Автор Тема: Мнението ви за евтаназията  (Прочетена 8857 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.    

Неактивен SHEMETNA

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 1611
    • Профил
Какво е мнението ви за евтаназията? Морално или не? Дали можеш да отнемеш нечий живот, дори да му остава малко и да се мъчи? Кажете какво мислите...
Днес всяка секунда за тебе е скъпа.
Години изгуби в безпътна омая...
Ти толкова трудно излезе на пътя,
че просто си длъжен да стигнеш до края
(Георги Константинов)

Неактивен squax

• bmock
  • потребител/ка
  • *
  • Публикации: 40
    • Профил
Отговор на: Мнението ви за евтаназията
« Отговор #1 -: 2007-12-09, 15:13 »
Не е морално. Ако се мъчи - морфин. Болният не е способен на трезва оценка.
« Последна редакция: 2007-12-09, 15:31 от squax »

Неактивен xxx

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1313
    • Профил
« Отговор #2 -: 2007-12-09, 16:57 »
Болният не е способен на трезва оценка.
  -- изключително вярно. В главата на бавно умиращия се блъска всичко далече от правия разум. Блъскат се чувства, страхове, оценки, разбити надежди, отчаяние, равносметки, съжаления... и ... болката... и я си представи, че всичко това се блъска в главата ти... - няма трезва оценка на ситуацията, не че би постъпил обективно, ако ги нямаше изброените фактори, щото квото и да кажеш, човекът си мисли субективно по природа и върши това, което сам преценява за правилно(5 реда изречение)

ЗА  доброволната евтаназия.(долу се аргументирам защо)
1. Евтанизират се хора, които тъй или иначе знаят, че ще умрат  СКОРО(да не ми се сочат аргументи от типа:"ма утре може да ме блъсне кола, да падне небето или да се срути сградата" - може, ама може и не)
2. Постоянно се говори, че трябва да се живее, а не да се "съществува", а к'ъв е тоя живот, в който лежиш на легло, вливат ти боклуци, щото не можеш да се храниш, дишаш през апарат, а телесните ти течности изтичат през тръбичка в легенче под леглото ти. И си болен, щото дори и да не чувстваш болка(морфинът вършел чудеса, а фармацевтичната индустрия постоянно прогресира), си остава чувството на болестта вътре в тебе - не можеш да станеш и да скачаш. Та тъй нареченото "качество на живот" го няма, липсва... А вегетирането не е особено приятно... Самата мисъл на болния, че е в тежест, е разяждаща... и т.н. - така мога до безкрай
3. Ще излезе, че съм меркантилна(за което не ми се спори), но аз съм по-скоро практична. Финансовата страна на  проблемът също не е маловажна. С паричните средства, с които се гледат тези обречени хора, може да се помогне на други, които имат шанс за живот.

Неактивен squax

• bmock
  • потребител/ка
  • *
    • Профил
« Отговор #3 -: 2007-12-09, 18:00 »
..че ще умрат  СКОРО
Малко си противоречиш с трета точка - ще се спести много малко, ако умрат на следващия ден.

..а к'ъв е тоя живот, в който лежиш на легло, вливат ти боклуци, щото не можеш да се храниш, дишаш през апарат, а телесните ти течности изтичат през тръбичка в легенче под леглото ти.
Не ограничавай живота само до физическите нужди за поддържането му.

..си остава чувството на болестта вътре в тебе - не можеш да станеш и да скачаш.
Да убием ли и инвалидите?

За другите неща си права. Болният, близките му и докторът искат мъчението да приключи. Всички те нямат трезва преценка. Аз обаче казвам, че да помогнеш на човек да се самоубие е нередно, независимо от ситуацията, в която е. А защо не евтанизираме хората, които ще са нещастни цял живот?

Неактивен ethereala

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 551
    • Профил
« Отговор #4 -: 2007-12-09, 19:22 »
А защо не евтанизираме хората, които ще са нещастни цял живот?
Защото никога не знаеш какво може да ти се случи на следващия ден, то може да ти промени живота. Незнам как ще се определят хората,  "които ще са нещастни цял живот" .

Ето в такива случаи съм за евтаназията. Мисля, че човечеца беше в последен стадий на множествена склероза, всичко е на италиански, но е достатъчно и само да се гледа. Не можеш да живееш затворен в собственото си тяло. Моли, президента да му разреши евтаназия, историята беше доста гадна, май накрая му отказаха.
И аз в подобни случаи съм за евтаназията.
Голямата любов и големият успех носят със себе си голям риск.

