката за езика, а именно способността да боравим правилно с думите, за да постигнем някакъв успех. Програмирането, естествено, е начинът, чрез който изграждаме подходящ език, за да постигнем целите си във всяка ситуация.
Signature.

Неактивен MuTaKa

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1251
  • Natural born... WINNER!!!
    • Профил
    • phys.uni-sofia.bg
« Отговор #2 -: 2007-08-06, 20:41 »
А самохипнозата и манипулирането на собствената личност как става? Има ли го описано в "НЛП за 21 дни" и ако да - има ли я някъде online тая книга или трябва ти да ми я носиш на следващата среща?

Комшията ми каза че на семинара са говорили за това (той е вече сертифициран практик), самоче той е леко изтрещял, а и замина сега на морето, та немога да го разпитам.

ПС: Мисля че е уместно да се спомене че хипнозата, за която говориш ти няма нищо общо с тъй наречения "месмеризъм", а е по-скоро психическо упражнение!
1917 година - Първата световна война. Над 300 000 англичани, французи и сърби атакуват българските позиции на фронта край Дойран. На най-тежкия участък се сражава Девета пехотна плевенска дивизия на ген Владимир Вазов. В решителния момент българите се вдигат в атака на нож... 
... и побеждават.

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • ?????????? ??????
    • Профил
« Отговор #3 -: 2007-08-06, 20:57 »
"НЛП за 21 дни" не съм я виждал онлайн - има предшественика й, доколкото си спомням, който мога да ти пратя - дори е българския превод. Те са две книжки в серията - "НЛП - невро лингвистично програмиране" и "НЛП за 21 дни". Мои познати твърдят, че последната пък е преводно издание на "НЛП пълно практическо ръководство" (англ. или руска). На мен ми е все тая.
Книжката ми е в една колежка в момента, ще я взема тези дни и ще ти я дам на следващата среща. Честно казано внимавам на кой я давам и на кой говоря за това- вече споменах, че материята е оръжие с две остриета и съм виждал умопобъркващи резултати. Същото като пикъпа. Всъщност с всичко е така, но по- тайните науки и тези, свързани със съзнанието, могат да са много по- деструктивни.
По спомен книгите се откриваха трудно - един съученик обикаляше с месеци по Славейков и е-книжарниците, докато се сдобие с една от двете. Не знам дали са заредили тиража, но действително беше трудно за откриване четиво.

На семинара не съм ходил, там са разни ненадеждни типове, които не знаеш как точно ще ти въздействат. Напомня ми малко на вероучението в 4-ти клас, на което не ходех, защото не знаех коя версия на християнството ще ми предадат.  А и имам колежка с магистратура по психология - беше добро момиче, но лабилно и попаднало на психари. Материята е много полезна, ако не се обсебиш от нея, така да се каже.

Цитат на: Stephanoff
ПС: Мисля че е уместно да се спомене че хипнозата, за която говориш ти няма нищо общо с тъй наречения "месмеризъм", а е по-скоро психическо упражнение!
Уместна забележка- сходна малко на психоанализата на Фройд де, но е истина, че моята идея за хипноза е нещо като медитация за мозъка. Въпреки че с повече упражнения в правилна насока съвсем спокойно би преминала в раздел 'хипноза и извличане на информация от изминали събития' да речем.

Което ми напомни, че е хубаво да има и тема за медитацията.

Ако трябва да съм искрен и със себе си, 4 месеца pickup и 3 месеца с книгата за НЛП преобърнаха напълно живота ми. След тях кандидатствах и се преборих за престижна работа, сприятелих се с много и интересни хора, развих се във сферите, които исках, започнах да гледам по положителен начин на живота и да отварям вратите пред себе си само с позитивна енергия (метафорично казано). Спрях и да си поставям кумири - видях, че всичко е възможно и само малко време ми е необходимо да го постигна.
« Последна редакция: 2007-08-06, 21:01 от NoFeaRInc »
Signature.

Неактивен MuTaKa

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1251
  • Natural born... WINNER!!!
    • Профил
    • phys.uni-sofia.bg
« Отговор #4 -: 2007-08-07, 02:53 »
Цитат на: NoFeaRInc
Ако трябва да съм искрен и със себе си, 4 месеца pickup и 3 месеца с книгата за НЛП преобърнаха напълно живота ми.
Тоест:
1. Pickup-a работи..?!?
2. С НЛП можеш да въздействаш и на себе си, освен на другите?

1917 година - Първата световна война. Над 300 000 англичани, французи и сърби атакуват българските позиции на фронта край Дойран. На най-тежкия участък се сражава Девета пехотна плевенска дивизия на ген Владимир Вазов. В решителния момент българите се вдигат в атака на нож... 
... и побеждават.

