Автор Тема: Маркс, Ницше И Биг Брадър!  (Прочетена 30371 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.    

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1863
    • Профил
Здравейте!
Реших да създам една темичка с разяснителна цел. Много хора, като чуят такива понятия като комунизм, фашизм, национализм и шовинизм - веднага остават с убеждението че това е нещо доста лошо. От каде може да идва такова едно убеждение при хора които никога не са живял по времето на управлението на един такъв строй? Как, благодарение на какви представи за живота, при условие че повечето хора нямат никакви дълбоки познания за нито един от тези строеве? Не сте ли обръщали внимание, как някой казва за някого - мани го, той е комунист! Е и? Какво от това? На мен, един индивид, с осми клас образование, за когото, подозирам, че не може и да чете, ми заявява - ти си с промит мозък! Защо така бре? Кой, как и по какъв начин ми е промил мозъка? По въпроса за промиването на мозъци, аз смятам точно обратното - мозъците промиват на всички онези, които гледат безскрайните телевизионни сериали, тъпите игри и безсмислените дискусии по телевизията. На тези хора им се промива мозъка, по средством реклами, предавания и насаждане на убеждения, тези хора ги лишават от собствено мнение и им се насажда "правилното" - и да си кажем правичката, тази технология на Запад се практикува отдавна.
Сега конкретно. Ако някой има някакво желание, да получи факти, или да прочете нещо за една от тези форми на управление, или по какъвто и да е било друг начин, да научи нещо ново, или пък да го оспори, ако има вече готови аргументи и факти - нека напише в тази темичка, та ние да можем да дискутираме по тези въпроси, може пък и да бъде от полза.
Не знам дали правилно слагам тази тема в този раздел, тука, нядявам се, ще има по нещичко от историята, по малко от политиката ... абе може и нищо да няма, от къде да знам, има вероятност това да не заинтересува никого!
Идеи становятся силой, когда они овладевают массами!
Владимир Ильич Ленин (Ульянов)

Неактивен Eva

• зарибен/а
  • Публикации: 450
    • Профил
Маркс, Ницше И Биг Брадър!
« Отговор #1 -: 2006-08-23, 12:33 »
не знам кой е с промит мозък...
този, който следва мъртви идеали и внушава на останалите, че са нищо или този, който гледа безобидно телевизия,слуша си музика, лети из облаците с една две дръпки и не му пука за онзи с идеалите :Р...

що ли ми се вижда очевадно...
« Последна редакция: 2006-08-23, 12:38 от Eva »
JOIN US! :) 'CAUSE WE ARE THE BEST !

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #2 -: 2006-08-23, 14:46 »
Човек който живее без каквито и да е било идеали, който през целия си живот има една единствена цел - да убие времето, е дълбоко нещастен, въпреки че не го осъзнава.

Мисля, следователно съществувам!
Рене Декарт
« Последна редакция: 2006-08-23, 14:47 от ????????? »

Неактивен MuTaKa

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1251
  • Natural born... WINNER!!!
    • Профил
    • phys.uni-sofia.bg
« Отговор #3 -: 2006-08-23, 21:29 »
Ми според мене всеки човек, който следва конкретна идеология сляпо е с промит мозък. Всеки който лети из облаците и т.н. без да се интересува от това какво се случва на Земята е човек с изключително сериозни психически проблеми!
Като цяло масата от хора са... офце! Масата има нужда от нещо на което да вярва, нещо което да следва.. защото човека по принцип човека мрази да мисли.. той е като електричеството! В смисъл.. тока търси най-малкото съпротивление. Същия е и човека. Винаги гледа да мине по най-тънката лайсна, ако може и изобщо да не минава! Има склонност да паразитира при определени обстоятелства, които го позволяват. В общи линии на където я духне вятъра масата, на там отива.
Измежду тези хора обаче има и едни други, за които ние сме свикнали да казваме че са родени лидери. Това са хора, които или са осъзнали това, което казах по-горе или го усещат подсъзнателно, но и в двата случая се възползват от това. Тези хора създават идеология, която тапаците да следват. Просто канонизират собствените си идеи, за да им бъде по-лесно на управляват.
Проблема идва, когато трябва някой да замести създателя да даден строй, за да продължи той да съществува. Тогава идеите започват да се пречупват през погледа на наследника... и така до наши дни...
По времето на тоталитаризма по нашите земи е насаждано колко лошо нещо е капитализма, как хората на запад живеят зле и некви подобни глупости. Тогава хората на запад за живеели мноооого по-добре от нашите майки и бащи, но това е било пропагандирано.
В днешно време тече обратната пропаганда - срещу комунистическия и социалистически строй! Нащите родители, на които пък от '89 насам им се насажда обратното ни разказват колко е зле било. Защо? Ами от икономически интереси! Ясно е на повечето че в момента страната ни се оправлява в сянка от същите хора, от които се е оправлявала и преди. Просто сега са в сянка, защото ако излязат на яве нашите европейски приятели ше ни бият шута поради ред политически причини. Ние сега (тълпата) трябва да ги убедиме за тия 17 години какви видни капиталисти сме станали... защо? ми за да могат наще приятели - (екс)управляващи да се налапат с парата на европичовете.
Мога мноого да пиша и пояснявам, да излагам факти и т.н., но няма смисъл...
Колкото до сериалите и Биг Брадър - ми малумния народ е по-лесен за оправляване... най-добре ако си лежи на 1-2 дръпки и изобщо не те пита какво, кое, защо и как си направил...

... ту би кънтиню...
1917 година - Първата световна война. Над 300 000 англичани, французи и сърби атакуват българските позиции на фронта край Дойран. На най-тежкия участък се сражава Девета пехотна плевенска дивизия на ген Владимир Вазов. В решителния момент българите се вдигат в атака на нож... 
... и побеждават.

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #4 -: 2006-08-24, 10:09 »
Да, общо взето съм съгласен, до някаде, с Митака. С изключение на едно уточнение

Цитат
Тогава хората на запад за живеели мноооого по-добре от нашите майки и бащи, но това е било пропагандирано.

Въпрос, къде точно на запад са живяли хората по добре от българите през тоталитаризма?

