Автор Тема: В спора ли се ражда истината?  (Прочетена 12117 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.    

Неактивен Greedy

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 41
    • Профил
Офф тва ми звучи като заглавието на есе дето писах преди време.
В спора се ражда истината, само дето малко са тези, които могат да спорят!

« Последна редакция: 2010-08-21, 15:29 от tech_noir »

Неактивен Stardust

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1094
  • I believe in fairies... I do, I do...
    • Профил
    • http://www.myspace.com/unlock_your_imagination
В спора ли се ражда истината?
« Отговор #1 -: 2007-03-25, 21:17 »
Абе доста пъти като съм спорила с някой или аз или той/тя разбира истината...
Inside all of us there si hope...

Неактивен KpaTyHkA

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1684
  • Firebird/Phoenix
    • Профил
    • http://www.myspace.com/kpatyhka
« Отговор #2 -: 2007-03-26, 00:18 »
В спора не се ражда никаква истина, може би някво зрънце, ама който си я знае истината си я знае, пък и понятието истина си е доста широко. И не говоря за логическото понятие истина, все пак сме във подфорума на философията! Та широчко е, защото всеки си има своята истина за света около себе си и за всяка ситуация, човек възприема чуждата истина по свой начин, което я прави своя истина, нова истина.
По никакъв начин не можеш да натрапиш своята истина на другите, както и те на теб техните, защото моментално истината се превръща от своя в чужда и обратното. Не знам дали се изразявам достатъчно добре и дали ме разбирате, ноо...
Тук вече се пренасяме в темата за другостта на другия, ама не ми се пише, не ми се пуска и тема за това в момента. Тая философия май ми размъти трайно мозъка
Ще се превърна в пепел и от пепел ще се възродя...

Неактивен Greedy

• потребител/ка
  • *
    • Профил
« Отговор #3 -: 2007-03-26, 09:39 »
По мое скромно мнение всеки човек си има своята истина, но не мисля, че ще тръгне да я коментира с който и да било, а дори това да се случи, няма да е спор! КОгато двама спорят има 2 варианта по които може да протече спора, с доказателства и с бой (който е най-често срещания, както казах малко могат да спорят!). За тва е спор, за да се изясни темата на спора, и за тва се ражда истината! Все някой надделява и доказва на другия истината  малко или много...

egoist

• Гост
« Отговор #4 -: 2007-03-26, 10:52 »
Цитат на: wild-girl
Изтъркано клише или посока? В борбата да даваме всичко от себе си по възможно най-добрия начин, като не се спираме пред проблемите, ние израстваме. Ставаме по-умни и уравновесени. Ако мислим заедно над проблемите си и търсим истината, спора не е ли чудесен начин. Защото спора предизвиква. Кара те да надскочиш гордостта си, да видиш грешките си и да допринесеш със собствената си логика и опит към развитието на темата.
Обществото тук е виртуално, което е вид пречка в общуването ни, но целта ни е обща и затова пишем  и четем написаното в този сайт. От тази гледна точна спорът е средство за развитие и в никакъв случай не е причина за война.[indent]  ...
Няма нищо лошо в това да ровиш по чужди форуми, да "гепваш" по някоя идейка, но да правиш "копи и пейст" на философски въпроси от един в друг форум... аз никак не одобрявам.
« Последна редакция: 2007-03-26, 10:52 от egoist »

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1863
    • Профил
« Отговор #5 -: 2007-03-26, 10:56 »
Цитат на: Greedy
По мое скромно мнение всеки човек си има своята истина, но не мисля, че ще тръгне да я коментира с който и да било, а дори това да се случи, няма да е спор! КОгато двама спорят има 2 варианта по които може да протече спора, с доказателства и с бой (който е най-често срещания, както казах малко могат да спорят!). За тва е спор, за да се изясни темата на спора, и за тва се ражда истината! Все някой надделява и доказва на другия истината  малко или много...

Позволете ми да не се съглася с Вас! Всичко зависи кои спори! На мен много пъти ми се е случвало в спора да приема аргументите на събеседника си и да се съглася с неговата теза, в такъв случай - може да се каже че в нашия спор се е родила истината. Спор - протичащ с бой, хм, това е пошло, и с такива хора, които спорят по този начин - няма смисъл да се контактува и въобще да се дискутира, те са недостойни да им се обръща внимание.

