Автор Тема: Страх ли ви е от смъртта..?И как си я представяте?!  (Прочетена 51076 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.    

Неактивен SkASk8CkbpT

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 113
    • Профил
Аа мене само от тъмното и от работата ме е страх.
Ska-Jazz-Funk all the way!

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1863
    • Профил
Всички тези иконки означават че някои за пръв път се е добрал до компютър и този факт страшно го е екзалтирал!
Идеи становятся силой, когда они овладевают массами!
Владимир Ильич Ленин (Ульянов)

Неактивен Tumbleweed

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 643
    • Профил
    • http://www.vatican.com
Накарайте мълчаливия да проговори...
Искам пак 100 слънца от душата изгрели да стоплят теб, макар залязващи в мен! Не искам спомени, жълти и неми, пропити от лудост, че пак не бил съм близо до теб!

egoist

• Гост
Мисля, че не ме е страх от ... "моята" смърт. По-скоро ме е страх от "чуждата", т.е. на моите близки хора.

Неактивен Tumbleweed

• зарибен/а
  • зарибен/а
    • Профил
мен пък ме е страх от змии.
Искам пак 100 слънца от душата изгрели да стоплят теб, макар залязващи в мен! Не искам спомени, жълти и неми, пропити от лудост, че пак не бил съм близо до теб!

Неактивен _Vivisection_

• потребител/ка
  • *
  • Публикации: 71
    • Профил
Безумно много ме е страх от смъртта, но не най-много.

Неактивен Tumbleweed

• зарибен/а
  • зарибен/а
    • Профил
А нима съществува Ад и Рай? Какво са те? Дантевите кръгове и Християнските Небеса? Аз все още се чудя защо хората не се откажат от Научността на тези приказки.

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
Цитат на: Eye-of-every-storm
А нима съществува Ад и Рай? Какво са те? Дантевите кръгове и Християнските Небеса? Аз все още се чудя защо хората не се откажат от Научността на тези приказки.

Хм, тези приказки никога не са били научни, просто банда свещенници са разправяли някакви приказки под шипковия храст преди близо две хиляди години, та на необразованата паплач, тези приказки така им харесали че решили да ги приемат за аксиома...

Никой ли не обръща внимание - че всяко твърдение че след смъртта няма нищо се възприема като пълна глупост? Ей, на човек му се живее - та му се плаче, за това не може да повярва че един ден като се гътне нищо няма да остане от него, нито дух нито спомен даже!

Неактивен Tumbleweed

• зарибен/а
  • зарибен/а
    • Профил
Ами тези "аксиоми" не са "създадени" от "свещеници", а още от преди Платон. А човечеца Платон е решил, че трябва да създаде Идеализиран (Всеобщ) морал и това е в основите на Християнската догма. Дори Августин, Църковният философ, защитава Господа чрез Платонови хипотези за Безмъртието на душата!

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
Аз, разбира се, не съм изучавал Платон, не съм фен на древните философи ... изобщо не съм фен на философите, но до колкото съм чувал (бегло) за Платон, той съзава някаква концепция, за трите основни онтологични състояния. В тези състояния фигурират - Единото, Ум и Световната душа. Та според Платон, Единото е по висше от всякакво битие, то не може да се движи, да има някакви части и да заема материално пространство, та всички идеи (ейдоси) се намират в това състояние. Ума, пак според Платон, има чиста и несмесена природа, и се явява мислено родово обобщение на всички живи същества. Там се намират същноста на нещата, но е разграничен от всичко материално. Ума произлиза от Единото. Третата субстанция е Световната душа, тя обединява Ума и Телесния свят, получавайки от Ума законите на своето движение, Душата се отличава от него със своята подвижност, това е принцип на самодвижението. Ума е безтелесен и безсмъртен, Душата го обединява със телесния свят, нещо прекрасно, пропорционално и хармонично. Смърта на тялото е неговия преход към следващото състояние. Това са, така да се каже съвременните интерпретации на Платон.
Въпроса ми е следнията, къде виждате връзката между Платоновата концепция за битието и библейските религиозни догми? Това, е първи въпрос. Втори въпрос, защо трябва да приемем че древният, изкукуригал безделник Платон, а глаголил истини, а не е бръщолевил глупости, които са му се напъхали в изкукуригалата от безделие и жега глава?
« Последна редакция: 2007-04-10, 11:07 от ????????? »

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
Ах, и да не забравя, Платон е твърдял - Бог е в самите нас...