Митак, не си мисли че съм със закостеняло съзнание и сляпо следвам идеалите на комунизма. Някога бях писал, че аз изобщо не съм комунист и мойто идеи нямат нищо с идеите на комунизма. Виж, дядоми беше комунист, но тогава е било друго времето. Та точно за това съм създал тази темичка, да да поспорим. Така че с нетърпение очаквам твоя отговор.
« Последна редакция: 2007-08-14, 14:05 от tech_noir »

Неактивен MuTaKa

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
    • phys.uni-sofia.bg
« Отговор #5 -: 2006-08-24, 19:18 »
Е... под хората на запад, разбира се, нямам предвид сърбите.. Примерно в Западна Германия, Италия, САЩ и т.н.. Страните, в които е започнал да се появява капитализма и да се проявява пазарната икономика. И под "по-добре" имам в предвид че са се чувствали по-свободни. Незнам как точно е било, но баща ми ми е разказвал как са имали достатъчно пари тогава, самоче е било доста трудно да ги изхарчиш както решиш. В смисъл.. разказвал ми е как на едно единствено място в София се е продавала пица и е чакал на ебати опашките. А според мене това е доста неудобно да чакаш три часа да мушнеш едно парче пица. Аз лично си спомням времето, когато се пазаруваше с купони, а за да имаш цветен телевизор трябва да имаш връзки та да си го земеш от "Кореком". Майка ми са я гонили от училище, щото е с черен панталон, а не с тъмно син, който е бил изпран и са я подстригали "ала гарсон", щото дългите коси е трябвало да са сплетени на плитки и да има поне три възела.. а нейната коса била малко по-къса и не и е стигало за три възела. Прадядо ми, лека му пръст, са му спукали гъзЪ от бой, щото на изборите е пуснал празен плик, вместо този с единствената в урната бюлетина. През това време "на запад" са си развивали иконимиката и са я развили до такава степен, че днеска гражданите им не се притесняват за това какво трябва да направят тоя месец, за да си платят водата - 30 лв, тока - 150 лв и парното - 120 лв със заплатата си от 250 лв... а трябва и да се яде...
Не казвам че капитализма е перфектния строй... аз не съм привърженик на нито един строй, който е познат на Земята в момента... Даже не смятам че капитализма е по-добър от социализма, комунизма или който и да е друг строй. Смятам в света в момента е такъв, че този строй е най-приложим. Даже не мога да кажа че при него се живее добре... казвам само че по-лесно се оцелява!
Нашата свободия е съвсем друга тема! Просто хората са такива... и тези които сега се възползват от тая свободия са жертва.. жертва на предишния режим. Те са закачили съвсем малко от онова време или изобщо не са го закачили, но знаят в общи линии какво е било и сега като са видели малко по-лабаво са се оляли. Жертвите на другия режим ги виждаме в Западна Европа - педерастия, наркомания... абсолютно безхаберие... както казах хората имат склонност да паразитират.. и когато всичко им е подсигурено ги избива на всякакви извращения. В общи линии както казах преди време тоя свят е доста сбъркан!

ПС: Според мене ше се получи по-скоро дискусия, а не спор  
1917 година - Първата световна война. Над 300 000 англичани, французи и сърби атакуват българските позиции на фронта край Дойран. На най-тежкия участък се сражава Девета пехотна плевенска дивизия на ген Владимир Вазов. В решителния момент българите се вдигат в атака на нож... 
... и побеждават.

Неактивен Eva

• зарибен/а
    • Профил
« Отговор #6 -: 2006-08-24, 20:22 »
Декарт е умен човек...мда :PPP изтъркана фраза  ...използвана дори в научната фантастика ... малко по - различно стоят нещата...Александр,много си земен,нарисувай си една пентаграма с тебешир,окови се във вериги и изживей пълно физическо единство със страдащата си душа... )))))) Ей тва е идеал, братче ))

Кирилизирах
« Последна редакция: 2006-08-25, 11:21 от SHEMETNA »

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #7 -: 2006-08-24, 21:14 »
Цитат
]ПС: Според мене ше се получи по-скоро дискусия, а не спор

Още по добре!

Митак, а защо нямаш в предвид сърбите? Та те доста добре са си живяли по времето на социализма, или да бъда по точен - по времето на Йосип Броз Тито. По това време, сърбите освен че са имали всички преимущества на социалистическия строй, са имали и пълната свобода! Може ли са пътуват свободно на Запад, как то да работят и да печелят на Запад, имало е и някакъв вид делови живот, даже.

Как то и да е, не говорим за сърбите.

Разбира се, можеби в София е било трудно да си купи човек пица, да може би даже и дъвките да бяхо лоши (ако някои си спомня онези дъвки "Идеал", мисля че бяхо по 10 стонинки, с вкус на ... абе с гаден вкус), а по кръчмите никога нямаше свободни места. Така е. Но Митак, погледни важните неща - тогава нямаше гладни, безработни, хората всяко лято ходеха на почивка, при това всичките, никой не се чудеше как да си плати парното и тока - имаше в живота сигурност! Знаеш, че след като завършиш ще имаш сигурна работа с достойно заплащане, а като дойде време да се пенсионираш - ще се пенсионираш и пенсията ще ти стига!

Какво е представлявал живота на запад (онзи запад, не сърбите) тогава? Ами да видим - платено образование, платено здравеопазване, корумпирана политика и полиция. Да, да именно така е било по онова време. САЩ в края на 60 началото на 70 години на миналия век настъпва енергийна криза, Лос Анжелис, Нью Йорк, Далас и други градове са зелети от вълна на бунтове, в Италия вилнеят Червените бригати, Англия се раздира от миньорски вълнения, а в Испания догаря последния остров на фашизма - режима на генерал Франко. Какво имаме през това време в Соц. лагера? Ами тишина, спокойствие и сигурност.

Да вземем да разгледаме опростената структура социалистическото общество и това как живее народа при социализма и капитализма.

Така да видими социалистическата реалност.

