Анкета

Какво мразите най-много в България?

Чалгата
Властта
Полицията
Мафията
Не мразя никого

Автор Тема: Болна ли е България от негативизъм  (Прочетена 7081 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.    

Неактивен Georgi Petkov

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 82
    • Профил
Тази тема я гледах в сблъсък преди 2 седмици. Много актуална тема според мене, дайте си сметка само за това, което чувате всеки ден за средата, в която живеете. Колко негативни неща ви се насаждат и не е ли свикнал всеки от нас да мисли първо с лошо към всичко около него и да се съмнява във всичко. Ами я се замислете дали този негативизъм е всъщност вашето мнение или ви е насъден отвън и съм сигурен, че всеки се сеща поне за един човек който говори с чужди думи негативно за всичко около него...ами трябва да се мисли повече и да не позволяваме да ни се промиват мозъците от медиите. Според мене най-актуалните неща в България са Чалгата, Осирането на политиката, Всички са корумпирани. Всеки разбира в България от политика и от корупция еми не е така 99% повтарят като папагали това, което им се налива от медиите в главите, а то е:
 БЪГАРИЯ Е ГАДНА ДЪРЖАВА ВСИЧКИ В НЕЯ СА ГАДНИ, КОРУМПИРАНИ И КРАДЛИВИ, ВСЕКИ ПРАВИ КВОТО СИ ИСКА И ТЕЗИ С ПАРИТЕ ВИНАГИ СЕ ИЗМЪКВАТ, ЕДВА ЛИ НЕ ЩЕ ИЗЧЕЗНЕМ КАТО ДЪРЖАВА СЛЕД 10 ГОДИНИ!!!
 Аз не съм съгласен!
« Последна редакция: 2008-11-10, 10:20 от tech_noir »

Неактивен xxx

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1313
    • Профил
Всички сме болни!

Аз от 1 месец се чудя как да въведа в новия ми дом разделно събиране на боклука, а като погледна през прозореца имам усещането, че пред блока се складират боклуците на цял Студентски!
И тва е навсякъде!

После ... да гледам положителното!?
ПОкажи ми къде е и ше си сложа цайсите, обещавам!

Ма ше си млъкна и аз, щото обед мина, а аз още не съм измела...
Пък искам вънка да ми е чисто...
« Последна редакция: 2008-11-08, 09:23 от ???? »

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 4483
  • the shaman
    • Профил
Всички сме болни!

Аз от 1 месец се чудя как да въведа в новия ми дом разделно събиране на боклука

Тука пък праиме бойкот ;) :P
Caralho Voador

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • Публикации: 7018
  • интернет лумпен
    • Профил
Аз от 1 месец се чудя как да въведа в новия ми дом разделно събиране на боклука, а като погледна през прозореца имам усещането, че пред блока се складират боклуците на цял Студентски!
И тва е навсякъде!
смени квартала

Тука такива проблеми не се забелязват. Освен че редовно си правим оборки за случайно излетели отпадъци, контейнерите за разделно са си ОК (т.е. до сега не съм забелязвал някой да се е объркал и да е изхвърлил домати в такъв за пластмаса или обратното).
« Последна редакция: 2008-10-28, 11:21 от tech_noir »

Неактивен xxx

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
Тех, в градинката пред блока в Сердика гледката е същата. Има изхвърлени толкова много найлонови торбички, че сама ако трябва да ги събирам ще ми отнеме поне 2 дена..., а долу играят дечица на по 2-3 годинки.
Тая София е сметището на България.
« Последна редакция: 2008-11-08, 09:24 от ???? »

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
Тех, в градинката пред блока в Сердика гледката е същата. Има изхвърлени толкова мнпго найлонови торбички, че сама ако трябва да ги събирам ще ми отнеме поне 2 дена..., а долу играят дечица на по 2-3 годинки.
Е т'ва вече е отвратително. Ама аз нееднократно съм бил свидетел как некви хорица си изхвърлят боклука през прозореца и 'ич не им и дреме. Като няма култура- така ше е ;)
Caralho Voador

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Е, нямах в предвид че Студенстки е единственото китно селско кътче.

Какво да правиш, някои са израснали, хранейки прасетата в двора с остатъците от масата. Навици.

Тука, в Гърция и някои азиатски и африкански региони май никой никога не се е грижил за социалните навици на селячеството. Което принципрно не е проблем ако селското стопанство е ОК, ама като се прецака хукват към най-големите градове да търсят препитание и става страшно.

(впрочем мисля че в Гърция е една идея по-зле в това отношение ама лично мнение, там са си зле-та по принцип). За Южна Италия са ми разправяли с ужас, ама хора, които не са били на балканите, пък аз лично там не съм ходил.