Неактивен xxx

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1313
    • Профил
« Отговор #5 -: 2007-12-09, 19:51 »
Малко си противоречиш с трета точка - ще се спести много малко, ако умрат на следващия ден.
Не ми се изпада в обширни обяснения на неща, които са казани точно и ясно и всеки средно интелигентен човек може да ги разбере. Знайш кво е интеграл и твърдиш, че логиката е наука, която те учи да мислиш логично. Мисли логично - кат не си го разбрал, го прочети пак.

Не ограничавай живота само до физическите нужди за поддържането му.
Животът на тези хора е изключително физически - щото няма нищо по-физическо от болката. Единствената връзка с душевното са негативните чувства и емоции. Един човек, комуто остават 3, 5, 7  месеца живот в мъки, еднообразие и вътрешни терзания, който в повечето случаи не знае къде се намира, или пък ако знае изпитва смазващото унижение, че е зависим, не би бил много щастлив през това оставащо му време
Да убием ли и инвалидите?

когато думите ми се приемат прекалено буквално, съм склонна да вярвам, че проблемът не е в мен. тука често се случва, затова ще го обясня. Като съм казала "ще скачаш" съм имала предвид "ще се радваш". Сега стана ли по-ясно.

и
Цитат
А защо не евтанизираме хората, които ще са нещастни цял живот?
- Някъде в предни си пост казах да избегнем примерите с автобусите, блъскащи хора, удрянето от мълнии и случайното изпичане на живи хора във фурната на кухненската печка, защото са тъпи и смешни.

аз на тоя въпрос за евтаназията повече няма да отговарям, защото си мисля, че бях изчерпателна...+ това  в момента предпочитам монолога пред диалога. Надявам се да няма неразбрали.

Неактивен squax

• bmock
  • потребител/ка
  • *
    • Профил
« Отговор #6 -: 2007-12-09, 21:51 »
Защото никога не знаеш какво може да ти се случи на следващия ден, то може да ти промени живота.
Това важи и за тези, които искат да ги убият, понеже са болни.

Незнам как ще се определят хората,  "които ще са нещастни цял живот" .
Ами например пак от някаква много отвратителна болест да страда, но да не го боли или да умира от нея, а само да прави живота му ад. Има много такива.

Kат не си го разбрал, го прочети пак.
Разбрах те още първия път. Казваш да не евтанизираме случаите, в които няма да те е жал за убития, понеже няма да умре скоро, не го боли достатъчно и не е много нещастен. Противоречиш си, защото ако наистина умира скоро няма да се спестят кой знае колко пари от прекратеното лечение (защото ще е за кратко). А моето мнение е, че всеки живот е еднакво важен, независимо от дължината му.

Животът на тези хора е изключително физически - щото няма нищо по-физическо от болката. Единствената връзка с душевното са негативните чувства и емоции. Един човек, комуто остават 3, 5, 7  месеца живот в мъки, еднообразие и вътрешни терзания, който в повечето случаи не знае къде се намира, или пък ако знае изпитва смазващото унижение, че е зависим, не би бил много щастлив през това оставащо му време
Животът им е скапан, но са живи. И освен болка, те усещат прегръдките на техните близки. Чувстват обичта и съчувствието им. Те няма да са щастливи, но само щастливите хора ли имат право на живот?

Като съм казала "ще скачаш" съм имала предвид "ще се радваш". Сега стана ли по-ясно.
О, да. Много по-ясно стана. Да убием ли хората, които не се радват?

Някъде в предни си пост казах да избегнем примерите с автобусите, блъскащи хора, удрянето от мълнии и случайното изпичане на живи хора във фурната на кухненската печка, защото са тъпи и смешни.
И аз не говоря за тези примери. Говоря за това, че единствената причина, според теб, да убиеш някого е че той го иска, понеже ще бъде нещастен.