Да разгледаме понятието народ. Какво представлява народа и от какво се състои. Ще приемем че понятието народ определя цяото население на дадена страна. За удобство ще приемем че тази страна е България през 70 години. Тогава народа се е състоял от:
І. Хора с основно образование
ІІ. Хора със средно образование
ІІІ. Хора с висше образование

Това е разбиване на категории по образованост (през онези години необразовани не е имало)

Основния процент от населението на страната се е състоял от пункт ІІ (хора със средно и средно-специално образование) Съответно можем да приемем че именно тези хора определят понятието народ за онези времена. Така, сега да разгледаме как са си "скъсвали задника" тези хора по времето на социализма.

Всички работоспособни граждани на Народно Република Българи по КОНСТИТУЦИЯ са били задължени да работят. Следователно са получавали заплати. Всички работещи в НРБългария са били задължени да членуват в профсъюзи. Всички членове на профсъюзи са получавали карти за почивка. Работното време в НРБ е било ограничено по КОНСТИТУЦИЯ в рамките на 40 часова работна седмица, за производства и учреждения попадащи по трета категория труд (без вредности). Всички граждани в НРБ са имали право на БЕЗПЛАТНО здравеопазване, държавата е била ДЛЪЖНА материално да помага на учащите се и всички са получавали БЕЗПЛАТНО санаторно и балнеолечения, като забележете, дори зъболекарските услуги са били БЕЗПЛАТНИ! Гадно нали?

Да не говоря за ЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ профилакториуми (който не знае - профилакториума е почивка с профилактичен курс на лечение, сега ги няма!!!) където зверовете-комунисти са пращали работещите в първа и втора категория труд да почиват ВСЯКА година!!!

Сега да хвърлим поглед към днешния капитализм
Към тогавашния капитализм няма до обръщаме взор, тый като погоре описах ситуацията на запад през онези години.

Какво имаме при капитализма в България? 10% от населението правят добри пари и живеят несравнимо по добре от бившите партийни лидери. 20% Живеят сравнително добре, като обслужват първите 10% (адвокати, лекари, посредници, дребни банкери и дребни гангстери), още, приблизително 10% са в държавната свера и правят също сравнително нормални пари (корумпирани чиновници и полицаи, митничари и членове на бордове на директорите), а останалите 60%, Митак - нямат парички за нищо! Те немогат, да не говорим за апартаменти и почивки, не могат да си позволят свестен зъболекар!!! Представяш ли си каква трагедия? Да нямаш парички да си оправиш зъбките, да идеш на лекар? Това нещо беше пълен абсурд през социализма - когато здравеопазването беше без пари!

Айде, стига толкоз за днеска, защото чершавите и без туй никой не ги чете - то като в ония виц: "Чукча не читатель - чукча писатель!", само че сега в ролята чукчата са повечето българи, които тотално спряха да се развиват и да четат ... благодарение на капитализма, разбира се!

Това е за сега, за които са чели - благодаря за вниманието!
« Последна редакция: 2007-08-14, 14:06 от tech_noir »

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #8 -: 2006-08-24, 21:19 »
Цитат на: Eva
Dekart e umen 4ovek ...mda :PPP izturkana fraza...izpolzvana dori v nauchnata fantastika ...malko  po razli4no stoqt neshtata...Aleksandur ...mnogo si zemen...narisuvai si edna pentagrama s tebeshir okovi se vuv verigi i izjivei pulno fizichesko edinstvo sus stradashtata si dusha )))))) ei tva e ideal brat4e ))

Кхм, нещо не разбрах точната технология за изживяването на пълно единство с душата си. Хм, за какво, по дяволите са ми вериги? А и за пентаграмата не чатнах, къде трябва да я рисувам и защо именно с тебешир, с молив или химикалка не става ли? Или поне с блажна боя? Въпреки че с боя ще бъде гадно - после трябва да правя ремонт на стаята, но и тебишира достатъчно цапа, като се замислиш...

P.S. Със белезници не става ли? Въпреки че не горя от желание да се оковавам с белезници за парното ... душата ми също няма такова желание - сега я питах.

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #9 -: 2006-08-25, 10:43 »
Тех, Респект, респект и още един път Респект!!!!! Браво, радвам се че все още има мислещи хора по този свят!
Иначе, за комунизма - мнението ми напълно съвпада с мнението на Тех!
Винаги съм твърдял че не обичам (мразя е силна дума - мразя американците) комунистите. Ако трябва да се характеризирам към някакво политическо течение - то аз съм пан-славист. Желанието ми е да видя една империя от Варшава до Владивосток и от Петропавловск до Любляна.

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • Публикации: 7018
  • интернет лумпен
    • Профил
« Отговор #10 -: 2006-08-25, 11:14 »
Накарахте ме наистина да се сетя за магазините по тошово време. Верно нямаше много избор. Т.е. имаше ама беше примерно между по-узрели и по-малко узрели домати. Ако искаш ананаси - сори майна.

Те пък ме накараха да се сетя за демокрацията сега. Верно, гласувах няколко пъти. Не че се промени нещо де. Щеше ми се да ме попитат и примерно дали искам страната ми да става граничната първа отбранителна линия на политически конгломерат. Дали желая да участва във военни блокове и какви. Дали да се разполагат чужди окупационни части тук? Ей такива простички и за някои маловажни неща. Не ултравашно както избора между 4.3 и 4.6 % държавна събсидия тютюнопроизводителите в родопите. Ама ми се щеше да ме попитат за това, вместо избора ми да е между два различно червени типа домати.