Да не си помислите че се притеснявам от това да си разменя с някого няколко тупалки? Не, но това вече е съвсем друг вид развлечение и няма нищо общо с чисто интелектуалния спор, въпреки че физиката ми позволява да споря и по този начин...
Идеи становятся силой, когда они овладевают массами!
Владимир Ильич Ленин (Ульянов)

Неактивен KpaTyHkA

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1684
  • Firebird/Phoenix
    • Профил
    • http://www.myspace.com/kpatyhka
« Отговор #6 -: 2007-03-26, 12:01 »
Цитат на: Greedy
За тва е спор, за да се изясни темата на спора, и за тва се ражда истината! Все някой надделява и доказва на другия истината  малко или много...
Ам, не съм съгласна, ама въобще. Какво е спорът в дейсвителност? Ние това не сме изяснили още, а искаме да стигнем до това дали се разжда истината в него. Все пак мисле, че истината не се ражда в него и ти ми помагаш да докажа твърдението си с горенаписаното, не е ли така ?   В спор, най-много някой да успее да надделее , но не й да докаже на другия и да го убеди напълно. Дори тук във форума имаме няколко теми по които още се спори и каквито и доводи да се използват никой не може да убеди отсрещната страна в истинността на мнението си.  
Истината не се ражда в спора, не се намира там. Просто нечии доводи надделяват и спора се смята за прекратен  

Цитат на: Александр
Спор - протичащ с бой, хм, това е пошло, и с такива хора, които спорят по този начин - няма смисъл да се контактува и въобще да се дискутира, те са недостойни да им се обръща внимание.
Не мога да повярвам. Вече вярвам в чудеса, с теб да сме на едно мнение. Шегувам се    
Определено те подкрепям в това ти изказване.  
Ще се превърна в пепел и от пепел ще се възродя...

Неактивен Stardust

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1094
  • I believe in fairies... I do, I do...
    • Профил
    • http://www.myspace.com/unlock_your_imagination
« Отговор #7 -: 2007-03-26, 19:53 »
Е примерно ако спорим дали някъв актьор е играл в даден филм или не... тогава този, които не е бил прав зарбира истината... или за даден факт, който се знае, че е така.. единия ако не го знае в спора разбира дадения факт... разбира истината
ааа спор за предпочитанията на хората... това е напълно безсмислено.. едва ли някой ще ме накара да не харесвам това, което харесва и обратното... или да ме накара да не вярвам в мойта си истина... така де.. все едно
Inside all of us there si hope...

Неактивен SkASk8CkbpT

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 113
    • Профил
« Отговор #8 -: 2007-03-26, 22:39 »
"Всички гледни точки са еднакво вярни за всеки човек", ама моята обикновено е по-вярна.
Ska-Jazz-Funk all the way!

Неактивен Greedy

• потребител/ка
  • *
    • Профил
« Отговор #9 -: 2007-03-26, 22:54 »
Цитат на: KpaTyHkA
Ам, не съм съгласна, ама въобще. Какво е спорът в дейсвителност? Ние това не сме изяснили още, а искаме да стигнем до това дали се разжда истината в него. Все пак мисле, че истината не се ражда в него и ти ми помагаш да докажа твърдението си с горенаписаното, не е ли така ?   В спор, най-много някой да успее да надделее , но не й да докаже на другия и да го убеди напълно. Дори тук във форума имаме няколко теми по които още се спори и каквито и доводи да се използват никой не може да убеди отсрещната страна в истинността на мнението си.  
Истината не се ражда в спора, не се намира там. Просто нечии доводи надделяват и спора се смята за прекратен

Някак си го очаквах това да не се съгласиш... няма значение. Според мен се ражда истина в един спор. Вероятно има и обречени и безмислени спорове. Но в истинския спор винаги има истина и някой я казва. Много е вярно, че са важни спорещите. Това са основните елементи все пак, а вече си мисля, че ти никога не си спорила, а да май го спомена някъде  
Хм...биткаджиите верно са жалки, тъпото е че развалят хубвия спор по толкова отвратителен начин! Радвам се че в този форум има много умни хора и може да се поспори, което ме навежда на мисълта - в темите, в които се спори и някои използват доводи, но не успяват да убедят другите - просто другите са инати и не могат да признават поражението си

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #10 -: 2007-03-27, 10:37 »
Да добавя, има спорещи които НЕ исползуват факти, а просто се надпират... Хм, това, май нямаше отношение по тази тема...

Неактивен Greedy

• потребител/ка
  • *
    • Профил
« Отговор #11 -: 2007-03-27, 11:08 »
Да добавя, има спорещи които НЕ исползуват факти, а просто се надпират... Хм, това, май нямаше отношение по тази тема...

Точно това имах в предвид малко по-нагоре - според мен трябва да разглеждаме случая, в който има истински спор, за това и изключихме боя като начин за спорене

Неактивен Tumbleweed

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 643
    • Профил
    • http://www.vatican.com
« Отговор #12 -: 2007-03-28, 12:27 »
А вярвате ли, че Истината е една за всички?
Искам пак 100 слънца от душата изгрели да стоплят теб, макар залязващи в мен! Не искам спомени, жълти и неми, пропити от лудост, че пак не бил съм близо до теб!