Като няма култура- така ше е ;)
Абе културата са изгражда.

Нощем събираш всичкия найлон и пластмаса на купчинки и добавяш малко бензинец или моторно насло. Вечер като излязат на биричка и кебапци и прострат прането, хвърляш и ти ама запалени кибритени клечки.

В Овча Купел имаше прекрасен възпитателен ефект.
(предполага да не им стиска да ти скочат физически)
« Последна редакция: 2008-10-28, 14:11 от tech_noir »

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
Аз мога да ти кажа за Малта- хората са близки като манталитет и външен вид до тези от южна Италия, обаче е далеч по-чисто от България, хайде не от България, но от София. От друга страна, някои германци и австрийци ми разправят шокирано колко били мръсни улиците. Това, което най-добре забелязвам обаче е, че при нас в общежитието басейните, коридорите, стаите итн се чистят почти всеки ден- рано сутрин и тия дето го бачкат това (хауз клийнърите), си изглеждат съвсем нормално, а не като лоу сошъл клас. Наблизо има детски площадки, където е абсурд да видиш каквото и да е боклуче, както и изобщо по улиците, освен ако някой не си е почистил биологичните отпадъци на домашните любимци  :P, както и тия на безбройните безпризорни котки, които до една са дебели, щото от хотелите и ресторантите ги хранят с неупотребената храна.

Това с паленето са крути мерки. :)
Caralho Voador

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
 И на мен впечатленията от Испания са ми някакви такива.
 С изключение на болкука през прозорците, не се притесняват особено да угасят фас на тротоара (ама все пак не като горящ през прозореца на колата, доста масово в Гърция). Просто чистят доста по-редовно и съвестно. И никой не разчита на съзнателността на гражданина - вратите с и чешмичките с автоматични таймери :D.

В Швейцария беше ебати проблема ако пушиш. Пепелници на обществени места нема, щото то пушенето вредно (мани цените на цигарите :-X), да не говорим за новите правила. Работата е там че да си изхвърлиш нормално торбата боклук я оставяш в определен час пред вратата с един франк отгоре. Съответно понеже плащаш за извърляне на боклука, по улиците кошчета липсват. Да ама ако хвърлиш случайно или нещо глобата беше между 500 и 5000. Има и камери. Единия джоб на якето си го държиш за хартийки и фасове, та да ги изхвърлиш като се прибереш.
Всичко свети, ама чувството е отвратително.
Също ако изхвърляш бойлер, компютър, печка или нещо от сорта - 50-ина франка трябва да залепиш за да ти направят услугата да го извозят и претопят. Ако се направиш на разсеян, парите ги духне вятъра или някой балкански мангал се завърти наоколо, не ти ги вземат и след два часа следва сериозна глоба що замърсяваш тротоара (дори нещото да е чисто ново, опаковано и да чакаш докери да ти го качат по стълбите). Спасението е да го превозиш със собствен транспорт до специални складове за бедни, където ще ти го приемат съвсем безплатно, а и ти можеш да си харесаш прилична уредба за 20-ина франка примерно.

Неактивен Zago

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1184
  • Простак - чревоугодник
    • Профил

С изключение на болкука през прозорците, не се притесняват особено да угасят фас на тротоара (ама все пак не като горящ през прозореца на колата, доста масово в Гърция). Просто чистят доста по-редовно и съвестно. И никой не разчита на съзнателността на гражданина - вратите с и чешмичките с автоматични таймери :D.

В Германия е същото положение. Вървят си гражданите, пушат си, 'фърлят на земята, а на сутринта всичко е изсмукано, или поне там, където има масово движение на граждани (индустриални зони и крайни улици са си като нашите). Та така...
Разделното им изхвърляне на боклука, обаче, си е доста сериозна работа и неспазването на правилата води до много солен щрафен и бецален.

Във Виена е същото положението. (май някъде наоколо съм си изказвал вече мнението) В 2100 50% от пешеходците са от "Чистотата".
Life is chaos, chaos is life.
Control is an illusion.
Only thing You can control are Your own intentions.
If You start with good intention, You have better chances ending up with good.