А, да... И тогава по Нова година пускаха банани и портокали. Сега веднъж на три изборни цикъла пускат по някои клоун да обере, канализира и неутрализира отрицателния вот. Да не каже някой че е скучно. Има ли избори, има. Има ли интересни изборни лица - има. Значи всико е на 6.
« Последна редакция: 2006-08-25, 11:19 от tech_noir »

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 4483
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #11 -: 2006-08-25, 17:35 »
Тоя въпрос с политическите строеве и промивката на мозъци е ясен. Мразим великите сили! И то не за друго, а щото не сме между тях. Панславизмът на Александр не е нищо друго освен планът за разширение на Руската империя, измислен през 19-ти век от военно-държавните теоретици на страната...Тогава под прикритието на панславизма руснаците са искали да завземат най-плодородната и богата част на Австро-унгарската империя- Чехословакия и Словения и да излязат на проливите- "вратите" към Черно море. Разбира се, панславизмът се появява като такъв в богатата католическа и капиталистическа Чехия, където буржоата негодуват от това, че немският им е втори език в училищата, а не във феодална Русия, където при всяка лоша реколта хиляди крепостници измират като плъхове от глад...Не е лошо славяните да управляват, ако се обединят биха могли да съперничат на САЩ, но като равноправни нации, а не под диктата на Големия брат. Т.е. западните славянски стани (вкл. нашата) трябва да са нещо като нортийст коуста на Щатите, а по-голямата част от Русия- като Аляска и Дивия запад. Трудно би могло да стане...пък и нито една страна в региона няма добри чувства към руснаците (макар че са причина за 2 национални катастрофи през 20 век, ние все още най-много си ги обичаме- най- много ги мразят поляците, чехите и унгарците т.е. най- богатите страни).

Да изредим останалите: Франция, Великобритания (и колониите й като Канада, Австралия и др.), Австро-Унгария (до 1918г.), САЩ, Германия, Япония...ето Великите сили, отговорни за днешното положение в света.
Caralho Voador

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
« Отговор #12 -: 2006-08-25, 21:40 »
Е сега не е ли долу-горе същата идеята на Европейския съюз - още по-изкуствено създавана суперсила, която евентуално да се опрена другите две (едната все още също зараждаща се)

Неактивен Eva

• зарибен/а
    • Профил
« Отговор #13 -: 2006-08-26, 20:09 »
   аз се чудя малко на тая тема...
не сме ли ние хората, които чрез вярването в Бог си правят сами един голям биг брадър?
то няма нови работи в тая историика...
май май всичко идва от примитивното ни мислене за създаването на света...а ние се опитваме да го интерпретираме в тв шоу и да берем сами плодовете на всеобщия сейр ...

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #14 -: 2006-08-28, 13:10 »
Цитат на: Don Dada
Тоя въпрос с политическите строеве и промивката на мозъци е ясен. Мразим великите сили! И то не за друго, а щото не сме между тях. Панславизмът на Александр не е нищо друго освен планът за разширение на Руската империя, измислен през 19-ти век от военно-държавните теоретици на страната...Тогава под прикритието на панславизма руснаците са искали да завземат най-плодородната и богата част на Австро-унгарската империя- Чехословакия и Словения и да излязат на проливите- "вратите" към Черно море.

Ех-ех-ех. Като прочетох този пост, се сетих за един голям руски писател - Александр Бушков, та той пише горе долу следното - няма да го цитирам дословно, а само по памет.
Та Бушков така пише - Каква е вината на Руския империализм, в който обвиняват Русия от десетилетия? Русия, вместо да постъпи като всяка една нормална империя (да вземем пример с Великобритания) вместо да вземе и да избие местното население, а тези които оцелеят - да ги пороби и прати в рудниците да копат въглища, какво прави? Ами тя им строи болници, заводи, училища, образова и учи населението - след което те получават независимост и обвиняват Русия в имперски амбиции.
Как си мислите, какво би струвало на Русия, след Руско-Турската Освободителна война - да сложи в София генерал-губернатор и да приключи с независимоста на България? Ще ви кажа - нищо!
А как мислите, щеше ли някой да се възпротиви, ако след 1944 година, Йосиф Сталин бе присъединил България към Съветския Съюз, а всички българи да ги испрати на поселение в Казахстан - както е постъпил с чечените? Между впрочем - би имал пълното право, та нали България е била съюзник на Фашистка Германия.

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #15 -: 2006-08-28, 13:56 »
Цитат на: Александр
1.Та Бушков така пише - Каква е вината на Руския империализм, в който обвиняват Русия от десетилетия? Русия, вместо да постъпи като всяка една нормална империя (да вземем пример с Великобритания) вместо да вземе и да избие местното население, а тези които оцелеят - да ги пороби и прати в рудниците да копат въглища, какво прави? Ами тя им строи болници, заводи, училища, образова и учи населението - след което те получават независимост и обвиняват Русия в имперски амбиции.
2.Как си мислите, какво би струвало на Русия, след Руско-Турската Освободителна война - да сложи в София генерал-губернатор и да приключи с независимоста на България? Ще ви кажа - нищо!
3.А как мислите, щеше ли някой да се възпротиви, ако след 1944 година, Йосиф Сталин бе присъединил България към Съветския Съюз, а всички българи да ги испрати на поселение в Казахстан - както е постъпил с чечените? Между впрочем - би имал пълното право, та нали България е била съюзник на Фашистка Германия.
1. В поробена България през 1878 година е имало повече училища, отколкото в цялата огромна Руска империя. Интересно какви училища ни е построила Русия и ако го е правела само от любов към ученето, а не поради имперски амбиции- то защо не е построила такива за собствените си деца  
2. Да бе, нищо   Сигурно Първата световна щеше да избухне 35 години по-рано...Великите сили нямаше да позволят, както не са позволили и пълното обединение на всички български територии. Специално Австро-Унгария и Германия щяха веднага да скочат, а и останалите винаги са внимавали за близостта на Русия с Босфора и Дарданелите. То, ако беше нищо, Османската империя нямаше да съществува още в началото на 19-ти век  
3. Сталин не е направил подобно нещо с нито една страна, която не е принадлежала към старата Руска империя (дори в случая визирам само Литва, Латвия и Естония, а Финландия да речем, също е била към Фашисткия блок и преди 1918 година е част от Руската империя). То политиката да не е като през средновековието- само тогава са се случвали такива работи и даже дядя Джугашвили не е посмял да ги извърши.
Caralho Voador