Неактивен Tumbleweed

• зарибен/а
  • зарибен/а
    • Профил
За Неук човек по древногръцки философи се справяш добре с рецитирането. На първият въпрос. Всички Диалози, писани от него, засягат една и съща тема - Какво Е ТОВА САМО ПО СЕБЕ СИ! Какво е Красотата, примерно. Всички дефиниции които дава никога не пасват Тотално. Платон е всепризнат от всякъде, а и то се разбира от трудовете му, че Идеализира Света, т.е. за Неуките като теб, както сам се оприличи, Той смята, че понятията имат същности извън този материален свят, и тези ЕЙДОСИ си имат собствено битие, което е недостижимо, т.е. Никога не можем да опишем нещо перфектно точно, защото сетивата ни са скапани, несъвършени. ПО-късно това развиват и Британските емпиристи и Американските Прагматисти, както и Блез Паскал, Ницше и т.н. и т.н.
Тааааааа.... Идеализацията, която слага началото на моралните ценности, които вече имат Претенции за общовалидност (защото вече са Идеални!!!) поставя всички понятия извън човешкото тълкуване, т.е. няма ВСИЧКО Е СУБЕКТИВНО, ами ВСИЧКО е ОБЕКТИВНО И НИЕ НЕ СМЕ НИЩО ОСВЕН СЪЗЕРЦАТЕЛИ И ПОЛЗВАТЕЛИ НА ТЕЗИ САМОБИТИЙНИ ПОНЯТИЯ! Тогава се появява идеята, че Бог е нещото, което може да мисли всички понятия заедно и да ги знае Правилно и точно, т.е. Той Е ОБЕКТИВНОТО.
""""""Бог е всемогъщ и добродетелен, казва Августин- не е по темата ама ме кефи, хахахаа.."""""""

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
Хе, за блаженния Августин ли става дума? Да, чувал съм за него - прочут пияница и курварин, на млади години, след време, като наляга импотенцията и подаграта се настройва на филосовски размишления - нищо чудно, нали?
Виж те, на Платон, Августин и компания - сетивата са били не съвършенни, не са живяли в 21 век, ама аз живея, и защо трябва да се съгласявам с мирогледа на нехранимайковци живяли преди две хиляди години - майна та им, аз съм механик, а не филосов! При това, Августин, дето те кефи, има една теория с която аз, никак не мога да се съглася. Тъпоумния алкохолик Августин твърди че на човека предварително му е определено от бог - блаженство или проклятие, как само ви звучи, а? Сифилистичното му мозъче, явно е смятало че на него, богоизбрания му е определено блаженство, а на робите дето са му слугували и дето ги е чукал - проклятие, а? Тоя тип, ще ви кажа - изобщо не ме кефи!
Всички тия древни, пък и съвременни философи, са банда съмнителни типове, дето обичат да приказват и да не работят - нещо като съвременните депутати и рекламни агенти!

Добре, съгласен съм че коренините на християнството имат нещо общо с древните философи и в частност с Платон, ама какво от това? Аз не приемам Платон с Амвросий за авторитети - може би, ако бях живял преди поне хиляда години и щях да се възхитя от Платоновите дрънканици, ама сега, в нашия динамичен и техничен век - освен скука нищо друго не могат да ми навяват!

