Автор Тема: Матури 2008  (Прочетена 46764 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.    

egoist

• Гост
Отговор на: Матури 2008
« Отговор #30 -: 2007-10-27, 11:56 »
Алекс, който е учил си е учил, ако ще в самият ден да ви кажат "Днес ще имате матури!"... Не си мисли, че ако нямах пищов нямаше да мога да се справя. Все пак бяхме развивали през годината темата За "Заточеници" и "Арменци". Просто нямаше да имам 6, а 4 или 5. Т'ва за матурите по Биология ме шокира!!! Предполагам, че ви е някакъв специален предмет?! Ние имахме матури само по математика и литература. И при все това - споко, защото никой няма да ви остави да не завършите!!!  :)
П.П.А т'ва за мрънкането е насочено към тези, които мрънкат. :P

Неактивен Alexi$

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 457
    • Профил
« Отговор #31 -: 2007-10-28, 13:46 »
Еми да ний сме природо-математическа гимназия и специални предмети ни са биология,химия и чужд език.При мен е френски.Тази година имаме 6 часа седмично биология и по 4 химия и френски,но мисълта ми е,че аз в към средата на септември направих примерната матура по биология от сайта на министерството.Ей така на майтап,без да съм учил.На тестовите задачи(35 на брой)аз имах 5 грешки и ако истинската матура е на това ниво,наистина няма да е никакъв проблем да искарам висока оценка.

Неактивен KpaTyHkA

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1684
  • Firebird/Phoenix
    • Профил
    • http://www.myspace.com/kpatyhka
« Отговор #32 -: 2007-10-28, 16:28 »
А така.. природоматематическа гимназия... и ако имаше и про теб вайкане как ще си изкараш втората матура щеше да станеш за резил... при мен ще е малко по трудна историята с втората матура, защото както каза Марияна (Peiniger_f) аз не ги уча тия предмети, които са предоставени за втора матура от 2 години насам... глупаво е. Още повече,че тя изясни, че на нас ни се праснаха 2 часа ЗП математика, защото сме били ощетени, ама те сещат ли се,че матурата по математика я правят за нивото в математическите гимназии и дори и с тия проскубани и излишни (лично мое мнение - мразя математика) часове по математика няма да ни помогнат да ги стигнем тия в СМГ примерно... Вместо да ми дадат 2 часа ЗИП биология както искат и 2 часа СИП БЕЛ... те ми дават само един час СИП БЕЛ... абсолютно глупава работа.

Относно преписванията по матурите и колко яка работа било... забрави в моето училище някой квестор да ти помага... най-много на матурата по БЕЛ да ми сложат аболютно некадърната ми учителка по математика или тая по ЕФМ, която ми казва,че "материали" се пише с Я!!! Дори и да искат да ми помогнат, те не могат, защото са по-зле от мен!!! Предметите, които преподават си ги разбират ама тая по английски не може да смята корени! Смешно е, а най-смешното е,че това дали можеш да преписваш няма кой знае какво значение, защото повечето учители, които ни слагат за квестори са си цербери и си следят всичко стриктно и гонят! Още повече - аз не мога да преписвам - никога не ми се е налагало, а и нямам желание!

КАзвайте,че сме лигльовци и не знам си какви ама щом не е вход за ВУЗ според мен матурата при успех над 5 по даден предмет трябва да отпада... защото някои имаме значително по-голям брой изпити за вземане!
Ще се превърна в пепел и от пепел ще се възродя...

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1863
    • Профил
« Отговор #33 -: 2007-10-28, 23:23 »
Цитат
Когато на мен ми бе периода на матурите, 1999г., положението бе такова. Ако средно аритм. оценка по предмета, по който ще държиш матура, е над 5 минаваш и без маура, ако е под - задължителна.

По мое време беше също така...

Цитат
според мен матурата при успех над 5 по даден предмет трябва да отпада..

Да, редно е да има освобождаване от матури, тука съм съгласен!

А по въпроса за кандидатстудентските изпите, ще ме прощавате, но сега са сравнително елементарни, виждал съм какви задачки им дават на кандидатите (в техническия) и да си говорим честно, ако не са дебили - всичките трябва да влезат! Нищо де, аз вече ви казах - образованието загива, и нащо и западното като цяло - за това, не си губете времето с англиския или немския, а учете усилено китайски - щот това е езика на бъдещето, за съжаление...

