Автор Тема: Стара София  (Прочетена 6684 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.    

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • Публикации: 7018
  • интернет лумпен
    • Профил
Стара София
« -: 2007-11-12, 22:10 »
http://www.kroraina.com/bugarash/bugarash/starasofia/stara_sofia.html

Абе на места от освобождението насам като че има някакви леки подобрения...

Неактивен Metalcho

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 2015
  • ??????? ?????????
    • Профил
    • Hyundai Coupe Club
Отговор на: Стара София
« Отговор #1 -: 2007-11-12, 22:31 »
Хаха.. промени по-скоро, но подобрения не бих могъл да кажа... Жалко, че сега не изглежда така, както е изглеждала преди 100-ина години... Направо си е загубила очарованието :(

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 4483
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #2 -: 2007-11-12, 22:47 »
И аз така мисля. По турско е била грозна, ама по време на 3-тото българско царство си е станала 'арабията ;)
Caralho Voador

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
« Отговор #3 -: 2007-11-12, 22:52 »
Аз за това писах "от освобождението" :)

В сравнение с 30-те и началото на 40-те особено... още е по-зле оствякъде (ако Александр се включи за коментар...). Тогава не е имало някаква огромна разлика с Виена, а сега...  :'(

P.S. впрочем забелязвате ли в какво се състои охраната на двореца (дето за капак е на оживено място)...
Ма много пъшкал народа под фашистки гнет, много го мразел тоя цар, дето го тъпчел с желязна пета в полицейска държава!

Борис пътува с обикновено влакче с хората, придружаван от двама стражари. Сега и депутатите настояват че имат нужда от бронираните коли и охрана от НСО.
« Последна редакция: 2007-11-12, 23:01 от tech_noir »

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #4 -: 2007-11-12, 23:07 »
Борис пътува с обикновено влакче с хората, придружаван от двама стражари. Сега и депутатите настояват че имат нужда от бронираните коли и охрана от НСО.
Е те за тва са щели да го изпуцат комунягите   ;) Не в София де, на някаква ловна експедиция май...

Сещам се по комунистическо време как ме беше яд, като гледах тоя епизод  от "На всеки километър" със засадата, дето му я бяха направили на царя , че не успяха да го свитнат  :)

Ех, кво знаете вие, зайциии... :D
Caralho Voador

Неактивен Metalcho

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • ??????? ?????????
    • Профил
    • Hyundai Coupe Club
« Отговор #5 -: 2007-11-12, 23:10 »
Тогава не е имало някаква огромна разлика с Виена, а сега...  :'(
Точно това ми изникна в съзнанието... Същият дух!
Особено впечатление ми направиха снимките на Славянска беседа.. Била е толкова красива сграда, а са я превърнали в кутия с четири ръба.. Много кофти ми стана....
Иначе градините са били просто прелестни! С малки дръвчета и много зеленина, която обаче не е претрупана да засенчва и скрива сградите, а просто да ги допълва. Ужасно очарователни гледки! Много ми се ще да се направят 1:1 снимки със сега на всички места от същият ъгъл, от който са правени тогава.. Мисля, че биха били доста поразителни сравненията...

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
« Отговор #6 -: 2007-11-12, 23:18 »
Точно щото е приличала, градоустройствения план е копиран от Виенския. И сега ако вземеш опростена схема на центровете София и на Виена ще се окаже, че въпреки промените доста съвпадат.

Генерал Вазов като кмет го признават че го е направил най-зеления за времето си град в Европа. Инфраструктурата също, а улиците са се миели всяка нощ. Сега... бетонна дупка с много боклук и тук-таме някой mall.

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #7 -: 2007-11-12, 23:19 »
Тогава не е имало някаква огромна разлика с Виена, а сега...  :'(
Сега, баце, (все още доминира де, верно има неква тенденция към подобряване) е панЬел фЙешън и соц-реализъм  :P Нема някаква огромна разлика с Лагос у Нигерия примерно  ;D
Caralho Voador

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
« Отговор #8 -: 2007-11-12, 23:26 »
там има поне дървета и небостъргачи

Неактивен Metalcho

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • ??????? ?????????
    • Профил
    • Hyundai Coupe Club
« Отговор #9 -: 2007-11-12, 23:38 »
Еххх... кога ще ги стигнем.. нигерийците...  ::) :-\

