Автор Тема: Кои Са Любимите Ви Бойци?  (Прочетена 51066 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.    

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 4483
  • the shaman
    • Профил
Кои Са Любимите Ви Бойци?
« Отговор #30 -: 2005-07-14, 14:39 »
Продължавам да твърдя, че ако всички КРЪСТОНОСЦИ бяха КАТО РИЦАРИТЕ ОТ ОРДЕНА НА СВЕТИ ЙОАН, ИЗВЕСТНИ И КАТО ХОСПИТАЛИЕРИ, които са защитавали Родос през 1480 и 1521 година и Малта през 1565 година, турците щяха да гризнат острието на копията им и да бъдат натикани обратно в азиатските степи и чукари, където им е мястото  Но самите хоспиталиери едва ли са надвишавали 2000 рицари (при това в период на апогей). Да се има предвид, че това са били воини- монаси, изцяло отдадени на войната против неверниците, произхождали са от най- благородните родове в цяла Европа и са били въоръжени с най- доброто, което е можело да се намери тогава. Дори не мога да се сетя за техен подходящ аналог в историята...може би монасите от Шаолин  

В битката при Варна през 1444 година, от страна на кръстоносците участват около 18 000 бойци. Повечето от тях наистина се водят за елитни, но хоспиталиери има не повече от 20- 30 души. Около 6 000 конници от Влашко, изпратени от Влад Дракула, също толкова унгарци, по- малко поляци и чехи (хусити, които са пътували с бронирани коли- т.нар. "вагенбург"). Отряд българи, вероятно водени от Фружин, син на Иван Шишман също е участвал в кръстоносната армия. Срещу тях на Варненското поле се изправят около 50 000 турци, водени от Мурад II. Въпреки превъзходството на османците в жива сила, Янош Хуняди успява да разбие двете им крила. Победата остава само на една ръка разстояние...и на един дървен кол, забил се в корема на коня на Владислав III Ягело
Caralho Voador

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #31 -: 2005-07-15, 11:10 »
Цитат
Ами аз не написах ли същото? 
А. 
Исках да дам малко повече инфо  Сега се сетих за Бертрандон дьо ла Брокиер и неговото "Задморско пътешествие". Там бургундският рицар пише, че се чуди как толкова зле въоръжени и облечени хора като турците са могли да завоюват богатата Романия (т.е. Балканите) и съвсем сериозно твърди че 15 000 рицари могат
 да се справят с цялата османска армия в Европа. Това е написано през 1433 година- 11 години преди битката при Варна :ninja:

Естествено, че западноевропейските рицари са може би най- големите гъзари (като тип поведение) в историята и прекалената им самоувереност твърде често им е изигравала лоша шега (като напр. в случая с император Балдуин и цар Калоян  ). Но тази надутост е имала и своите основания- гледали сте филми ("Като рицарите", "Айвънхоу"), знаете какво представлява рицар на кон- Пауър!!! В историята на един арабин съм чел как веднъж около 150 рицари под командата на граф Раймонд Тулузки нападнали (!!!) 7000-дна арабска армия, разбили я и я изклали всичката...Това е станало по време на Първия кръстоносен поход 

Предполагам че малко хора от този форум знаят, че преди битката при Варна е имало още едно поражение на кръстоносци от турците, което според мен е било още по- сериозно- битката при Никопол през 1396 година. 50 000 кръстоносци срещу 100 000 турци. Първият ред на кръстоносците се състоял от 10 000 френски рицари, водени от бургундския граф Жан дьо Невер. Французите атакуват и последователно разбиват 3 последователни турски редици. Така обаче се откъсват от останалите и биват обградени, разбити и унищожени (или пленени за откуп), макар че всъщност убиват повече от своите противници. Решаваща роля за победата на султан Баязид изиграва сръбската тежка конница, водена от Стефан Лазаревич- сърбите  излизат в гръб на кръстоносците и ги избиват. Хоспиталиерският отряд от около 100 воини- монаси, водени от великия магистър Филиберт дьо Найлак, си пробива път през множеството като танк през стадо овце и успява да спаси бъдещия император на Свещената Римска империя - Сигизмунд...