egoist

• Гост
« Отговор #16 -: 2006-08-28, 14:24 »
Аз мисля, че капиталзма си е един глобален комунизъм...
Сори, но до сега никой не е измислил(това не е най-точната дума, но за друга не се сещам...) начин, който да действа безотказно и безпроблемно върху обществото. Т.е обществото да е мирно, тихо и послушно и спокойно!!!
Винаги ще има бедни и богати, винаги ще има много бедни и много богати.Следователно...няма значение каква ще е системата, защото тя все ще си ни шиба през гащите и винаги ще има "чичковци", които ще прибират парите ... ни!
Какво беше до преди 90-та година???Всички бяхме еднакво бедни.Ходехме с униформи на училище, сутрешна гимнастика, чисти нокти, подстригани коси, пионерчета, чавдарчета, консомолци, бригади...
Да ти е кеф да отидеш на "терен"(тогавашно определение за купон-уточнявам го за по-младите...)и да слушаш Битълс!!!Имаше 3 вида блузки-само цветовете им бяха различни.За БМХ се чака на опашка...А пък кукла "Барби"?Кореком му беше майката.Всички виатнамци и китайци "ни" доставяха вносните стоки, защото откъде ти БЪЛГАРИНО имаш долари???Волга, Лада и Москвич.Вкусно русенско варено.Казарма по 2-3 години.Държавна работа.Там, където започнеш, там се и пенсионираш.Педали и тем подобни по лагери и куршума в десетката...
А днес има всичко, нямаме пари...
За мен е все тая дали ще живея по времето на комунизма или капитализнма...или там, каквото ще име да му лепнат!
Все е тая. :RED_STAR:

egoist

• Гост
« Отговор #17 -: 2006-08-28, 15:00 »
Вие си имайте идеалите...или по-точно казано - ХИМЕРИ!!!
Вземете помислете как да се справим със световният глад или с онозоновата дупка...
Наскоро гледах първата част на "Матрицата" и си припомних нещо:

Знаеш ли, че първата Матрица бе проектирана да е идеален човешки свят, без страдания, в които всички са щастливи. Беше катастрофа. Никой не възприе програмата. Изгубихме цели реколти. Някои смятат, че не сме имали...програмен език, за да опишем вашия съвършен свят. Но аз смятам, че като вид, човешката раса определя кое е "реално" чрез мизерията и страдания. Така съвършеният свят стана сън, от които вашият примитивен мозък все опитваше да се събуди. И Матрицата бе прекроена в това - върхът на вашата цивилизация. Казвам "вашата", въпреки че откакто ние започнахме да мислим вместо вас, тя стана "наша". Което е и същността на нещата. Еволюция, Морфей. Еволюция. Също като динозаврите. Погледни през прозореца. Вие имахте своето време. Бъдещето е нашият свят, Морфей. Бъдещето е нашето време.
Искам да споделя с теб едно свое проникновение от престоя ми тук. Разбрах го, когато се опитах да класифицирам вашия вид. Осъзнах, че вие всъщност не сте бозайници. Всеки бозайник на тази планета инстинктивно постига естествено равновесие със заобикалящата го среда. Но не и вие хората. Вие се преселвате някъде и се размножавате, докато изконсумирате всички природни ресурси. Единственият ви начин да оцелеете е да се преселите другаде. Само още един организъм на тази планета следва същото поведение. Знаеш ли как се нарича? Вирус.
Човешките същества са болест...рак за тази планета. Същинска чума. А ние... сме лекарството.
Чуваш ли ме, Морфей?|Ще бъда откровен... с теб. Аз... ненавиждам това място. Този... зоопарк, този затвор. Тази реалност или както там я наричате. Вече не я понасям. Най-вече миризмата й. Чувствам се преситен от нея. Мога... да вкуся... твоята смрад. И всеки път, щом я вкуся, се боя да не се заразя от нея. Отвратителна е. Нали? Трябва да изляза оттук. Трябва да се освободя.

Ноу комент!!!
« Последна редакция: 2006-08-28, 15:08 от egoist »

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #18 -: 2006-08-28, 15:16 »
Е, за сметка на това, сега никой няма да ти даде безплатно жилище, нали? Виж, мръсните комунисти даваха, ама трябваше да се чака - но дори и без опашка да са давали - пак щяха да им намерят кусури.
По предния пост - писах един чершав, но сървъра нещо прекъсна и всичко отиде! Майната му - няма да го пиша наново, сами си го измислете!
« Последна редакция: 2007-04-10, 12:45 от Knight of Outremer »

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #19 -: 2006-08-28, 15:22 »
Цитат на: egoist
Вие си имайте идеалите...или по-точно казано - ХИМЕРИ!!!
Вземете помислете как да се справим със световният глад или с онозоновата дупка...
Наскоро гледах първата част на "Матрицата" и си припомних нещо:

Вижде, световният глад и озоновата дупка са в резултат на западното общество. Човек без държава не е човек! Борбата може да става само на държавно ниво.

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #20 -: 2006-08-28, 16:40 »
Аха, като са имали толкова добър доход - защо са се свирали по Студентски град, а не са си взели нещо на свободен наем? От скрънзия?
Е, за сметка на това, сега никой няма да ти даде безплатно жилище, нали? Виж, мръсните комунисти даваха, ама трябваше да се чака - но дори и без опашка да са давали - пак щяха да им намерят кусури.
На запад баща ми щеше да има поне 100 000 долара годишен доход; то той и тука щеше да има поне нещо, ама го обраха   Безплатното жилище дето така и не го видяхме въобще не се равнява на 100 000 долара. Виж, "профаните" от "работническата класа" могат да съжаляват, щото един месар или хлебар взимаше много повече от баща ми, който е учил сума ти години и е положил сума ти изпити, за да упражнява професията си за разлика от "работника". На всичкото отгоре и здравеопазването беше безплатно...  
« Последна редакция: 2007-04-10, 12:46 от Knight of Outremer »
Caralho Voador

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #21 -: 2006-08-29, 15:00 »
А дядо ти също ли е бил лекар? Виж, ако е бил - то сигурно, да, на запад баща ти да е получавал добри пари. Но за това после. Първо ми отговори какъв е бил дядо ти, защото то, има голям шанс да трябва да се благодари на БЕЗПЛАТНОТО ОБРАЗОВАНИЕ, нали бащати не се е родил доктор?

И още един въпрос. Каква трябва да ти е заплатата - че да можеш да заделяш една заплата и да си купиш апартамент, и колко години трябва да заделяш ... при съвременния пазар на имоти и при съвременните заплати.