Неактивен TheBloodthirstyBunny

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 1182
  • In the middle of Nowhere
    • Профил
    • ???????
« Отговор #10 -: 2007-11-13, 00:12 »
Аххх прекрасни снимки ^^ Даже си намерих една, която показва местенцето,  където сега е паметника на Съвестската ^^

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1863
    • Профил
« Отговор #11 -: 2007-11-13, 11:18 »
Аз за това писах "от освобождението" :)

В сравнение с 30-те и началото на 40-те особено... още е по-зле оствякъде (ако Александр се включи за коментар...). Тогава не е имало някаква огромна разлика с Виена, а сега...  :'(

P.S. впрочем забелязвате ли в какво се състои охраната на двореца (дето за капак е на оживено място)...
Ма много пъшкал народа под фашистки гнет, много го мразел тоя цар, дето го тъпчел с желязна пета в полицейска държава!

Без коментар... По това време Йсиф Сталин, заедно с Молотов са се возили в Московското метро...

Не ми се коментира - Стара София, стар Плевен дрън дрън...

Дядо ми, по времето на Депресията, през 30-те години е бил таксиметров шофьор на гарата в Плевен, разказвал ми е как, когато предния хване клиент, са бутали колите, без да я палят - за икономия на бензин. Разказвал ми е как си е поръчвал половин боб в пивницата на гарата - за икономия. Когато идва инфлацията, е бил събрал пари за варшачка (тогава комбайни не е имало), само че вместо вършачката си купува един балтон и се наяжда до насита в кръчмата - инфлация бате! През 43-а година го арестуват фашагите по подозрение че е карал с камиона архивите на Партията. Бъхтел е цял живот, за да дойде 44-а година и да накара фашагите (онези от стара софия) да секат дърва в Рибарица. Расправял ми е че по мръсно племе от старата аристокрация не е имало. Той ги е пожалил, и от дървосекачницата е преместил няколко бивши в счетоводството - стареца не е бил икономист, а след Революцията го назначават за Областен управител, та взима при себе си, в счетоводството няколко от бившите икономисти (известни люде) та тези, едва не го вкарват в затвора, добре че на заседанието на ЦК се намират негови хора та го защитават. През 54-а година, пак по доноси от "бившите" се опитват да го съдят, като незаконно забогатял, но се намира един големец (без имена - исторически личности са сега) който се оказва негов приятел, та го предупреждава за ден до ареста. Отървава се. През 60-те години, вече възрастен, отива по работа в едно от Софийските министерства - и какво да види, един от неговите "дървари" - пак сложил костюм и вратовръзка и се шляе из министерствата. Та той ми казва, власта в страната по лека лека пак е завземат "фашагите". Да, та така, идва 89-а година - по това време повечето от децата на фашагите са изучили и са станали началници, но и децата на партийците не са седяли със скръстени ръце... Всичко рухна в държавата, власта е пак при фашагите, но ние, имахме шанса, благодарение на партията да се измъкнем от робството, сега и аз съм чорбаджия - както казваше дядката.
Та вие ми говорите за стара София - въобще не копнея за нея и не желая да я виждам - по времето на стара София, аз щях да мъкна кюмур на Господата или да ги возя в такси - да им слугавам, ай сектир бе - да се надяваме че сега някое от техните деца ще ми подава напитката в бара, има малък шанс...

« Последна редакция: 2007-11-13, 11:20 от ????????? »
Идеи становятся силой, когда они овладевают массами!
Владимир Ильич Ленин (Ульянов)

Неактивен Metalcho

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • ??????? ?????????
    • Профил
    • Hyundai Coupe Club
« Отговор #12 -: 2007-11-13, 12:58 »
Интересно мнение, Александр, но това все още не обяснява какво се е случило с тези страхотни сгради и градинки и защо облика на града е променен от чаровен към грозен... В тази тема се разглежда по-скоро пропадането на един красив град към панелно сметище, отколкото инфлацията и боба ;)

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
« Отговор #13 -: 2007-11-13, 13:13 »
Абе това с бутането си го спомням и в по-кофти варианта "няколко хиляди шофьора бутат на опашката пред бензиностанцията". Инфлацията също. Странното е че през това време страната даже не участва във световна война.

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #14 -: 2007-11-13, 13:23 »
Цитат
Странното е че през това време страната даже не участва във световна война.

Участва - в третата световна на страната на Вашаршавския блок. Това че третата беше студена, а не гореща - не променя нещата.

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #15 -: 2007-11-13, 13:44 »
По въпроса за панелното сметище.

