Анкета

Има ли македонска нация?

Да
5 (15.2%)
Не
28 (84.8%)
Не знам
0 (0%)

Общ брой гласове: 31

Автор Тема: Македонската нация - има ли я или не?  (Прочетена 47565 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.    

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • Публикации: 7018
  • интернет лумпен
    • Профил
Да, след като се видя че европейците не щат да се побратимяват с тях (колкото и да им се искаше на политиците да разполагат с Босфора и турската армия под ръка) се разочароваха и секуларистите от големите градове дето толкова време наблягаха на евроинтеграцията загубиха позиции. Другите две партии (и те са малко тип етноси) са ислямистите на Ердоган, които вече са на власт. Днес тъкмо почва обаче делото, което може да забрани партията им като противоконституционна и да я разтури.

Третите са националистите, чиито електорат са предимно работници и ниски слоеве на населението главно от източна Турция. Основната им идея е разбира се "Турция над всичко", "На пет морета" и т.н. Убедени са че всички тюркски народи трябва да се съберат в обща пан-туркска федерация от Монголия до Сърбия включваща освен нас и Казакстан, Тюркменистан и прочие. Отношението им към нас е като нашето към Македонците - братя по кръв и култура, които просто са временно заблудени от чужда пропаганда поради стечение на политическите обстоятелства

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 4483
  • the shaman
    • Профил
Новият ни посланик в Македония - Божидар Димитров или Никола Григоров

Агенция "Фокус"

Скопие. Според източници от македонското Министерство на външните работи (МВнР) две са предложенията от българска страна за нов посланик в Македония – историкът Божидар Димитров и общественикът Никола Григоров, предаде кореспондентът на Агенция “Фокус” в македонската столица Сунчица Стояновска.
И двамата кандидати са добре известни на македонската общественост. Според местни анализатори и двамата са направили достатъчно за развитието на българо-македонските отношения и за укрепване на сътрудничеството между двете страни.

Агенция “Фокус” припомня:

Божидар Димитров - визитка
Божидар Димитров Стоянов е български историк, доктор на историческите науки, археолог, публицист, общественик. Роден е в Созопол на 3 декември 1945 г. в семейство на бежанци от Източна Тракия. Завършва специалност "История" в СУ (1974); д-р по история (1986); ст. н. с.
Специализира в Париж (1975), а през 80-те год. на ХХ в. - във Ватикана (Секретен архив). Божидар Димитров е специалист по Българско средновековие, но има широки научно-изследователски интереси в почти всички основни периоди на българското минало (античност и тракология, история на българските земи през ХV-ХVIII в., нова история, история и съвременно развитие на Македония). Дълги години ръководи археологически разкопки в Созопол и на други места, занимава се и с подводна археология. Активен популяризатор на бълг. история в медиите (в-к "Труд", "24 часа", "Дума" и др.; автор. тв предавания в "7 дни", "Скат" и "Ден"). От 2002 година е водещ е на телевизионното предаване „Памет българска“.
Директор на Националния исторически музей (1991-1998; от 2002 до днес). Автор на монографии. Кн.: "Бълг. средновек. градове и крепости" (1982, съавт.), "Петър Богдан Бакшев” (1986), "Хроника на Освободителната война, 1877-1878” (1997), "Лъжите на македонизма" (1999), "Светослав Тертер” (2000), "Александър Македонски и българите" (2001), "Българи и италианци" (2002) и др.

