Автор Тема: Четвърт София с психични разстройства  (Прочетена 5068 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.    

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • Публикации: 7018
  • интернет лумпен
    • Профил
Четвърт София с психични разстройства
Ангел Богданов
2 октомври 2007 16:05

25% от населението на София има психични заболявания, които водят до трайно намалена или загубена работоспособност. Около 6000 са столичаните с диагноза шизофрения, а 25 000 имат някаква степен на умствена изостаналост. Това пише в общинска Стратегия за психичното здраве, която предвижда създаване на центрове за кризисна интервенция на психично болни в някои от бившите поликлиники.

В стратегията се подчертава, че пет от десетте водещи причини за загуба на работоспособност са психични разстройства, сред които депресия, шизофрения, биполярно разстройство, алкохолна зависимост. Една четвърт от населението на столицата страда от психологични и неврологични заболявания. Едва 13 на сто от хората с психологични разстройства имат работа, пише в стратегията въз основа на изследване от 2005 г. на Статистическия институт.

В документа е записано още, че 5% от столичани над 65-годишна възраст страдат от болестта на Алцхаймер. Психологичните заболявания водят до самоубийства, като на всеки 100 000 души 64 са посягали на живота си. На фона на всички тревожни цифри София може да се похвали само с достатъчен брой психиатри, но с нищо повече в извън болничната помощ за психично засегнатите, акцентира общинският документ.

Сред ангажиментите на Столичната община, записани в Стратегията, са още промоция и превенция на психичното здраве при рисковите групи, непрекъснатост на грижите за болните, спазване на човешките им права и защита от дискриминация, рехабилитация, професионална преквалификация за лицата с тежки психични проблеми, борба с обществените стереотипи.

Заложено е още създаване на Изпълнителен съвет към Столична община от девет души (по равно от общината, неправителствения сектор и независими експерти) по въпросите на психичното здраве и на фонд към Столичния общински съвет за финансиране на различни програми за психично здраве.

http://www.dariknews.bg/view_article.php?article_id=184836

НЕ СМЕ САМИ  :D

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 4483
  • the shaman
    • Профил
Имаше един фантастичен разказ (май на Ф.Х.Фармър, ама не съм сигурен), в който некъв психиатър беше изработил универсален тест, който всеки жител на планетата трябваше да положи, за да бъде определено дали е напълно нормален или не. В крайна сметка 90 % от хората според теста излязаха ненормални и бяха затворени в болници, а останалите 10 % се грижеха за тях...Най-забавното беше, че трябваше да си правят периодично теста и накрая даже психиатърът, който го беше измислил, не можа да го издържи; свалиха го от поста на върховен управник и го пратиха в лудницата  :P :D ;D
Caralho Voador

Неактивен Atidisa

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 52
    • Профил
всеки знае, че софия не е за нормални хора....
и в Африка, няма по отвратителна столица.....
нито има море, нито има готини дискотеки.... тука на плажа, стават невероятни купони, които се развалят софианци като ги полазят...
отврат...
и се чудя от къде идва тази надменност...
имам приятели и приятелки които отидоха да живеят при гаджетата си, едната се омъжи и сега реве....
при софианци хич не е файда...
а що се отнася до психическите отклонения ...нещо не са ви вярни статистиките - всеки 2ри в софия не е вред
I have many names, but you'll remember ......only one!

Неактивен Metalcho

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 2015
  • ??????? ?????????
    • Профил
    • Hyundai Coupe Club
хахахах евала пич ли си, мацка ли си...
В София може да са изчаткали, ама са свестни хора ;) Точно пък софиянците са си супер симпатяги... Тва за надменните софиянци ИЗОБЩО не е верно мога да кажа, поне НЕ съм от София и живея тук от достатъчно дълго време, за да имам наблюдения, относно СОФИЯНЦИТЕ, не тия врачани и благоевградчани, дето учат в Лесото (нищо против уни-то, просто то ми дойде на акъла) и като дойдат във Варна викат "ние сме софиянци"
Тъй че по-кротко с определенията, просто не си прав като цяло ;) Иначе има и такива, но определено не е правило тва

Неактивен Atidisa

• потребител/ка
  • *
    • Профил
първо съм жена
и второ достатъчно съм живяла с тия изроди софианци да знам какви точно са!