Имам един въпрос, ако не бяха панелките - къде щяха да живеят всички онези които сега ги населяват? В индивидуални котеджи? Друг път... щяха да живеят по мазетата на Господата - там щяха да живеят ... или живееТЕ?

Знаете ли, цялото това умиление от стария град, как хубаво е било тогава - не е за мен, аз не го разбирам, защото на МОИТЕ деди - не им е било хубаво тогава, на нас ни беше хубаво от 44 година на сам, а ДО 44-та ни е било гадно, бутали сме такситата по гарите, мъкнели сме кюмур, лъскали сме чепиците на Господата, и сме карали трамваи. Ако вашето потекло е друго, ако не произхождате от земеделци или работници, ако сте от чорбаджийското потекло - разбирам вашето умиление, но памета на дедиде ми говори, че в такъв случай сме класови врагове. То, разбира се, в наши дни, благодарение на 45 годишното управление на комунистите, класовите различия се изтриха, та и аз, на някое и друго питие мога да се умиля, как красиво е изглеждала София, но после бързо си спомням, че по времето на онези снимки дядо ми е спал увит с дебел шофьорски кожух на гарата чакайки клиент от нощния трен, а първата му жена е умирала в Плевен от туберкулоза. Имате пламенен привет от мен, не може да разколебаете пролетарското ми сърце, всяка една от гадините които са си получили куршума след 44-та си го е заслужила!

P.S. Чичо ви Сашо никога не се редил по опашките на бензиностанциите - нали сме от новата аристокрация! Не го крия и се гордея, че шофьорския син и внук са получили привилегии и са се облагодетелствували в Републиката, нали за това дядо ми е проливал собствена и чужда кръв - да подсигури по-добър живот на потомците си.  Така - справедливоста възтържествува.

P.P.S. През 1924 година, дядо ми се цани на работа при един чорбаджия в Плевенско, та тоя му е викнал: "Вън от двора ми, гладна въшка такава!". След двайсе години същия чорбаджи попада в дъскорезницата в Рибарица, дядката минавайки с джипката случайно го вижда, той по това време има вече голям син, та дядо ми прави сина му шофьор - да го вози него самия. Което е доста топла службичка, по сравнение с дъскорезницата! Ама съдбата е голямо нещо - никога не знаеш как ще си разиграе картите - нали?

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #16 -: 2007-11-13, 13:56 »
Абе всичко е ясно...Тя и Мария- Антоанета казала на тълпата като няма хляб, да яде сладкиши, ама накрая й кръцнали вратлето с машинката на доктор Гилотен  8).
Caralho Voador

Неактивен Metalcho

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • ??????? ?????????
    • Профил
    • Hyundai Coupe Club
« Отговор #17 -: 2007-11-13, 13:59 »
Да... а баща ми не са го допускали 4 години да следва висше, щото той и дядо ми не са целували комунистически гъзове... А самият ми пък дядо не е бил допуснат да учи за авиоинженер, щото видиш ли бил много ценен инженер в Завод 15! Айде няма нужда!
И не говоря за крайните квартали на София, а за самия център! Не ми пука дали в Люлин 5 са панелки или Тухли, или бункери! Ама да срутиш църква като Света Неделя или да Превърнеш Славянска беседа в кутия, малко е жалко!

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
« Отговор #18 -: 2007-11-13, 14:06 »
Ако не бяха панелките, вероятно точно това щеше да стане ;)
България е най-развитата страна в региона, въпреки катастрофата няколко години преди това. Налице е "българското икономическо чудо", материално и технологично сме доста по-добре от съседите (това как през войните просто ги смачкваме наред наред с англичани и французи) е просто доказателство. Сега представяш ли си да спечелим война срещу Гърция, Великобритания, Франция и Сърбия едновремено? Щото аз трудно. Гърция е просто бедния и гладен съсед през Втората Световна.

Единия (пра-пра-) дедо на село освен децата, внуците и т.н. имал обикновено по 20-ина ратаи. И какво - всички ядат на една маса, спят в една къща. Най-малкия син или внук пасе воловете, най-младата снаха мъкне вода и готви за всичките. Не наемник за черната работа. Умрял от пневмония (ако не бъркам дядото де) както по време на жътва изтощен и потен заспал под дебела сянка.

