Автор Тема: Имаме ли робска психика?  (Прочетена 1100 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.    

Неактивен denidimitrova

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 10
    • Профил
Мислите ли че българинът има робска психика? Може да се обосновете.
Безкрайното търпение поражда незабавни резултати. http://jardin.bg/

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 4483
  • the shaman
    • Профил
Re: Имаме ли робска психика?
« Отговор #1 -: 2016-03-29, 18:03 »
Хе-хе, интересен въпрос... Жалко че никой не е отговорил, може да стане много приятна дискусия.

Моето мнение е, че някои българи определено имат (робска психика). Но така е и с известен процент от хората по света. Освен това "психиките" се различават по своите "нива" - "робско" на социално, политическо и тн. ниво. Би следвало да си изясним първо какво означава "робска психика" за всеки един от нас ;)
Caralho Voador

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • Публикации: 7018
  • интернет лумпен
    • Профил
« Отговор #2 -: 2016-04-01, 20:32 »
Аз лично съм прекалено шокиран от наблюденията и засега не мога особено да коментирам.
Да, имаме.
« Последна редакция: 2016-04-04, 09:39 от tech_noir »

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #3 -: 2016-04-03, 12:19 »
Аз лично съм прекалено шокиран от наблюденията и засега.
Да, имаме.
Ха-ха, нали?! :D

Макар че аз вече твърде рядко съм "прекалено шокиран". Просто в един момент претръпнах :) "Успокоението" ми е, че нещата би трябвало да са такива и в положителна, не само в отрицателна насока, т.е. нещо като "няма невъзможни неща" и в двете направления...
Caralho Voador

Неактивен Simone

• The_black_rose
  • зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 570
    • Профил
« Отговор #4 -: 2016-04-04, 02:51 »
Истината е, че не искам да се съглася с това! Може би чисто рационално би трябвало това да е изводът, но отказвам да го приема.

Културата ни има доста интересни характеристики, по принцип българите се водим с много голямо неравновластие и властова дистанция, имаме повишен стремеж към избягване на неопределеността, а като добавим така характерните за нас външна причинност и егоизъм, картинката става доста интересна.

Но това не е робска психика... това е нашата култура, която сама по себе си не е проблемът. Според мен, причината за това, което усещаме е ситуацията, в която живеем. Много хора изпитват липса на основни, дори и базови потребности, безсилието и несигурността са ежедневие за повечето, а на нас другите ни остават само недоволството и гнева. Всичко това засилва лошо отрицателните черти на културните ни характеристики, които започват да взимат превез и резултатът е налице.

В крайна сметка пак не сме виновни ние, че позволяваме да ни държат долу и не правим нищо да променим ситуацията, в която живеем. Робската психика на българина е виновна! ::)
« Последна редакция: 2016-04-04, 04:42 от Simone »
.....quod me nutrit me destruit.....

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #5 -: 2016-04-05, 01:38 »
В крайна сметка пак не сме виновни ние, че позволяваме да ни държат долу и не правим нищо да променим ситуацията, в която живеем. Робската психика на българина е виновна! ::)
Хех, да, как можем да сме виновни НИЕ, как изобщо е възможно това? :D Но, да, правило ли ви е напр. впечатление, че други народи не познават пословицата "Преклонената главичка остра сабя не я сече", а всъщност имат дори обратни по смисъл "народни мъдрости"?
Caralho Voador

Неактивен Simone

• The_black_rose
  • зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 570
    • Профил
« Отговор #6 -: 2016-04-07, 01:36 »
Външната причинност води до пасивност, породена от вярата във външната сила, която е виновна за провалите и неуспехите. Тоест "Не съм аз виновен, че не ме взеха на работа, не отидох на интервю, защото със сигурност е имало някой с връзки и нямаше смисъл." - това съм го чувала два пъти от различни хора.

По същият начин, желанието за избягване на несигурност поражда страх и примирение, откъдето лесно следват послушанието и покорството. Ето я и поговорката! :)

Езиците не са ми силна страна, но ако не се лъжа, такава "мъдрост" има в руската култура, с която по тези измерения сме си в един и същи кюп. Обратни по смисъл пословици има в скандинавските държави, които пък от своя страна са с коренно обратните характеристики.
« Последна редакция: 2016-04-07, 02:18 от Simone »
.....quod me nutrit me destruit.....