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • ?????????? ??????
    • Профил
« Отговор #5 -: 2007-08-07, 03:14 »
Тоест:
1. Pickup-a работи..?!?
Пикъпа винаги е работел по много различни направления. На всичкото отгоре едно от главните използвани такива е именно чрез НЛП. Когато навлизах в НЛП си направих един експеримент - запикапих една мацка и си уговорихме свреща. Изведох я на срещата и използвах НЛП така, че съвсем да я филмирам: убедих я, че има екстази във фреша, после че хората от заведението са мои хора и че й се причуват разни работи. След това, естествено, и обясних, че съм луд и просто съм си правил експеримент.  

Имах един много добър пост по темата във форума на Lovestyle, но той иска регистрация за четенето. Затова ще цитирам малка част за тези, които нямат регистрация:

Цитат
Какво наистина е пикъпът?

Терминът pick-up е просто начин за изразяване на едно явление, даващо доста полезен ментален инструмент на всеки един от нас за оформяне на характера, обособяване на личността и даване възможност за адекватно общуване с женската част на населението. "Пикъп" идва от английски с буквален превод 'случайно запознаване с цел секс', но по мое мнение пикъпът е една съвкупност от техники, които изграждат индивида и му дават способи за мощна комуникация с околните. Вероятно на всеки се е случвало да попада в ситуация, в която не открива точно решение на проблема си, често изпада в 'дупка' при разговора с непозната девойка или стои зад маската на средностатистически обезсърчен глупак. Опознаването на явлението пикъп дава увереност и възможност на пикапьора да оформи подходящия тип, най- близо до истинската му същност, който да му даде желаното място в обществото.

В самия пост съм подкрепил с примери и някои линкове за изграждане на човек. Пък буквалния превод на 'pick-up' от руските братушки обаче е 'запознанство на жена с цел секс'. Ако има нещо нередно в това, здраве му кажи.   Въпросът е, че хората го разбират по различен начин - едни искат да се възползват, други да прилагат сила, трети да 'хипнотизират' (в мезмеритичното значение), четвърти да ругаят и прочие. Това, че не тълкуват материята правилно, е въпрос на нисък интелект, ниска мотивация, комплекси и неправилно тълкувание.

Колкото до това дали работи или не, практически всяко запознанство на мъж с жена, което довежда до секс, си е теоретично пикъп.

2. С НЛП можеш да въздействаш и на себе си, освен на другите?
НЛП е и обект на лично самоусъвършенстване. Това са и двете ми лични главни тълкувания на НЛП:

1. Лично изграждане на желания образ
2. Разбирателство и комуникация в синхрон с отсрещния човек.

Всеки един добър политик, оратор и търговец трябва да умее да борави правилно с НЛП и езика на тялото, за да може да предусети типа характер на клиента/слушателя/гласоподавателя, да знае какво му е необходимо и да му покаже чрез изразни средства и знаци, че е надежден. Много конфликти възникват неволно от такива неразбирателства, а и чрез неправилни жестове и лафчета можеш да си вкараш автогол.
Малко се отклонявам, като навлизам отново в езика за тялото. Пример от книгата на Алън Пийс по темата: според изследванията в една аула хората, които седят с единия крак върху другия и са с кръстосани ръце, възприемат с 40% по- малко материал от хората, които са седнали с двата крака един до друг и ръце на бюрото (цифрите са по спомен). Каква е идеята - въпросната позиция сигнализира отбранителна алармичка до съзнанието ти, което става заето да следи за нередности и възприема околните хора и събития като евентуални проблемни такива. Както е приказката - 'здрав дух в здраво тяло' - както съзнанието ти може да контролира тялото, така и тялото може да въздейства на съзнанието. Същото е и с НЛП - използвайки един речник или надъхвайки се с даден сет от думи и словосъчетания, можеш успешно да промениш мирогледа върху събитията, да запазиш добри спомени, дори да развиваш паметта и възприемчивостта си.
Signature.

Неактивен Gekkou

• MoonLight
  • потребител/ка
  • *
  • Публикации: 76
  • Natural assassin
    • Профил
Отговор на: Хипноза, самохипноза и НЛП
« Отговор #6 -: 2008-08-26, 14:28 »
Здравейте, нов съм в този форум и случайно попаднах на този пост при търсене в Google. Регистрирах се и се радвам, че има компетентни лица поне в и-нет-а .. Та целта на публикацията ми е да ви дам един добър съвет. Преди 2 дена попаднах на една online книга озаглавена "Хипноза - мощна програма за самоусъвършенстване", а автора е Уилям Хюит. Прочетох тази книга и сега имам коренно различна гледна точка и житейска философия. Препоръчвам я на заинтригуваните. Узнава се много по темата, наставления за практика и т.н. ... мисля, че съм уцелил мястото, където мога да я спомена ;)