Предполагам във всеки строй има онеправдани, мързеливи и сгафили де. Измет също.
« Последна редакция: 2007-11-13, 14:10 от tech_noir »

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #19 -: 2007-11-13, 16:47 »
Всеки си има неговата истина.
Не писах по горе за класовите врагове - при тях истината е една при мен друга. Моите писания се предназначаваха именно за хората от мойта класа. Онези, на които дедите им са орали или са чиракували, за онези на които дядовците са им работели по софийските трамвайни депа или са карали локомотиви - за тях. Другите не ме интересуват, загубиха революцията през 44 - получиха си го. Ами да не са губили, нали те са били на власт? Да са станали съюзници с англичаните, а не с фашагите - и България да не е попадала в сверата на Съветското влияние - да е попаднала Гърция или Турция... Да ама не - така че, загубиха революцията - получиха си Белене и Скрамена, Рибарица и Хаим Боаз - да ви е честито! Моята справедливост възстържествува през 44 - не съжалявам!
При всеки строй имало бедни и не оправдани? На някого не пуснали дядо му да учи че бил ценен кадър? А на мен дядо ми не е отишъл да учи не от мързел, той е работел 20 часа в денонощието, а защото не е имал пари да учи! Имал е четири сестри и четирите умират от жълтата гостенка - болеста на глада! Баща му се прибира от фронта, да от онази война, дето всички се кичат как сме били непобедими! Та той се прибира от фронта - инвалид, с какво да изхранва децата си? Знаете ли колко му е пукало за онази, буржоазна война? Колко го е било еня че разни скапани офицери ще се кичат с медали на гърба на простия селянин? Айде майната му ... справедливоста, моята, на баща ми, на дядо ми - дойде 44. Тогава Господата си го получиха, тогава роднините ми получиха шанс да учат и да станат големи началници, а от този шанс след 44 - никой не беше лишен, децата на фашагите и те изучиха, за разлика от дядо ми!
И центъра - евала че го преустроиха, всичко което е правено през комунизма е правилно - защото това беше НАЩА ВЛАСТ! МОЯТА! За това ги подкрепям във всяко едно начинание! Сълзите на буржоата за прекрасна стара София са ми непонятни! Защото аз, по възпитание и по душа не съм буржоа, а съм пролетарий, и въпреки че се храня с нож и вилица, и въпреки че една моя вечеря струва колкото средна месечна пенсия - въпреки всичко това, аз си оставам внука на онзи плевенски шофьор - който си е поръчвал половин боб в пивницата на гарата, и до края на дните си трябваше да си отопи чинията!

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
« Отговор #20 -: 2007-11-13, 17:27 »
Ако всички го раздаваха толкова полярно и нетърпимо с лагерите и т.н. ти сега щеше ли да пишеш по форуми? Или ако терористите в Русия (че и тук) бяха екзекутирани на място за държавна измяна, вместо галени като неориентирани кокошкари.?

И сега половината УБО го раздават пролетаро-едробизнесмени, така че не всичко е загубено. Хората са си на мястото. Само идеологическата им подготовка е леко позамряла.

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #21 -: 2007-11-13, 20:22 »
една моя вечеря струва колкото средна месечна пенсия
Бате, нормално е- и аз да тежах, колкото тебе, и моята щеше да струва толкова ;)
Caralho Voador

Неактивен Mirovk

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 44
    • Профил
« Отговор #22 -: 2008-06-04, 13:16 »
...
Щом си я харесваш страната с всичките и недостатъци през социализма (да едни се издигнаха за сметка на много други дето не били от тяхната класа), няма проблеми но само да кажа че ако бяхме на страната на Англия както казваш, дядо ти и моя можеше и да не доживеят 25г. и нас сега нямаше да ни има....всички много охотно приказвате как България била направила грешка като се присъединила към оста, но никой от вас не сме е и да си помисли какво щеше да стане ако това не беше така (единственото хубаво нещо е че щяхме да се прочистим от евреите) тогава щяхме да видим какво значат репресии и дисциплина и загубите ни във войната нямаше да са толкова скромни (материалните и човешките). Каквото и да си приказват господата интернационалисти и социалисти, благодарение на това сме минали с най-малко разрушения и жертви, а и те сега нямаше да са тлъсти бизнесмени (изяли класовият си враг) .....така че ликувайте (тук е момента да викам "Венсеремос" и да вея червен байряк).
« Последна редакция: 2008-06-04, 17:11 от Don Dada »
Уважавай и защитавай човека до себе си,той е най-ценното нещо което имаш.

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #23 -: 2008-06-07, 19:40 »
Не нам, а вам! (част от надпис върху един паметник).