Неактивен Stardust

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1094
  • I believe in fairies... I do, I do...
    • Профил
    • http://www.myspace.com/unlock_your_imagination
 Много злоба към софианци и накрая всички се бутат в София...

Inside all of us there si hope...

Неактивен Atidisa

• потребител/ка
  • *
    • Профил
повярвай ми в Бургас ми е супер тук уча и живея....пари да ми дават в софия не отивам град на мизерия и изродия...живея на 5 минути от морето - в лазур...ще се занимавам с жалкото ви съществуване по истърканите комунистически павета

Неактивен Stardust

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
В Бусграс има не по - малко комунистически панелки... Не мога да разбера от къде идва тази злоба? Ти познаваш ли всеки един софианец, че да кажеш какви са? Познаваш някой, който са дошли от село и после като теб говорят каква кочина била София... еми заради такива София е кочина. Живей си в Бургас и престани да обиждаш. Това, че си си създала едно мнения за малка група селянчета дошли в София, не означава, че всички са такива...

Неактивен Zago

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1184
  • Простак - чревоугодник
    • Профил
Апропо някой може ли да ми извади статистика на наследствените софиянци спрямо сега битуващите (живущи, преживяващи)?

И аз не съм очарован от столицата, живял съм там до 1989 и, честно казано, ми се ревеше, като се изнесах. Сега ми се реве, като трябва да ида там. Определено не може да се каже, че питам всеки срещнат за генеалогията му, но определено доброто нстроение и разположение на духа липсва, като цяло. А за темата отношение клиент - продавач хич не ми се и говори...

Държа да отбележа, че в София съм предимно по работа.
« Последна редакция: 2007-10-05, 11:37 от Zago »
Life is chaos, chaos is life.
Control is an illusion.
Only thing You can control are Your own intentions.
If You start with good intention, You have better chances ending up with good.

Неактивен Stardust

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
Off:Ами ето и аз не съм чиста софианка... но живея тук и си ми харесва. Не ми харесват тези, който идват тук и плюят колко е зле. Като не ти харесва не живееш тука. Не е трудно. Както и ти си живееш някъде другаде като не ти харесва тук. Мой приятели от Гоце Делчев (от където всъщност съм) 4 години ме ебаваха за тази София... колко била зле, колко била мръсна... от  2 години живеят тука. Еми добре де... като е толкова зле живей някъде другаде. Намери си мястото където ще си щастлив и няма постоянно да мрънкаш...
И не мога да разбера за какво трябва да се обиждат софианци, че били еди какви си. Не разбирам защо малките градове изпитват тази злоба ли е не знам и аз какво е...
айде стига офф топици от темата...
« Последна редакция: 2007-10-05, 11:41 от Sensimilla »

Неактивен Atidisa

• потребител/ка
  • *
    • Профил
оф нали ви виждам как ви се леят тука софийските регистрации всяка година....по нащо черноморие...от влаковете слизате пълно! все е с такива уродливи....
селяни не са някви новодошли софианчета...ами самите софианци ...
държат се противно ...спинозни са...повечето жени там са курви грозни са...
просто нямам думи ! отврат и чух, че само болести носят....

Неактивен Stardust

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
 Да отидеш на почивка на море.. от кога е забранено. От къде пък тия глупости носеели болести.. круви по цял свят... по - голям град, повече парантии. Нормално е. Никога не съм се държала зле където ида съм ходела. И съм се смеела и чудила на простотията примерно да почнеш да риташ кофите, да си хвърляш боклуците по земята, да се напиеш до толкова грозна степен, че да се влачиш по зематя и да повръщаш. Винаги съм знаела как да се държа пред хора. И както каза Чефо тези със софийските регистрации не са задължително софианци. Ти откъде знаеш, че преди тва не е живял в Перник примерно и не се е преместил в София?
 Не само в София го има проблема с лудоста, курвите, селяните и т.н. Навсякъде в България го има... където и да съм отишла винаги има такива...