Неактивен xxx

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1313
    • Профил
« Отговор #7 -: 2008-09-04, 14:03 »
Хипнотизираха ме два пъти. През далечната 2005, така че спомените ми не са много пресни.
Ефект нулев. Не знам кво са ми внушавали, ама нямаше много резултати. Мисля, че вината беше и в  подхода на хипнотизатора - общовъзприетите техники и методи, стандартните образи, които те карат да си представиш с цел да се отпуснеш, на мен не ми повлияха така и май не се получи желаният резултат.
Книги от типа на :НЛП за 21 дни не съм чела никога. Почнах я същата книга, прочетох предговора и Ден 1 и стигнах до извода, че нищо ново няма в нея и я оставих. Някой ден може да се насиля и да я допрочета, но това само по себе си значи, че няма да има особен ефект, поради скептицизма и нежеланието ми.
Мисля, че има смисъл в думите на NoFeaRInc, но не съм порастнала достатъчно, за да го разбера. Пък и в момента не искам да се ровя в главата на никого, предпочитам да се ровят в мойта - обожавам да обърквам хората.

Неактивен Gekkou

• MoonLight
  • потребител/ка
  • *
  • Публикации: 76
  • Natural assassin
    • Профил
« Отговор #8 -: 2008-09-04, 14:18 »
Хипнотизираха ме два пъти. През далечната 2005, така че спомените ми не са много пресни.
Ефект нулев. Не знам кво са ми внушавали, ама нямаше много резултати.

Хахах, нека пробвам аз.. моите методи са нестандартни, нови.. самоук съм до една степен (поне в самохипнозата ми има отлични резултати)

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • ?????????? ??????
    • Профил
« Отговор #9 -: 2008-09-04, 14:40 »
Я разкажи малко повече за твоите 'методи' и за книжката, която си препоръчал/а по-горе?
Signature.

Неактивен BURN

• идиот няк'ъв
  • потребител/ка
  • *
  • Публикации: 24
    • Профил
« Отговор #10 -: 2008-10-21, 12:00 »
И къде може да се намери въпросната книжка?
Madness is the gift that has been given to me...

jolie.

• Гост
« Отговор #11 -: 2008-12-06, 13:54 »
Наскоро отново започнах живо да се интересувам от НЛП, "отново" защото имах период на отричане, дължащо се повече на непълното разбиране на материята. След прочитането на една камара странична литература ми стана ясно, че колкото и да се дърпам, НЛП заслужава внимание и подробно разучаване с цел качествено прилагане  :P  След това въведение, стил "дрън-дрън-бля-бла-нещо-за-мен" минавам към същинската част: бихте ли изложили няколко примера, т.е. "практиката"?  :)  А за "теорията", в момента съм в процес на търсене на (БГ или англ.) кн. "НЛП за 21 дни" . Надали ще е голям зор намирането, пък и аз съм пре-мотивирана  8)
Have a nice day

Неактивен Jade

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 33
  • November Rain
    • Профил
« Отговор #12 -: 2008-12-06, 14:04 »
Бях готова да заложа пари, че ще пишеш по тази тема!!!
Ти си една голяма хипноза просто.
Нека и аз да се намеся като абсолютно незаинтересована и скептична страна по този въпрос.
Абсолютно не мога да повярвам даже с очите си да го видя, че е възможно някой да те накара да направиш нещо без ти да си го поискал. Знам, че мозъчните възможности на хората са много по-големи и, че ако използвахме пълния си капацитет бихме били много по-развити и бихме могли да правим много повече неща, но на това наше ниво за момента...не мисля, че е възможно.
А ти, хипнозо такава, затова ли не правиш и не гледаш нищо от това, което ти препоръчам!

jolie.

• Гост
« Отговор #13 -: 2008-12-06, 14:53 »
Надявам се по-компетентни хора от мен да ти обяснят, за какво иде реч. Аз не мога, защото тоята овнешка глава (зодия Овен) не попива нищо, неподкрепено от факти, големи и очеизвадни като замък (примерно)  :P Прочети предходните постове и малко странична литературка, тъй като темата е безкрайно интересна, а приложението й .....пак безкрайно. За момента именно с това се занимавам. 

П.С.Иначе, да се подпишеш в подписката, за която ти пуснах линк или ще последва физи4еска саморазправа  :-*

Неактивен firebird

• Baby Freak
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
« Отговор #14 -: 2009-03-20, 18:20 »
Здравейте и аз много се интересувам от НЛП и докато се рових из нета ми попадна този сайт: http://magicaltransformations-bg.com/ има доста интересни неща и някои супер зареждащи видеота дето демонстрират НЛП и хипноза. Супер е, че все повече хора се интересуват и развиват в посока НЛП, за мен лично това е много свързано с личното ми щастие и хармония както и аз си го наричам – достигане на по високи нива на съзнание 

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • Публикации: 7018
  • интернет лумпен
    • Профил
Re: Хипноза, самохипноза и НЛП
« Отговор #15 -: 2010-08-04, 14:01 »
Tagir 2009 (на русском)

Лечител от Украйна прилага методи за лечение на древните българи