Изводът е, че ако имаха дисциплина рицарите щяха да победят турците, но...те са се били общо взето всеки за себе си
« Последна редакция: 2008-05-28, 20:08 от tech_noir »
Caralho Voador

Неактивен Juréx

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 2060
  • Terminal Case
    • Профил
    • http://myspace.com/stsbg
« Отговор #32 -: 2005-07-17, 02:09 »
Любими бойци? Бях публикувал един пост с едни джедаи ама
 го изтриха...Иначе адски много се кефя на командосите от S.O.E. и O.S.S. (тайните служби респективно на Великобритания и САЩ през Втората Световна)! Тези мъже буквално са обърнали хода на войната в Европа през периода 1941-1944. Саботажи, елиминиране на важни личности, шпионаж, спасителни мисии - били са тренирани за всичко!
« Последна редакция: 2005-07-17, 02:11 от gfw_cyclone »

Неактивен Perk0

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 154
    • Профил
« Отговор #33 -: 2005-07-17, 20:56 »
Хм...Don Dada...човек определено ме запали на тема крастоносци и хоспиталиери...кажи от каде да намеря нещо интересно да прочета за тях...? плс и 10х предварително
In the game that i play there is only one rule...I RULE....so I never lose...i just decide not to win...!!!

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #34 -: 2005-07-17, 21:13 »
Ми има много добри книжки за кръстоносците, че даже и на български:
Амин Маалуф - "Кръстоносците от гледна точка на арабите"
Георги Гавраилов - " Тревожни столетия"
Красимира Гагова - "Кръстоносните походи"
Стивън Рънсиман - "Превземането на Константинопол"

Тия ти стигат на първо време 

А ако знаеш английски е още по- лесно, щото повечето готини книжки ги има качени в нета на deremilitary.com (за разлика от българските). Най- добрите автори са Keneth Setton, Lemerle, Loenertz, Runsiman...Има и други ама на тебе не ти трябва да се задълбаваш чак толко.
« Последна редакция: 2011-01-13, 16:46 от Don Dada »
Caralho Voador

Неактивен Perk0

• зарибен/а
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #35 -: 2005-07-18, 00:46 »
Цитат
Ми има много добри книжки за кръстоносците, че даже и на български:
Амин Маалуф - "Кръстоносците от гледна точка на арабите"
Георги Гавраилов - " Тревожни столетия"
Красимира Гагова (при тая имам да си вземам изпит  )- "Кръстоносните походи"
Стивън Рънсиман - "Превземането на Константинопол"

Тия ти стигат на първо време 

А ако знаеш английски е още по- лесно, щото повечето готини книжки ги има качени в нета на deremilitary.com (за разлика от българските). Най- добрите автори са Keneth Setton, Lemerle, Loenertz, Runsiman...Има и други ама на тебе не ти трябва да се задълбаваш чак толко.

Ooooo...Don Dada 10х човек...ще изчета всичките ти предложения при парва вазможност...започвам от сега...така и така сме почнали да те питам и за самураи нещо ама не истории ами нещо с факти и някакви основни неща за тях известни битки аве някаква хубава историческа книга за тях.... 10х предварително
In the game that i play there is only one rule...I RULE....so I never lose...i just decide not to win...!!!

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #36 -: 2005-07-18, 10:36 »
За самураите аз съм чел само разни статиики по списания от сорта на "Космос" (което май не излиза от '91 година  ) и малкото, което се споменава в различни исторически учебници. А също така и "Шогун" на Джеймс Клавел и "Мусаши" на Ейджи Йошикава - това са романи. И аз бих бил доволен ако някой знае нещо по- подробно, написано за тях, особено на български, пък ако го има и качено някъде из мрежата би било идеално  
Caralho Voador

Неактивен Perk0

• зарибен/а
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #37 -: 2005-07-20, 18:03 »
Аммм Don Dada...амм несъм почнал още да чета книгите за рицарите които ми каза ама прочетох някакви работи изн нет-а и имам вапрос за нещо постнато от теб...:

Ти говореше за битката при Хатин ако не се лажа и спомена как Темпалиерите смазали воиската на Саладин...амм несъм сигорен но не са ли били именно кръстоносците смазани тогава...? Изморени от жегата в тези теникиени кутии са паднали в ръчичките на арабите и доколкото аз знам само Гранд Мастера се е измъкнал но в краина сметка е бил убит от Taqi al-Din в двубои един срещу друг...! Може и да бъркам

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #38 -: 2005-07-20, 19:33 »
Абе, пич, вземи ми прочети по- добре поста преди да пишеш, щото вече почвам да се дразня....
Caralho Voador

Неактивен Perk0

• зарибен/а
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #39 -: 2005-07-20, 20:18 »
Цитат
Абе, пич, вземи ми прочети по- добре поста преди да пишеш, щото вече почвам да се дразня....