Неактивен Zago

• FREAK
  • зарибен/а
  • Простак - чревоугодник
    • Профил
Със Сенси съм. Нима бургазлии нямат мърша? Аз съм половин бургазлия, тъй че си имам на идея за какво говоря!
Control is an illusion.

egoist

• Гост
Вие не разбрахте ли, че момичето явно има доста по-лоши спомени от София и софиянци, отколкото ние?! :o
Верно в София е шумно, мръсно, има и от тези гореспоменатите надувки, дето носят лоша слава на градът, който аз обичам! :) :-*
И на мен понякога ми идва в повече..., но само понякога.  ???
Ъ-ъ-ъ-ъ-ъ... Аз, Бургас  НИКОГА не съм го харесвала. За хората, които живеят там нищо не знам.
За мен манталитета, ако ти е селски, ако ще и кореняк нюйоркчанин да си (хехех) си си все селянин. :P
Виж Варна, Пловдив е друго нещо.

Неактивен Metalcho

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • ??????? ?????????
    • Профил
    • Hyundai Coupe Club
Абсолютно съм с егоист тук :)
А между другото тука добре пролича откъде накъде е злобата... Четейки последните няколко поста установявам, че тя е в посока КЪМ София ;)

Неактивен Zago

• FREAK
  • зарибен/а
  • Простак - чревоугодник
    • Профил
A ти, брате, ще да ми отговориш ли на въпроса защо номера на Хюндая е с пловдивско начало?

Простете за офтопика, де...
Control is an illusion.

Неактивен Metalcho

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • ??????? ?????????
    • Профил
    • Hyundai Coupe Club
Аз съм от Пловдивска област бе, брат :) Карлово по-точно...
Не знам дали има няква връзка тва де...

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
оф нали ви виждам как ви се леят тука софийските регистрации всяка година....по нащо черноморие...от влаковете слизате пълно! все е с такива уродливи....
селяни не са някви новодошли софианчета...ами самите софианци ...
държат се противно ...спинозни са...повечето жени там са курви грозни са...
просто нямам думи ! отврат и чух, че само болести носят....
Абе всеки много работи е чувал. Примерно че никой читав не е толкова тъп да ходи на море баш на българското черноморие щото цялото смърди, местните са само джебчии-цигани, няма вода и ток в хотелите и навсякъде дъни чалга. Така разправят де, от доста време не съм проверявал лично. Адриатическото и Егейското крайбрежие са ми по-наблизо и с по-добро съотношение цена/качество.
Абсолютно съм с егоист тук :)
А между другото тука добре пролича откъде накъде е злобата... Четейки последните няколко поста установявам, че тя е в посока КЪМ София ;)
И аз имам подобни наблюдения. Както и че всичко дето има поне някакви знания и умения, които да го направят конкурентоспособен/а вазира към София заради двойно по-високия жизнен стандарт и възможности за реализация.
Постепено замязва на Унгария- населението е колкото тука, по комунистическо време Пеща е колкото София долу-горе, сега е към 4 милиона (тъй като улиците разбира се не са предвидени за толкова трафик, най-големите тукашни задръствания там мязат на неделен излет, същата работа във Варшава)
« Последна редакция: 2007-10-05, 14:25 от tech_noir »

Неактивен Atidisa

• потребител/ка
  • *
    • Профил
О, нямам какво да кажа по въпроса вече, всеки втори бяга към софия и дори не мога да ги разбера. После ми говорят за оправяне на провинциалната инфраструктура....ми като всичко живо се изнася към софия....къде да я търсим? Аз лично избягах от софия! За мен там не беше място за живеене. В Бургас живея сто пъти по сносно имам реализация в сферата си, има къде да уча - университета ми е страхотен. Аз в София не стъпвам освен по бизнес задължения и то, ако трябва да прибирам пари.

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
За Бургаския Свободен явно ти е малко рано да го оценяваш. Пробвай пак след 2 години и сравни.

Впрочем burgas.net е собственост на софийския Орбител.

Неактивен Atidisa

• потребител/ка
  • *
    • Профил
ми хубаво що тогаз са с толкоз психо разтройства и толкоз много дрога има? :/

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
Бургас, университета или София имаш в предвид?

Ако е последното - просто изследването засяга само този град. За наркотиците - виж това. Принципно мисля че е нормално ако в град с 10 пъти повече население от друг има 5-пъти повече наркомани. Нямам кой-знае какви преки наблюдения, не бих могъл да кажа като процент повече или по-малко са от средното ниво.

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 4483
  • the shaman
    • Профил
Убийство след спор за паркомясто в центъра на София   :-X
Хех, както казваха в комикса "Чуден свят" навремето: това трябваше да се очаква ;)

Е кво друго, като селянията достигна невиждани преди висоти?
Caralho Voador