Неактивен Midnight Sun

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 13
    • Профил
« Отговор #13 -: 2007-03-28, 13:23 »
Сигурно биха се раждали много истини в много спорове, ако 90% от тях не се превръщаха в караници. Хората трудно реагират на чужда гледна точка, когато е в противоречие с принципите им. ('=

Неактивен Tumbleweed

• зарибен/а
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #14 -: 2007-03-28, 20:20 »
Не се сещам точността на цитата, но Човек разбира само това, което сам е създал!
Искам пак 100 слънца от душата изгрели да стоплят теб, макар залязващи в мен! Не искам спомени, жълти и неми, пропити от лудост, че пак не бил съм близо до теб!

Неактивен °*.????????.*°

• Пак само луда останах....
  • зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 336
    • Профил
    • http://vampirefreaks.com/Belladonna_Wormwood
« Отговор #15 -: 2007-03-29, 13:46 »
Ако говорим за спор, в смисъла на дискусия между двама или повече души, на зададена тема, бих могла да кажа, че не се ражда истина, а по-скоро компромисен вариант между тезите на участниците...
А в спорове от типа на "не бе, не беше червена колата, синя беше" и т.н, не се ражда нищо друго, освен агресия, породена от стремежа да бъдеш прав..
« Последна редакция: 2007-03-29, 13:47 от ti6a »
Мълча и следвам те в нощта, ти мъчиш се да ми избягаш, но знаеш името ми е Смъртта

Неактивен Greedy

• потребител/ка
  • *
    • Профил
« Отговор #16 -: 2007-03-29, 22:01 »
Цитат на: Midnight Sun
Сигурно биха се раждали много истини в много спорове, ако 90% от тях не се превръщаха в караници. Хората трудно реагират на чужда гледна точка, когато е в противоречие с принципите им. ('=

Наистина има нещо такова. Всеки си има своята истина и своето виждане, мнение по всеки въпрос. На моменти мнението ни съвпада с това на някой друг, но не винаги и в следствие на това, мн трудно се убеждават околните в правотата на нещо. НО това според мен важи за въпроси, които нямат точно конкретен отговор, ми всеки трябва да си го извлече...

Неактивен SHEMETNA

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 1611
    • Профил
« Отговор #17 -: 2007-06-05, 19:58 »
Коя истина?  
Защото ако нещо за мен е истина, за събеседника ми може да е лъжа.
Спорът е хубаво нещо, наистина дискутирайки по дадена тема и подкрепяйки тезата си с доказателства, човек може да покаже, че е прав.
Но да не ставаме като Софистите, които едно време са били много добри в спора. Спорили са, но никой не е изслушвал другия, били са убедителни, но всеки е защитавал своята собствена теза, даже погледната логична да е неистина. Софистите не се интересували коя е истината, те защитавали докрай своята собствена теза. Ако и ние правим така, едва ли ще стигнем до истината.

Когато спориш с някого, трябва да изслушваш и неговата гледна точка. Даже да не си съгласен с нея, изчакай да я изкаже, а после дай точни аргументи, защо считаш, че не е истина. Когато хората се изслушат и с помощта на много аргументи се стигне до единствената истина, то спорът е преминал успешно. Но често пъти в живота всеки си знае своето и не слуша другия.  
« Последна редакция: 2007-06-05, 19:59 от SHEMETNA »
Днес всяка секунда за тебе е скъпа.
Години изгуби в безпътна омая...
Ти толкова трудно излезе на пътя,
че просто си длъжен да стигнеш до края
(Георги Константинов)

Неактивен MuTaKa

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1251
  • Natural born... WINNER!!!
    • Профил
    • phys.uni-sofia.bg
« Отговор #18 -: 2007-06-05, 20:12 »
За мен има два вида истина - абсолютна и относителна! Абсолютната истина не се ражда - тя съществува. Но дори абсолютната истина понякога се променя с времето. Относителната истина често съвпада с понятието "гледна точка". Това е специфично за всеки човек...

Колкото до спора - единственото, което може да роди е един спор е конфликт!
1917 година - Първата световна война. Над 300 000 англичани, французи и сърби атакуват българските позиции на фронта край Дойран. На най-тежкия участък се сражава Девета пехотна плевенска дивизия на ген Владимир Вазов. В решителния момент българите се вдигат в атака на нож... 
... и побеждават.

Неактивен Tumbleweed

• зарибен/а
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #19 -: 2007-06-05, 22:10 »
Цитат на: WhoAmI?
Но дори абсолютната истина понякога се променя с времето.

Е това вече ме  ....
Истината се променя?  Това свойство я прави Неистина!