Неактивен Georgi Petkov

• потребител/ка
  • *
    • Профил
 Благодаря че сте ми поправили грешката :)
 Стига сте писали само за този боклук! Темата не е проблемите на чистота в България друга е :) Е и културата на обществото е важен въпрос, но аз лично съм забелязъл, че българите вече са доста по-внимателни когато си хвърлят боклука или поне по централните улици на градовете.
  Най-голямата простотия е с контейнерите за разделно събиране на боклук където всеки хвърля боклука си на произволен принцип...което ги обезмисля ето това си е да си тъп на инат. Кефти кофи за всякакъв боклук кеф ти кофи за разделно събиране на боклука но на кой му пука - всички хвърлят дето им падне.
  Значи в момента най-апсурдното негативно мнение е за световната финансова криза. По всички медии се опитват ама всячески да изкарат, че България е пред фалит и всичко е много засегнато от финансовата криза (която въобще не се е проявила в българия все още). Защо? Такава криза в България няма тя е на капиталовите пазари, а българската фондова борса е далече от световните борси. Този негативизъм единствено може да отблъсне евентоални "спасителни" чуждестранни инвестиции (тъй като България е от малкото страни в ЕС незасегнати все още от кризата, нашата страна се превръща в една добра алтернатива за спасяване на стойността на даден чуждестранен капитал - поне за известно време), но заради тези панически реакции главно на опозицията в българския парламент всеки чуждестранен паралия ще си помисли, че и ние сме много зле...
  ...аз лично предполагам, че ако положението на българската икономика отане стабилно (като изключим неизбежната инфлация) е възможно много чужденци да си спасят парите отново в българските имоти защото цената им ще остане стабилна ако и банките и строителните компании не фалират.
 НО СЕ СЛУЧВА ДРУГО ПАК САМИ СЕ ПЛЮЕМ! ЗАЩО?

Неактивен xxx

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
Абе, т'ва за имотите...

Не е ли по-изгодно да се купуват евтините, обезценени земи, а не такива, които ше си запазят цената в близкото бъдеще?!

Това ми се струва по-логично... Ма тъй и не дочетох Икономиката... Може и да бъркам!

А на опозицията и е това работата! Тя трябва да критикува.
« Последна редакция: 2008-11-08, 09:24 от ???? »

Неактивен Georgi Petkov

• потребител/ка
  • *
    • Профил
 Има голяма разлика от лаене и критикуване. Нямам нищо общо с политиката, но понякога бъркам парламентарен контрол с БигБрадър.

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1863
    • Профил
Абе, т'ва за имотите...

Не е ли по-изгодно да се купуват евтините, обезценени земи, а не такива, които ше си запазят цената в близкото бъдеще?!

И аз това се чудя! Последните две седмици навъртях няколко хиляди километра из провинцията да търся евтини имоти, ама ако си заслужават да се купят - цената им е дебела, а ако е ниска цената - то това са такива боклуци! Ох, ох, със спекулата с имотите изобщо не е лесно...
Идеи становятся силой, когда они овладевают массами!
Владимир Ильич Ленин (Ульянов)

Неактивен Georgi Petkov

• потребител/ка
  • *
    • Профил
 Цената беше изкуствено надувана много дълго време. Реално предлагането формираше цената, а не взаимодействието му с търсенето. Проблема е, че със стапянето на спестяванията на Европейците се стопява и търсенето на имоти в България на каквато и да е цена и то защото цената в България на имотите пада и повечето които са си закупили имоти преди две три години сега са принудени да ги продадат на по ниска цена. От което следва , че апетита към нашите имоти е паднал и след като така или инъче им пада цената (поради още много други причини)  то всяка изтерична изцепка на управляващите за "голямата финансова" която едва ли не утре ще настъпи намалява още повече шанса за чужди инвестиции в България дори и в имоти.

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
НО СЕ СЛУЧВА ДРУГО ПАК САМИ СЕ ПЛЮЕМ! ЗАЩО?
Честно казано гледам да не се отварям много устата в тази тема, че ще се получи доста депресиращо.

За тези, които случайно все още не знаят, по лични убеждения съм сред крайните националисти. Опитах, мамка му. Загубих 10-ина години от живота си в опит да дам своя принос за тази страна. Работих в чужбина, харчех тук. Събирах пари, за да мога да поработя колкото се може по-дълго време за българска компания. Докато мога да си го позволя финансово, да дам всичко от себе си за генериране на някакъв национален продукт - усилия, опит, че и пари. Плащах си данъците и осигуровките. Включвах се в десетки социални и културни програми.
 Е, вече не, уморих се. Не работя с българи, а отдавна май не се и запознавам с такива. Това тук май в момента е единственото нещо, насочено към българи на което отделям някакво внимание, макар и по инерция. За сега съществувам тук. Полека-лека си изнасям дигиталната собственост на карибите и в индийския океан и обмислям кубинско (примерно) гражданство.