аз на тоя въпрос за евтаназията повече няма да отговарям, защото си мисля, че бях изчерпателна...+ това  в момента предпочитам монолога пред диалога. Надявам се да няма неразбрали.
В такъв случай - извинявай че пак те репликирам. Ако искаш не ми отговаряй. Не е нужно всички да сме на едно мнение за нещо, което всеки може да прецени за себе си.
« Последна редакция: 2007-12-09, 22:32 от squax »

Неактивен ethereala

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 551
    • Профил
« Отговор #7 -: 2007-12-10, 10:53 »
Защото никога не знаеш какво може да ти се случи на следващия ден, то може да ти промени живота.
Това важи и за тези, които искат да ги убият, понеже са болни.
Имам чувството, че говориш за хора болни от грип, които ги боли носа. Аз ти говоря за сериозни болест, които нямат лечение и са стигнали последния си стадии, в които човек просто лежи безпомощен в леглото и просто чака с нетърпение да си отиде от този свят, знае, че нищо и никои не може да го спаси. Или пък е толкова упоен, за да не усеща болката, че въобще не е в съзнание. В Такива случаи и тои, и близките му, и лекарите, всички чакат това да стане, всички се измуъчват, но не толкова от чакането или от финансовата гледна точна(защото на да ли, ако умира някои техен много близък, те ще изберат парите пред живота му), а от това, че знаят, че това е само излишно мъчение за този обречен на смърт, мъчещ се човек. В такива случаи съм за евтаназията.
Едно малко сръвнение: Имам един познат, който много го е жал да убива рибите, а вече 2 пъти му се случва да му дадът жив шаран. Той не може да му отрежа главата и да сложи край на мъките на горкото животно, а вместо това го слага във фризера да замръзне и всичко това защото не може да го нарани. Кое е по-мъчително?

Незнам как ще се определят хората,  "които ще са нещастни цял живот" .
Ами например пак от някаква много отвратителна болест да страда, но да не го боли или да умира от нея, а само да прави живота му ад. Има много такива.
Едно е да си болен, да страдаш, но да виждаш, че има смисъл, че ще се порадваш на семейството и си, на живота още 6 месеца примерно.
Не може всеки, които пожелае, да бъде приспан. Хората, които се самоубиват, също имат своите доводи за действията си.  НО животът е борба все пак! Не може да си отнемаш живота(или нечии чужд живот) просто от някаква прищявка или страх. Разликата е доста голяма.
« Последна редакция: 2007-12-10, 11:05 от ethereala »
Голямата любов и големият успех носят със себе си голям риск.

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1863
    • Профил
« Отговор #8 -: 2007-12-10, 11:21 »
Цитат
а вместо това го слага във фризера да замръзне и всичко това защото не може да го нарани. Кое е по-мъчително?

В интерес на истината, при рибите нервната система е така устроена че те не усещат плавната температурна разлика, защото са студенокръвни, та смърта на шарана във фризера е една от най хуманните. Същото важи и за раците, когато се поставят във студена вода и бавно се затоплят - те нищо не усещат. Хм, предполагам знаете че не съм хуманист, и въобще не ми пука за шарана как ще умре, номера е да е вкусно приготвен, но биологическа гледна точка - шарана действително не страда във фризера, от кулинарна гледна точка, обаче, шарана е по вкусен ако преди това НЕ е бил замръзяван.

За евтаназията - евтаназията е едно изключително хуманно нещо. Държавите в които евтаназията е забранена не са хуманни, а са лицемерни. Както и с абортите.
Идеи становятся силой, когда они овладевают массами!
Владимир Ильич Ленин (Ульянов)

Неактивен squax

• bmock
  • потребител/ка
  • *
    • Профил
« Отговор #9 -: 2007-12-11, 02:45 »
Имам чувството, че говориш за хора болни от грип, които ги боли носа.
Не съм бил ясен. Говоря точно за това, което описваш в следващите изречения.

Имам един познат, който много го е жал да убива рибите.
Ама сигурно злобно реже гъби. Или и тях ги замразява първо?

Едно е да си болен, да страдаш, но да виждаш, че има смисъл, че ще се порадваш на семейството и си, на живота още 6 месеца примерно, а друго е да...
Знам че е друго. Дадох пример, подобен на твоя. Как е правилно да се постъпи в него?

Не може всеки, които пожелае, да бъде приспан.
Може, стига да го боли достатъчно и да умира. Аз просто питам къде са твойте граници за за болка и 'умиращ', в конкрентния случай.