Неактивен Tumbleweed

• зарибен/а
  • зарибен/а
    • Профил
Безобразието ти надмина всичките ми спомени. Аргументациите ти са толкова неоснователни, и повлияни от псувни, че бих ти плеснал наказание поради обидно държане и бля....Както и да е. Твоя воля. А това че си Физик, живеещ в 21 век прави изказаването то още по-жалко!!!!!!! Кажи ми едно съвършено сетиво!!!!! Кое? Зрение? Зрението при всеки човек е различно, МНОГО! КОе зрение наричаш Истинно? Човешкото зрение не вижда в светлината и в тъмнината! Ами слуха? Чуваш единствено някъв диапзон от звуци! Къде видя съвършенство, Физико! И да не забравяме, че ако Аристотел не си беше размърдал умната главица да каже " ето това е Физика", нямаше да има какво да поставяш като аргументи, които всички са убедени, че липсват.
П.с. Чак ми е обидно, че дори не знаеш как се пише тази дума ФилосоВВВВВВВ?.
Все пак си оставаме с добри чувства.

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
За неправилното написание на думата - ще ме прощавате, повлиян съм от руския правопис, все пак, имайте в предвид че е трудничко да пишеш на два сходни езика, а и пиша тука неофициално - без да си правя проверка на на правописа.
Аргументацията ми била неоснователна? В смисъл, че Августин не е курварин и не обичал светските наслаждения? Че така пишат - на блади години водел бурен светски живот и се хвърлял в плътските наслаждения и утехи. Не съм си го измислил аз, я!
За зрението, човешкото зрение, колкото и да е несъвършенно - успя да наблюдава, без божествена намеса, молекули, микроби и дори и атоми! Човешкият слух, колкото и да не е съвършен и пак без божествена намеса, успя да улови звуци издавани и от риби!
Хм, както и да е, не дребния, грозен и късоглед Аристотел е създал физиката, и не той е открил основните закони на механиката - иначе, как са построени древно-египетските пирамиди? Мигар тях ги е строил Аристотел? Аристотел, единственото което дава на науката - това е термина физика - наука за движението, и метафизика - учение за първичните признаци на битието или първата философия. Както и да - скучно господа, скучно и древно.

Безобразието ми наистина е безгранично, ако намера малко време ще взема да се захвана и с разобличаването на Амвросий Медиолански, последователя на Августин... или християните във форума ще надигнат гръмогласен рев?

Като сме почнали да си говорим за философи - честно казано, единствения от тази лицемерна сган, който горе-долу ми удовлетворява вижданията това добрия стар Епикур!

Неактивен Tumbleweed

• зарибен/а
  • зарибен/а
    • Профил
Ти искаш аргументи от Народа, а нямаш възможност да ги дадеш! Трябва ли Аристотел да е открил всички закони за да бъде наречен от един....някъв.....че е основател на Физиката.
Прощавай ма ти си някъв тотален Лайк. Изключително си закоравял във Физиката. Гордееш ли се, че знаеш нещо повече от нас, нефизиците?
Като ти е скучно що продължаваш да пишеш? За да ни научиш, може би?Изключително Простовато и нахално е да твърдиш, че физиката е преразвита и т.н. Аз нищо не съм казал за своята наука! С нагласа съм да си променя  тезата от един....човек....ако ми покаже къде греша, но ти освен...Педал, кур, путка....не постваш нищо. Кво да не се обиждаш? Недей ве.. Примири се.

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
Аз да се обиждам? Абсурд! Човек трябва много да значи за мен, да е от голямо значение и да стои много високо в моите очи - за да успее да ме обиди! С две думи, в света не са повече от 5-6 човека, които могат да ме обидят, при мен има само един вариянт - човек да ми стане неинтересен, да ми навява скука - и тогава преставам да комуникирам с него, така че спокойно, временно ми е интересно!
Да се отправя обвинение към мен че не давам аргументи, е меко казано не точно, старая се да бъда аргументиран, ако те е засегнал факта че Августин е бил развратник (така твърдят неговите биографисти) - аз вина нямам, а това че исползувам по прост език да изразя този факт - причината е в това, че в морално отношение съм неразвито и долно същество с признаци на хулиганство! Писах ли някаде, че навремето бях голям хулиган?
По отношение на физиката и Аристотел - в предния пост дадох аргумент, или не съм прав? Ако не съм прав - посочете го, ще преразгледам аргументацията си!