Стига сте писали само за този боклук! Темата не е проблемите на чистота в България друга е :) Е и културата на обществото е важен въпрос, но аз лично съм забелязъл, че българите вече са доста по-внимателни когато си хвърлят боклука или поне по централните улици на градовете.

Боклука си е много хубава илюстрация на ситуацията. Както каза Карбовски - боклукът и чалгата седят на една маса. Не знам, може да е прав. Не съм разговарял с чалгар, едва ли и ще го направя някога.

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
Абе може да ви звучи банално, но аз мисля, че всеки е най-добре в собствената си държава, там, където е израснал и където са корените му. Навсякъде другаде си оставаш чужденец...
Caralho Voador

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1108
  • ?????????? ??????
    • Профил
    • http://mario.youaremighty.com/
Когато болшинството в собствената ти страна те презира, тогава гледаш навън :) Няколко месеца бях живял малко 'извън' социума на българина - работа в белгийска фирма, излизане само по по-елитни заведения с колеги; от работа до вкъщи - с колата от входа на офиса до тоя на апартамента и обратно. Напоследък пак се 'връщам' в нашата страна и пия студена вода чаша по чаша...
Signature.

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
You know the feeling....

В немския офис бяхме 20-ина човека екип, но си имахме гардероб, лоби, суши-бар, огромна тераса на покрива и разни други гъзарии.

Идвам пак тука, присъединявам се кум малка, млада, свежа, модерна и т.н. компаниика.
- скенера ми струва 50 лева (съответно прекарвам по допълнителни 4-5 часа на ден да се боря с резултатите от него, разбирай - преди полунощ рядко тръгвах от офиса - аз отключвам, аз заключвам);
- осветлението е луминисцентно с лампи от 80-те, освен че изморява в пъти повече при този тип част от спектъра просто липсва и не виждам какво правя;
- на втората година все пак ми купуват настолна халогенка от TCM за 8 лева. 2 минути чакат да им лижа подметките от благодарност (после две седмици ми се мръщеха като не я получиха); Изкара седмица.
- междувременно бях и секретарка, и насочиха телефоните към моя (то и аз май бях единствения работник, другото - шефове);
- изкарвах им 300-1200 лева на ден. Получавах 500 на месец и 50 коледна премия;
- шефа ми ми обясни че "когато почна да карам кола като неговата и чукам путки като неговите, тогава мога да се отварям да мрънкам за люлеещ се стол или климатик".

Сорка копеуе, ама немоем се разбереме така....

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • ?????????? ??????
    • Профил
При мен актуалното е: "Не смей да се оплакваш, че за тея пари ше наема 2-ма като тебе"  :) Чувам го 2-3 пъти, единият път наистина си тръгнах и гледах сеира отстрани. Лошото е, че някои хора не могат да се продадат и по този начин подбиват пазара, ама това е една друга тема.
Иначе на България негативизма й е най-малкия проблем. Като изчезнат корупцията и престъпността и се вдигнат заплатите, Ганьо няма да е чак толкова черноглед.
Signature.

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
Добре де, една руско-германская девачка вчера ми разправяше, че цените на "Голдън бийч" (май имаше предвид "Златни пясъци") вече не били "соу чийп", а "експензив ез евриуеъ"- 'начи няа проблем и заплатиците да се дигнат...
Caralho Voador

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • ?????????? ??????
    • Профил
За цените е ясно - повечето ми познати отдавна не почиват в България, защото не могат да си го позволят. Затова обикалят из южните ни съседки или някъде другаде.

Относно заплатите, нещо друго ми направи впечатление. Записал съм Туризъм в университета и пътуваме из страната, та се запознах с много колеги от други специалности. Оказа се, че доста хора бачкат в сферата на услугите, по хотели, пицарии и прочие и взимат ~1000 (че и малко отгоре), като дори остава време да ходят на лекции. В такива моменти се радвам, че все пак дори и неквалифициран персонал може да работи за нормални пари. Обратната страна на монетата е, че с моята професия изкарвам малко отгоре, но с много години учене и стаж; а пък имам роднини, които все още взимат под 400лв месечно...
Signature.

Неактивен Georgi Petkov

• потребител/ка
  • *
    • Профил
Момчета в България трябва да случиш на работодател, който не се мисли за некав ФЕОДАЛ или да попаднеш на чужда организация или така с ясни цели и амбиция...като цяло никой него ебе, че имаш висше ти пак си почваш от последна дупка на кавала и там може и да си изгнииеш...то повече опира до нахалство май .:) "С нахалство към прогрес". За туризма ще ти кажа, че от скоро заплатите на квалифицирания хотелиерски персонал се вядигнаха на около 500-600 лв. Лоето со е доста потресаващо за хора с по 2 -3 езика. И общо взето парата е там дето има далавера всичко друго става с познати.