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #22 -: 2006-08-29, 15:10 »
Така, да продължа по темата. Постоянно пиша, че комунизма е - да, абсурд. Комунистите не ги обичам, привърженик съм на съвсем друга система. Но явно промиването на мозъци е стигнало до такова дълбоко ниво, че никой не чатка че освен "демокрация" и "комунизм" може да има цяло разнообразие от идеологии и строеве.
Сэъщо така, държа да отбележа, че на времето и в самата партия е имало определени течения които са враждували едно с друго. Например, от партийните течения аз съм привърженик на едно, което се нарича Сталинизм. Какво е сталинизма? Доста дълго е да го обяснявам, но с две думи - това е построяването на общество, което се базира на плановото разспределяне на ресурсите, технологическо развитие и, сравнително, справедливо разспределяне на материалните блага. Аха, щях да забравя, Станилизма е с леко националистически уклон. Като пример ще ви приведа цитат на една от речите на Сталин, Дон Дада знае руски, ако на някой му е интересно - той би могъл да е преведе.

Цитат
тост И.В. Сталина 24 мая 1945 года, произнесенный на приеме в Кремле в честь командующих войсками Красной Армии: "Я хотел бы поднять тост за здоровье нашего советского народа, и прежде всего русского народа. Я пью прежде всего за здоровье русского народа потому, что он является наиболее выдающейся нацией из всех наций, входящих в состав Советского Союза. Я поднимаю тост за здоровье русского народа потому, что он заслужил в этой войне общее признание как руководящей силы Советского Союза среди всех народов нашей страны."
« Последна редакция: 2007-08-14, 14:06 от tech_noir »

Неактивен MuTaKa

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
    • phys.uni-sofia.bg
« Отговор #23 -: 2006-08-29, 22:27 »
Тая реч за величието на руския народ Сталин преди да вкара най-добрите си войници в територия, на която преди това е хвърлил атомна бомба, е изказал или след това? Или.. преди да избие цялата си интелигенция или след това?? Как може да си последовател на идеите на човек, който е казал "Ест человек - ест проблем.. нет человек - нет проблем!"???
Тех.., excuse me, ама... къде съм казал че сега е много хубаво и сичко има? Пряко или косвено?

Още в началото казах че ше дам мнението си по-късно. Сега ше го кажа доста синтезирано, а ако се наложи ще пояснявам в движение след това. Та: Вече няколко пъти казах, че не съм привърженик на нито един политически строй или някакъв вид религиозен такъв! Аз смятам че изграждането на йерархия в сега познатите строеве е грешно! Смятам че когато едно същество се води по някакъв начин по-висше от друго, то това същество би трябвало да носи по-големи отговорности! Колкото по-нагоре растеш в една йерархия, толкова повече ти носиш отговорност и си длъжен да полагаш грижи за тези под теб. Тези които са по-нагоре - те се грижат за теб и носят отговорност за сътвореното от теб.
Какво се получава на практика в АБСОЛЮТНО всеки един строй в света в момента? Колкото по-нагоре отиваш - толкова повече те боли к@ра за това, което се случва надолу. Стремиш се да растеш, защото получаваш повече материални блага. И още нещо - целта оправдава средствата! Не те интересува кой ще стъпчиш по пътя си, а и когато си горе - стъпкваш тия под тебе за да се задържиш там където си. Типичен пример - Сталин - който не му изнася - реже му главата!
..."Ест человек - ест проблем.. нет человек - нет проблем!"
... и побеждават.

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #24 -: 2006-08-30, 08:34 »
А дядо ти също ли е бил лекар? Виж, ако е бил - то сигурно, да, на запад баща ти да е получавал добри пари. Но за това после. Първо ми отговори какъв е бил дядо ти, защото то, има голям шанс да трябва да се благодари на БЕЗПЛАТНОТО ОБРАЗОВАНИЕ, нали бащати не се е родил доктор?

И още един въпрос. Каква трябва да ти е заплатата - че да можеш да заделяш една заплата и да си купиш апартамент, и колко години трябва да заделяш ... при съвременния пазар на имоти и при съвременните заплати.
Дядо ми не е бил лекар, но БЕЗПЛАТНОТО ОБРАЗОВАНИЕ не е приоритет само на комунистическите страни, доколкото знам, всички държави по света се грижат за безплатното образование на поданиците си поне до 12-ти клас...Второ: и при капитализма се дават СТИПЕНДИИ, каквато баща и е взимал през цялото си следване т.е. щеше да завърши и без техните да са събирали пари за колеж преди това.

Аз също съм си завършил висшето без да дам една стотинка   ама това е щото съм бил добър и съм влязъл "държавна поръчка".

Каква трябва да е заплатата ли- ми около 1000 евро минимум  
« Последна редакция: 2007-04-06, 10:34 от Don Dada »
Caralho Voador

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #25 -: 2006-08-30, 10:08 »
Цитат на: MuTaKa
Тая реч за величието на руския народ Сталин преди да вкара най-добрите си войници в територия, на която преди това е хвърлил атомна бомба, е изказал или след това? Или.. преди да избие цялата си интелигенция или след това?? Как може да си последовател на идеите на човек, който е казал "Ест человек - ест проблем.. нет человек - нет проблем!"???

Колкото и да е странно, но Йосиф Виссарионович никога не е казвал тази фраза! Никога! Тази фраза СЛАГА в устата му, писателят Анатолий Рибаков в романа "Децата на Арбат" - доста дисидентско и гнусно произведенийце - да ви кажа правичката.

По въпроса за вкарването на воиските от строителните бательони на територия на която е избухнала атомна бомба, хм, в Аламо (Съедините американски щати) пак Йосиф Виссарионович вкарва най добрите американски войници на територия на която току що е избухнала атомна бомба? Брей, не знаех че Сталин е управлявал и Америка! Митак, тогда са били такива времената, хората още прекалено малко са знаели за въздействието на радиацията върху човешкия организм. Нали знаете кой е инициатора за ядерното ограничаване? Не, не е Горбачов - а именно от Йосив Виссарионович излиза тази идея!

