Автор Тема: Матури 2008  (Прочетена 46762 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.    

Неактивен Stardust

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1094
  • I believe in fairies... I do, I do...
    • Профил
    • http://www.myspace.com/unlock_your_imagination
Отговор на: Матури 2008
« Отговор #120 -: 2008-06-19, 14:38 »
 Аз по български имам 4.41, а по английски 5.77
 Лично не се оплаквам... не съм кой знае колко добра в писането на анализи, че да претендирам за много точки, а и литературните въпроси си ме затрудниха.
 А 4 години учене на английски... сега съм много доволна от резултата ми :)
Inside all of us there si hope...

Неактивен *cinderella*

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 455
  • ...hopeless romantic...
    • Профил
    • http://www.last.fm/user/Alice_89
« Отговор #121 -: 2008-06-19, 14:47 »
Оооо аз с три оценки над 5.50 зех,че харесах матурите ..  ;D
...Докато те открия...

Неактивен Alexi$

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 457
    • Профил
« Отговор #122 -: 2008-06-19, 14:50 »
Тихо!Ти не си честна-аз учих повече по биология а имам 5-6 стотни по-малко :D

Неактивен *cinderella*

• зарибен/а
  • зарибен/а
  • Публикации: 455
  • ...hopeless romantic...
    • Профил
    • http://www.last.fm/user/Alice_89
« Отговор #123 -: 2008-06-19, 14:52 »
Тихо!Ти не си честна-аз учих повече по биология а имам 5-6 стотни по-малко :D
Стр-р-радай!!! :D Пък наща матура беше по-гадна..!!  :-X
...Докато те открия...

Неактивен xxx

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1313
    • Профил
« Отговор #124 -: 2008-06-19, 22:02 »
Цитат
Рухна митът за елитните гимназии
19.06.2008

Даскали надули дипломите за средно, режат им заплатите.Челопеч удари София в земята с матурите

Елитните столични гимназии се оказаха мит. Школата, за които родители и ученици хабят всичките си нерви и средства, не дават най-доброто образование. Това показаха резултатите от първите задължителни матури у нас. Почти никоя от най-желаните столични училища не намериха място в топ 10 на отличниците от матурите, сочат резултатите, които образователният министър Даниел Вълчев представи вчера.
Двете английски, Френската, Испанската и Столичната математическа гимназия липсват от най-добре представилите се на препитването по български език школа. За сметка на това и двете немски гимназии присъстват в класацията. Второто място е за 73 СОУ (Втора немска), а за 91 НЕГ е останало шестото място. За сметка на столичните гимназии топ позициите са окупирани от училища в Пазарджик, Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора. Оказа се, че езиковите школа в провинцията без проблем слагат в малкия си джоб и училището на властта - Италианския лицей в Горна баня. Тамошните ученици са успели да заемат почетното 10-о място с представянето си. Класацията на десетте най-добри школа у нас все пак се оглавява от училище в столицата - Американския колеж. Престижното школо обаче не е държавно и влизането в него става с железни препитвания. Освен първото място София е взела и златния медал за най-слабо школо. Той е собственост на Професионалната гимназия по подемна, строителна и транспортна техника. Възпитаниците му дори с общи усилия не са успели да закърпят тройката. Средният им успех по родна реч е 2,89. Около тройката гравитират и школа и от други големи градове като Бургас, Хасково и Плевен. Изненадващо, на общинско ниво най-добре са се представили в Челопеч. Ихтиман, Стрелча и Бяла са другите общини отличници. Най-много "двойкаджии" има в област Монтана. Цели три населени места там са в листата на най-слабите. Тенденциите показват, че за съжаление именно професионалното образование е най-слабо, обобщи още министър Вълчев. Очевидно това са техникуми, които берат душа - с по 1-2 паралелки, а ние не събираме сили да ги реорганизираме. Въпрос на воля е дали да ги поддържаме на системи още няколко години, или още сега да ги закрием и да дадем шанс на учениците оттам да се преместят в по-голямо и добро училище, коментира просветният министър. Цифрите сочат, че в техникумите средният успех е малко над четворка. При общообразователните училища успехът е средно 4,49, а в школата по изкуствата - 4,81. Най-добре на матурите са се представили децата от профилираните математически и езикови гимназии, които са заковали средно 5,30 на препитването.
С данните от матурите лъсна и друга нелицеприятна истина. Че оценките на голяма част от родните абитуриенти са надути поне с една единица. Сравнение между оценките на випуск 2007 и постигнатото на матурите от една година по-малките ученици сочи, че бележките по история се разминават с над единица. Близо с толкова са надути и оценките по география. Най-трагично е положението с философията, където бонусът за учениците е цяла единица и половина. Още следващата седмица от просветното ведомство ще започнат съпоставка и на записаното в тазгодишните дипломи и матурите. Сигурен съм, че в тези училища, където едва са закачили тройката, оценката ще е поне 4, коментира просветният шеф. Вълчев съобщи, че тази година - като за първи път, учителите няма да бъдат санкционирани за подобни разминавания. Когато от следващата учебна година обаче влезе третият стълб за диференцирано заплащане на учителите, матурите ще имат сериозно значение, допълни Вълчев.

