Анкета

Bихте ли напуснали България ако имахте възможност?

Да
11 (57.9%)
Не
8 (42.1%)
Вече го направих
0 (0%)

Общ брой гласове: 19

Автор Тема: за и против напускането на България  (Прочетена 24617 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.    

Неактивен mindless

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 74
    • Профил
имам и леля в англия - мед. сестра... Казва, че няма да се върне тука никога, въпреки че тук е малката й дъщеричка...  Там живее по-добре...

Много грешиш в разсъжденията. Не живее по-добре. Нищо общо с по-добър живот няма. Просто има по-добро заплащане. И възможност да удовлетвориш нуждите на лапето си (особено подрастващо момиче). Щото тука като мед. сестра ще вади макс 500-600 лв. месечно...

Не вярвам някой да се хваща още на максимата за "светлините на запада".  Отиваш, ставаш роб за пари, живееш в мзиерия, чакаш намаленията в Tesco, радваш се на безплатен телефон от Orange, пазариш по коледния SALE, пиеш бири в кръчмата под вас и тва е. Има българи къде и тва не правят. Бас ловя, че обсъжданата дама е от тях. Като чуе за БеГе и и се насълзяват очите и се надява щерка и никога да не и се налага да оди аброуд. Заеби ги тея ползи.

:)
« Последна редакция: 2008-04-20, 23:56 от mindless »

Неактивен xxx

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1313
    • Профил
Рядко ми се случва да гледам "Отечествен фронт". Мартин Карбовски просто ми лази по нервите с  опитите си да шокира. Обаче тая събота просто се наложи,защото обкръжението ми от 25-30 годишни домакини  :( , чиито грижи се изразяват в гледането на детето и следенето на съпруга да не хойка,  настоя.
Темата беше точно за емигрантите. И двете момичета(сестри) заявиха, че не искат да се връщат в родината. Едната си има гадже испанец(или поругалец, не запомних), изкарват достатъчно, за да си позволяват да живеят добре(според техните разбирания).  и са доволни от живота, който водят. Ще се върнат в България, само ако поддържат същия стандарт на живот както в Испания, а затова трябва да има икиномически условия... За пореден път се убедих, че тези хора не заминават, за да натрупат пари и да се върнат, каквато е представата за гурбетчийството. Тези българи напускат България, за да заживеят на едно по-благоприятно откъм условия място. И там им е по-лесно. Защото тук като чистачки ще взимат минимална работна заплата, а как може да се оцелее с 300 лв? За същия неквалифициран труд там получават 4-5 евро на час и парите, които печелят са им достатъчни да си плащат сметките... което е достатъчно, за да живееш добре.

Майндлес, кой бяга от хубавото?!

В предишния пост се говори за Мойта леля... Дойде си... ....за да си оправи документите и да замине пак. Видях сина й. Освен че е порастнал и се е разхубавил  :-*, в момента учи в колеж втора година. А е по-малък от мен - още не е пълнолетен. Казва, че е доволен, щастлив е от живота си, не мисли да се връща. Смята да гради живота си там, защото му харесва. А братовчедка ми ще стои тук, докато навърши 18 и заминаването й в чужбина няма да зависи от подписа на баща й. И това семейство ще скъса връзката си с България. Колко жалко... за България!

Който заминава със семейството си в чужбина, няма да се върне... Нищо вече не го дърпа към родината.

В анкетата съм посочила, че няма да бягам от тука.
А ако съм на мястото на  една от тези мои нови приятелки?! Ако работя като сервитьорка, продавачка или козметичка?! Ако съпругът ми в 6 следобед вече е манела и понеже няма какво да правя, трябва да гледам Карбовски с още 3 такива като мене и да се шокирам от прозорливостта му, от провокативността му, от суровия му натурализъм?! А ако имам дете, ако искам да си имам жилище и т.н?! Тогава отговорът ми щеше да е друг, предполагам.  И тогава щях да замина... със семейството... и нямаше да се върна...

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • Публикации: 7018
  • интернет лумпен
    • Профил
  Смешното с испанските случаи е че нещата там тъкмо се обърнаха. По принцип беше лесно да се емигрира, даже се радваха докато бяха във възход. Ама сега са в криза. Най-мощната им ипотечна корпорация фалира, цените и безработицата за неквалифицирани скачат, Каталония дето им е най-големия донор във федерацията им писна и иска да се цепят... Познай при буря кое дърво първо пада - това без корен :). Сега масово псуват емигрантите, правителстовото им тия дни почна с предложение за значителна финансова премия за имигрантите дето се изнесат доброволно  от там  ;D (става въпрос за легалните такива, разбира се) ама може и да не спрат до там. За сметка на това ще си внасят инженери от Китай, щото бачкатори много, акъл малко.