Идеи становятся силой, когда они овладевают массами!
Владимир Ильич Ленин (Ульянов)

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1108
  • ?????????? ??????
    • Профил
    • http://mario.youaremighty.com/
« Отговор #34 -: 2007-10-28, 23:38 »
А по въпроса за кандидатстудентските изпите, ще ме прощавате, но сега са сравнително елементарни, виждал съм какви задачки им дават на кандидатите (в техническия) и да си говорим честно, ако не са дебили - всичките трябва да влезат!
Саша, отговори ми само как една специалност с 50 места за кандидат- студенти ще побере целия наплив кандидатстващи няколко хиляди? :)

Колкото до китайския, по- скоро бих заложил на немския в близките 10-тина години, а руския ми се струва някак постоянно необходим (за дълъг период от време)
Signature.

Неактивен poison

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 586
  • Freak on a Leash
    • Профил
« Отговор #35 -: 2007-10-28, 23:56 »
Аз също залагам на немския.Дано не съм направила грешка. ???
Иначе виждам в момента някаква тенденция в България за японския език.Сигурно заради безплатното образование на българите в Япония.
Some of them want to use you.
Some of them want to get used by you.
Some of them want to abuse you.
Some of them want to be abused.

Неактивен Peiniger_f

• Baby Freak
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
« Отговор #36 -: 2007-10-30, 10:32 »
Аз само да подчертая, че нямам нищо против матурите, но при условие , че се съобщава по-рано, има опция за освобождаване от тях, има равновесие в преподаване на учебния материал, имаме система като система в образованието, а не жалко подобие на такава като неустойчивата постройка, на която сме свидетели в продължение на няколко години и са някакъв вход за ВУЗ(нещо , което самите ВУЗ-е, струва ми се, няма да позволят). При положението , в което се намираме в момента отностно тези матури излиза, че годините, които си искарал в гимназията (учил или не усърдно), са били лишени от всякакъв смисъл.

Не ми обяснявайте колко "забавни" или какъв върховен "купон" били матурите по незнам си кое време, защото ако условията тогава са били такива, гаранцията нашият випуск да случи на същите е доста нищожна. Да бъдем обстоятелствени и да погледнем реалното, факта в очите такъв, какъвто сме свикнали да го гледаме без заблуди.

Да не се залъгваме и дайте да не си говорим празни приказки, за да си чешем езиците - учители рядко подсказват особено на подобни изпити, а ако се случи, то ще бъде тотален феномен ( и изобщо защо трябва да се стига да разчитаме на такива неща подяволите) и да не споменаваме , че са единици тези, които съумяват да си извадят "пищаците" и да боравят с тях без да бъдат спипани. Да не изключваме фазата на притеснението, а когато знаеш, че не си имал достатъчно време да се подготвиш хубаво, колкото и усърден ученик да си бил през годините , това пак ще ти изиграе лош номер. До нищо хубаво няма да доведат въпросните матури и тези, които си мислят, че си знаят и могат нищо чудно на края да останат с пръст в уста...

ripkata

• Гост
« Отговор #37 -: 2007-10-30, 14:25 »
Аз също залагам на немския.Дано не съм направила грешка. ???
Иначе виждам в момента някаква тенденция в България за японския език.Сигурно заради безплатното образование на българите в Япония.
Не е това единствената причина :) Не знам точни проценти,но повечето учат медицина и са адски доволни.Качество,не като тук а на поне малко по високо ниво и много по-големи шансове за реализация :)

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • ?????????? ??????
    • Профил
« Отговор #38 -: 2007-11-07, 22:38 »
До скоро имах почти положително мнение за матурите, като ми убягваше обаче един много съществен и тривиален факт. Матурите се провеждат и проверяват на ниво училище. Цялата мелодрама на МОН, че това е с цел 'уеднаквяване на успеха' и прочие всъщност гърми по един много цветист начин - ако при мен обръщането на 5 градуса встрани да се почешам ми анулира работата, то в еди-кое-си СОУ може направо да извадиш учебника и да си препишеш, каквото ти трябва. Че тогава кое му е различното от глупавите годишни оценки по предметите?
Signature.

Неактивен Zago

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1184
  • Простак - чревоугодник
    • Профил
« Отговор #39 -: 2007-11-07, 22:43 »
До скоро имах почти положително мнение за матурите, като ми убягваше обаче един много съществен и тривиален факт. Матурите се провеждат и проверяват на ниво училище. Цялата мелодрама на МОН, че това е с цел 'уеднаквяване на успеха' и прочие всъщност гърми по един много цветист начин - ако при мен обръщането на 5 градуса встрани да се почешам ми анулира работата, то в еди-кое-си СОУ може направо да извадиш учебника и да си препишеш, каквото ти трябва. Че тогава кое му е различното от глупавите годишни оценки по предметите?