За евтаназията - евтаназията е едно изключително хуманно нещо. Държавите в които евтаназията е забранена не са хуманни, а са лицемерни. Както и с абортите.
Не можеш да я сравняваш с абортите - тях просто е безмислено да ги забраняват. Майка винаги може умишлено да убие детето си. Както е абсурдно и да има закон против самоубийството.

Неактивен Zago

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1184
  • Простак - чревоугодник
    • Профил
« Отговор #10 -: 2007-12-12, 20:40 »
A ве хора, имате ли си на идея какво е човек, изживяващ дните си в страдание? Имате ли? Искате ли да ви кажа? Желаете ли да знаете как в дома ни в София в един момент от време имаше килограми морфин, опиум,медицински хероин и тям подобни и как, все пак, 24 часа са безкрайно много време, а 2 часа вечност, тъй като гореизброените не действат...
Как смеете да нищите подобни теми?! Абсолютна липса на минимален вкус!
Евтаназия?! Оставете тази тема на хората и семействата, чиито нужди ги карат да обърнат поглед в тази посока.
А колко от тук присъстващите са усещали липсата на майка си по времето на абитуриентските си дни?
Не, и идея си нямате какво говорите.
Life is chaos, chaos is life.
Control is an illusion.
Only thing You can control are Your own intentions.
If You start with good intention, You have better chances ending up with good.

Неактивен squax

• bmock
  • потребител/ка
  • *
    • Профил
« Отговор #11 -: 2007-12-12, 22:20 »
Как смеете да нищите подобни теми?!
Предполагам че упреците ти са най-вече към SHEMETNA, но аз съжалявам че с отговора ми на нейния въпрос съм обидил без да искам някого. Извинявай, Zago. Няма да пиша повече в тази тема.

Неактивен Kallan

• Konoha
  • FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 930
  • Clare
    • Профил
« Отговор #12 -: 2007-12-16, 00:44 »
Болният не бил способен на трезва оценка.В последните ти дни съвсем да ти отнемат правото над живота, който бавно се изплъзва между пръстите ти хуманно ли е бе!?Това ,че умираш не значи ,че си малоумен или си си изгубил разсъдъка.Човек в такова състояние най-добре може да реши сам за себе си.Той усеща - не другите.
Само в тишината има слово,
Само в мрака - светлина,
Само в смъртта-живот!

Sad but True..

Неактивен overneathe

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 51
    • Профил
« Отговор #13 -: 2007-12-16, 13:57 »
Аз предлагам да евтанизираме емофците. И без тфа се мъчат.
Building an idiot proof machine will only challenge God to make a better idiot.

Неактивен Vicky

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 226
    • Профил
« Отговор #14 -: 2007-12-16, 13:59 »
Ама на тях им харесва >:>
After all, what's the point?
Cаuse levitation is possible,
if you're a fly; achieved and gone
Theres time for this and so much more.
It's typical - create a world
A special place of my design
To never cope or never care just use the key.

P.S.:
(\__/) Зайо
(='.'=) FOR THE
('')_('') WIN !!

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 4483
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #15 -: 2007-12-16, 15:48 »
Ама на тях им харесва >:>
Още по-добре ;)
Caralho Voador

Неактивен SHEMETNA

• глобален модератор
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #16 -: 2007-12-18, 07:39 »
Относно въпроса: "Как смеете да нищите такива теми" мога да кажа, че темата напълно си пасва на тоя подфорум и не виждам защо да не съществува. Както виждаш, аз не съм показала моята позиция досега, затова няма за какво да ме виниш, нормално е такава тема да съществува, имайки предвид значението на този въпрос.
Относно темата...Мисля, че на всеки му е скъп живота. Колкото и да боли, колкото и да е трудно, животът е даден, за да бъде изживян докрая. Докато свърши по ЕСТЕСТВЕН начин. Ужасно е да гледаш как някой, когото обичаш се мъчи, ужасно е да виждаш как страда и го боли. Но можеш ли с чиста съвест да му отнемеш и последните искри живот, за да не се мъчи? Не. Сега не говоря за случаите, в които умиращият иска това да бъде сторено. Гледали сме по филмите за такива ситуации, където болният изрично моли близките си да се сложи край на живота му. Това става ужасно рядко, а в другите случаи, когато човекът не изразява това си желание, те нямат право да решават вместо него!!
Вуйчо ми беше болен от рак, почина на 30 години, точно на рождения си ден...Звучи гадно, тъжно, иронично. Как може толкова млад да се мъчиш, когато животът е пред теб, когато имаш 5 годишен син и да умреш на рождения си ден. Аз бях малка и не помня всичко, но помня колко се измъчваше този човек. Няма да споделям подробности, защото са тъжни, жестоки моменти е имал...Да не говорим за болницата, която едва го прие в последните му дни, не знам защо, но не го приемаха накрая, места ли нямало, обречен ли бил, някакви тъпи оправдания....Но животът е такъв! И не вярвам, че той примерно би искал да се прибегне до евтаназия, при условие, че и без друго му бе даден кратък живот...Че малко време му остава да надигне очи и да види загрижените лица над себе си, тези, които го обичат...Със сигурност е искал да запечата всеки последен миг с тях, било то и изпълнен с болка. Аз съм против евтаназията, освен ако човекът не е наредил категорично, че това иска. Никой няма право да отнеме и без друго последните мигове живот на някой.
(Георги Константинов)