извиняваи...несам прочел както трябва сори... просто ==>"Нерядко в Близкия изток 50тина рицари са нападали 1000 мюсюлмани и са ги побеждавали!!"<==това ме обарка малко но дам прочетох ти поста и сори за неуместната ми забележка...

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #40 -: 2005-07-21, 02:56 »
Цитат
извиняваи...несам прочел както трябва сори... просто ==>"Нерядко в Близкия изток 50тина рицари са нападали 1000 мюсюлмани и са ги побеждавали!!"<==това ме обарка малко но дам прочетох ти поста и сори за неуместната ми забележка...
Няма нищо, спокс.   Може и да са я загубили тая битка тамплиерите, ама са се сражавали до последния човек.
А това за 50-те рицари, които нападали 1000 араби се е случвало главно по време на Първия кръстоносен поход и в годините след него. По- късно арабетата (даже не толкова те, а разните им там турски наемници) се научават да се бият срещу лръстоносците и въпреки това почти винаги дават повече жертви от тях в бой. Отново говоря за професионалисти като тамплиерите и хоспиталиерите, а не за прииждащите от цяла Европа дилетанти, повечето от които са оставили костите си по Светите земи!
Caralho Voador

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1863
    • Профил
« Отговор #41 -: 2005-07-21, 17:15 »
Цитат
Любими бойци? Бях публикувал един пост с едни джедаи ама го изтриха...Иначе адски много се кефя на командосите от S.O.E. и O.S.S. (тайните служби респективно на Великобритания и САЩ през Втората Световна)! Тези мъже буквално са обърнали хода на войната в Европа през периода 1941-1944. Саботажи, елиминиране на важни личности, шпионаж, спасителни мисии - били са тренирани за всичко!

Все пак ми е странно че буквално са обърнали хода на война!
« Последна редакция: 2008-05-28, 20:11 от tech_noir »
Идеи становятся силой, когда они овладевают массами!
Владимир Ильич Ленин (Ульянов)

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #42 -: 2005-07-21, 21:52 »
Цитат
Все пак ми е странно че буквално са обърнали хода на война!
Глупости    !
Caralho Voador

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #43 -: 2006-08-25, 17:45 »
Напоследък изучавам много подробно ей тия пичове:
Caralho Voador

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #44 -: 2006-08-25, 17:56 »
И битката при Хатин:
« Последна редакция: 2006-08-25, 17:57 от Don Dada »
Caralho Voador

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #45 -: 2006-08-28, 14:51 »
Предлагам всеки от тук нататък да качва в темата картинки на любимите си солджърс  
Caralho Voador

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #46 -: 2006-09-16, 11:01 »
Лоши типове са били!
« Последна редакция: 2006-09-16, 11:02 от Don Dada »
Caralho Voador

Неактивен MuTaKa

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1251
  • Natural born... WINNER!!!
    • Профил
    • phys.uni-sofia.bg
« Отговор #47 -: 2006-09-16, 11:49 »
Цитат на: Don Dada
Напоследък изучавам много подробно ей тия пичове:
Екстра!!! Начи днеска на срещата ше ми кажеш твойто мнение какво е за тях 
« Последна редакция: 2008-05-28, 20:12 от tech_noir »
1917 година - Първата световна война. Над 300 000 англичани, французи и сърби атакуват българските позиции на фронта край Дойран. На най-тежкия участък се сражава Девета пехотна плевенска дивизия на ген Владимир Вазов. В решителния момент българите се вдигат в атака на нож... 
... и побеждават.

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #48 -: 2006-09-16, 13:10 »
неаш грижи, превел съм сигутно 120 стр за тях
Caralho Voador

Неактивен AXIL

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 6
    • Профил
« Отговор #49 -: 2006-11-16, 20:13 »
ДОН  ДАДА явно мноо като гледам се  интересуваш като циало от ТЕМАТА БОИЦИ.   Доста знаеш и си чел ЕВАЛА на такива като теб, са по света хората дет четат  A дали случаино си чувал за:КИБАГАМИ ЯМАШИРО ДЖУБЕЙ(наричан ДЖУБЕЙ НПУЧО)един от национални герой на ЯПОНИЯ,за самурая АМИДАМАРУ(деиствителна личност от историята на ЯПОНИЯ) и последно за ХРАМА НА ВОЙНИТЕ  в град ЧИЧЕН ИЦА.Ако  ги знаеш   пиши ми
« Последна редакция: 2006-11-16, 20:56 от WHAT? »
WHEN I WALK,I WALK ALONE.WHEN I FIGHT,I FIGHT ALONE.