http://www.kadedaucha.com/?id=1314&aid=3217

бтв къде да видя класацията на училищата. Знаете ли да я има някъде поместена?

Неактивен MuTaKa

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1251
  • Natural born... WINNER!!!
    • Профил
    • phys.uni-sofia.bg
« Отговор #125 -: 2008-06-19, 22:46 »
За техникумите съм съгласен! До преди 1 месец имах няква практика и трябваше да преподавам в един столичен техникум... не искам да коментирам!
Знам че е пълно с тъпи копелета навсякъде, включително и в София, включително и в елитните училища! Но след това, което разказа Светлето - че е изкарала оценки над 5,50 на един куп народ - почват да ми се въртят едни такива съмнения, че децата от провинцията са по-умни от тези в столицата! С тия зрелостници от тука, с които съм говорил по темата, споделят, че наистина не са имали възможност да преписват и са се оправяли сами... така че.. сичко е относително! :)
1917 година - Първата световна война. Над 300 000 англичани, французи и сърби атакуват българските позиции на фронта край Дойран. На най-тежкия участък се сражава Девета пехотна плевенска дивизия на ген Владимир Вазов. В решителния момент българите се вдигат в атака на нож... 
... и побеждават.

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1108
  • ?????????? ??????
    • Профил
    • http://mario.youaremighty.com/
« Отговор #126 -: 2008-06-19, 22:55 »
В София преписването беше абсолютно невъзможно на повечето места. Не, че съм седял много на матурите (втората я направих за час и нещо и излезнах, че трябваше да се връщам на работа), но нямаше никакъв шанс за преписване. Бяхме по 12 човека в стая, 3 редици по 4 човека, разредени чинове с по метър 'луфт' отпред и отстрани. Специално за математиката мои хора се похвалиха, че са се скъсали от групово решаване, но по БЕЛ и английски никой от нашите не е случил на квестори.
П.С. Митак, и аз съм предавал в елитен софийски техникум и там си е е*ало майката, но не си от много старо поколение и все си мислех, че знаеш как е хавата по родните столични школа. Имам чувството, че тук всичко е като в щутград - всеки учи привидно, а в свободното време е по кръчми, купони и дискотеки.
Signature.

Неактивен MuTaKa

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
    • phys.uni-sofia.bg
« Отговор #127 -: 2008-06-19, 23:48 »
Да бе, мислех си че знам за кво става въпрос.. то не само в техникумите е така - в 90% от кварталните училища ситуацията е същата!
... но това, което видях, бате... надхвърли и най-смелите ми очаквания!
Инъче топ 10 училищата в София, според мене: НПМГ, СМГ, НЕГ, 1АЕГ, Испанската, Ценов, Ломоносов, Попов, ТУЕС, Строителния... не се наемам да ги класирам обаче!

