Автор Тема: Тамплиерите  (Прочетена 84194 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.    

Неактивен e-man

• зарибен/а
  • Публикации: 131
    • Профил
Отговор на: Тамплиерите
« Отговор #60 -: 2007-10-27, 00:55 »
Лошото е че заради PR е съсипал не един и друг паметник, напр. Татул. Толкова злобно е търсил находки, които там са изключителна рядкост, че е изгребал пръстта с багер и съответно унищожил възможността да се датира обекта. И сега имаме един прекрасен паметник, който няма никаква историческа стойност, защото не е датиран по правилата на археологията. Точно сега обаче той е в стихията си - създава хипотеза след хипотеза - в това наистина го бива.
Има и още, ама се нервирам и засега ще спра. Ако ви е интересно - ще пиша, ама темата е за друго и да не я цапаме с него...

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 4483
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #61 -: 2007-10-30, 09:08 »
Иначе Н. Овчаров е много ерудиран, признавам му го. Но, както един професор от университета ми спомена веднъж: "Ще ги намери друг път...Тамплиерите по на север от Морея не са стъпвали" :)
А, e-man, каква е тази история с двете организации на тамплиерите в България. Доколкото разбирам, вашата (?) е по-близко до реалността, защото е във връзка с великия магистър в Португалия, а другата пък има нещо общо със Сърбия?!?
Caralho Voador

Неактивен e-man

• зарибен/а
    • Профил
« Отговор #62 -: 2007-11-01, 23:21 »
... аз познавам много колеги, които са супер идеалисти и никога не биха направили нещо такова.

Аз също познавам такива хора и се гордея с това!

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #63 -: 2007-11-01, 23:35 »
... аз познавам много колеги, които са супер идеалисти и никога не биха направили нещо такова.

Дамм...Хубаво е, че все още ги има и виреят дори при такива неблагоприятни условия... Иначе цялата ни наука би отишла по дяволите!
Caralho Voador

Неактивен e-man

• зарибен/а
    • Профил
« Отговор #64 -: 2007-11-02, 00:21 »

Дамм...Хубаво е, че все още ги има и виреят дори при такива неблагоприятни условия... Иначе цялата ни наука би отишла по дяволите!
Ами помагаме, колкото можем. Поне им държим духа висок, че има и ,хм, бизнесмени като мене и мои приятели, за които не всичко е пари...

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #65 -: 2007-11-02, 08:40 »
Ами помагаме, колкото можем. Поне им държим духа висок, че има и ,хм, бизнесмени като мене и мои приятели, за които не всичко е пари...
Това е много хубаво, да, нуждата от меценати при повечето хуманитарни науки е въпиюща...В този ред на мисли сериозно ли бихте спонсорирали книга за тамплиерите или изобщо за военно-монашеските ордени през средновековието, написана от български автор? Темата е доста слабо позната, да не кажа, че е почти изцяло пропусната от българската историография, а преводната литература, която е излязла, е със съмнителни научни качества и с калпав превод (напоследък почти не ми се е случвало да отворя някоя новоизлязла книга на историческа тематика и да не открия поне по пет грешки на страница...неграмотността на преводачите е отчайваща!).
Caralho Voador

Неактивен e-man

• зарибен/а
    • Профил
« Отговор #66 -: 2007-11-02, 09:09 »
Това е много хубаво, да, нуждата от меценати при повечето хуманитарни науки е въпиюща...В този ред на мисли сериозно ли бихте спонсорирали книга за тамплиерите или изобщо за военно-монашеските ордени през средновековието, написана от български автор? Темата е доста слабо позната, да не кажа, че е почти изцяло пропусната от българската историография, а преводната литература, която е излязла, е със съмнителни научни качества и с калпав превод (напоследък почти не ми се е случвало да отворя някоя новоизлязла книга на историческа тематика и да не открия поне по пет грешки на страница...неграмотността на преводачите е отчайваща!).

Принципно - да.

Неактивен e-man

• зарибен/а
    • Профил
« Отговор #67 -: 2007-11-05, 12:02 »
Зсега ще бъда кратък - струва си да се види ритуала на тамплиерите.