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #50 -: 2006-11-17, 12:28 »
Цитат
самурая АМИДАМАРУ
Тоя не беше ли герой от едно манга-филмче по БиТиВи бе   ?
« Последна редакция: 2007-08-14, 13:33 от tech_noir »
Caralho Voador

Неактивен AXIL

• потребител/ка
  • *
    • Профил
« Отговор #51 -: 2006-11-17, 19:25 »
 Да саштиа е.Самоче малко хора знаят че тои е действителен герой от Японската история.Бил е велик САМУРАЙ.А относно другото кво ша кажеш?А и друго да ли си чувал за ЗБИШКО от БОГДАНЕЦ?   И последно интересувам се и аз  като теб    от РИЦАРИТЕ и като цяло от ВОЙНИ  и БОЙЦИ.Ако мoжеш да ми кажеш некав саит да свалиа неква зарибена  информация.

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #52 -: 2006-11-20, 08:54 »
Абе чувал съм за повечето да ти кажа...Но за мен най-великия воин на Нипон е Миамото Мусаши, даже съм чел един изключително обемист и отвратително написан роман за него   Авторът е Ейджи Йошикава. Изобщо аз със самураите съм запознат доста по-слабо, отколкото с почти всички останали професионални войници в историята, като се почне от древните асирийци и се стигне до СС. Но ме кефят де...

Цитат
ХРАМА НА ВОЙНИТЕ в град ЧИЧЕН ИЦА
Чел съм нещичко за това. Известно е, че Чичен Ица е един от най-големите градове на маите, но възниква доста по-късно от останалите. Той е столица на племето ица, което по-късно се преселва в Таясал - островен град посред езерото Петен-ица. За мене ица или поне благородническо-войнствената им върхушка не са маи, а толтеки (може би водени от своя принц Кетцалкоатъл). Толтеките са имали велики армии и бойци, а маите в Чичен-Ица са били завоювани и може би този храм е издигнат в чест на тази победа...

Цитат
ЗБИШКО от БОГДАНЕЦ

Уха!!!  Бях някъде на 6-7, когато прочетох "Кръстоносци" и Збишко ми беше любимия рицар   Сега по принцип се възхищавам и на враговете му- рицарите тевтонци, но името му още извиква някакъв трепет в сърцето ми   Полските рицари са били доста лоши типчета, и по наш'те земи са идвали- даже и кралят им, моят адаш, Владислав Варненчик е загинал край Варна. Това става само 30-40 години след описаните в "Кръстоносци" събития! Представи си как 500-те полски рицари- елита на страната си са атакували 10-те хиляди еничари на султан Мурад- било е епично, като първата бойна сцена в "Kingdom Of Heaven"...
« Последна редакция: 2007-08-14, 13:33 от tech_noir »
Caralho Voador