ПП: Американския колеж не фигурира поради причините, посочени в цитата на Маша!
ПП2: Италианския лицей не фигурира!
1917 година - Първата световна война. Над 300 000 англичани, французи и сърби атакуват българските позиции на фронта край Дойран. На най-тежкия участък се сражава Девета пехотна плевенска дивизия на ген Владимир Вазов. В решителния момент българите се вдигат в атака на нож... 
... и побеждават.

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • ?????????? ??????
    • Профил
« Отговор #128 -: 2008-06-20, 00:07 »
В 1 от горните съм преподавал (изключвам лекции в ТУЕС) и не бих го включил в high класацията, но то е въпрос на личен избор и на каква група попаднеш. Колкото до ТУЕС, от кратката ми представителна извадка след работа (разбирай за около 1 час общо) средната оценка по БЕЛ от 15-тина тествани човека беше около 5,50, което е доста похвално (спрямо статистиките). Извадката не е над целия випуск, но пак няма човек с оценка под 4,90 на българския.
П.С. за Строителния не казаха ли, че е едно от слабите?
Signature.

Неактивен MuTaKa

• FREAK
  • зарибен/а
    • Профил
    • phys.uni-sofia.bg
« Отговор #129 -: 2008-06-20, 00:12 »
Ми освен за 4-5 години да е пропаднал (строителния)... поне преди толко време си беше сериозен гърч!

Абе като цяло българското образование, към днешна дата, е пълна пародия, няма кво да си говориме! (Включително и висшето, включително и СУ!) В тая държава ако искаш да научиш нещо - тряа сам да се оправяш!!!
... и побеждават.

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • ?????????? ??????
    • Профил
« Отговор #130 -: 2008-06-20, 00:26 »
Навън пък ти наливат акъл наготово в главата... И дойде ли моментът нещо да се отклони с броени милиметри, настава адска суматоха и хаос до небесата. Тук поне си свикнал да работиш на бързи обороти, в критични ситуации и ненормални условия, което принципно е много добър показател за всеки властолюбив работодател.
Кофти е схемата за оценяване обаче - на кого ще попаднеш и как точно ще е станал (с гъза нагоре или да), си е пълен малшанс. Днеска една колежка (магистратура в ТУ) псуваше, че някакъв олигофрен й писал 4-ка. Накратко, 200 работи по 5 страници теория + 2 задачи - проверени от 9 до 11:30 същия ден. Сещайте се как се пишат оценките. Някакъв пич пробвал да мрънка за комисия - комисията били 3-ма приятели на същия образ, които скъзали задника на студента и тактично му заявили, че повече от 3 скоро няма да види.
Някой да не реши, че това е прецедент - просто хронологично това инфо ми дойде последно (днес ранния следобед) и затова се сещам. :)
П.С. - след година ще дам фийдбек от НБУ, само за там имам надежди.

А сега хоризонтирам, че в 7 сутринта трябва да съм в Техническия...
П.С.2 - Митак, вчера бях в Инфинити (докато беше кафенце обаче), много яко заведение ;)
« Последна редакция: 2008-06-20, 00:29 от NoFeaRInc »
Signature.

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • Публикации: 7018
  • интернет лумпен
    • Профил
« Отговор #131 -: 2008-06-20, 09:41 »
П.С. - след година ще дам фийдбек от НБУ, само за там имам надежди.
Малко по-практически ориентирано е. В смисъл - повечето изпити се състоят в това да подготвиш проект и да го представиш - все едно го презентираш пред клиент. БОли ги повечето ако не си стъпвал на лекции - те са ако имаш нужда от помощ и разяснения. Ако си в състояние да стигнеш сам до крайния разултат (имаш уменията, които се кани да ти даде курса), за какво да те тормозят да ти ги наливат отново (ама може и да грешиш, ако не влизаш „да си свериш часовника“ ;)). В държавния ВУЗ ме побъркваше училищното отношение - всичко почваше с поименна проверка (и лекциите бяха задължителни), при над 2 „неизвинени" си out. Иначе можеш да си спиш или да играеш на телефона.