Неактивен e-man

• зарибен/а
    • Профил
« Отговор #68 -: 2007-11-16, 17:51 »
Мдаааа ... никой не пише - явно сме поизчерпали темата... (което всъщност е доста трудно за вярване)...

Неактивен e-man

• зарибен/а
    • Профил
« Отговор #69 -: 2007-11-21, 22:47 »

Неактивен Leonid

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 9
  • "96?? ????? ????? ??????"
    • Профил
« Отговор #70 -: 2007-12-05, 23:17 »
Цитат
Рицарите тамплиери са мразели най-много стрелците. За тях истинският войн е този, който е на един меч разстояние и ги гледа в очите, както и те са правели. Като превземат дадена крепост първите, които са били избивани са били стрелците. При това с омраза.

Досущ като "спартанците" 8)

Хе хе хе ... http://www.travelguide-bg.com/news/news.php?id=3951

"Пълни глупости" по мое мнение,чиста проба за известност и величие :-\

Ако може да кажете нещо за "розата" като тамлиерски символ,откъде произлиза и какво значел за тях този символ

П.С.-Много интересна тема,благодаря на всички за полезната информация  :)

"Be WATER"-Bruce Lee

Неактивен Leonid

• потребител/ка
  • *
    • Профил
« Отговор #71 -: 2007-12-05, 23:21 »
Зсега ще бъда кратък - струва си да се види ритуала на тамплиерите.

Ми ако може разкажи за някои ритуал  ;)
"Be WATER"-Bruce Lee

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #72 -: 2007-12-06, 10:05 »
Ако може да кажете нещо за "розата" като тамлиерски символ,откъде произлиза и какво значел за тях този символ
Розата нямам спомени да е оригинално тамплиерски символ (през 1115-1313). По принцип е символ на алхимията и от там- на тайното познание, тайните ордени итн.- наример на "розенкройцерите'- букв. "розовокръстците", както и на масоните, но те възникват през 15-17 век. Червената роза би могла да се свърже с червения кръст на тамплиерите.
Caralho Voador

Неактивен Leonid

• потребител/ка
  • *
    • Профил
« Отговор #73 -: 2007-12-08, 14:19 »

Прочетох цялото интервю.Този Професор Овчаров и тяхния "орден" и другите споменати  дали са наистина потомци на "Тамплиерите" или са просто хора прочели и запознали се със тяхните ритуали и обичаи и се нарекли "Орден на Тамплиерите" ??? ?
"Be WATER"-Bruce Lee

Неактивен e-man

• зарибен/а
    • Профил
« Отговор #74 -: 2007-12-09, 20:53 »
Относно розата като тамплиерски символ. (Запознат съм отгоре-отгоре) При тамплиерите тя отива от църквата. "Под знака на розата" при Тамплиерите означава че темата която се дискутира остава тайна между дискутиращите. Когато се дискутира такава тема на масата се поставя една роза, или може да е значка на ревера на този , който е поискал дискусията. Това е достатъчно да се знае за какво става въпрос. Един вид розата е символ на светото тайнство.

За разликата от розенкройцерите. При Тамплиерите розата е една, при розенкройцерите е венец от рози около кръст.
« Последна редакция: 2007-12-09, 20:59 от e-man »