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #17 -: 2007-12-18, 09:44 »
Горното мнение ме възмущава със своето лицемерно съдържание!

Цитат
И не вярвам, че той примерно би искал да се прибегне до евтаназия

Това може да го напише само човек който никога през живота си не е испитвал болка! При най обикновена бъбречна криза на човек му иде да насочи нещо към главата си, а ако е подложен на това в продължение на месеци, мисля че няма да му пука, особенно за загрижените лица на близките...

В същност, за ефтаназията аз съм съгласен че трябва да е има като опция, човек да декларира че го иска и да го получи, също при невъзможност да бъде декларирано да може да се заявява по средством на завещание. Примерно, ако получиш някаква тежка травма, поради която не можеш да говориш и да се движиш, то ако имаш юридически заверен документ - доктора да издърпа щепселчето. Аз такъв документ бих подписал, защото нямам никакво желание да гледам в продължение на години самодоволните мутри на загрижените за имотите близки!

Неактивен SHEMETNA

• глобален модератор
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #18 -: 2007-12-18, 19:37 »
Едва ли ще мислиш точно така, ако знаеш, че ти остават броени мигове със семейството ти, след което никога повече няма да ги видиш...
(Георги Константинов)

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #19 -: 2007-12-19, 09:30 »
Едва ли ще мислиш точно така, ако знаеш, че ти остават броени мигове със семейството ти, след което никога повече няма да ги видиш...

Какво семейство, бре! При мисълта че аз мра, а тези типове дето са се събрали около мене със алчни погледи и бързи сметки колко горе-долу на човек ще се падне и дали дебелия скапаняк няма някаде скрити пари които ние, семейството му няма да намерим... с две думи, единственото семейство на което държа и вярвам това са 73 годишния ми баща и 62 годишната ми майка - другите не са семейство а са куп роднини които кроят финансови планове за мен. Разведен съм, деца нямам, а някакви имоти имам - при евентуално мое разболяване, всички ще почнат да си правят тънки сметки, и аз трябва със светнал поглед да ги гледам тези типове, като прекрасно знам какво става в главите им, като на всичкото отгоре испитвам безкрайни мъки??? Не, предпочитам евтаназията!

В същност дори и да имах деца, пак нямаше да искам да търпя мъки, при условие че знам че умирам, само и само да гледам сополивите им физиономии, нито един човек не е достойна глетка, заради която си заслужава да се мъчиш, поне при мен е така, тогава защо мен ме лишават от тази опция??!? Който иска - нека си се мъчи до последно - това си е негово право, но и мое право е да реша какво трябва да се случи с мен при евентуално разболяване или тежка катастрофа!

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #20 -: 2007-12-19, 10:31 »
Саша, бизнес преложение: осиновяваш ме, завещаваш ми всичко и ще дръпна не само твоя шалтер, ами и на който кажеш ахахахахахаха  ;D ;D ;D

Предложението е доста примамливо, но има една лоша страна - първо каня се да живея продължително, второ през дългия си живот - нямаш никакви гаранции че няма да фалирам, да стана беден, изкукуригал клошар, а юридически ти все още ще трябва да ми дърпаш шалтера при авария, т.е. да рискуваш безсмислено! Абе може да измисли как да стане юридически... ;)

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #21 -: 2007-12-19, 10:40 »
Правилно!