Цитат
Смятам че когато едно същество се води по някакъв начин по-висше от друго, то това същество би трябвало да носи по-големи отговорности! Колкото по-нагоре растеш в една йерархия, толкова повече ти носиш отговорност и си длъжен да полагаш грижи за тези под теб. Тези които са по-нагоре - те се грижат за теб и носят отговорност за сътвореното от теб.

Ами Митак, какво да ти кажа - в такъв случай ти си сталинист! Честито! Ако изучи по внимателно автобиографията, живота и делата на Йосиф Виссарионович Джугашвилли (Сталин) - то ще се убедиш че Сталин напълно е разделял твоите възгледи.

Сега, Дон Дада.

Цитат
Дядо ми не е бил лекар, но БЕЗПЛАТНОТО ОБРАЗОВАНИЕ не е приоритет само на комунистическите страни, доколкото знам, всички държави по света се грижат за безплатното образование на поданиците си поне до 12-ти клас...Второ: и при капитализма се дават СТИПЕНДИИ, каквато баща и е взимал през цялото си следване т.е. щеше да завърши и без техните да са събирали пари за колеж преди това.

Уважаеми, знаеш ли какво е безплатното образование в САЩ? Ами същото като безплатното им здравеопазване - сиреч има го като опция, но по добре да не стигаш до там. Та колко американци, завършили безплатно образователната им програма са станали нещо друго освен чистачи, безработни и войници (войници и максимум сержанти, офицерите идват от колежи)? Между впрочем и тука вече тенденцията е такава, ако искаш да влезеш в университет - трябва да ходиш на частни уроци - и при това много, а това, до колкото знам, не е безплатно. После, със една стипендия - мигар можеш да се издържаш? Да си плащаш квартира (ако не си от града където е университета), да се храниш, да си купуваш учебници? Май трябва и родителите да помогнат с едно две рамена! То добре, ако са заможни, ами ако не са, ако имат не едно дете а две - три? Виж по татово време, беше напълно реално да се издържаш само на стипендия.
« Последна редакция: 2007-08-14, 14:07 от tech_noir »

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #26 -: 2006-08-30, 21:54 »
Ха, намерих точния цитат по въпроса на Руската имперска политика, почните, мисля, някаде по горе стана въпрос за това. Та ето го:

Цитат
Черт побери, как же мерзко и по-имперски себя вели мы, русские! Вместо того чтобы вести себя как нормальные западные цивилизации, то есть выстроить естественные отношения с рабами, мы жутко лицемерили! Где отношения "сахиб-туземец", а? Вот было бы славно, получил холоп указание от хозяина, метнулся, все сделал, получил вечером миску баланды, и заснул бы с мечтой о Свободе...
Нет. Мы, русские, докатились до жуткого лицемерия, вплоть до того, что когда  деревенский украинский хлопец возжелал получить образование, оказалось, что в Высшем! Учебном! Заведении! сидят русские преподаватели! Да еще небось - из Ма-ааськвы! Имперские замашки! Да еще по русски говорить заставляют! И прикрываются ложью "о равноправии"! Типа, одна страна, один язык!
Тьфу, лучше бы в лагерь, на Колыму, что б по-честному!
Нееет, русские взяли и отправили полу-грамотного гарного украинского хлопца в Казахстан! В эту дыру! Да еще и начальником над дикими аборигенами!
И он значится должен общаться с ними на ломаном русском языке, что бы они его понимали! Это ж просто издевательство!
Он то, сидя в обложенной картофельной ботвой мазанке, мечтал о гарварде! Об оксфорде! А тут эти мерзкие русские, рабовладельцы, итить...

Тук, ако разбрахте, въпроса става за Украина, но мисля че това може да се приложи към всяка една нация и държава била под руски протекторат.
« Последна редакция: 2007-08-14, 14:07 от tech_noir »

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
« Отговор #27 -: 2006-09-11, 14:06 »
Дон Дада,
позната история донякъде. Майка ми е лекарка, баща ми беше шеф на отдел в един завод (но не и член на БКП). Помня го това време когато живеехме при баба и дядо и се чакаше с години за право за закупувне на вилно имотче или права за включване в ЖСК (после в ранните години на прехода беше странно да се наблюдава как една тълпа лекари се правят на общи работиници и зидат и мажат кооперацииката си, при все че предишната работа на баща ми пък беше шеф на отдел именно в СМК).
Абе мизериика, ама пак задълбавате в опорочената практика на комунизма.

Иначе за заплатите на докторите. Ми да добри се. Един приятел на нашите (всъщност на втория мъж на майка ми) така по комунистическо време забегна в Швейцария (щото там много плащат на висококвалифицирани доктори). Няколко години бачкал както санитар, опитвайки се да си легализира дипломата, после още няколко чакайки да се освободи място. Не дочакал. Отворил аптечка в едно село (защото не можел със спестяванията да си позволи наем в град). Много спретната и чиста аптечка, страхотно мили и квалифициран аптекар - само дето бабките на ръце не ги носи из патеката, ще се разплиска от мазнене на всеки дъртофелник. И пак почти никой не купува от него. Щото бабите на бабките още са купували от конкурента му и нямат доверие на. Към края на 90 минаваме със съпруга на майка ми и да се видят и да преспим някъде - у тях. Бурна радост да видят сънародници. И какво - ядяха скапаните сирийски домати (най-евтината възможна храна с вкус на найлон), в малка кущияка, окъсани... на тръгване съпруга на майка ми си свали якето (насред зима в Алпите) и му го подари, човека прие и дамо дето не се разплака, не можеше да си позволи наистина топло яке. Иначе са швейжарски граждани.

Иначе за вуйчо ми и семейството му съм разказавал - емигрираха преди 7-8 години в Канада (щото тук гениялните инженери както знаем не се ценят) и сега е нощен пазач по разни складове и почти цялаото семежство разнасят пици. Миналата година все пак събрали достатъчно пари и дойдоха до тука да уредят някои неща. Странно но се оказа че 11-годишната ми сестра може да си позволи (финансово) повече неща от тях.

