Автор Тема: "Жюстин"  (Прочетена 5557 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.    

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 4483
  • the shaman
    • Профил
"Жюстин"
« -: 2005-06-11, 22:09 »
Винаги ми се е искало да направя дискусия за тази забележителна според мен книга! дали някой от съфорумците я е чел? И ако да- тогава какво мислите за нея? Харесва ли ви или ви отвращава?
Caralho Voador

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
"Жюстин"
« Отговор #1 -: 2005-06-15, 20:48 »
Цитат
аха ясно схванах  
онази книга дето съм я чел се оказа че се казва "любовни престъпления" 
Прочети "Жюстин", бате, много е яка и е много, много ГОТИК
« Последна редакция: 2008-09-27, 00:08 от tech_noir »
Caralho Voador

Неактивен Julia

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 406
    • Профил
"Жюстин"
« Отговор #2 -: 2005-06-15, 21:58 »
ООО и мен ме зариби...ако я намера я зимам

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
"Жюстин"
« Отговор #3 -: 2007-01-09, 12:20 »
Цитат
Може да се обобщи, че Сад е пълна противоположност на Лайбниц, който е смятал, че живеем в "най-добрия от всички възможни светове".
Мда, тази фраза ме доведе до откритието, че Волтер в "Кандид" всъщност пародира точно идеите на Лайбниц, които защитава учителят на Кандид Панглос   .

Но, разбира се, маркиз дьо Сад не е и не трябва да бъде възприеман единствено като опонент на "оптимистичните" философи от епохата на Просвещението. Неговото невероятно въображение и изящният му език го поставят в редовете на най-значимите литературни творци. Произведенията му не са само "контра" на Лайбниц, а и (специално "Жюстин") един вид пародия на популярните тогава (пък и сега) сантиментални любовни романчета.
« Последна редакция: 2008-09-27, 00:09 от tech_noir »
Caralho Voador

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
"Жюстин"
« Отговор #4 -: 2007-01-10, 09:17 »
Цитат
Но ако съдя по преводите смятам, че е несериозно да се поставя сред "най-значимите литературни творци".

Добре де, поизсилих се малко, ама специално за мене е един от най-леко четимите автори от този период и стилът му ми допада
« Последна редакция: 2008-09-27, 00:09 от tech_noir »
Caralho Voador

Неактивен erdbeermund

• шашма
  • FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1015
    • Профил
"Жюстин"
« Отговор #5 -: 2007-01-10, 15:57 »
А къде изобщо могат да се открият книгите на Маркиз дьо Сад на български? На Славейков не успях нищо да намеря  В повечето книжарници ме гледат като изкопаемо... В интернет интересните разкази са на френски, а не го владея достатъчно добре засега  И съм се добирала едва до 2-3 разказа на английски и биографията му
Dancing with the devil in the pale moonlight...

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
"Жюстин"
« Отговор #6 -: 2007-01-10, 18:05 »
Цитат на: avrelian
Цитат на: Don Dada
Добре де, поизсилих се малко, ама специално за мене е един от най-леко четимите автори от този период и стилът му ми допада
Нямам представа какво си чел от този период, но определено литературата на XVIII век се отличава с изключително изящество и лекота на израза. От тази епоха обожавам Волтер, Русо, Дидро, Монтескьо, Шамфор. Французите вероятно са най-остроумния народ в света.
Абе бая неща съм попрочел и мога да ти кажа, че освен Волтер нито един от другите, които си изброил, според мен не е на литературното ниво на Сад. Волтер на места е и много по-добър де, особено "Кандид" и "Задиг или съдбата"   Да не говорим, че литературата на 18-ти век изобщо не се ограничава с френските философи-просветители. Даниел Дефо например в оригинал ми е кошмарен   Но предлагам да спрем спора дотук, защото вкусовете на човек (вкл. литературните) са доста субективно нещо и е излишно да го убеждаваш да си ги промени, когато вече са солидно изградени и бетонирани (и) от патината на опита и времето..

За Ердбеермунд- аз имам "Жюстин" в издание на библиотека "Световна класика" от нзн си коя година (май 1996), може да я има в някоя антикварна книжарница  
« Последна редакция: 2007-01-10, 20:46 от Don Dada »
Caralho Voador

Неактивен Morthi

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 13
  • "Hic mors vivos docent"
    • Профил
Отговор на: "Жюстин"
« Отговор #7 -: 2008-09-01, 22:39 »
Здр на вс. Аз сега съм в процес на издирване на произведението "Жюстин"... като го прочета, ще споделя мението си. Преполагам че е хубаво произведение за "бони мозъци"... точно като за мен  ;)