Абе нещо общо взето като офис на забавени обороти. Пак си ги има закостенелите и недотам адекватни професори (те повечето преподават и на други места), ама поне се стараят и ако не им харесва даден преподавател студентите могат да го изритат поне да не тормози следващите. За повечето курсове реномето на преподавателя има значение - ако студентите не го разбират или не вярват че е добър - по-малко хора записват и съответно преподавателя получава по-малко. Мотивирани са.

От държавните - ОК, юркат се. Ама почти никой от преподавателите не осъвременява познанията си. На практика преподават материал от къмто 70-те на миналия век, когато преподавателя е завършил или са писани учебниците. Да ама - изненада - света леко се променя, да не говорим за технологиите. УНСС-тата масово ми правят впечатление с празни погледи при споменаване на IPO, марджини или „чикакгските момчета". Какво икономисти са това по дяволите, след като не са чували за основни понятия, от началото на миналия век дето чак аз ги знам :o. И то защото когато професорите им са учели, тук е била планова икономика и не са им трябвали познания за фондови борси.

Нищо не те подготвя както трябва за реалния живот обаче и всичко ти нанася някакъв damage като ти набиват стереотипи. Дори да са правилни неща, това винаги те поставя в слаба позиция на конкутрентен пазар.
« Последна редакция: 2008-06-20, 09:42 от tech_noir »

Неактивен SHEMETNA

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 1611
    • Профил
« Отговор #132 -: 2008-06-20, 11:28 »
Митак, казах, че съм подсказвала на много от съучениците ми, благодарение на мен имат толкова високи оценки донякъде, но по принцип сме си умна паралелка. Просто вече всеки се беше насочил към други предмети, с които ще кандидатства. Давам ти пример. Има едно момче, което ми е много добър приятел. От повече от 2 години се подготвя с химия и биология за Медицина. Ходи по няколко пъти на седмица на уроци, в друг град е учителката му. Много съвестно и отговорно момче. Ама е логично, че има много да учи и 11 и 12 клас поизостави БЕЛ и съответно беше много притеснен дали ще се справи с матурата. Не че е глупав и неграмотен иначе, просто не си е чел всички произведения и нямаше да се справи толкова добре, ако не му бях подсказала. Има и други като него. Иначе като цяло нашият клас е доста добре в сравнение с другите от града. Така че съм съгласна с теб, че и в провинцията има много деца, които са по-добре от тия в столицата. Е, имах и калпави учители, нищо не научих почти по предметния цикъл Философия, ама учителката ни по английски беше на ниво. Затова и оценките ни и по английски са доста високи-ние бяхме езикова паралелка и повечето си имаме 6-ици.
А за преписването в София-мисля, че и там са давали да се случва. Гледах из различни форуми, доста деца споделиха, че са преписвали. А и бях изумена от това, че в някои елитни гимназии в големи градове преподаватели са диктували направо верните отговори, за да има масово 6.00 да запазят авторитета на училището! Е, това вече е недопустимо!
Днес всяка секунда за тебе е скъпа.
Години изгуби в безпътна омая...
Ти толкова трудно излезе на пътя,
че просто си длъжен да стигнеш до края
(Георги Константинов)

Неактивен KpaTyHkA

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1684
  • Firebird/Phoenix
    • Профил
    • http://www.myspace.com/kpatyhka
« Отговор #133 -: 2008-06-21, 16:43 »
Значи извинете, ама в техникумите часовете по български са толкова ограничени,че предства си нямате. В моето училище има точно един свестен преподавател по Бел и за моя радост ми преподава от 8-ми клас. Не че нямаше да се справя и без нея, но щеше да ми е бая по-трудно.
Английския - не,че се оправдавам, но съм имала само един свестен учител в тоя техникум и той напусна в края на 10-ти клас. От там натам нищо ново не съм научила, а пари за уроци нямах. Малко през просото тръгнах с тая матура по английски, но съм доволна. Пада ми общата оценка от дипломата със някви стотни, но ще се наложи да го преживея.

Относно това,че тези от провинцията са по-умни. Някак класификацията умен и тъп(глупав да речем) не ми харесва. Единственото, което мога да кажа е,че мотивацията на учениците от провинцията е поне 20 пъти по-голяма и труда, който полагат също. Софиянци ни мързи, признавам,че и аз съм от мързеливите до някъде, но специално за БЕЛ съм се постарала и необективно са ме орязали с точките от анализа - сигурна съм.