Никола Григоров - визитка
Никола Григоров е роден на 19 февруари 1953 г. с.Делчево, Гоцеделчевско. Основното си образование получава в родното си село, а средно завършва през 1971 г. в гр. Гоце Делчев в ПГ “Яне Сандански”. От 1971 г. до 1973 г. отбива редовната си военна служба в гр. София. Завършва ВИИ “Карл Маркс” София през 1978 г. специалност “Икономика и организация на вътрешната търговия”. До 1994 г. работи в ТЦ “Илиянци” последователно като икономист, главен счетоводител, началник търговски отдел и изпълнителен директор. От 1997 г. работи като изпълнителен директор на “Търговски център – Тракия” АД, гр. Пловдив.
Автор и водещ на предаването “Сите българи заедно” от 2001 г.
Продуцент на музикалната поредица “Сите българи заедно” от която са излезли 6 музикални албума придружени от 6 песнопойки и поредица от 10 изключително актуални книги за историята на България.
Caralho Voador

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
Горното естествено (и за жалост  ;)) беше първоаприлска шега.
Caralho Voador

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Да бе, аз пък четох че ДПС се саморазтуря.

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1108
  • ?????????? ??????
    • Профил
    • http://mario.youaremighty.com/
Да бе, аз пък четох че ДПС се саморазтуря.
Стига, бе - още малко ще прочетеш, че Макетата се признават за българи - то по тая логика Дарвин и Спайдермен няма да са македонци и ще настъпи Апокалипсиса - леко с шегите ;D
Signature.

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
даже се хванах и хукнах да проверявам агенциите :)
http://ganspace.blogspot.com/2008/04/blog-post.html

(уви, прекалено хубаво беше)

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
Ето още един подобен "бисер":

SO NASITE DUSMANI GRCITE(CIGANITE)SME TREBALE DA NAJDEME RESENIE ZA IMETO :NIKOGAS TOA NEMA DA SE SLUCI OVEN DODEKA NE GI PORAZIME;A I TATARITE SE MESAAT NIVNATA IZJAVA GLASI(VI POMAGAME VAS SAMO GRCITE BILE VO PRAVO)CIGANI DOSTA SO VASITE PODMOLNI POLITIKI;VIE NIKOGAS NEMA DA GO RAZBERETE MAKEDONECOT ZATOA STO STE OBICNI NEVERNICI I PODMOLNI KOPILINJA:EDEN MAKEDONEC SE ODLIKUVA SO HRABROST;DOSTOINSTVO;GORDOST;CESNOST;VIE DUSMANITE NA MAKEDONSKIOT NAROD I DRZAVA STE MNOGU DALEKU OD TOA

;D ;D ;D
« Последна редакция: 2008-04-03, 22:13 от Don Dada »
Caralho Voador

Неактивен abased

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 152
  • when my mind goes override
    • Профил
"NIKOGAS TOA NEMA DA SE SLUCI OVEN DODEKA NE GI PORAZIME" "PODMOLNI KOPILINJA" ;D ;D Holy f.cking shit не се сдържах :D Масово поразяване! ;D

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Да бе и колко много загубило НАТО и света от липсата на ценен и стратегически съюзник като БЮРМ.  :P

нещо по-трезво
Цитат
Разочарованата македонска делегация се срещна за кратко с американския президент Джордж Буш и демонстративно напусна форума. "Заради Гърция НАТО избра нестабилността в региона", заяви външният министър Антонио Милошоски.

Понеже същият сценарий може да се разиграе и за членството в ЕС, страната увисва в международна и вътрешна безтегловност, застрашаваща целия район. Огромна въпросителна надвисва и над всички международни инфраструктурни и енергийни проекти през Македония, което пък засилва тежестта на тези през Северна Гърция и Албания.
http://dnevnik.bg/show/?storyid=480412

Истината е че с простотиите им и последните оптимисти ще се разочароват от тях, а изолирането и заобикалянето им няма да е кой-знае какъв проблем. От това съседите май повече печелят.
Гърците в иднте 50 години няма да им простят най-малкото заради знамето със свастиката. Станишев все пак им направи най-големия жест от всички, ама що ли...
« Последна редакция: 2008-04-03, 23:32 от tech_noir »

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
Мани ве, ше ни е*ат майките на всичките- гърци, бугари, шиптъри, срби- всичко под ножа и Велика Македония!  ;D

ПП: Което всъщност ако стане няма да е лошо, щото в нея ще се говори на български (макар и на някакъв варварски диалект ;)).
Caralho Voador