Неактивен Tumbleweed

• зарибен/а
  • зарибен/а
    • Профил
Скучно и древно? Ми и ти си продукт от това скучно и древно, дори си се възпитавал така с физиката. Готовос. И тъй. Този спам е доста неадекватен, както всички спамове де. И какво?
Все пак може ли някой да докаже, че няма Ад и Рай?
« Последна редакция: 2007-04-11, 12:58 от Eye-of-every-storm »

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
Та какво, за Аристотел - съм прав, нали?

А дали има рай и ад - ба ли му мамата? Никой не се е върнал от там - следователно няма нищо, поне статистиката* така твърди!

[!--quoteo--][div class=\'quotetop\'][/div][div class=\'quotemain\'][!--quotec--]*Статистиката е приложна математическа дисциплина, която изучава добиването на информация чрез анализ и интерпретация на емпирични данни, използвайки теорията на вероятностите.[/quote]

Неактивен Tumbleweed

• зарибен/а
  • зарибен/а
    • Профил
Тази статистика може да бъде и позитивна в обратно отношение, според метафизиката!

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
Според метафизиката, може и да може, ама според релноста не става.
Та тый, като аз във филофията съм гола-вода, ще ми е интересно да прочета едно мнение, как статистиката, която със сто процентова вероятност доказва, че след смърта няма нищо, (ако има желаещи - доказателството мога да го приведа, въпреки че то очевадно!) може да се обърне по метафизичен начин (четете внимателно, да не стават грешки, именно статистиката ме интересува) така че да докаже, с обратен знак, че след смърта има нещо - със сто процентова вероятност?

Неактивен Tumbleweed

• зарибен/а
  • зарибен/а
    • Профил
Думата реалност е доста скандална! Реалността никога няма да разбереш какво е щото си човек и нищо повече! По-добре за напред ползвай така - Човешката реалност! Това, че не можеш да докажеш нещо чрез човешка реалност не значи, че то не може да се осъществи чрез друг вид реалност!!!!!! А това, че си гола-вода във Философията ти личи и без да се самосъжаляваш. Все пак Аз съм много щастлив, че срещнах опонент, или нека кажа, изградена  (без значение докъде) личност, чиито доводи, когато ги има биват интересни за мен. Та така.

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
? Чакам продължение ?
Или въпроса ми ще остане без отговор, таен философски похват или признак на демагогия?

Неактивен KpaTyHkA

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1684
  • Firebird/Phoenix
    • Профил
    • http://www.myspace.com/kpatyhka
Цитат на: Александр
Та какво, за Аристотел - съм прав, нали?

А дали има рай и ад - ба ли му мамата? Никой не се е върнал от там - следователно няма нищо, поне статистиката* така твърди!

[!--quoteo--][div class=\'quotetop\']ЦИТАТ[/div][div class=\'quotemain\'][!--quotec--]*Статистиката е приложна математическа дисциплина, която изучава добиването на информация чрез анализ и интерпретация на емпирични данни, използвайки теорията на вероятностите.
[/quote]

Мен, ако питаш, точно това, че никой не се е върнал след смъртта може да ни доведе до мисълта, че след смъртта има нещо друго. Било то наречено Ад, Рай, прераждането даже... От къде можеш да си сигурен,че ги няма? От статистиката? И твърдиш,че тя 100% може да докаже,че няма нищо след живота? Аз не мисля така... Теория на вероятностите - правилно вероятностите  

Никой не се е върнал.. а може би се е? Прераждането като вероятност не е ли своеобразно завръщане от смъртта? Дали случайно толкова много хора вярват в него? (не,че съм от тях, но все пак)

Иначе не е ли вероятно нещо да задържа душата и да не й позволява да се върне в материалния свят? А може би душите са сред нас, но с несъвършените си сетива не можем да ги усетим? А не е ли и вероятност според науката да съществиват паралелни вселени? МОже вече да започвам да прекалявам с труднодоказуеми вероятности, но ги има колкото и нищожни да са.

