Една от най-древните загадки, особено актуална с наближаването на 2012 година е календарът на маите. Всъщност маите не са използвали само един календар. Имали са няколко, като всеки е имал различно предназначение. Те са много древни, датират се поне от 5 век пр. н.е. и заедно с календарите на ацтеките са едни от най-добре документираните и най-пълно разбрани от учените. Най-голям интерес представлява календарът Тцолкин. Той е разделен на цикли от 260 дни, които са съставени от дванадесет месеца с по тринадесет дни. Тцолкин е бил ритуален календар, използван от жреците на маите. Произходът на този календар остава загадка за учените. Все още няма открития, които да им помогнат да установят кога е бил въведен от маите. Съществуват предположения, че календарът Тцолкин е бил използван от други цивилизации още преди маите. Наред с Тцолкин маите използвали и слънчев календар, наречен Хааб. Той включвал 365 дни, разделени на осемнадесет месеца с по двадесет дни и един малък месец от пет дни. Двата календара, Тцолкин и Хааб образуват календарното колело на маите. Те вярвали, че за нормалното развитие на времето и живота двата календара трябва да тръгнат едновременно от първите си дни и да се срещнат на изходната си точка. Колелото може да се опише като две зъбни колела, едното с 260, а другото с 365 зъбци, които се въртят заедно, като движението на първото по часовниковата стрелка върти второто обратно на нея. Маите използвали различни системи за отчитане на времето, обхващащи периоди от един ден до милиони години. Според някои изследователи началната точка на маиянското летоброене, приравнена на Грегорианския календар е някъде около 13 август 3113 г.пр. н.е. С тази дата започва писането на съвременната история. Зараждат се първите цивилизации в Египет и Месопотамия, а патриархатът се установява като основна форма на управление.
Предполага се, че маите не са използвали броене с мерна единица по-малка от ден, т.е. не са ползвали часове, минути и т.н. Някои изследователи, обаче не са на същото мнение, но няма доказателства за това.След нахлуването на европейските завоеватели на континента започва упадък на маиянската цивилизация, а с него се загубват и познанията, свързани с календарите и.Така нареченото дълго броене на маите обхваща периоди от милиони години, сведени до цикли от по 104000 години. Те са разделени на четири цикъла от по 26000 години, а те от своя страна се делят на пет цикъла от по 5200 години. Тези цикли с съставени от 13 по-малки цикъла, всеки с по 400 години,наречени бактун.Един бактун има 20 цикъла от по 20 години. Деленето продъкжава, докато най-накрая се стигне до един ден.

Според календара на маите в момента човечеството се намира в последните години на един цикъл от 104000 години. Последният, пети цикъл от 5200 години, който е започнал около 13.08.3113 г. пр. н.е. завършва по време на зимното слънцестоене на 21.12.2012 г. Тогава колелото на времето ще направи пълното си завъртане и двете му части ще се срещнат в изходящата си позиция. Всеки от четирите предхождащи цикъла е управляван и разрушен от една от стихиите - ягуар (подсъзнание), огън, вода, въздух. Последният, пети цикъл е под влияние на петата стихия - земя. Според древните пророчества на маите този цикъл ще е време на забрава. Период на силно изразен материализъм и откъсване от природата и единението на човека със Земята.

Според някои твърдения с края на последния цикъл ще настъпи и краят на Земята. Пророчеството на маите, обаче не е за апокалипсис, а за коренна промяна в съзнанието на хората. След дългите години на духовна пустота и упадък ще настъпи духовно пробуждане на човешкото съзнание. Според маите на 21.12.2012 г. Земята ще бъде в такава позиция спрямо Галактическото слънце, която ще позволи на мощна енергийна вълна да я залее. От хората зависи дали древните послания ще бъдат чути, ценностите ще бъдат преосмислени и ще настъпи просветление.