Мнението за имигрантите търсещи по-лесен живот би трябвало да съм го писал из темата - тъпи плъхове. "Тъпи" не е обида а констатация. Във време на дигитални комуникации и глобалозация, в страна членка на EU с валута вързана към ерото трябва да си зле да не можеш да изкараш 5 Евро/час при много по-ниски разходи (хляба тук все пак не е 3 Евро, кафето 2, а билетчето за градски транспорт 6). Да не говорим че за черноработник заетостта ти е далеч от 8 часа всеки ден особено при рецесия. Обикновено го правят хора дето от тука "уаааууу 5 Евро!". Ми ОК при късмет 3-4 часа на ден като мияч на чинии или метачка - билетчетата до там и обратно, един хляб и една майонеза евентуално и бутилка минерална вода. Честит лесен живот! Като вържат 500 на месец (а май не познавам работещ човек в България дето да получава по-малко) и живуркат в тенекиени щайги или 10 човека на 40 квадрата в някой гараж.

Вуйчо ми го направиха тоя номер. Маса време псуваха скапаната страна. Каква кочина било, пък там на запад колко било гот. Инжинери в Правец. ОК, заминаха за Канада съвсем легално. Ама Правец винаги просто са кадели технологии и асемблирали компютри от чужди компоненти. Много беше горд милия че администрирал рутер дистанционно. Е, как да му кажа че това не е квалификация, а нещо което се прави с кафето и цигарата в почивката.
  Изненада! Разнасяха пици, пазеха складове и паркинги, отдавна ми е неудобно да питам с какво се занимават. Хем в Канада си им е добре здравната система ама... студа си ебал мамата - съответно сметки за отопление. Жилище което можеш да си позволиш е на маса път от какъвто ида е офис в огромни квартали еднакви кубчести къщета (сериозен заем) - трябват коли подходящи за зимни условия (сериозен заем), губиш по 4 часа от живота си в пътуване, образование и дообразование (сериозен заем). В края на краищата работят много повече, живеят в нещо дето май не е по-добре от панелната гарсониерка. След пет години можеха да си позволят полета до България и обратно и едноседмична почивка. 5 години по-късно ги чакахме пак ама бензина бил скочил и си изгорили отпуските. Обаче са задлъжняли за 30-ина години напред и няма мърдане докато не ги изработят.

Неактивен xxx

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
тех, ти си прав почти винаги,
обаче в софия  ако няма човек, който изкарва под 500 лв, то тука народът се радва и на 300лв(разлика има няма 40 процента  ;) ) , а цените са почти същите...
Не знам... навън е лошо... емиграцията нараства...
Пак казвам... Никой не бяга от хубавото...

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
ама пък колко хора бягат към хоризонта...  ;D

(обикновено по някое време осъзнават че навлизат в опасно дълбок океан)

Винаги ще се намерет такива дето да бягат. От каквото и да е. Аз пък познавам един португалец дето обмисля Тайланд като по-евтино място за живеене (ама не ще България, защото естествено тук нещата ще се променят много скоро - така и никой не им обясни на хората на разбираем език че влизането в ЕС означава задължително изравняване на цените, докато заплатите са отговорност на местните политици). И един лодончанин в процес на изселване в Испания поради същите причини.

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 4483
  • the shaman
    • Профил
Откъде тия 5 евро на час ве? Кажете офертата, плийз!
Caralho Voador

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
е са ме 'фана неподготвен http://artline-comics.com/?p=32 - съвсем примерно
(разбира се никой не те кара да бачкаш в офис, да ставаш преди обяд или да дремеш опреден брой часове, просто работа. Една такава страничка не се рисува 2-3 дена)
« Последна редакция: 2008-08-06, 20:48 от tech_noir »

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
е са ме 'фана неподготвен http://artline-comics.com/?p=32 съвсем примерно
Ооо, това колко ше е яко!!! Тия книжки са ми favourite от малък!