Неактивен KpaTyHkA

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1684
  • Firebird/Phoenix
    • Профил
    • http://www.myspace.com/kpatyhka
« Отговор #22 -: 2008-03-05, 22:34 »
Като видях темата реших да пиша по нея... като прочетох едно болезнено мнение обаче се отказах, защото тая тема малко или много е неуважение към болката на хората, на които наистина им се случило.. наистина е трябвало да решат "да или не". И сега, след известен размисъл отново реших да пиша (нещо мн празни приказки плямпам, ама така ми идва отвътре)

По принцип съм за евтаназията по всички параграфи... Не смятам,че трябва да бъде забранена, не смятам,че след като болния е подписал, че иска да го умъртвят преди да е дошъл последния му час, за да го избавят от болката (независимо само физическа или и душевна и психическа) трябва някой да може да оспори решението му да не изпълни желанието му - най-малко това дължим на любимите си хора - изпълнението на едно последно желание.

Независимо, че обичаме тези хора и не можем да си представим света без тяхното присъствие. Независимо, че не искаме да ги пуснем да си отидат от този свят и никога повече да не усетим толината на дъха им и уханието на тялото им (примерно) не смятм,че трябва да бъдем егоисти. Точно, защото ги обичаме трябва да ги лишим от болката, ако те го поискат, независимо дали са го подписали или го казват след като вече изпитват ужасна болка или след като вегетират...

Ако става въпрос за мен, ако недай си боже се разболея от някаква неизлечима и ужасно болезнена, обездвижваща болест още в самото начало бих подписала документ, в който изисквам евтаназията си при изпадане в кома, ветативно състояние или да не помня коя съм и кои са хората около мен ( за това по принцип не се прави евтаназия, но не бих желала да причинявам болката от това, че не помня кой кого е на роднините си)...
Аз не искам да съм непотребна, не искам да съм в тежест... аз изпадна ли във вегетативно състояние ще се чувствам точно по този начин... ще виждам загрижените, унили, тъжни, напълнени със сълзи погледи на близките си и ще се питам защо още съм жива...

Като цяло съм изцяло ЗА евтаназията, но дано никога не ми се налага да правя подобен избор за някой мой близък.
Ще се превърна в пепел и от пепел ще се възродя...

Неактивен Mirovk

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 44
    • Профил
« Отговор #23 -: 2008-05-27, 21:40 »
Това е доста сложен въпрос, кореспондиращ с моралните и човешки ценности на дадено общество и определението на категориите "живот" ,"воля" ,"съществуване" и произтичащите от тях правни последици и засягащи съответни морални норми.....т.е. имах в предвид че за да се отговори на въпроса трябва първо да се определят границите и моралните измерения на тези категории и произтичащите от тях последици ,а именно "правото на живот", "дееспособноста и личната воля" и "степента и формата на съществуване".
Да евтаназията е необходима в случаите когато индивида води "вегитативно"  съществуване и няма собствена воля и съзнание.
Да ентаназията е необходима в случаите когато индивида не може да се бори за съществуването си без допълнителни подържащи живота,личноста и менталното му състояние консумативи и апаратура.
Евтаназията не е приемлива в случаите когато индивида има съзнание но е спорно дали може да осъзнае силата и последиците от взетите решения....
Въпроса е много спорен и не може да се даде еднозначен отговор, за това в някои щати и страни има специални органи или чрез съда се изисква разрешение за евтаназията, но това винаги е въпрос на експертизи и доказване.
Уважавай и защитавай човека до себе си,той е най-ценното нещо което имаш.

Неактивен different

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 71
    • Профил
« Отговор #24 -: 2008-08-19, 11:08 »
Какво е мнението ви за евтаназията? Морално или не? Дали можеш да отнемеш нечий живот, дори да му остава малко и да се мъчи? Кажете какво мислите...

Аз съм "за"...кратко и ясно...

Неактивен Morthi

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 13
  • "Hic mors vivos docent"
    • Профил
« Отговор #25 -: 2009-01-09, 14:02 »
Аз мисля, че докато изискат съдебно разрешение за ефтаназията... човека сам ще си умре...

Неактивен different

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 71
    • Профил
Re: Мнението ви за евтаназията
« Отговор #26 -: 2011-11-02, 20:46 »
Твърдо съм ЗА!Това е начин да се облекчат мъките на някого за когото лечението е неефективно.