Неактивен e-man

• зарибен/а
    • Профил
« Отговор #75 -: 2007-12-09, 21:14 »
Ритуалът на Тамплиерите е нещо, което не може просто да се опише. Доста е богат на разнообразни действия и има доста голям емоционален заряд в присъстващите. Дори в гостите. Тамплиерите влизат в залата по точно определен ред, заемат местата си също при точно определен ред. Палят се 4 цветни свещи, които символизират различни добродетели, след това 9 еднакви бели свещи, които символизират паметта към деветимата основоположници, на няколко пъти свещенник (православен, не католически) чете определена молитва, четат се протоколи, доклади (къси, а не продължителни). Преди това ако има за приемане се приемат, като ги докосват ритуално с меча (самия меч е произведение на изкуството и е в едно единствено копие. разбрах че е направен след изричното разрешение и заповед от Великия Магистър и е над 10 000 евра и не е от бутафорките, които се продават в сувенирните магазини), а те преди това заявяват своето желание гласно и пред всички. (малко разбъркано го предавам, ама малко съм позабравил туй-онуй). Определено хората остават с впечатлението, че Тамплиерите знаят какво правят в ритуала (който не е таен, както при масоните). Май наистина не работят наизуст или понаучили по нещо от книжките и филмите. Това, което го видях го няма в никоя книга ( може и аз да не съм чел достатъчно). На ритуала на който бях гост имаше хора от чужбина, някои от които определено бяха благородници и определено им личеше . Човек се чувства особено между тях. Това, което ме впечатли е, че никой от тях не се надуваше пред другите, особено пред гостите. Много мили и възпитани хора. Друга мая....
« Последна редакция: 2007-12-09, 21:25 от e-man »

Неактивен MuTaKa

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1251
  • Natural born... WINNER!!!
    • Профил
    • phys.uni-sofia.bg
« Отговор #76 -: 2007-12-10, 10:40 »

Прочетох цялото интервю.Този Професор Овчаров и тяхния "орден" и другите споменати  дали са наистина потомци на "Тамплиерите" или са просто хора прочели и запознали се със тяхните ритуали и обичаи и се нарекли "Орден на Тамплиерите" ??? ?

Последователи са.. офицялно признати от ООН! Последователи са на идеите и целите на ордена. Обаче понеже сме в България :D типично по български имаме два приората - парадокс! Единия е под менторството на гранд приората на Сърбия (понеже е офицялен за региона), а другия под менторството на гранд приората на Италия.. не са в конфликт, даже се разбират много добре... ама са два :)

ПП: Владо, обещал си ми да ми пратиш дипломната ти работа.. още чакам! :)
1917 година - Първата световна война. Над 300 000 англичани, французи и сърби атакуват българските позиции на фронта край Дойран. На най-тежкия участък се сражава Девета пехотна плевенска дивизия на ген Владимир Вазов. В решителния момент българите се вдигат в атака на нож... 
... и побеждават.

Неактивен e-man

• зарибен/а
    • Профил
« Отговор #77 -: 2007-12-10, 23:06 »

Последователи са.. офицялно признати от ООН! Последователи са на идеите и целите на ордена. Обаче понеже сме в България :D типично по български имаме два приората - парадокс! Единия е под менторството на гранд приората на Сърбия (понеже е офицялен за региона), а другия под менторството на гранд приората на Италия.. не са в конфликт, даже се разбират много добре... ама са два :)

Малко разсъждения с цел пояснение на ситуацията (както аз я знам и предполагам). Великия Магистър на Ордена е в Португалия (не е в Италия). ООН няма нищо общо с тематиката на Тамплиерите. Този Приорат на ООН или както го наричат си е една просто масонска организация, а ако се вярва на сайта на единия Приорат (www.osmth.bg) - те не се смятат за близки до масонството. Другите ( www.osmthbg.org ) не крият своята близост с масонството. На едните сайта им работи и постоянно отбелязват събитията си, на другите сайта им не е мръднал една година. Не съм чул при Тамплиерите да има Приорат, койдо да отговаря за "регион" по-голям от териториралните му граници. (при масонството обаче го има).

Намерих това в нета днес - http://news.plovdiv24.com/35962.html

Доколкото знам двойственост в съществуването на Тамплиерските Приорати не е само явление в България, а и по целия свят. Явно едните носят духа от миналото (или поне се стремят към това), а в другия се събират изгонени, или полуизгонени масони.

Не знам дали се разбират добре двете организации, но вижте това недоразумение - http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=205356
Новината е за единия Приорат, снимката е на Баташов от втория. Не знам дали е недоразумение, или неточност, или некомпетентност на журналюгите (което се приема за нормално в България), но според мене можа да се очаква скоро реакция от един от двата Приората. Интересно ми е от кой.....
« Последна редакция: 2007-12-10, 23:13 от e-man »

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #78 -: 2007-12-11, 09:25 »
Нямаш грижи, къде да ти я пратя?
Caralho Voador

Неактивен MuTaKa

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
    • phys.uni-sofia.bg
« Отговор #79 -: 2007-12-11, 09:29 »
...Великия Магистър на Ордена е в Португалия (не е в Италия)...
Не виждам къде съм казал нещо по отношение на Великия Магистър и неговата локация..