Ама не мо'а да рисувам толко' хубаво :( Виж сценарии ако ми искат :)

Бтв по 'Мисия Земя" може да се получи жесток комикс, даже вече си го представям, само дето не мога да го нарисувам.  Ама сигурно ще одобрят неква *бати гадостта  :-X
« Последна редакция: 2008-08-06, 21:15 от Don Dada »
Caralho Voador

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1863
    • Профил

Набирам бачкатори за работа в РФ, горе долу офертата е такава, само че не евро, а доллари, но за сметка на това подсигурено жилище и храна, чакам квотите имога да те пратя.
Идеи становятся силой, когда они овладевают массами!
Владимир Ильич Ленин (Ульянов)

Неактивен xxx

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
Набирам бачкатори за работа в РФ, горе долу офертата е такава, само че не евро, а доллари, но за сметка на това подсигурено жилище и храна, чакам квотите имога да те пратя.
а бачкаторКИ?
чисто информативно питам

Неактивен STALKER

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 790
  • @higher rpm
    • Профил
    • Trojan_Force

Това са нищо пари, особено ако работата е тежка.
M54B30, 182A1.000 и едно 93 килограмово магаре зад волана им :D

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил

Това са нищо пари, особено ако работата е тежка.
Е, по принцип, сравнени със заплащането в някои други държави, са си нищо ама за тука са си доста добри кинти. Е, виж ако работата е тежка тогава...не е за мен  ;D
Caralho Voador

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1863
    • Профил
а бачкаторКИ?
чисто информативно питам

Не, работа е физическа, бригадите се състоят от мъже, присътствието на жени на базите не е желателно... за жените, де.
Идеи становятся силой, когда они овладевают массами!
Владимир Ильич Ленин (Ульянов)

Неактивен hybridtar_

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 300
  • Intoxicated
    • Профил
Бих напуснал България. Даже при първата възможност го прая. Защото ми омръзна да слушам турска реч и да гледам цигани с поршета и хъмари, докато си броя стотинките за автобус. И не ми се бачка на смени за 400 лева.
Естествено че в София не е чак толкова лошо, но България няма нищо общо.
Кусам мозък, преживям с плът от стар човек
с кръв и лимфа се изпойвам, водя аз живот не лек
вместо дреа дрипа съм одел
из човал ушита, от починал съм я бил взел...

Неактивен different

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 71
    • Профил
Хората търсят в чужбина реализация и по-добър начин на живот .Аз съм "за"  и мисля след някоя друга година да си хвана шапката и да се махна...

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Ти верно че пишеш, а и си специалист.

Ако ти е добър английския, хвърли по едно око на
http://www.online-writing-jobs.com/jobs/todays-online-writing-jobs.php и http://jobs.problogger.net/. Freelance писачите викат че изкарват 1-50 долара на час (тежката категория с име сигурно и по повече).

http://www.freelancewriting.com/guidelines/pages/index.php (директория списания дето купуват статии от freelance-ри, за от история на средновековна Европа едва ли разбират много, ама може да им е интересно)

Неактивен EAutumn

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 70
  • Some Kind Of Stranger
    • Профил
И аз съм "за".От начало ще е трудно да се оправиш във новата среда.Борбата за оцеляване ще е жестока,но за резултатите после си заслужава.Висшето образование ще се опитам да следвам във друга държава-това е моята амбиция, после...не се знае. Порсто за сега във България нещата са плачевни...за жалост :(

Неактивен erdbeermund

• шашма
  • FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1015
    • Профил
Няма да мръдна от БГ. Преди време си мислех да изчезвам към Япония или Русия. Но вече съм твърдо убедена, че искам да си остана тук. Харесвам България и като родина, и като държава. За нищо на света не бих се разделила с беззаконието и корупцията. За мен е прекрасно, а и честно казано не разбирам какво толкова не харесвате на положението в момента... Конкуренция няма почти никаква (което мен лично ме устройва). Джунгла е. Затова ми харесва :)
Dancing with the devil in the pale moonlight...

Неактивен Gekkou

• MoonLight
  • потребител/ка
  • *
  • Публикации: 76
  • Natural assassin
    • Профил
Япония ме чака.. ще живея там след време, но със сигурност ще се върна тука в България..

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Re:за и против напускането на България
« Отговор #81 -: 2009-10-08, 12:07 »
Прави ми впечатление че напоследък диаспората са много ангажирани и активни в български каузи. И организацията за гласуване, и малтретирането на българи в БЮРМ. Обърнали са се много хора към дома и корените си, чувстват се непоклатимо българи и много ме радват.

Неактивен xxx

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
Re:за и против напускането на България
« Отговор #82 -: 2009-10-16, 16:58 »
аз пак съм си на мнение, че никъде няма да ходя...
едва се отделих от село, да дойда в града.
За чужбина и дума не може да става! Прекалено съм неадаптивна.