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Да видим първо как ще се разберат с Велика Албания, дето има същите идеи за долу-горе същата територия.
Албанските националисти пък са твърдо убедени че Албания стига до Пирин и Дунав (впрочем са доста навити да си сътрудничат а нашите) и както виждаме работят последователно за възстановяване на "справедливостта".
Ние с трите морета сме направо суперскромни.
« Последна редакция: 2008-04-05, 11:37 от tech_noir »

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил

Неактивен abased

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 152
  • when my mind goes override
    • Профил
Леле, като почна да слушам на Първанов глупостите и ми се до*ира. Тоя човек не спира си противоречи, и никой не смее да гъкне... В първото клипче искаше да каже, че почва да им писва да признават македонците първи преди всички, а те да не се трогват от "жеста", правилно ли разбирам?.. и що за оправдание за глупостите на наште е това, че като легнат първи, и заслужават уважение от Македония...
И въпреки всичко - евала, Гошко! За пръв път го виждам да се впечатлява от нещо, за което говори...

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Той нали е историк точно по тази част. Не че много работа свърва ама комай е единствения властимащ (освен ВМРО) който изобщо говори. Останалите игнорират и се усмихват.

Пада си по историята човека (или поне се възползва от пазарната ниша). На героите от Одринската Епопея преди май две години, само той и Марин дойдоха.
« Последна редакция: 2008-04-07, 21:03 от tech_noir »

Неактивен SHEMETNA

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 1611
    • Профил
Като стана дума за македонци...Много нервираща работа! Актуалната им глупост е, че пишели, че Вапцаров бил първооснователят на МАКЕДОНСКАТА литература. То не бе наглост, то не бе чудо! Роден е в Банско, ама за тях явно няма значение!  :-X  >:(

Цитат
Помакедончиха и Вапцаров...

Петър Краевски - 16 Април 2008
Седя пред компютъра, мигам на парцали и се чудя като как да коментирам бруталната новина?

Ако щете вярвайте, антология, спонсорирана от Европейския съюз, обяви Никола Йонков Вапцаров за македонски поет. Авторът на „Моторни песни” бил основател на македонската литература. Това изтече като информация в медиите преди часове. Седя пред компютъра, мигам на парцали и се чудя като как да коментирам бруталната новина?

Ако продължа със справедливо възмущение, ще ме обвинят в национализъм, ще се явят разни храненици на Хелзинския комитет и ще почнат да ме убеждават колко съм задръстен и недемократичен. Резиденти на сръбските и македонски тайни служби ще пуснат коментари в смисъл „бугарин-татарин” и ще повтарят тая безсмислица до откат. Може да мина и по-тънко. Нищо чудно и уважаваният от мен г-н Евгений Тодоров да ме покани на тв дебат, за да ме „изненада” с тезата, че пловдивчани нямат нужда от паметник на Никола Вапцаров, а да се обсъжда неговата национална идентичност не е актуално, защото Вапцаров не е от Пловдив. Виж, Кудоглу – това е друга работа.

Ако напиша, че така наречената Македония краде чужда история под чужда диктовка, за да дразни Гърция, за да се държи раздробен българския национален масив по доктрината „Ришельо” и по този начин да се добива контрол над тези държави на принципа „стимул-реакция” /един предупредителен нож в ребрата на ЕС/, ще ми спретнат СРС директно от Вашингтон, ще се потресат, че не посещавам „Макдоналдс”, па накрая ще спрат да ме публикуват и в интернет. Тогава и Веселина Божилова няма да може да ми помогне. Антон Баев пък – хич.

Ако намекна, че руснаците вбиват клин в ЕС чрез Сърбия и Македония, както навремето вкараха троянски коне с държави-вируси като България и Румъния и всячески се опитват да разхлабят връзките в НАТО и Евросъюза, ще мина на явен отчет при руските тайни служби, най-вероятно в ГРУ, и ако някой ден ме обземе внезапна лудост, па река да си подам документите в БСП, няма да ме приемат. Така каза по телевизията самият Румен Петков. А вестник „Марица” ще спре да пуска моите статии, дето и без това не ги пуска.