Неактивен AXIL

• потребител/ка
  • *
    • Профил
« Отговор #53 -: 2006-11-20, 10:33 »
 хмм.Радвам се че наи  после срещам някои дет разбира  Относно  храма на воините в ЧИЧЕН ИЦА,наистина града е  един от главните селища на МАИТЕ основано от  КЕТЦАКОАТЪЛ.Споменах града и по специално храма защото съм чувал една легенда че  на колоните му в храма са исписани имената на всички ВЕЛИКИ ВОЙНИ ОТ МИНАЛОТО,БЪДЕЩЕТО И НАСТОЯЩЕТО.Готина легенда а   .Относно ЗБИШКО от БОГДАНЕЦ имам един приятел  дето баща му е бил в Полша в някъв музеи кадето били запазени доспехите на Збишко, ДОСПЕХИТЕ МУ БИЛИ ШИРОКИ 150СМ   Бая животно е бил. А за КИБАГАМИ ЯМАШИРО ДЖУБЕЙ(наричан ДЖУБЕЙ НПУЧО) знам не много-ИМАЛО 2 ПРИНЦА НАСЛЕДНИЦИ НА ИМПЕРИЯТА (  НЕЗНАМ ДИНАСТИАТА И ВЕКА).И КОГАТО УМРЯЛ БАЩА ИМ РАЗДЕЛИЛИ ИМПЕРИЯТА НА 2ЧАСТИ.ПО ГОЛЕМИЯ БРАТ ИМАЛ 40 САМУРАЯ ТЕЛОХРАНИТЕЛИ,А ПО МАЛКИЯ  ИМАЛ САМО ЕДИН ТЕЛОХРАНИТЕЛ КИБАГАМИ ЯМАШИРО ДЖУБЕЙ.ГОЛЕМИЯ ЗАПИТАЛ МАЛКИЯ ЗАЩО ИМАШ САМО ЕДИН ТЕЛОХРАНИТЕЛ АЗ ИМАМ 40.МАЛКИЯ БРАТ КАЗАЛ ЧЕ АКО ИСКА НЕГОВИТЕ 40 САМУРАЯ ДА СЕ ИЗПРАВЯД СРЕЩУ НЕГОВИЯ 1.КИБАГАМИ ЯМАШИРО ДЖУБЕЙ ГИ "РАСПОРИЛ" ВСИЧКИТЕ.  ПОНАТАТЪК ИСТОРИЯТА ПРОДЪЛЖАВА ЧЕ ГОЛЕМИЯ БРАТ ОТРОВИЛ ПО МАЛКИЯ.КИБАГАМИ ЯМАШИРО ДЖУБЕЙ КАТО РАЗБРАЛ ВЛЯЗАЛ ПРЕЗ НОЩТА В  ПОКОИТЕ НА ГОЛЕМИЯ БРАТ И КЪДЕТО КАКВОТО ВИДИ "ИЗТРЕПАЛ"-ГОЕЛМИЯ БРАТ,ЦЯЛАТА ОХРАНА,ЖЕНИ,ДЕЦА ВСИЧКО ЖИВО  .НА СУТРИНТА СЕ САМОУБИЛ НА ПЛОЩАДА ПРЕД ДВОРЕЦА. Само това знам за него.На площада където се е самоубил в ТОКЙО има негов паметник.      П.С.-ХАИДЕ АКО МОЖЕШ ДА МИ КАЖЕШ НЯКЪВ ЗАРИБЕН САИТ ДА ВЛЕЗНА ДА СВАЛЯ НИЯКВА ЗАРИБЕНА ИНФОРМАЦИЯ

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #54 -: 2006-11-20, 11:05 »
Цитат
П.С.-ХАИДЕ АКО МОЖЕШ ДА МИ КАЖЕШ НЯКЪВ ЗАРИБЕН САИТ ДА ВЛЕЗНА ДА СВАЛЯ НИЯКВА ЗАРИБЕНА ИНФОРМАЦИЯ
Абе има ги много, кажи кво по-конкретно те интересува 
« Последна редакция: 2007-08-14, 13:34 от tech_noir »
Caralho Voador

Неактивен AXIL

• потребител/ка
  • *
    • Профил
« Отговор #55 -: 2006-11-21, 16:51 »
 Еми някъв саит  със информация за рицарите,тамлиерите,и за тия дето ти ги спомена-хоспиталиери а бе за древни воини като цяло   Че и а з от малък съм зарибен по та я тема-боици,воини и исторически битки и от цялата история като цяло                 П.С-скоро си пуснах нета и за тва не знам никви саитове още

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #56 -: 2006-11-24, 19:09 »
Цитат на: WHAT?
Еми някъв саит  със информация за рицарите,тамлиерите,и за тия дето ти ги спомена-хоспиталиери а бе за древни воини като цяло   Че и а з от малък съм зарибен по та я тема-боици,воини и исторически битки и от цялата история като цяло                 П.С-скоро си пуснах нета и за тва не знам никви саитове още
http://boinaslava.net/

най-добрият сайт за история в българското пространство. препоръчвам ти форумите му!
Caralho Voador

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #57 -: 2006-11-24, 21:15 »
На който му се чете- да чете: http://torrents.linkos.bg/details.php?id=48846  
Caralho Voador

Неактивен AXIL

• потребител/ка
  • *
    • Профил
« Отговор #58 -: 2006-11-25, 10:40 »
на мен ми се чете   МНОО МЕРСИ ЗА САИТА ЕИ СЯ СЛЕД МАЛКО ЩЕ ГО РАЗГЛЕДАМ

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #59 -: 2006-12-02, 16:42 »
Е' тия пичове са били големи изроди: доколкото си спомням първите шогуни заповядват да се изличат от лицето на земята школите и храмовете им, а те самите са били безмилостно преследвани и избити до последния човек...Това, разбира се, са японските монаси-воини!

[изтрит от администратор - прекалено голям файл]
Caralho Voador