И това го има, при все че рядко от там се наблюдава качествена конкуренция.
Life is chaos, chaos is life.
Control is an illusion.
Only thing You can control are Your own intentions.
If You start with good intention, You have better chances ending up with good.

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • Публикации: 7018
  • интернет лумпен
    • Профил
« Отговор #40 -: 2007-11-08, 01:06 »
ако при мен обръщането на 5 градуса встрани да се почешам ми анулира работата, то в еди-кое-си СОУ може направо да извадиш учебника и да си препишеш
Не бях в течение тука...

Искаш да кажеш че всяко училище само ще си организира провеждането на марурите!?!?
Това е пълна дебилщина при отрицателен прираст на населението. Никой директор + учителски екип няма да ще да му закрият училището (а с това и работното място) заради лоши резултати на учениците.

И сега е на практика възможно да завършиш неграмотен. И сега в ромските махали учителите правят сделка с родителите уж децата наистина ходят на училище (и го завършват след време), разписват се там, циганките си вземат помощите, учителите заплатата и няма какво да ходят на работа да преподават на празна стая. По селата водят "призраци" за ученици поради същите причини.

Ако ги правят по места пак 95% ще си ги вземат и после ще се чудят тях пък що не ги вземат на работя и имат двойки на кандидатстудентския, след като имат диплУм.

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • ?????????? ??????
    • Профил
« Отговор #41 -: 2007-11-08, 06:49 »
Не бях в течение тука...

Искаш да кажеш че всяко училище само ще си организира провеждането на марурите!?!?
И аз не обърнах внимание на дребното камъче, което обръща колата! Четох интервюта (или съм попаднал на репортаж), който всъщност ректорите отказват използването на матурата като входен изпит в университета именно по тази причина - защото НЕ Е НА НАЦИОНАЛНО РАВНИЩЕ и няма да се оплакват, ако се глобализира дотам. И, както вече казах, нямах против пресовката на хората (все пак не е редно хората около мен да пишат 'въсдох', 'ас', 'изкам' и да минават с 5-ци). Само че дали 4 години един човек ще ти пише субективната си оценка и след това същият този трол ще ти проверява матурата, на мен ми е все едно.
Signature.

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
« Отговор #42 -: 2007-11-08, 10:58 »
Тоест някой, завършил с кръв и пот елитна гимназия и "ученик" от Столипиново, дето не е много наясно къде се е намирало училището му на практика ще имат близки оценки и шансове за университет?

Манете ги матурите значи.

Неактивен Александр

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1863
    • Профил
« Отговор #43 -: 2007-11-08, 13:16 »
Баси.... :o
Идеи становятся силой, когда они овладевают массами!
Владимир Ильич Ленин (Ульянов)

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
« Отговор #44 -: 2007-11-22, 11:49 »

Неактивен xxx

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1313
    • Профил
« Отговор #45 -: 2008-01-30, 23:54 »
СУ се предаде за матурите

Неочаквано СУ "Св. Климент Охридски" реши да признава матурите като вход за 18 от общо 72 специалности. Промяната ще важи за няколко факултета и беше гласувана от академичния съвет в сряда. Със зрелостни изпити ще може да се влиза във всички специалности, ако след трите класирания останат незаети места.

Така най-голямото висше училище призна матурите, въпреки че ректорът му проф. Иван Илчев твърдеше, че това едва ли ще се случи тази година. Преди седмица образователният министър Даниел Вълчев заяви, че половината университети ще приемат оценките от зрелостните изпити, без да уточни кои. Тогава Илчев заяви, че компромис може да се направи само за специалност "Журналистика". Тя обаче не беше една от гласуваните в сряда. Най-желаният през миналата година от кандидат-студентите Университет за национално и световно стопанство също обяви, че ще признава матурата по литература за "Журналистика".

В Софийския университет ще се признават оценките от зрелостните изпити по литература, история, география, биология, химия, физика, математика и философия. За всички седем специалности в Химическия факултет ще може да се влиза с матура. Зрелостният изпит по физика ще важи за 5 специалности във Физическия факултет. Тестовете по литература, история или география ще са вход за четири специалности от Факултета по педагогика.