Ако се запитам има ли честно българско разузнаване, което да установи кои лица стоят зад поредната провокация над българската идентичност, кой е финансирал ренегатите и какви политически интереси са провокирали техните действия, най-вероятно ще ме извикат в НСС да давам обяснения, а микрофони ще ми сложат и в тоалетната чиния. Я да го видим тоя кво яде, та се репчи толкоз...

Ако задам въпроса – помакедончването на Вапцаров и подобните нему предифинирания на идентичностите у нас не е ли нов възродителен процес, толериран и приветстван от продажна клика по върховете, ще раздразня българите Ахмед Доган, Сергей Станишев и Симеон Сакскобургготски, затова дори и не си го помислям!

Ако избягам от политическия дискурс и пусна едно мое стихотворение за Вапцаров, литературните ми завистници веднага ще кажат, че използвам случая, за да си правя автореклама, че съм такъв и такъв, а най-вероятно онакъв и онакъв. Как беше...

ПРЕДРАЗСТРЕЛНО

На Вапцаров

Стената за поета е начало

дулата пред поета
многоточия

безсмъртие
на изстрел разстояние

възторжен залп
от бъдещи аплодисменти

ах
как разцъфват
поетично макове
по ризата ти бяла

Ако пък напомня на братята македонци, че най-сигурния път за излизането им от кризата е пътят за София, ще излезе, че си водя шоуто „Вашите истории” и репликата ще мине в графата „поредния виц”.

Ако...

Много „ако” се насъбра, а „ако”-то мирише и цапа гащите. Ако съм честен, ще ви призная - все още се чудя дали да я напиша тая статия. Вие какво ще ме посъветвате?
http://www.standartnews.com/bg/article.php?d=2008-04-10&article=228746
Днес всяка секунда за тебе е скъпа.
Години изгуби в безпътна омая...
Ти толкова трудно излезе на пътя,
че просто си длъжен да стигнеш до края
(Георги Константинов)

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
Като стана дума за македонци...Много нервираща работа! Актуалната им глупост е, че пишели, че Вапцаров бил първооснователят на МАКЕДОНСКАТА литература. То не бе наглост, то не бе чудо! Роден е в Банско, ама за тях явно няма значение!  :-X  >:(
Те Банско си го броят за част от "Велика Македония".;)

Абе безобразия без край :-X
Caralho Voador

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
Caralho Voador

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Не е много, ама все е нещо.

Ужасно е колко дълготрайни щети причиняват комунистите с всичките тия панславянски глупости  :'( особено на нас. Фаворита им Сърбия дългосрочно май също не спечели особено, просто всички губят. Така то като си играеш на шах върху чужда дъска.

« Последна редакция: 2008-04-25, 13:13 от tech_noir »

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
OT: Интересно, че наскоро някъде прочетох, че въпросният атентат срещу югославския крал, показан в клипчето, бил подбуден от Мусолини  :o. Аз не че съм чел кой знае колко по въпроса ама си мисля, че връзката с Мусолини би могла да бъде и най-вероятно е твърде далечна и по линията на хърватските националисти...
Caralho Voador

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Не ми се вярва. ВМРО са си били достатъчно луди глави и са почиствали които решат че са врагове по собствен списък. А сръбския крал определено е.
Не им е трябвало специално поощрение или насъскване за тая работа.