Неактивен MuTaKa

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
    • phys.uni-sofia.bg
« Отговор #20 -: 2007-06-06, 00:14 »
Цитат на: Eye-of-every-storm
Е това вече ме  ....
Истината се променя?  Това свойство я прави Неистина!
Земята е плоска! Или Земята е кръгла! Слънцето се върти около Земята... Това са неща, които за времето си са били неоспорима истина... Виждаш как смешно звучат днес тия твърдения.. Това имам предвид... Някои истини си имат срок на годност...
Ти обичаш приятелката си.. това е истина! Можеш ли да ми дадеш 100% гаранция че след 2 години (забележи колко малък всъщност период от време) пак ще можеш да кажеш че я обичаш?

Всичко във Вселената е процес! Няма добро и зло - всичко е относително... Няма само черно и бяло... сивото съществува! Ако не приемаш нещата толкова буквално ще ти е по-лесно да осъзнаеш някои неща, които се случват... това е истина!
« Последна редакция: 2007-06-06, 00:18 от WhoAmI? »
1917 година - Първата световна война. Над 300 000 англичани, французи и сърби атакуват българските позиции на фронта край Дойран. На най-тежкия участък се сражава Девета пехотна плевенска дивизия на ген Владимир Вазов. В решителния момент българите се вдигат в атака на нож... 
... и побеждават.

Неактивен Tumbleweed

• зарибен/а
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #21 -: 2007-06-06, 00:29 »
Истината не би ли трябвало да е Една? Както Красотата? Поне за Абсолютната, която спомена.

Неактивен MuTaKa

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
    • phys.uni-sofia.bg
« Отговор #22 -: 2007-06-06, 00:45 »
Цитат на: Eye-of-every-storm
Истината не би ли трябвало да е Една? Както Красотата? Поне за Абсолютната, която спомена.

Както красотата, която е въпрос на гледна точка, красотата, която е преходна или красотата, която е само една характеристика на предмет, явление или душевно състояние, с която нашите ограничени мозъци се опитват да окачествят нещо, което им харесва..?
Знаеш ли колко много велики учени, философи и мислители са посветили животите си на търсене на нещо, което са искали да нарекат "Абсолютна истина!"? И знаеш ли че дори не са се доближили до такова понятие!
Аз съм вярващ... вярвам че има Абсолютна истина.. Но ако ме питаш каква е тя? - Не знам!
Хах... даже Теорията на Относителността на Айнщай не е абсолютна.. дава грешка 0,05% ) Това едва ли ти говори нещо, извинявай, отплеснах се...
Та.. за нашата истина... абсолютната истина е въпрос на възприятие.. за нас хората има процеси!
... и побеждават.

Неактивен Tumbleweed

• зарибен/а
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #23 -: 2007-06-06, 00:53 »
Не знам...Естетите си имат точно формулировки за Красотата. Прагматиците за Истината...Нали не греша? И Аристотел си знае какво е съвършенството..т.е. единство на материя и форма...  Явно има Всеобхватно Нещо.

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #24 -: 2007-06-06, 10:38 »
Абсолютна истина? Интересно поставяне на въпроса...
Хм, според мене, истина подлежи на теорията не вероятностите не помалко от всичко останало. Истина има свойството за едни да е истина а за другите не... но това вече е филосоия... какво подразбираме под истина?
По принцип с Митака съм съгласен - за двете истини...

Неактивен Tumbleweed

• зарибен/а
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #25 -: 2007-06-06, 10:41 »
какво подразбираме под истина?
Подразбираме, това което сме научени в школото и в живота. Но иначе, теориите за истината са .........мнооо. Поне аз се сещам за 5-6!
И всичките са истина!

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #26 -: 2007-06-06, 10:54 »
Аха и аз за същото говоря...

Неактивен Zago

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1184
  • Простак - чревоугодник
    • Профил
« Отговор #27 -: 2007-06-06, 12:54 »
Истината е въпрос на гледна точка. Спорът е начин да убедиш конкутрентната страна да гледа през твоята гледна точка.

Истината, както и правдата, са аморфни понятия. Дефинират ги правилата и общите рамки на дадено общество.

Спорът... Да водиш спор си е изкуство. Не говоря за кавги и кряканици (справка петък, парламентарен контрол на честотите на радио Хоризонт за цялата страна). Много се радвам на люде, с които наистина може да се спори.
Life is chaos, chaos is life.
Control is an illusion.
Only thing You can control are Your own intentions.
If You start with good intention, You have better chances ending up with good.

Неактивен Dead_Inside

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 693
    • Профил
« Отговор #28 -: 2007-07-06, 17:23 »
Не в спора... бих казал в доказателствата.

Неактивен different

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 71
    • Профил
Истината е винаги някъде по средата...