По темата - не смятам,че трябва да ни е страх от смъртта. Тя е или просто край, или ново начало  Зависи как го приемеш
« Последна редакция: 2007-04-12, 10:16 от KpaTyHkA »
Ще се превърна в пепел и от пепел ще се възродя...

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
Относно загадките и други такива - на всеки разумен човек му е ясно, че след смърта няма нищо, нищичко, друг е въпроса че на всеки човек му се ще да не е така...
По темата, няма нищо лошо в смърта - стига тя да е навреме, прежедевременната смърт е неприятна.
« Последна редакция: 2007-04-12, 10:48 от ????????? »

Неактивен Tumbleweed

• зарибен/а
  • зарибен/а
    • Профил
Ето пак. КОгато обсъждаме дтази тема тя е чиста метафизика. Аз се старая да обясня, че  Няма как да изследваме с човешки инструменти дали има или няма. По-горе беше използвал думата реалност. В метафизичния смисъл Реалността няма нищо общо с видимия и изучаван свят!!!!!!!!! Сега използваш думата Разум. Това също е твърде неразумно, тъй като разумът не е нещо мислещо, а нещо възприемащо! Все пак можеш да си твърдиш, че разумът е бля бля....нещо там-квото, но той не е нищо, освен спомени, които са изкривени с времето, инстинкти, които нямат някъв Научен характер и закони, като логиката, които нямат приложение за Метафизиката и изобщо, според мен.

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
Ако правилно съм разбрал, единствения начин да проникна в законите на метафизиката трябва да съм бог ... или луд, второто по вероятно?
Е, уважаеми, едно мога да кажа - вие сте типичен демагог, защо не опитате в политиката ... или вече сте там?
« Последна редакция: 2007-04-12, 11:15 от ????????? »

Неактивен Tumbleweed

• зарибен/а
  • зарибен/а
    • Профил
Ами мисля да съм там след време, не точно, нооо да. Правилно. За да достигнеш до истината трябва да си Бог. Най-накрая сХвана смисъла. За да не сме жалки сме си създали науките, та да се перчим че разбираме света. Колко Жалко!

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
Демагогия (за който не знае значението на думата) - набор от ораторски и полемични хватки, позволяващ да въведе аудиторията в заблуждение и да я склони на своя страна. Най често се прилага за достигане на политически цели и в рекламната дейност.
Основните и най очевидните демагогически уловки това е укриването на истинската ситуация, недомлъвки и отказ от рационална аргументация.

Неактивен KpaTyHkA

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1684
  • Firebird/Phoenix
    • Профил
    • http://www.myspace.com/kpatyhka
Цитат на: Александр
... на всеки разумен човек му е ясно, че след смърта няма нищо...

Вече започва да ми кипва. Философия, философия, философия! Така се нарича разделът!

Има изключително много хора, които вярват,че има нещо след смъртта! Включително и близки мои хора, много религиозни - казваш, че те не са разумни! Глупаво! Аз не си правя труда да размишлявам върху въпроса дали има или няма нещо след смъртта, стига ми проблема, наречен живот, който трябва да разреша сама за себе си, ако има нещо след физическата смърт (може би и душевна, ако наистина душата съществува) хубаво, ще се зарадвам може би, ако не - приятно заличаване от лицето на света.

И все пак трябва да има някаква полза от съществуването ни, нали?
Ще се превърна в пепел и от пепел ще се възродя...