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
В поддръжката от Русия на Сърбия е имало резон, доколкото е граничела с Австро-Унгария, която е била сериозен геополитически съперник в "имперската политика" и "мечтата за Проливите". След разпада на централноевропейската империя обаче вече е доста по-трудно обяснима :-X
Caralho Voador

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1863
    • Профил
Братски славянски народи?
Идеи становятся силой, когда они овладевают массами!
Владимир Ильич Ленин (Ульянов)

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
Братски славянски народи?
А българите какви сме? Татари?!?
Caralho Voador

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1863
    • Профил
Славяни, ама се дърпаме!
Идеи становятся силой, когда они овладевают массами!
Владимир Ильич Ленин (Ульянов)

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
Caralho Voador

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
Caralho Voador

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
Филмът “Македония”
Мда и още една статия от същия сайт: Ни со кротце и со благо, ни со кьотек

Май в случая имаме доказателство на поговорката, че "името прави човека" респективно народа, хех  :P

Това в границите на шегата естествено.

Долна работа...Опитах се в един друг форум да направя тема по въпроса за принадлежността на днешната македонска нация към античните македони и по-специално най-известните от тях- Александър Велики и баща му Филип Едноокия от чисто историографска гледна точка- е, не се получи! Просто мозъците на хората като че ли дават на "червено" и отказват да мислят обективно по темата, която на мен ми стана интересна от гледането на разни клипчета и четенето на коментарите под тях, качени и писани предимно от македонци и гърци в ЮТъП.ком. Специално по въпроса за името на страната/географската област е необходимо да се задълбоча повече, но ми се струва, че през един дъъълъг период тя не се е казвала така и едва с настъпването на епохата на Ренесанса старото й име бива прикачено отново- нещо напълно изкуствено, тъй като античните македони вече са били изчезнали. Това пък го свързвам с налагането на по-голяма грамотност сред населението и обръщането към античните образци като нещо по-добро от дотогавашното, предлагано от християнската Църква- включително и за географията и историята. Процесът по моему е видим и в късна Византия, а не само в Западна Европа- някои писатели-ерудити от периода се доближават по хуманистичните си възгледи до съвременните си италианци; един от тях е Никифор Григора, който, ако не се лъжа, през 14 век извършваше едно пътуване към Сръбското кралство и наричаше областта "Македония". Изобщо архаизирането на географските названия и етнонимите е едно твърде разпространено явление- примерно във византийските хроники рядко ще прочетете за "българи", вместо това те най-често биват наричани "мизи". Последните обаче никога не са използвали това определение за себе си, нито чуждите владетели и политици в официалната си кореспонденция до тях. Та по същия начин вероятно античното название "Македония" е лепнато на областта и се налага като общоприето от ерудираните учени-хуманисти, което (самото налагане на името) е дълъг процес, продължил чак до XVIII век и започнал около XIII-XIV (и по-рано, но само в западноевропейските научни среди- ако искате да разберете какво са представлявали, можете да гледате "Името на розата"). И така, с навлизането на сравнително общодостъпната грамотност малките и любознателни предвъзрожденски българчета, гърчета, турчета, власчета и еврейчета (щях да напиша и циганчета, ама едва ли ;)) се научавали да четат, взимали някоя книжка и разбирали, че живеят на територията, където е била славната Македония, родината на най-великия завоевател- Александър/Искендер, който покорил целия свят. Това без съмнение им се е струвало по-престижно, отколкото да живеят в 'Кутмичевица", "Долната земя", "Охридско", "Скопския вилает" и така вече образованите и ерудирани попораснали местни жители прекръстили новото/старо име на своята родина, а някои от тях (най-низвергнатите след циганите- власите и бугарите, които дори нямали своя Църква, като сърбите (каквито между впрочем там нямало) или гърците, собствена запазена и по-широко известна литература и силно лоби в Цариград или Виена) дори си пофантазирали, че именно те самите са потомци на един от най-великите световни владетели, съществувал някога. С течение на времето и смяната на поколенията тази имагинерна представа ставала все по-силна и по-силна и заемала все по-голямо място в реалната личностна идентификация на тези хора, макар и повечето от тях на трезво да си давали сметка, че историческата истина е друга.
« Последна редакция: 2008-06-16, 14:00 от Don Dada »
Caralho Voador