С матура ще се кандидатства за:

1. Философия

2. Физика

3. Физика и математика

4. Инженерна физика

5. Ядрена техника и енергетика

6. Астрофизика, метеорология и геофизика

7. Химия

8. Химия и физика

9. Химия и информатика

10. Екохимия

11. Компютърна химия

12. Ядрена химия

13. Инженерна химия

14. Начална и предучилищна педагогика

15. Социална педагогика

16. Специална педагогика

17. Логопедия

18. Медицинска рехабилитация и ерготерапия

(http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=453516)

Миналата година мойта преподавателка ми обясняваше как те (от СУ) ще се борят за "качественото оценяване" и подбор на най-умното, най-кадърното и т.н.  И ко стана?!  Ще приемат с матури... ;D ;D ;D ;D ;D

Неактивен Don Dada

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 4483
  • the shaman
    • Профил
« Отговор #46 -: 2008-01-31, 04:09 »
Ми кво, в Германия навсякъде приемат по успеха от гимназията, а са доста по-напред от нас във всяко едно отношение ;).
Caralho Voador

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • ?????????? ??????
    • Профил
« Отговор #47 -: 2008-01-31, 09:35 »
Ми кво, в Германия навсякъде приемат по успеха от гимназията, а са доста по-напред от нас във всяко едно отношение ;).
Аз поне съм чувал, че успехът там е общо взето уравновесен, т.е. няма като тук например НПМГ среден успех 4,30, Пето Глухо среден успех 5,80; докато представителите на втората гимназия не могат да стъпят и на малкия пръст на първата. Това едно на ръка; второто е, че в момента има 10 вида изпити + матурите, където има малка разлика. Матурата трябва да е приравнена със задължителното ниво на подготовка от СОУ-тата, а изпитите са на малко по- високо ниво. Така реално оценките от матурата трябва да са по- високи от тези на изпитите поради различната сложност на задачите. Вчера поне бях на едно изявление на представители на ТУ, където разясняваха подобни неща, но нали в Ойропата се приемала тази схема, защо и тук да не влезе в сила.
А и в Германия май се правят матури по (почти) всичко, което е разумно.
Signature.

Неактивен Punkass

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1407
  • Do I Care?
    • Профил
    • www.sick-lullaby.blogspot.com
« Отговор #49 -: 2008-05-18, 15:16 »
Yeah. Значи има голям шанс да изкараме 5 или 6 на матурата по БЕЛ :)
А и наистина трябва да си ебати малоумника, за да си за двойка на тази матура.

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • ?????????? ??????
    • Профил
« Отговор #50 -: 2008-05-18, 17:55 »
Аз съм по- навит мерките да са крути и да има доста двойки на матурата. ПиснА ми от пълни кретеноиди просто - като не си вземат матурата (и средното), да видиш как ще се сетят или поне няма да пълнят унитата и да им свалят реномето.
Signature.

Неактивен MuTaKa

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1251
  • Natural born... WINNER!!!
    • Профил
    • phys.uni-sofia.bg
« Отговор #51 -: 2008-05-19, 17:42 »
Сега чувам, че оня пингюн от Пловдив пак се бил активизирал и имало шанс да ги отменят.. Като толкова не искат - добре, нека тая година да не са задължителни матурите.. но без матура не трябва да имаш право да кандидатстваш в университет!
1917 година - Първата световна война. Над 300 000 англичани, французи и сърби атакуват българските позиции на фронта край Дойран. На най-тежкия участък се сражава Девета пехотна плевенска дивизия на ген Владимир Вазов. В решителния момент българите се вдигат в атака на нож... 
... и побеждават.

Неактивен SHEMETNA

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 1611
    • Профил
« Отговор #52 -: 2008-05-19, 19:20 »
Абе тия матури много ме дразнят. Тъпото е, че трябва да имам 6.00 по БЕЛ и поне 4 и 50 по английски на матурите, за да имам шанс да ме приемат. Защото иначе е почти невъзможно!
А не се знае какво ще представляват, малко сме опитни зайчета! Съгласна съм, че трябва да има матури, но примерно да се освобождават от тях хората, които имат 5 и 6(както е било по времето на мама). Има и друго. Ако ще има матури, то да има ясно регламентирани критерии за оценяване и да няма грешки в тъпите тестове, всичко е много объркано. Решавала съм тестове от няколко различни книжки, които претендират, че разполагат с прилично съдържание, защото са писани от някви доценти, които може да правят и матурата по БЕЛ. Да, ама в книжките е бъкано с грешки, има и много въпроси, които са объркващи за ученика и даже учителката ми по литература, която е най-добрата в региона, се затрудни на някои въпроси, каза, че изобщо не трябва да ги има в тази книжка. Както и а е...Много ще са прецакани вероятно, дано все пак не е толкова лошо положението.
Днес всяка секунда за тебе е скъпа.
Години изгуби в безпътна омая...
Ти толкова трудно излезе на пътя,
че просто си длъжен да стигнеш до края
(Георги Константинов)

Неактивен MuTaKa

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
    • phys.uni-sofia.bg
« Отговор #53 -: 2008-05-19, 22:14 »
...Решавала съм тестове от няколко различни книжки, които претендират, че разполагат с прилично съдържание, защото са писани от някви доценти, които може да правят и матурата по БЕЛ. Да, ама в книжките е бъкано с грешки, има и много въпроси, които са объркващи за ученика...