ПП: Разгледай osmth.org
1917 година - Първата световна война. Над 300 000 англичани, французи и сърби атакуват българските позиции на фронта край Дойран. На най-тежкия участък се сражава Девета пехотна плевенска дивизия на ген Владимир Вазов. В решителния момент българите се вдигат в атака на нож... 
... и побеждават.

Неактивен MuTaKa

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
    • phys.uni-sofia.bg
« Отговор #80 -: 2007-12-11, 09:30 »

bbw@mail.bg
... и побеждават.

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #81 -: 2007-12-11, 09:31 »

bbw@mail.bg
Ей с'а ;)
Caralho Voador

Неактивен e-man

• зарибен/а
    • Профил
« Отговор #82 -: 2007-12-11, 23:11 »
Възможно е да не съм се изразил правилно, затова ще се перефразирам. ООН не е никаква организация в ерархията на ордена и въобще на църквата, за да признава или не Ордена на Тамплиерите или какъвто и да е друг орден (с изключение на Малтийския орден, но той (Малтийския орден) има дипломатически статут та затова е изключение). Когато една такава организация на централно място и първо в сайта си цитира именно "признаването" от ООН то това говори много, а именно че никой в истинската структура на Ордена не ги признава. На сайта им (osmth.org) видях и нещо друго, което вече наистина ме ядоса. Тези американски Тамплиери са имало огромната наглост да запазят като марки кръста ?!?!?!? и девиза на Ордена?!?!?!?!?. Девизът на Ордена всъщност е един псалм от Библията, при това доста известен - това означава, че американците са запазили като своя марка част от Библията !!!!!!! Ами то така малко по малко могат да запазят и цялата Библия и да претендират за права над нея!!! И Кръста!!!! Абе нямам думи... Да напомня на интересуващите се - разкола в Ордена се е получил повреме на управлението на Буш - баща - човек от "Череп и кости", "Трилатерната комисия" и виден масон от Scotish Rite. Колко му е да постави един адмирал начело на този бизнесклуб.  Айде да не задълбавам в размисли за американците - правил съм го в една друга тема тук..... Освен това (мисля че съм го споменавал, ако е така - извинявам се ...) в Орден не се кани. Докато емисарите на www.osmthbg.org доста активно канят (това го знам от лични впечатления) в тяхната организация.....

Като извод мога да кажа :

1. За www.osmth.bg - трудно може да се прецени дали те са истинските наследници на рицарските добродетели от древността. Кой е бил жив тогава, че да потвърди, но по всичко личи че поне се стремат към това. Имат си своите основания и се държат, ако мога така да се изразя, много по-рицарски от
2. www.osmthbg.org . Тука има типично масонски виждания, директиви, действия. Напечатаха си календар за 2007 година в който повечето илюстрации са масонски.
« Последна редакция: 2007-12-11, 23:20 от e-man »

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #83 -: 2007-12-11, 23:51 »
Я, а да не би Католическата църква да е признала възраждането на тамплиерския орден?
Caralho Voador

Неактивен e-man

• зарибен/а
    • Профил
« Отговор #84 -: 2007-12-12, 00:23 »
Я, а да не би Католическата църква да е признала възраждането на тамплиерския орден?

О! Това със сигурност ще е доста труден процес, но по публикации в медиите можем да съдим, че май нещата ще се размърдват в тази посока.

(Мои разсъждения-) Ако църквата реабилитира Ордена това би означавало че (може би) трябва да им върне и имотите, които са били конфискувани. А това е много, ама много трудно да се случи. Според мене може да се постигне споразумение от типа - няма да ви връщаме имотите, но ще ви признаем. Или нещо подобно. Ама доста е просто за да е това формулата....