А за преписването в София-мисля, че и там са давали да се случва. Гледах из различни форуми, доста деца споделиха, че са преписвали. А и бях изумена от това, че в някои елитни гимназии в големи градове преподаватели са диктували направо верните отговори, за да има масово 6.00 да запазят авторитета на училището! Е, това вече е недопустимо!

И аз бях изненадана, като започнаха в стаята, в която бях на матурата по БЕЛ, учителите да диктуват верните отговори и да правят резюметата на масата идиоти и се почувствах много прецакана, защото най-малкото в целия този шум не можех да се съсредоточа, а нямах желание някой друг да ми прави матурата. И най-накрая след като най-нагло един младеж си преписа анализа от няква книжка и аз останах последна, квесторките ми започнаха да ми дават зор да излизам, защото им се пиело кафе и не ми трябвала 6-тица на тая матура.

Ако имате желание и ви интересува днес по БТВ в Сеизмограв от 18:00 часа(ако не се лъжа) ще дават спор за матурите. Явно много хора са се почувствали ощетени.
« Последна редакция: 2008-06-21, 16:48 от KpaTyHkA »
Ще се превърна в пепел и от пепел ще се възродя...

Неактивен NoFeaRInc

• FREAK
  • зарибен/а
  • ?????????? ??????
    • Профил
« Отговор #134 -: 2008-06-21, 18:01 »
Ще се радвам, ако някой го е гледал и разкаже с няколко думи за какво иде реч, че съм на бачкане и очевидно няма да го хвана.
Signature.

Неактивен SHEMETNA

• глобален модератор
  • зарибен/а
  • Публикации: 1611
    • Профил
« Отговор #135 -: 2008-06-21, 18:35 »
Аз в момента го гледам "Сеизмограф", момчето казва, че матурите са избързани.

Кратунке, при мен се случи така...Една суиченичка си носеше книжка, преписа си порядъчно, всички си тръгнаха, аз останах последна. За щастие квесторките не ми направиха пробем, изчакаха ме докрая.
Днес всяка секунда за тебе е скъпа.
Години изгуби в безпътна омая...
Ти толкова трудно излезе на пътя,
че просто си длъжен да стигнеш до края
(Георги Константинов)

Неактивен tech_noir

• администратор
  • зарибен/а
  • Публикации: 7018
  • интернет лумпен
    • Профил
« Отговор #136 -: 2008-06-22, 11:18 »
ако при мен обръщането на 5 градуса встрани да се почешам ми анулира работата, то в еди-кое-си СОУ може направо да извадиш учебника и да си препишеш
Не бях в течение тука...

Искаш да кажеш че всяко училище само ще си организира провеждането на марурите!?!?
Това е пълна дебилщина при отрицателен прираст на населението. Никой директор + учителски екип няма да ще да му закрият училището (а с това и работното място) заради лоши резултати на учениците.

И сега е на практика възможно да завършиш неграмотен. И сега в ромските махали учителите правят сделка с родителите уж децата наистина ходят на училище (и го завършват след време), разписват се там, циганките си вземат помощите, учителите заплатата и няма какво да ходят на работа да преподават на празна стая. По селата водят "призраци" за ученици поради същите причини.

Ако ги правят по места пак 95% ще си ги вземат и после ще се чудят тях пък що не ги вземат на работя и имат двойки на кандидатстудентския, след като имат диплУм.

???

Неактивен xxx

• FREAK
  • зарибен/а
  • Публикации: 1313
    • Профил
« Отговор #137 -: 2009-02-24, 14:26 »
Основното образование – до 7 клас, Средно - до 10
Иначе на мене ми дадоха основно след 9  :-[, ма някои се развиваме по-бавно...

iliqn lambrev

• Гост
Re: Матури 2008
« Отговор #138 -: 2011-05-03, 15:29 »
Ми мисля си каква късметлийка съм, че се отървах от тях  :D