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Чуждите организации пак са си въпрос на късмет за съжаление. Покрай политиците ни, ромските джебчии и the pop-folk music имаме имидж на нискоквалифицирани крадци с каруци и тука идват да инвестират и доста далавераджии тип "Laws in Romania are not so taught I think". Имах едни такива - смучеха финансиране от други германци за проект, дето беше невъзможен (ама кой ще се разкарва до тука да провери лично), но планираха да продадат компанията и да бегат. Евтин наем, пиратски софт и заплати дооста под това, което всички си мислят че ни плащат (периодично чичкото идва да си прибере в Германия куфарчето с кеша от разликата).

Някои пак си се държат като феодали и те третират като untermench. Чувал съм истории за шефове италианци, които заплашват публично омъжена мениджърка (на отдел), че щели да и изкъртят зъбите ако не им врътне по една свирка.

До тука най-положителния опит е за български компании, чиято дейност е в чужбина (и публично не признават да имат нещо общо с България). И отношението е... желязно, но точно, и заплащането е нормално общо взето. Малко нервите са много и работното време изглежда странно заради часовите разлики, ама пълно щастие нема.

От хорицата, с които си имам вземане-даване в момента (wеb бизнес) най съм доволен от румънски емигрант в Германия и руски в Чикаго - абсолютно точни и се разбираме идеално.
« Последна редакция: 2008-11-10, 10:53 от tech_noir »

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
До тука най-положителния опит е за български комании, чиято дейност е в чужбина (и публично непризнават да имат нещо общо с България).
Дам, печално...

Тенденцията май е без думи...От националисти на анти-националисти, а другите балканци не са...Що се излагаме?  ::)
« Последна редакция: 2008-11-17, 16:29 от Don Dada »
Caralho Voador

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Истинско нещастие

България за пореден път удари дъното на европейска класация - българите се оказаха най-нещастните жители на континента. Европейската фондация за подобряване условията на живот и работа към Европейския съвет публикува в четвъртък първите си заключения от годишното изследване за качеството на живота в ЕС. То е направено от септември 2007 до февруари 2008 г. в държавите - членки и кандидатки. Изследването сравнява душевното здраве, доходите, покупателната способност, околната среда, работата и социалния живот на европейците.

http://evropa.dnevnik.bg/show/?storyid=586596

Неактивен PasSioN

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 22
    • Профил
Хах това заключение отдавна си е ясно. Аз и преди 1-2 години бях чела същото и явно нещата не са се подобрили.
Всичко опира до манталитет и вътрешна нагласа. Колкото и клише да звучи, на българина винаги някой друг му е виновен - я политиците, я шефовете... я съседите. Народна психология какво да се прави. Още преди да видя класирането ми беше ясно, кои европейски народи ще са най-щастливи - северните естествено:) На мен лично това малко като парадокс ми звучи, но е факт.
В западните страни културата на поведение е отработвана с годините, в България такова понятие не съществува. И дори бедните хора в Бразилия са по-щастливи от богатите в България, защото мисленето и целите им са различни. Младост не може да се сравни с техните по-бедни кваратали, защото там, ако и да не е луксозно, е поддържано, естетичеки красиво.. цветя по терасите и т.н. В Западна Европа хората не се фукат с новия си телефон или последен модел Ауди, ако и дори в джоба си да нямат нито стотинка, защото всичко са дали за новата придобивка. Колко е учудващо как българите били бедни, а по улицени ни, покрити с дупки, какви коли има. Всеки гледа своето и не се интересува от общото.. ето това най-много ме дразни в България. Всеки се оплаква как това и онова не му харесвало - ми да направи нещо по въпроса, а не да чака някой друг! На мен като не ми харесва мокета пред входната врата на блока, отидохме до МосюБриколаж и купихме нов. Като не ми харесват драсканищите по стената при асансьора хванах една боя и ги заличих. Още малко ще взема метлата и ще измета улиците, защото "чистачите" само разнасят прахта! ;D Защо в Западна Европа е чисто? Защото чистят! Ми така да.. дразнят ме тия неща и ако искам на мен да ми харесва, ще го направя. Лошото е, че българина не иска да се "прецаква" и само неговото частно и лично пространство гледа да е наред.
Тука сега мога и политика и медии да нямеся.. ама то мисля, че е ясно за какво става въпрос.
Аз не съм от ентусиастите, които ще оправят България... нека да си го има тоя негативизъм и да видим до къде още можем да стигнем.
Have fun, my friend!