Освен това има и нещо друго - Католическата църква започна да проповядва малко по малко икуменизма, а както знаем Ордена е икуменистки. Някои други църкви също започват повече или по-малко да говорят по темата ако не в положителния смисъл, то поне не и в отрицателния. Това също ще е дълъг и труден процес, но според мене е неизбежен. Надигащия се радикален ислямизъм е доста обединен и това е една от преградите. Трансфера на несигурност, който е характерен за този ислямизъм го изисква. Трансфера на несигурност е доста голям бизнес.

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #85 -: 2007-12-12, 00:33 »
(Мои разсъждения-) Ако църквата реабилитира Ордена това би означавало че (може би) трябва да им върне и имотите, които са били конфискувани. А това е много, ама много трудно да се случи. Според мене може да се постигне споразумение от типа - няма да ви връщаме имотите, но ще ви признаем. Или нещо подобно. Ама доста е просто за да е това формулата....
Трудна работа, поне 99 % от тях вече са национализирани  ;), някои още от времената на Филип IV... Отделно ще се разрази разправия с йоанитите, защото именно те са главните наследници на онези "9 000 имения" в западна Европа.
Иначе теоретично могат да претендират даже и за ивицата Газа  :) :).
Caralho Voador

Неактивен e-man

• зарибен/а
    • Профил
« Отговор #86 -: 2007-12-12, 21:05 »
Трудна работа, поне 99 % от тях вече са национализирани  ;), някои още от времената на Филип IV... Отделно ще се разрази разправия с йоанитите, защото именно те са главните наследници на онези "9 000 имения" в западна Европа.

Което си е вярно - вярно си е. Предполагам едно морално реабилитиране. Ордена предполагам и сега е сила, но по малко по-друг начин от древността и предполагам че търси официални отношения с църквата. Мисля че новия Папа е доста подвижен в акъла, па може и да има и по-добри съветници от предишния и затова малко по малко започна да осветлява някои неща. Но това е процес и не може да стане отведнъж, затова и папата пуска нещата "на час по лъжичка" за да се смелят по-лесно от обществото и най-вече от църковната общност.

Какво мисля аз. Нека да сме живи и здрави и да видим по-светли дни и по-светли събития в Тамплиерската общност, пък и въобще. Дали били Тамплиери или не - важното е да има повече граждани самообособили се в определени общности и групи по интереси или възгледи, не е задължително да са силно религиозни, но да изповядват по един или друг начин християнските ценности. Защото индивидуализма ще ни погуби. Нещо се отплеснах, защото съм на 2 чаши 9-годишен мавруд специална резерва и се надявам да не съм досадил на аудиторията, но наистина гражданското самосъзнание ни е необходимо и ми е малко болна тема.
Наздраве!

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #87 -: 2007-12-12, 21:25 »
Аз пия количка, но все пак- наздраве :). Има смисъл в това, което казваш. Гражданското самосъзнание без съмнение е нещо хубаво и необходимо.
Що се отнася до икуменизма (масонски термин май, а? :)) и тамплиерите- тук не съм много сигурен...Принципно винаги са се отнасяли с уважение към другите религии (вж. примерно историята на Усама ибн Мункиз), но са създадени и са съществували с мисията да защитават поклонниците и Божи Гроб т.е. само и единствено като християни.
Caralho Voador

Неактивен e-man

• зарибен/а
    • Профил
« Отговор #88 -: 2007-12-13, 00:59 »
Доколкото знам икуменизма е движение, което се стреми към обединение на всички християнски църкви. И въобще не е масонска идея. Те (масоните) крадат всякакви идеи за да се самоопределят пред обществото. Масоните приемат с редиците си хора вярващи - дали вярват в Христос, Аллах, Буда или който и да било светец - важното е да си вярващ. При Тамплиерите не е така. Там влизат само християни и то кръстени в църква.

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #89 -: 2007-12-13, 09:06 »
Някъде четох, че терминът "икуменизъм" бил използван за пръв път от един масон в началото на XX век. Иначе идва от "ойкумене", което ще рече "обитаемият свят" на старогръцки.
Caralho Voador