Имай в предвид, че тепърва ти предстои да се срещаш с доценти с ОГРОМНИ претенции, които въоБББЩЕ не са в час!!!
1917 година - Първата световна война. Над 300 000 англичани, французи и сърби атакуват българските позиции на фронта край Дойран. На най-тежкия участък се сражава Девета пехотна плевенска дивизия на ген Владимир Вазов. В решителния момент българите се вдигат в атака на нож... 
... и побеждават.

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
« Отговор #54 -: 2008-05-19, 23:28 »
С риск да убия нечии илюзии - http://bgfreaks.org/blogs/post/1/40
Иначе по-изкукали дебили от доценти и професори просто нема.

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • ?????????? ??????
    • Профил
« Отговор #55 -: 2008-05-20, 00:36 »
Хихи :) Шеметче, съжалявам за разочарованието, но ако ще влизаш в т.н. 'реномиран' университет, тепърва ще се чудиш и маеш що за идиоти има по тоя свят. Дори започвам да съжалявам средностатистическите СОУ- та, че предлагат доста изопачен начин на живот и завършилите попадат в една черна дупка, която седят и гледат умно. Ама това е една друга хава.

По- скоро, по темата за 'да се освободи, който има 5 и 6', ти знаеш ли, че в селските училища 80% от хората имат 6, стига да могат да различат просто от сложно изречение? А миналата година по БЕЛ годишната оценка се формираше на базата на пробна матура - пуска се матура в края на срока, колкото изкараш - толкова имаш за годината. Сама се сещай дали има 6-ци за годината и като изкараш 4 там, как пред света не си на едно ниво с хората с отлични оценки. Това с матурите е работило по времето на твойта и мойта майки, когато времената са били различни и даскалите все още са имали мотивация да дават поне някакво образование (повечето).

Откога се каня и аз да драсна нещо такова за училищата, хм.
Signature.

Неактивен MuTaKa

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
    • phys.uni-sofia.bg
« Отговор #56 -: 2008-05-20, 01:04 »

Off: Само да се похваля... Тоа дет е сниман в гръп, докът пикае съм яз! ;D
... и побеждават.

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
« Отговор #57 -: 2008-05-20, 01:07 »
 :P

Неактивен SHEMETNA

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 1611
    • Профил
« Отговор #58 -: 2008-05-20, 07:29 »
Да, прави сте, че няма да е хубаво, ако някакъв от село, на когото са му писали оценките на късмет, се отърве от матура заради 6-ица. Но е факт, че всичко с тея матури е неясно и ако изкарам 4(което е реална опасност), това не гарантира, че съм зле, а че не съм готова за тези матури. Ми то в една книжка пишеше, че "икономичен" и "икономически" са синоними, смятайте за какво си говорим...Май не ние трябва да ходим на матури да ни тестват знанията, а някои, които претендират, че са много интелигентни....

Както и да е. Ако имаше ясни и точни критерии за оценяването на матурите, ако имаше и хубави( и без грешкииии!) пробни тестове, то аз нямаше да се дразня...Нямаше и да се тревожа за оценките си, нито да съм нервна като някой супер неграмотен келеш.
Днес всяка секунда за тебе е скъпа.
Години изгуби в безпътна омая...
Ти толкова трудно излезе на пътя,
че просто си длъжен да стигнеш до края
(Георги Константинов)

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • интернет лумпен
    • Профил
« Отговор #59 -: 2008-05-20, 09:25 »
Все още тия книжки ги пишат просто изкуфели доценти и професори :).

Притеснявайте се за момента, когато почнат да ги пишат сегашните неграмотни чатъри ;D. Възможността е съвсем реална - в педагогическите ВУЗ-ове предполагам още се влиза с 3, поради незапълване на бройките там. При тия заплати, морал и ниска безработица, кой ще става учител освен хора дето за друго не биха ги взели - включително каквато и да е позиция в офис. А за двойка в учителски ВУЗ май не съм чувал - който е пожелал да стане учител си става, стига да е в състояние да си напише името при регистрацията.