Саша, тия територии със сила не биха могли да ги задържат. Британците са го правили това при много голяма технологична пропаст и не навсякъде са успявали (примерно в Китай и Япония - издънка, просот не са били чак толкова изостанали а и са имали национална култура и традиции). А и се иска сериозна икономическа, военна, адмоинистративна и дипломатическа мощ да задържиш колонии (виж Макиавели). Коландците и потугалците при по-ранен старт не се справят.

Вместо да се бори с постоянни възтания, неуредици, а и да пази новата територия от вънжни сили, за Ръсия е било просот по-изодно така. В ролята на буфер и първи отбранителен кръг. А и да могат да се измъкнат, ако нямат силици за защитата на територията. Като са ни освободили (впрочем сигурно знаеш как са се опитвали да държат юздите тук и колко машнации са били до съединението), защо не са помогнали с войски за опазване на съединението след както толкова ни обичат? На Сливница не е имало руснаци, както и по-сетне. Крим и освободителната война са ги изтощили до краен предел военно и финансово (погледни ако щеш битката при Плевен, да печелят войната но на косъм и с цената на огромни загуби единствено благодартрение голямото си числово превъзходство, но не им стиска да окупират Цариград). Щяха да го направят, ако им баха стигнали силите, но след тия войни са им останали силови инструменти, точно колкото да не се разпадне самата държава Русия. Не биха издържали българско възтание, подкрепено от англичаните.
« Последна редакция: 2006-09-11, 14:17 от tech_noir »

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
« Отговор #28 -: 2006-09-11, 18:06 »
Е, Тех, позволи ми да не се съглася с теб - относно Цариград. Та пашата вече се е бил эвакуирал от там, ако не е бил Англо-Френския ултиматом отправен към Императора - Цариград да е паднал като едното нищо.
По отношение на Руско-Турската освободителна война - тя единствено и само е основана на алтруистически подбуди и глупавото управление на Цар Освободител (Александр ІІ). Ако разсъждаваме от гледна точка на руски интерес - Русия нищо не печели (абсолютно нищичко)от освобождаването на България. По късно, по времето на управлението на император Александр ІІІ (миротворец) - Руската Империя небивало си разширява териториите почти без нито един изстрел. Това е бил човека който не се е интересувал от освобождаването на други народи (Александр ІІІ е бил, така да се каже, тиран), а се е водел единствено от руски имперски интереси - и какво наблюдаваме по негово време? Наблюдаваме небивал расцвет и огромно засилване на Империята.

Като защитавам идеите си на панславизма, аз не се боря за руски интереси (както, може би, много от вас са си помислили), аз, единствено, желая добруването на България. Защото в една могъща панславянска империя, България би могла спокойно да паразитира на гърба на руския народ. От гледна точко на Русия, на Русия такава каквато е в дадения момент от време, та от тази гледна точка на Русия съвсем  не и е нужна България. Ама хич! В наши дни (мои лични впечатления) средностатистическия руснак, живее по добре, има по голям доход и стабилност от средностатистическия българин. Хм, та тогава, при едно евентуално присъединяване - кой печели? Мисля че е ясно - българина.

Аз съм българин, и естествено е да разсъждавам от свой, национален интерес. Аз прекрасно разбирам, че нито аз, нито който и да е било от моите сънародници не бихме нищичко спечелили от влизането ни в евросъюза. Мисля че вече се чувства натиска на съюза, мисля че тази година, следващата, и по следващата много българи ще усетят тежкия натиск на еврото. Именно за това се опитвам да ви предупредя и предпазя, разбирам много добре, че моят глас е глас в пустиня - много малко хора ме разбират, много малко хора чувствуват опасноста, а тези които го разбират предпочитат да се спасяват поеденично. Какво да се прави - такава е явно съдбата на България.

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #29 -: 2006-09-14, 08:31 »
Хмм, искам да вметна един коментар към подписа на Александр...Някъде бях чел една мисъл, че "мнението на тълпата е правопропорционално на това на най-тъпия й член".  
А относно Русия- да, колониализмът й може би не приема най-бруталните известни от историята форми! Но дали това не е недостатък, който се дължи на нейната сравнителна изостаналост? Като погледнем миналото- английските и холандски протестанти и испанските и португалски католици са били много по-брутални и убедени в превъзходството си над останалите раси- те са си позволили да изтребват цели нации като непълноценни! Днес потомците на същите тези брутални убийци като че ли страдат от угризения на съвестта и "замазват" миналото с филми и книги, в които индианците и негрите винаги са "добрите", което пък на мен ми е противно, защото е извращаване на истината...което пък преследва и определени политически цели, особено от страна на САЩ. При Русия всичко е ставало някак си по-спокойно и без да се изпада в такива крайности, но натрупалият се отрицателен заряд от тази "мудност" си дава отдушник именно в Октомврийската революция от 1917 г. Някак си Русия прескача почти от феодалния строй в комунизма и задържането на естествените процеси, водещи до икономическата промяна в обществото, се дължи именно на силната централна власт, на която Александр толкова много се кефи.
Не искам това да бъде прието като остра критика на силно централизираното управление! Колкото и да го изтъквам, аз не съм примерно фанатик-анархист и съзнавам, че горният държавен строй също си има своите добри страни. Просто обичам да споря...
Хрумна ми и една интересна хипотеза, хаха! Какво ли би станало, ако казаците през 17 век в Сибир се бяха отцепили от Москва и бяха създали независими държави с демократично управление, което по принцип им е било присъщо? Дали щеше да се получи нещо като "Съединени руски щати" ? И ако се беше получило, то нямаше ли те, благодарение на огромните богатаства на Сибир и Средна Азия, да еволюират бързо икономически и да присъединят и територията на Европейска Русия, че и по на запад и юг? Историята е доказала, че такъв тип държавни формирования са най-експанзивни, пък и привлекателни за живеещите в тях- пример: САЩ, Канада, Австралия...донякъде и ЮАР, макар че там естествения процес на еволюция е бил пресечен от грубата намеса на империята Великобритания, която последователно завладява независимите демократични държави на бурите- Оранжевата република, Натал и Трансваал.
« Последна редакция: 2007-04-06, 10:24 от Don Dada »
Caralho Voador