Анкета

Какво мислите за случката с пребоадисването, и за паметника като цяло?

Яко!
0 (0%)
Блядь!
2 (66.7%)
Целия паметник - в другия (Кремиковци)
1 (33.3%)
Не го бях забелязвал/а тоя маметник (а.к.а. "не ми пречи")
0 (0%)
Абе трябва да помним историята и да се учим от нея (трябват повече паметници и на Вермахта, Червеникте Кхмери, Златната Орда и т.н.)
0 (0%)
Комунизма, нацизма и изобщо никоя диктатура, извършвала геноцид не бива дасе рекламират
0 (0%)
Сакън! Да не се обидят руснаците! Трябва да им повече паметници на руски, турски и византийски герои, толерантността към тях е признак за цивилизованост!
0 (0%)

Общ брой гласове: 3

Автор Тема: Паметника на Съветската Армия  (Прочетена 1708 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.    

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • Публикации: 7018
  • интернет лумпен
    • Профил
Та... какво мислите за разкрасяването на паметника тия дни, а и за самия паметник?

Статийка за загрявка:
Закъснялото изкуство
Няколко извода около префасонирането на паметника на Съветската армия, които останаха нечути
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/obshtestvo/2011/06/24/1112226_zakusnialoto_izkustvo/

галерия

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 4483
  • the shaman
    • Профил
Re: Паметника на Съветската Армия
« Отговор #1 -: 2011-07-02, 09:48 »
Ми не знам, ама на мен лично Паметника ми допада и без да е надраскан, някак си гледката не ми харесва, не се вързва с цялостната концепция, вложена в монумента. Иначе това ми е/беше любимо място, около/на което съм прекарал супер много време, така че имам право да изразявам мнение. Но пък и това беше преди чалга вълната да покрие дори центъра на София, сега всичко е различно.

ПП: Какво значи "блядь", аз това си избрах, щото ми хареса звученето  :)
Caralho Voador

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • Публикации: 7018
  • интернет лумпен
    • Профил
« Отговор #2 -: 2011-07-02, 11:51 »
ПП: Какво значи "блядь", аз това си избрах, щото ми хареса звученето  :)
Нещо като "пу, д*ба мама му!" до колкото знам. Поне мисля че в този смисъл се използва.

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 4483
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #3 -: 2011-07-10, 23:45 »
Зверско изказване на Ивайло Дичев, което е от края на април тази година, но...:

"В изследването си твърдите, че младите харесват идеологизираните пространства като паметника на Съветската армия. Какво се крие зад това?
- Тези пространства са първо публични, а чак след това знак за една позабравена идеология. От 21 години демократичният режим не създаде практически никакви публични пространства, напротив, приватизира паркове, кина, детски градини. Няма да е лошо да се говори първо за това, а после за разрушаването на паметниците, което е едно лесно упражнение.

Дайте да видим едно публично място в София, направено така, както се прави в демократичните столици от векове, да го харесаме, да го обживеем, да помислим по какъв начин трябва да е естетизирано. Не знам дали абсурдният 6-метров паметник на хан Крум на кон и с меч - палач на християните в София и Пловдив, се различава особено като ментална нагласа от паметника на Съветската армия.

Много ще е трудно да се променят тези нагласи, мисля, че положението с времето става по-лошо, не по-добро, а преместването на комунизма в музея и слагането му в кавички изисква култура и минимален консенсус. Дайте засега да мислим къде децата могат да карат скейтовете си и да се борим срещу настъплението на шопинг моловете."

Аплаузи ;)
Caralho Voador

Неактивен benidel

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 7
    • Профил
« Отговор #4 -: 2012-07-09, 14:27 »
От 21 години демократичният режим не създаде практически никакви публични пространства, напротив, приватизира паркове, кина, детски градини. Няма да е лошо да се говори първо за това, а после за разрушаването на паметниците, което е едно лесно упражнение.

Най-лесно е да се руши, да се съгради - това го магат само кадърните.